28 жовтня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2594/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Завидняк А.
за участю:
позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ТрансКом" - представник адвокат Суязова Г.В.
відповідача: Головне управління ДПС у Закарпатській області -представник Кремер Л.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ТрансКом" до Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання незаконними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТрансКом" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області,яким просить:1.Прийняти адміністративний позов до свого провадження;2.Скасувати податкове повідомлення - рішення від 16.03.2019 року №0015565004, прийняте ГУ ДПС у Закарпатській області.3.Скасувати податкове повідомлення - рішення від 16.03.2020 року №0015575004, прийняте ГУ ДПС у Закарпатській області.4.Судові витрати покласти на відповідача.
Позиції сторін.
17 лютого 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області складено акт про результати камеральної перевірки № 667/04- 01/701/20463771 щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість та своєчасної сплати податку на додану вартість . Вказаний акт складено за результатами камеральної перевірки за періоди липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2018 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2019 року, січень 2020 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ТрансКом».
На підставі акту перевірки № 667/04-01/701/20463771 від 17 лютого 2020 року,16.03.2020 року головним управлінням ДПС у Закарпатській області прийнято податкові повідомлення-рішення: №0015565004 та №0015575004.
Не погоджуючись із вказаними повідомленнями-рішеннями TOB «ТрансКом» оскаржив такі в адміністративному порядку, подавши скаргу до Державної податкової служби України 17 квітня 2020 року. 17 червня 2020 року Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарг TOB «ТрансКом», які позивач отримав 23 червня 2020 року. За результатами розгляду скарг ДПС України прийняла рішення залишити скаргу без задоволення, а оскаржувані повідомлення - рішення без змін.
26 серпня 2020 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на даний адміністративний позов, відповідно до якого ГУ ДПС у Закарпатській області не погоджується із вимогами позовної заяви, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. У відзиві на позовну заяву відповідач вказує про недотримання строків сплати податку на додану вартість, у зв'язку з чим і було прийняте оскаржуване повідомлення-рішення. Відповідач вказує, що оскільки податкові накладні є податковими накладними із нарахуванням податкових зобов'язань з ПДВ, отже складені на постачання для операцій, які не звільнені від оподаткування податком на додану вартість, тому підстав для звільнення відповідальності немає.
Так, на день прийняття податкового повідомлення-рішення від 17.02.2020р. №0015565004 Податковий кодекс України не передбачав винятків щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію (відсутність реєстрації) в ЄРПН Податкових накладних / розрахунків коригування, крім тих, що були встановлені безпосередньо пунктом 120/1 статті 120 та пунктами 35 та 42 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. А відтак таке податкове повідомлення-рішення прийнято у відповідності до вимог податкового законодавства. За розглядом акту перевірки від 17.02.2020 №667/04-01/701/20463771 ГУ ДПС У Закарпатській області 16.03.2020 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0015575004, яким на підставі п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203, п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України застосувало до ТОВ «ТрансКом» 521,70грн. штрафу - 10 відсотків погашеної суми податкового боргу 5217,05грн. , Зазначає, що наведені аргументи ТОВ «ТрансКом» у вказаній позовній заяві не є підставою для скасування оскаржених податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Закарпатській області від 16.03.2020р. №0015565004, №0015575004. Враховуючи зазначене просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
18 вересня 2020 року, Відповідач подав відповідь на відзив на позовну заяву відповідно до якого з доводами викладеними у відзиві на даний адміністративний позов не погоджується з мотивів аналогічних що наведені у позовній заяві.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечила з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву .
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, покази свідків, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Обставини встановлені судом
Судом встановлено, що ТОВ «ТрансКом» зареєстроване за адресою: 88000, Закарпатська обл., м.Ужгород, пл. Театральна, буд.9, код ЄДРПОУ 20463771, підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб , фізичних осіб-підприємців та громадський формувань. ( Т.1 а.с.198-2020).
17 лютого 2020 року ГУ ДПС У Закарпатській області було проведено камеральну перевірку щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість та своєчасної сплати податку на додану вартість. У межах даної камеральної перевірки перевірено дотримання ТОВ «ТрансКом» дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість та своєчасної сплати податку на додану вартість за періоди липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2018 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2019 року, січень 2020 року .
За результатами такої перевірки складено Акт про результати камеральної перевірки № 667/04-01/701/20463771 щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість та своєчасної сплати податку на додану вартість.( Т.1 а.с.34-45)
На підставі акту перевірки № 667/04-01/701/20463771 від 17 лютого 2020 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період липень- грудень 2017 року, 2018 рік, 2019 рік та січень 2020 року встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 ло статті 201, та згідно з пунктом 120- 1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України; про затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 53174.91 грн., від 16 до 30 днів на суму ПДВ 20796,85 грн., від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 17378,45 грн., від 61 до 365 днів на суму ПДВ 1188,32 грн.. Відповідальність платника передбачена пунктом 120/1 статті 120 , п.126.1 ст.126 глави 11 розділу 2 ПК України.
Також актом перевірки встановлено порушення встановленого строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного п. 57.1 статті 57 глави 4 розділу II та пункту 203.2 статті 203 розділу V Податкового кодексу України та на підставі CT. 126 Податкового кодексу України зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 521,70 грн..
За розглядом акту перевірки від 17.02.2020 №667/04-01/701/20463771 Головне управління ДПС у Закарпатській області 16.03.2019 прийняло податкове повідомлення -рішення №0015565004, яким на підставі пп.54.3.3 п.54.3 СТ.54, п.120-1.1 ст.120 ПКУ застосовано штраф у розмірі 14890,98грн., в т.ч. штраф у розмірі 5042,73грн. (50428,25 х 10%) - за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів; штраф у розмірі 4159,37грн. (20796,85 х 20%) - за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів; штраф у розмірі 5213,56грн (17378,45 х 30%) - за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів, штраф у розмірі 475,32грн (1188,32 х 40%) - за затримку реєстрації податкових накладних від 61 до 365 календарних днів. ( Т.1 а.с.46-47
Також з а розглядом акту перевірки від 17.02.2020 №667/04-01/701/20463771 ГУ ДПС У Закарпатській області 16.03.2020 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0015575004, яким на підставі п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203, п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України застосувало до ТОВ «ТрансКом» 521,70грн. штрафу - 10 відсотків погашеної суми податкового боргу 5217,05грн. (Т.1 а.с.67).
Не погоджуючись із вказаними повідомленнями-рішеннями TOB «ТрансКом» оскаржив такі в адміністративному порядку, подавши скаргу до Державної податкової служби України 17 квітня 2020 року. Скаржник зокрема звернув увагу, що застосовано штрафні санкції за перевицення граничного строку реєстрації податкових накладних за період, який не визначався в акті перевірки. Окрім того зазначив, що на підставі норм Податкового кодексу України звільняється від відповідальності за перевищцення граничного строку реєстрації податкової накладної на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ та взагалі не є платниками податку, наведено перелік таких накладних. Також надано копії квитанцій про направлення накладних в останній день, проте система зареєструвала такі накладні на наступний день, однак платник податку не несе відповідальності за невчасну реєстрацію податкових накладних в системі, адже ним направлено накладні вчасно. Щодо невчасної сплати податку зазначив, що суми вносились вчасно та подано копії квитанцій. (Т.1 а.с.152-182).
17 червня 2020 року Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарг TOB «ТрансКом», які позивач отримав 23 червня 2020 року. За результатами розгляду скарг ДПС України прийняла рішення залишити скаргу без задоволення, а оскаржувані повідомлення - рішення без змін. ( Т.1 а.с.183-196)
Розглядаючи скаргу позивача Державна податкова служба України зазначила, що 430 податкових накладних були складенні на постачання товарів/послуг отримувачу, який не зареєстрований як платник ПДВ. В той же час Державна податкова служба вказує на те, що для звільнення від відповідальності позивача є наявність двох умов одночасно: постачання товарів/послуг, не платнику та не надання йому податкових накладних.
Додаток до ППР від 16.03.2020 року містить Розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних /розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач в обгрунтування позову надав суду письмові докази, які судом були долучені до адмінпозову та вивчені під час судового розгляду по суті, а саме:
-Перелік податкових накладних, які не надавались отримувачу товару/послуги, так як він не є платником ПДВ( Додаток1),
- Перелік податкових накладних , які надіслані платником податку вчасно (Додаток 2) - Інформацію з системи М.Е.Doc з датами відправлення накладних., яка містить назви файлів, реквізити документу , його номер, дату реєстрації в ДПС, дату відправлення позивачем та результат: Документ прийнято.
