Постанова від 30.04.2010 по справі 2а-254\10

Справа № 2-а-254/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2010 року

Красноперекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим

у складі : головуючого судді Халдєєвої О.В.

при секретарі Бєляєвій Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красноперекопськ АР Крим справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «дітям війни», треті особи - Пенсійний фонд України, Державне казначейство України,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка 01.03.2010 р. звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК, посилаючись на неправомірність неповної виплати з 01.01.2009 р. щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі, що встановлена ст.6 Закону України "Про соцiальний захист дітей війни".

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що згідно ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " вона має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідачем у порушення вимог чинного законодавства така допомога з 01.01.2009 р. не виплачувалась. Просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав за період з 01.01.2009 до 01.02.2010 року, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на її користь недоплачену за період з 01.01.2009 р. по 01.02.2010 р. щомісячну державну соціальну допомогу як особі зі статусом "дитина війни" у розмірі 1353,90 грн.

В судове засідання позивачка не з'явилась, в своїй заяві просить розглянути справу у її відсутності, позов підтримує (а.с.26).

Представник відповідача надав суду письмові заперечення, згідно яких позов не визнає, просить розгляд справи провести у відсутності представника.(а.с.13)

Третя особа Пенсійний фонд України - просить розглянути справу за відсутністю представника на підставі наданих письмових пояснень, позов не визнає. (а.с.19-21)

Представник третьої особи - Державного казначейства України в судове засідання не з'явився, за клопотанням просить розглянути справу за відсутністю представника на підставі наданих письмових пояснень, позов не визнаює.(а.с. 17-18)

Суд, дослідивши письмові докази, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Чупахівка Охтирського району Сумської області є громадянкою України, має статус "дитина війни" та відповідно до Закону України "Про соцiальний статус дiтей війни" має право користуватися пільгами з 01.01.2006 р. (а.с. 6-8).

Вказані обставини визнаються відповідачем та іншими учасниками справи, що підтверджується письмовими поясненнями.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, мiстах, затвердженого Правлiнням ПФУ вiд 30.04.2002 р., управлiння Пенсiйного фонду України в Красноперекопському районi АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень. До основних завдань управління входить забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплати встановлених законодавством пенсій, інших виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду.(а.с. 14-15)

Правовідносини сторін регулюються Законом України "Про соцiальний статус дiтей війни", який набрав чинності з 01.01.2006 р.

Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Частина 2 ст. 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачає, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Законом України "Про соціальний статус дітей війни" (стаття 7) фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Згідно з пунктом 17 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2006 рік.

Відповідно до пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік зупинена та встановлено, що підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 зупинення дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., зазначено, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч.2 статті 6, ч.2 статті 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, яких однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" (підпункт 2 пункту 41 розділу 2) стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей вiйни" викладена в новій редакції, зокрема, встановлено, що дітям війни встановлюється державна соціальна допомога у вигляді надбавки до пенсії у розмiрi 10% прожиткового мiнiмуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 р. № 107-IV, щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Рішення Конституційного Суду України вiд 22.05.2008 р. набрало законної сили з дня його прийняття - 22.05.2008 р., а тому починаючи з цієї дати відповідач повинен був нараховувати та виплачувати відповідно до ч. 1 ст.6 Закону "Про соцiальний статус дiтей війни" щомiсячну соцiальну допомогу у встановленому розмірі.

Законом України "Про державний бюджет України на 2009 рiк" № 835-VI від 26.12.2008 р. не зупинено дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" , розмір прожиткового мiнiмуму для осiб, які втратили працездатність, залишився на рівні грудня 2008 року (ст.54 Закону про державний бюджет на 2009 р.).

Статтею 58 Закону про державний бюджет України на 2008 р. встановлені розміри прожиткового мiнiмуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема з 01.07.2008 р.- 482 грн., з 01.10.2008 р.- 498 грн. Тобто, у 2009 р. розмір прожиткового мiнiмуму для осiб, які втратили працездатність з 01.01.2009 р. становить 498 грн.

Оскільки Законом України "Про державний бюджет України на 2009 рік" не зупинено дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", інших Законів про внесення змін до чинного закону не прийнято, тому починаючи з 01.01.2009 р. ст.6 Закону "Про соціальний статус дітей війни" є діючим та підлягає виконанню.

