Постанова від 09.11.2020 по справі 942/1363/20

Дата документу 09.11.2020

ЄУ № 942/1363/20

Провадження №3/942/631/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2020 року смт. Новопсков

Луганської області

Суддя Новопсковського районного суду Луганської області Чалий А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Луганській області відносно:

ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , який працює заступником директора СФГ «Лугань», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Новопсковського районного суду Луганської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №28/35/12-32-07-05-27 від 19.10.2020, згідно змісту якого 31.08.2020 о 14 год. 40 хв. за адресою розташування СФГ «Лугань» по вул. Шевченка, 82, с. Зелений Гай Новопсковського району Луганської області ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (зі змінами та доповненнями), здійснював господарську діяльність без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, а саме: зберігання дизельного пального (важких дистилятів (газойлів) у ємності для зберігання ПММ у кількості приблизно 4000 л без наявності ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової потреби), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.

Статтями 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність задане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Як вбачається з положень ч. 1 ст. 164 КУпАП провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Таким чином діянням, яке становить об'єктивну сторону вказаного правопорушення, є провадження або здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст. 3 ГК України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Згідно п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25.04.2003 р «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі види правопорушень в сфері господарської діяльності», господарською вважається діяльність не менше трьох разів протягом одного календарного року.

В протоколі про адміністративне правопорушення мають бути вказані істотні обставини справи, які мають відображати елементи складу правопорушення. Зокрема, за ч. 1 ст. 164 КУпАП у протоколі необхідно зазначати: протягом якого часу особа здійснювала відповідну діяльність (у даному випадку це має бути проміжок часу, адже господарська діяльність обов'язково має тривалий, а не одноразовий характер); всі задокументовані окремі факти такої діяльності, які в своїй сукупності підтверджують самостійний, ініціативний і систематичний характер діяльності, яку здійснює особа, оскільки ці ознаки є обов'язковими для господарської діяльності.

Втім, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вказані вище обставини не випливають.

Порядок оформлення органами державної податкової служби, матеріалів про адміністративні правопорушення, порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також визначає порядок контролю за дотриманням законодавства під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення регулюється Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року №566.

Відповідно до п. 4 Розділу 2 зазначеної Інструкції визначено, що зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.

Всупереч вищевикладеним вимогам законодавства, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено повних відомостей щодо паспортних даних ОСОБА_1 , а також відомостей щодо дати та місця народження, громадянства особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.

Згідно ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення повинен бути підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідні вимоги також містяться у пункті 8 «Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства фінансів України №566 від 02.07.2016р. Процедура, за якою орган доходів і зборів складає протокол не за місцем вчинення правопорушення, викликає особу для вручення протоколу, їх дій у випадку нез'явлення особи на виклик, а також направлення протоколу особі, у разі її нез'явлення на виклик, також регламентована пунктами 12-15 Інструкції.

Так згідно п. 12-14 Інструкції у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.

У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол в день складання реєструється посадовою особою органу доходів і зборів в Журналі реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення та не пізніше наступного робочого дня відомості вносяться до відповідної інформаційної системи.

Матеріали справи не містять підтверджень того, що ОСОБА_1 був повідомлений належним чином про день, час та місце складення протоколу (відсутнє зворотнє поштове повідомлення із підписом ОСОБА_1 )

Крім того акт, що засвідчує факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності всупереч п. 13 «Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення» складений лише однією посадовою особою.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

До матеріалів справи долучено копію повідомлення про запрошення від 11.09.2020 року відповідно до якого ОСОБА_1 запрошувався до органів ДПС для складання протоколу на 18 вересня 2020 року. Натомість протокол, який скеровано до суду, складено уповноваженою особою органів ДПС лише 19 жовтня 2020 року. Будь-яких даних на підтвердження того, що ОСОБА_1 запрошувався для складання протоколу саме на 19 жовтня 2020 року матеріали справи не містять, як і не містять належного обґрунтування пропуску строку встановленого ч. 2 ст. 254 КУпАП.

Крім того матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей на підтвердження того, що протокол вручено особі яка притягається до адміністративної відповідальності, а також роз'яснення їй прав, передбачених ст. 63 Конституції України та 268 КУпАП.

Протокол повинен складатися у точній відповідності із законом, при цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті.

Відсутність у протоколі обов'язкових відомостей, перелік яких міститься у ст. 256 КУпАП, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст.268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи, оскільки неможливо з'ясувати обставини цієї справи, наявність події і складу адміністративного правопорушення, вину ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

При виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на дооформлення.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).

За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП слід повернути до Головного управління ДПС у Луганській області,для доопрацювання.

На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 256, 268, 278, 280 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Головного управління ДПС у Луганській області, для усунення недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: А.В. Чалий