Відповідач в обгрунтування заперечень надав суду письмові докази, які були вивчені судом в процесі дослідження письмових доказів, а саме:
- копії квитанцій про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних , які зберігаються в електронній формі в системі "Архів електронної звітності" підсистеми "Єдиний реєстр податкових накладних";
-копії податкових накладних ТОВ "ТрансКом", складених на платників ПДВ, які зберігаються в електронній формі в системі "Архів електронної звітності" підсистеми "Єдиний реєстр податкових накладних;
-копії податкових накладних ТОВ "ТрансКом", складених на неплатників ПДВ, які зберігаються в електронній формі в системі "Архів електронної звітності" підсистеми "Єдиний реєстр податкових накладних;
-копії електронних витягів інтегрованих карток ТОВ "ТрансКом" з ПДВ за 2018 рік, за січень 2019 р.
Мотиви суду та норми права, застосовані судом
Пунктом 201.1. Податкового кодексу України встановлено , що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Судом на підставі інформаційного забезпечення позивача , яке надано суду та яка не заперечувалася відповідачем встановлено , що всі податкові накладні при реєстрації в ДПС отримали результат: документ прийнято.
201.10 статті 201 ПКУ: податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З огляду на вищевказану норму податкового кодексу всі податкові накладні повинні реєструватися в ЄРПН, що було дотримано позивачем.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
-для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 затверджено " Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних", в якому визначено , що:
податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;
операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.( п.12)
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).( п.13)
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.( п. 14)
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.( п.15)
Якщо платником податку надіслано для реєстрації кілька примірників однієї податкової накладної та/або розрахунку коригування, зареєстрованими вважаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, відомості яких внесені до Реєстру, та платнику податку надіслана відповідна квитанція.( п.16).
У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.( п.17)
На момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).( п.18)
За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.
Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Судом встановлено, що вищевказаними вимогами не зобовязано платника податку подавати завчасно податкову накладну для можливості здійснення податковим органом вищевказаних перевірок ,. а тому судом не встановлено порушень надіслання позивачем податкових накладних поза межами операційного дня , а оскільки всі податкові накладні були прийняті, то відсутнє і порушення строків згідно статей 201.10 ПКУ.
Суд констатує, що надані представником квитанції про реєстрацію податкових накладних поданих 17 січня 2010 року № 49 позивачем, всупереч вимогам вказаного порядку місять години реєстрації, непередбачені вимогами вказаного Порядку, а саме нічний час - 02:03:13 ; ПН № 52 - 02:02:20;ПН № 56 -02:02:35, що свідчить про порушення ведення ЄРПН.
Статтею 120-1 ПКУ встановлено ,що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Стаття 120-1 ПКУ встановлює наступне правило:
- Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Оскільки спірні податкові накладні не підлягали наданню отримувачу( покупцю), то застосування штрафних санкцій в даному випадку до позивача також є неправомірним.
Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб'єктами господарювання та ДФС визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (далі - Порядок №557).
Відповідно до пунктів 8, 9, 11 вказаного Порядку у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення. Перша квитанція (електронне повідомлення, що формується у затвердженому в установленому законодавством порядку форматі (стандарті) програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання електронного документа в момент його отримання) надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
Операційний день, згідно з положеннями пункту 2 Порядку №557, визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг. При цьому конкретні часові межі операційного дня цим Порядком не визначені. На відміну від цього пунктом 3 Порядку №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №204) встановлено, що операційний день в робочі дні триває з 8 до 20-ї години. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях статті 201 ПК як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до ДФС для реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до абзацу тринадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Текстове викладення цієї норми не дає підстав для її неоднозначного тлумачення безвідносно до змісту норм Порядку №577, як підзаконного акта, які не можуть застосовуватися з огляду на те, що колізія між нормами актів неоднакової юридичної сили вирішується на користь акта вищої юридичної сили.
Ураховуючи викладене, з урахуванням встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку про протиправність податкового повідомлення - рішення від 16.03.2020 року № , 0015565004 , оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень приймаючи зазначений акт індивідуальної дії діяв без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, що призвело до безпідставного застосування до товариства фінансових санкцій у вигляді штрафу.
Дана позиція також висловлена Верховним Судом 12 липня 2019 року у справі №0940/1600/18( адміністративне провадження №К/9901/15445/19).
Судом встановлено, що згідно розрахунку штрафної санкції вбачається, що затримка зі сплати ПДВ за травень 2018 року становить 2 дні в сумі 1118,81грн; однак сума боргу товариства становила 1091,00грн, дана сума була сплачена 02.07.2018 року.
Згідно інтегрованої картки TOB «ТрансКом» (далі - ІКП) по податку на додану вартість за 2018 рік встановлено, що позивачу була нарахована пеня згідно пп. 129.1.1 п.129.1 СТ.129 ПКУ в сумі 28,81грн. (в т.ч. 15,73 грн за період з 18.05.2018р. по 29.05.2018р., 2,91 грн. за період з 18.05.2018р. по 30.05.2018р., 10,17 грн. за період з 18.05.2018р. по 14.06.2018р.). 18.06.2018р. пеня в сумі 28,81 грн. погашена.
Згідно ІКП встановлено, що протягом періоду з 02.07.2018 року по 30.07.2018 року Казначейство в автоматичному режимі перерахувало з електронного рахунку платника податку до бюджету податок на додану вартість у сумі 6197грн. (в т.ч.: 02.07.2018 - 1459 грн., 02.07.2018 - 1741 грн., 02.07.2018 - 1300 грн., 30.07.2018 -1400 грн., 30.07.2018 - 297 грн.).
З них 02.07.2018р. погашено борг в сумі 1118,81грн. по податковій декларації з ПДВ за травень 2018 року (вх. №9122933848 від 19.06.2018р.), 5078,19 грн. погашено узгодженого податкового зобов'язання по декларації за червень 2018 року (вх.№9149948379 від 20.07.2018р.).
Станом на 30.07.2018р. виник борг по податковій декларації з ПДВ за червень 2018 року у сумі 27,81 гривень. Вказаний борг був погашений 31.07.2018р. коштами, які надійшли до бюджету з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ в сумі 1280,00грн.
Згідно ІКП встановлено, що станом на 31.07.2018р. переплата склала 1252,19грн.; з 15.08.2018 року по 30.08.2018 року. Казначейство в автоматичному режимі перерахувало з електронного рахунку платника податку до бюджету податок на додану вартість у сумі 3795 грн. (в т.ч. 15.08.2018р. - 1450 грн., 30.08.2018 - 2079 грн., 30.08.2018 р. - 266 грн.), які погасили 5047,19 грн. узгодженого податкового зобов'язання по декларації за липень 2018 року (вх. №9175569892 від 20.08.2018р.); після чого станом на 30.08.2018р. виник борг по податковій декларації з ПДВ за липень 2018 року у сумі 27,81 гривень.
На підставі акту перевірки від 17.02.2020 №667/04-01/701/20463771 ГУ ДПС у Закарпатській області 16.03.2020 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0015575004, яким на підставі п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203, п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України застосувало до TOB «ТрансКом» 521,70грн. штрафу - 10 відсотків погашеної суми податкового боргу 5217,05 грн.
Відповідно до п.126.1 ст.126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно пп.129.1.1 п.129.1, пп.129.3.1 п.129.3 ст.129 ПКУ нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
На підставі наведеного, що позовна вимога в частині скасування рішення повідомлення-рішення №0015575004 є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. (частини 1, 2 статті 77 КАС України)
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242,246 КАС України, суд
Позов Товариство з обмеженою відповідальністю "ТрансКом" до Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання незаконними та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області № 0015565004 від 16 березня 2020 року.
В решті позовних вимог -відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України в Закарпатській області ( код ЄДРПОУ 43143065 м. Ужгород, вул. Волошина,52) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транском"( код ЄДРПОУ 20463771 м. Ужгород, пл. Театральна,9 судовий збір в розмірі 1051 грн. ( тисячу пятдесят одну гривню).
. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адмінсуд.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст виготовлено та підписано 09.11.2020 року.