Виконання Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" обмежує громадян, що мають статус "діти війни" отримувати щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі, що гарантовано державою відповідно до Закону України " Про соцiальний захист дiтей війни ".

В Постанові Пленуму Верховного Суду України №. 9 від 01.11.1996 р. "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" визначено, що відповідно до статті 8 Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії.

Судові рішення мають грунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Вiдповiдно до положень ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мiнімальний розмiр пенсій за віком встановлюється у розмiрi прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатність, визначеного законом.

Як встановлено Конституцією України, конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Разом з тим, з матерiалiв справи свідчить, що позивачка звернулася до адмiнiстративного суду за захистом своїх порушених прав щодо нарахування їй недоплаченої щомiсячної допомоги з 01.01.2009 року лише 01.03.2010 р.

Вiдповiдно до ст.ст. 99, 100 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адмiнiстративного суду. Для звернення до адмiнiстративного суду за захистом прав, свобод та iнтересiв особи встановлюється рiчний строк, який, якщо не встановлено iнше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи iнтересiв. Пропущення строку звернення до адмiнiстративного суду є пiдставою для вiдмови у задоволенні адмiнiстративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна iз сторiн. Якщо суд визнає причину пропуску строку звернення до суду поважною, адмiнiстративна справа розглядається i вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Доказiв поважностi причини пропуску строку звернення до суду позивачкою не надано. На застосуваннi наслiдкiв пропуску строку звернення до суду наполягають представники вiдповідача у своїх письмових запереченнях.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що у позовi в частинi виплати надбавки за перiод з 01.01.2009 року по 28.02.2009 року, слiд вiдмовити з пiдстав пропуску позивачем строку звернення до суду.

Отже, суд прийшов до висновку про те, що розмір щомісячної державної соціальної допомоги позивачу у 2009 р. повинен визначатися, виходячи з положень ст.6 Закону " Про соцiальний статус дiтей війни ", тобто у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що відповідає розміру прожиткового мiнiмуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з вказаних розмірів щомісячна державна соціальна допомога дітям війни, для позивача - за період з 01.03.2009 року по 01 лютого 2010 року, підлягає нарахуванню та відповідно виплаті. Для позивачки сума, передбачена законом, складає 1643-40 грн., а саме:

" з березня по грудень 2009 року - 1494-00 грн. (498,00 грн. х 10 х 30%);

" січнь 2010 р. - 149-40 грн. (498,00 грн. х 1 х 30%).

На пiдставi виконання Постанови КМУ від 28.05.2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", позивачка у 2009 р. отримала надбавку за спірний період, що підтверджено довідкою відповідача, в наступних розмірах: за березень - грудень 2009 р. - по 49-80 грн., а також у 2010 г. за січень - 49-80 грн., всього 547-80 грн. (а.с.16)

Різниця між передбаченим законом та отриманим розміром складає 1095-60 грн. (1643,40 - 547,80).

Оскільки судом встановлено, що позивачці неправомірно за період з 01 березня 2009 р. по 01 лютого 2010 року здійснена виплата щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 10%, тобто меншому, ніж гарантовано державою відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд вважає необхідним для повного захисту прав позивача, визнаючи таку виплату неправомірною, зобов'язати УПФУ в Красноперекопському р-ні АРК нарахувати та виплатити позивачці відповідно до ч. 1 ст.6 Закону "Про соцiальний статус дiтей війни" щомiсячну соцiальну допомогу у розмірі 1095,60 грн. за період з 01.03.2009 року по 01.02.2010 року.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 100, 158 ч.1, 160 ч.3, 161 - 163, 167 ч.4 КАС України, на підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дiтей війни", Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, ст.54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", суд

II О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «дітям війни», треті особи - Пенсійний фонд України, Державне казначейство України, - задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Красноперекопському районі АРК нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст.6 Закону "Про соцiальний статус дiтей війни" щомiсячну соцiальну допомогу у розмірі 1095,60 грн. за період з 01.03.2009 року по 01.02.2010 року.

У задоволенні інших вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду АРК (м. Сімферополь) через Красноперекопський міськрайонний суд АРК шляхом подачі заяви про оскарження в 10-денний строк з дня винесення постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ст.186 ч.5 КАС України.

Суддя: