м. Вінниця
09 листопада 2020 р. Справа № 120/3768/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом приватного акціонерного товариства "МПТ-71" (код ЄДРПОУ-03327670, місцезнаходження: вул. Гудзія, буд. 13, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправним та скасування рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви приватного акціонерного товариства "МПТ-71" (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що 17.12.2019 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0046025406 на суму штрафу в розмірі 160 368,23 грн та суму нарахованої пені в розмірі 63 414,36 грн.
Вважаючи вказане рішення протиправним, з метою його скасування позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 04.08.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом уточнення складу учасників судового процесу за даним адміністративним позовом, змісту заявлених позовних вимог та надання відомостей щодо ідентифікаційного коду юридичної особи - відповідача.
На виконання зазначеної ухвали, позивачем 14.08.2020 подано до суду матеріали на усунення недоліків та уточнену позовну заяву.
Ухвалою суду від 19.08.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Установлено учасникам справи строк на подання заяв по суті.
На виконання вимог ухвали суду та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Згідно з п.п. 2 п. 2 розділу VII "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953, зі змінами та доповненнями, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. При цьому приймаються одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Як стверджує відповідач, позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону № 2464, а саме єдиний внесок за період з 18.01.2017 по 22.07.2019 сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв'язку з чим ГУ ДПС у Вінницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.12.2019 № 0046025406, відповідно до вимог чинного законодавства.
21.09.2020 на адресу суду надійшла відповідь на відзив від позивача в якій останній виклав свої пояснення щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення, які полягають у наступному.
Відповідачем не наведено аргументів, чому при винесенні рішень не складено актів перевірок та розрахунків фінансової санкції.
Крім того, позивач вказує, що штрафна санкція застосована у розмірі 52% від суми недоїмки, а не 20%, як того вимагає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також, позивач вказував на подвійне оподаткування, що заборонено чинним законодавством.
Заперечень на адресу суду не надходило, що не є перешкодою для розгляду справи по суті.
Частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "МПТ-71", код 03327670, взято на облік як платник податків, в тому рахунку як платник єдиного внеску, основним видом діяльності якого є - надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення кар"єрів (09.90), що підтверджується випискою з ЄДРПОУ (а.с. 5).
29.07.2016 Могилів-Подільською ОДПІ ГУ ДФС винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0006201300, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 35 780,78 грн за період з 21.03.2015 по 19.07.2016 та пеню в розмірі 57 012,14 грн.
21.06.2017 Могилів-Подільською ОДПІ ГУ ДФС винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0000491300, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 47 724,23 грн за період з 21.07.2015 по 29.05.2017 та пеню в розмірі 101 907,46 грн.
07.09.2018 ГУ ДФС у Вінницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму боргу 451 349,73 грн (станом на 31.08.2018), з яких: 291 893,35 грн - недоїмка, 57 312,28 грн - штраф, 102 144,10 грн - пеня.
10.09.2018 ГУ ДФС у Вінницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0042995402, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 42 063,39 грн за період з 21.01.2016 по 23.08.2018 та пеню в розмірі 63 414,36 грн.
17.12.2019 ГУ ДПС у Вінницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0046025406, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 160 368,23 грн за період з 18.01.2017 по 22.07.2019 та пеню в розмірі 63 414,36 грн.
Позивач оскаржив вказане рішення за №0046025406 від 17.12.2019 у адміністративному порядку, однак рішенням ДПС України від 31.01.2020 №4006/6/99-00-08-06-01-06 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення від 17.12.2019 - без змін.
Не погоджуючись із результатом адміністративного оскарження рішення за №0046025406 від 17.12.2019 та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статтей 41 та 191 Податкового кодексу України контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів, а саме органів доходів і зборів.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6, абзаців 1 і 2 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 7 статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Виходячи із положень абзацу 1 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Як зазначено у частині 10 статті 9 Закону №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини 12 статті 9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Згідно частини 11 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 10 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (у розмірі 10% до 01.01.2015).
Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Згідно з пункту 1 розділу VII Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої Наказом Міністерства Фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (Інструкція №449), за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 2 пункту 2 розділу VII Інструкції №449, передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону №2464 до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 1 розділу ІІ цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01.01.2015, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Встановлено, що підставою для прийняття рішення від 17.12.2019 №0046025406 слугувало те, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок за період з 18.01.2017 по 22.07.2019.
На підтвердження вказаного висновку відповідач подав до суду витяг з інтегрованої картки платника (ІКП) ПАТ "МПТ-71".
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 (Порядок №422), інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції.
Позивач заперечує такий висновок відповідача та зазначає щодо відсутності недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумах, з яких розраховані штрафи. Однак, доказів сплати відповідних сум єдиного внеску у вказані періоди позивачем не надано.
З огляду на наведене судом досліджується питання своєчасності сплати позивачем єдиного внеску за період з 18.01.2017 по 22.07.2019, використовуючи відомості з ІКП ПАТ "МПТ-71".
Так, ІКП ПАТ "МПТ-71" містить наступні записи про нарахування єдиного внеску та факти його сплати:
31.12.2016 сальдо на початок року становить: загальна заборгованість становить 395 736,80 грн, яка складається з недоїмки 338 520,07 грн; та із залишку несплаченої пені 57 216,73 грн.
17.01.2017 донараховано зобов'язання за вимогою про сплату боргу (недоїмки) №0009621300 від 27.12.2016 у сумі 9974,05грн;
20.01.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 18 025,28 грн, за несвоєчасну сплату до 20.01.2017;
27.01.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 27.01.2017 №676 на суму 39 450,00 грн;
29.01.2017 донараховано штрафну санкцію за рішенням №0000101300 від 18.01.2017 у сумі 5532,55 грн;
14.02.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 14.02.2017 №701 на суму 660,00 грн;
20.02.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 17 341,93 грн, за несвоєчасну сплату до 20.02.2017;
06.03.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 06.03.2017 №719 на суму 2075,00 грн;
20.03.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 16 920,15 грн, за несвоєчасну сплату до 20.03.2017;
13.04.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 13.04.2017 №760 на суму 15 300,00 грн; та згідно платіжного доручення від 13.04.2017 №759 на суму 1882,91 грн;
20.04.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 21 687,19 грн, за несвоєчасну сплату до 20.04.2017;
28.04.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 28.04.2017 №783 на суму 12 000,00 грн;
22.05.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 17 151,82 грн, за несвоєчасну сплату до 22.05.2017;
25.05.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 25.05.2017 №815 на суму 6450,00 грн;
29.05.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 29.05.2017 №823 на суму 5750,00 грн;
08.06.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 08.06.2017 №840 на суму 1300,00 грн;
20.06.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 27 976,71 грн, за несвоєчасну сплату до 20.06.2017;
21.06.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 21.06.2017 №861 на суму 220,00 грн;
27.06.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 27.06.2017 №866 на суму 200,00 грн;
11.07.2017 нараховано штрафну санкцію за рішенням №0000491300 від 21.06.2017 у сумах: 340,00 грн, 1580,00 грн, 1540,00 грн, 1410,00 грн, 1000,00 грн, 395,07 грн, 2000,00 грн, 1318,06 грн, 68,00 грн, 1504,31 грн, 608,11 грн, 82,00 грн; 5050,00 грн, 4984,41 грн, 46,12 грн, 1290,00 грн, 244,77 грн, 2400,00 грн, 3191,81 грн, 415,00 грн, 132,00 грн, 7544,00 грн, 1000,00 грн, 889,30 грн, 151,40 грн, 244,00 грн, 1204,93 грн, 90,00 грн, 140,00 грн, 1000,00 грн, 1700 грн, 1700,00 грн, 1540,00 грн, 1000,00 грн, 100,00 грн;
11.07.2017 нараховано пеню за рішенням №0000491300 від 21.06.2017 у сумах: 673,35 грн, 25,48 грн, 54,25 грн, 30,17 грн, 0, 25 грн, 98,64 грн, 452,10 грн, 110,00 грн, 271,26 грн, 49,32 грн, 82,20 грн, 8,22 грн, 300,69 грн, 39,49 грн, 64,92 грн, 306,61 грн, 34,70 грн, 33,04 грн, 371,70 грн, 241,36 грн, 47,91 грн, 8049,83 грн, 8231,50 грн, 2692,71 грн, 134,89 грн, 3003,00 грн, 1950,00 грн, 125,46 грн, 3720,00 грн, 491,66 грн, 305,83 грн, 1875,00 грн, 2650,80 грн, 2040,00 грн, 1814,18 грн, 3041,50 грн, 656,20 грн, 193,50 грн,1965,00 грн, 2986,80 грн, 979,40 грн, 624,16 грн, 298,32 грн, 16 371,34 грн, 2910,60 грн, 3340,50 грн, 276,50 грн, 180,00 грн, 2452,60 грн, 2421,91 грн, 7644,39 грн, 7644,39 грн, 3360,45 грн, 5928,00 грн, 121,05 грн, 1,57 грн, 93,63 грн, 546,70 грн, 205,35 грн, 85,62 грн, 123,20 грн, 117,47 грн, 402,71 грн, 446,60 грн, 1382,54 грн, 115,50 грн, 65,84 грн, 11,01 грн;
20.07.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 20.07.2017 №886 на суму 15 600,00 грн та згідно платіжного доручення від 20.07.2017 №893 на суму 160,00 грн;
20.07.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 19 200,37 грн, за несвоєчасну сплату до 20.07.2017;
27.07.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 27.07.2017 №910 на суму 2030,00 грн;
21.08.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 15 745,77 грн, за несвоєчасну сплату до 21.08.2017;
28.08.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 23.08.2017 №942 на суму 16 000,00 грн, згідно платіжного доручення від 23.08.2017 №928 на суму 200,00 грн;
01.09.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 01.09.2017 №950 на суму 750,00 грн;
11.09.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 11.09.2017 №956 на суму 200,00 грн;
13.09.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 13.09.2017 №957 на суму 552,32 грн;
14.09.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 14.09.2017 №965 на суму 100,00 грн та згідно платіжного доручення від 14.09.2017 №958 на суму 7400,00 грн;
15.09.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 15.09.2017 №967 на суму 2750,00 грн;
20.09.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 12 531,04 грн, за несвоєчасну сплату до 20.09.2017;
03.10.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 03.10.2017 №987 на суму 3620,00 грн;
20.10.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 11 983,22 грн, за несвоєчасну сплату до 20.10.2017;
14.11.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 14.11.2017 №1021 на суму 7100,00 грн;
17.11.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 17.11.2017 №1027 на суму 350,00 грн;
20.11.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 17 518,11 грн, за несвоєчасну сплату до 20.11.2017;
30.11.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 30.11.2017 №1040 на суму 2913,93 грн;
06.12.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 06.12.2017 №1050 на суму 1100,00 грн та платіжного доручення від 06.12.2017 №1047 на суму 410,00 грн;
12.12.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 12.12.2017 №1060 на суму 3149,00 грн та платіжного доручення від 12.12.2017 №1057 на суму 5770,00 грн.
18.12.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 18.12.2017 №1065 на суму 6350,00 грн.
20.12.2017 самостійно нараховано зобов'язання у сумі 17 528,00 грн, за несвоєчасну сплату до 20.12.2017;
28.12.2017 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 28.12.2017 №1085 на суму 5900,00 грн.
Відповідно до даних ІКП за 2017 рік позивачем сплачено до бюджету 168 943,16 грн., тоді як за 2017 нараховано 277 385,95 грн.
Таким чином, згідно даних з ІКП заборгованість за позивачем станом на 31.12.2017 становить 606 087,05 грн, а залишок несплаченої пені - 158 919,60 грн.
22.01.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 11 584,19 грн, за несвоєчасну сплату до 22.01.2018;
20.02.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 11 312,84 грн, за несвоєчасну сплату до 20.02.2018;
15.03.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 14.03.2018 №1094 на суму 12 774,67 грн, платіжного доручення від 14.03.2018 №2434 на суму 778,72 грн, платіжного доручення від 14.03.2018 №2431 на суму 8363,22 грн;
20.03.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 12 845,49 грн, за несвоєчасну сплату до 20.03.2018;
22.03.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 22.03.2018 №29 на суму 70,82 грн;
06.04.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 06.04.2018 №1102 на суму 5350,00 грн;
19.04.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 19.04.2018 №1104 на суму 16 600,00 грн;
20.04.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 26 113,76 грн, за несвоєчасну сплату до 20.04.2018;
08.05.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 02.05.2018 №1113 на суму 1132,16 грн;
10.05.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 10.05.2018 №1115 на суму 536,00 грн;
17.05.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 17.05.2018 №1123 на суму 170 000,00 грн та платіжного доручення від 17.05.2018 №1121 на суму 554,00 грн;
21.05.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 1132,16 грн, за несвоєчасну сплату до 21.05.2018;
12.06.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 12.06.2018 №329 на суму 1585,00 грн;
20.06.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 1418,83 грн, за несвоєчасну сплату до 20.06.2018;
22.06.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 22.06.2018 №338 на суму 1400,00 грн;
06.07.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 05.07.2018 №350 на суму 1951,22 грн;
17.07.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 17.07.2018 №366 на суму 136,00 грн, платіжного доручення від 17.07.2018 №363 на суму 524,10 грн;
20.07.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 1951,22 грн, за несвоєчасну сплату до 20.07.2018;
20.08.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 1951,22 грн, за несвоєчасну сплату до 20.08.2018;
23.08.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 23.08.2018 №392 на суму 1291,12 грн;
20.09.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 20.09.2018 №402 на суму 11 000,00 грн;
24.09.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 1951,22 грн, за несвоєчасну сплату до 24.09.2018;
28.09.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 28.09.2018 №392 на суму 50 000,00 грн;
22.10.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 1951,22 грн, за несвоєчасну сплату до 22.10.2018;
24.10.2018 податковим органом самостійно нараховано штрафну санкцію за рішенням №0042995402 від 10.09.2018 у сумі: 420,30 грн, 214,51 грн, 107,20 грн, 396,75 грн, 226,43 грн, 14,16 грн, 3320,00 грн, 4168,80 грн, 673,25 грн, 2933,73 грн, 481,97 грн, 629,80 грн, 220,00 грн, 82,00 грн, 582,79 грн, 1180,00 грн, 1270,00 грн, 70,00 грн, 2740,94 грн, 1420,00 грн, 672,03 грн, 1582,20 грн, 3119,66 грн, 20,00 грн, 925,97 грн, 110,46 грн, 40,00 грн, 724,00 грн, 150,00 грн, 406,00 грн, 40,00 грн, 1617,80 грн, 32,00 грн, 32,00 грн, 3120,00 грн, 550,00 грн, 554,03 грн; 2726,02 грн, 250,00 грн, 40,00 грн, 44,00 грн, 260,00 грн, 1103,88 грн;
20.11.2018 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 3440,42 грн, за несвоєчасну сплату до 20.11.2018;
29.11.2018 сплата до бюджету згідно платіжного доручення від 29.11.2018 на суму 49 500,00 грн;
20.12.2018 змен. плат. самос. о.п. за міс/кварт.(декл. термін спл. пот. рік) у сумі 59 056,92 грн;
Відтак, станом на 31.12.2018 податковим органом самостійно нараховано 58 659,04 грн, тоді як позивачем сплачено до бюджету 336 987,46 грн.
Згідно даних з ІКП загальна сума заборгованості за позивачем станом на 31.12.2018 становить 471 689,43 грн, недоїмка станом на 31.12.2018 становить 225 851,17 грн, а залишок несплаченої пені - 245 838,26 грн.
21.01.2019 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 819,06 грн, за несвоєчасну сплату до 21.01.2019;
20.02.2019 змен. плат. самос. о.п. за міс/кварт.(декл. термін спл. пот. рік) у сумі 59 027,82 грн;
25.02.2019 змен. плат. самос. о.п. за міс/кварт.(декл. термін спл. пот. рік) у сумі 30 000,00 грн;
20.03.2019 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 918,06 грн, за несвоєчасну сплату до 20.03.2019;
29.03.2019 сплата до бюджету згідно платіжного доручення №37 від 29.03.2019 на суму 190 351,00 грн;
03.04.2019 сплата до бюджету згідно платіжного доручення №43 від 03.04.2019 на суму 4200,00 грн;
22.04.2019 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 918,06 грн, за несвоєчасну сплату до 22.04.2019;
20.05.2019 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 602,17 грн, за несвоєчасну сплату до 20.05.2019;
20.06.2019 змен. плат. самос. о.п. за міс/кварт. (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 19 465,43 грн;
26.06.2019 сплата до бюджету згідно платіжного доручення №74 від 26.06.2019 на суму, 17 971,73 грн;
16.07.2019 сплата до бюджету згідно платіжного доручення №89 від 16.07.2019 на суму, 152 000,00 грн;
22.07.2019 сплата до бюджету згідно платіжного доручення №92 від 22.07.2019 на суму, 1931,00 грн;
03.12.2019 податковим органом самостійно нараховано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату ЄВ за рішенням №0027735406 від 15.10.2019 у сумі 544,13 грн, 1529,13 грн, 3840,07 грн, 3605,06 грн, 1450,68 грн, 688,09 грн, 4337,44 грн, 3468,39 грн, 3149,15 грн, 1166,81 грн, 3430,36 грн, 2506,21 грн, 4992,28 грн, 603,06 грн, 2396,64 грн, 2915,67 грн, 3503,62 грн, 3505,60 грн, 2316,84 грн, 2262,57 грн, 2569,10 грн, 5222,75 грн, 226,43 грн, 283,77 грн, 390,24 грн, 688,08 грн, 390,24 грн, 184,96 грн, 205,29 грн, 163,81 грн, 390,24 грн, 82,11 грн, 101,50 грн, 183,61 грн, 120,43 грн;
17.12.2019 скасовано донараховану штрафну санкцію за несплату/несвоєчасну сплату ЄВ за рішенням №12482/6/99-00-08-06-01 від 03.12.2019 в розмірі 3840,07 грн, 544,13 грн, 1529,13 грн, 3605,06 грн, 1450,68 грн, 688,09 грн, 4337,44 грн, 3468,39 грн, 184,96 грн, 205,29 грн, 163,81 грн, 390,24 грн, 82,11 грн, 101,50 грн, 183,61 грн, 120,43 грн, 3149,15 грн, 1166,81 грн, 3430,36 грн, 2506,21 грн, 4992,28 грн, 603,06 грн, 2396,64 грн, 2915,67 грн, 3503,62 грн, 3505,60 грн, 2316,84 грн ,2262,57 грн, 2569,10 грн, 5222,75 грн, 226,43 грн, 283,77 грн, 390,24 грн, 688,08 грн, 390,24 грн.
17.12.2019 скасовано пеню за несплату/несвоєчасну сплату ЄВ за рішенням №12482/6/99-00-08-06-01 від 03.12.2019 по рішенню №0027735406 від 15.10.2019 в розмірі 89,17 грн, 907,06 грн, 589,00 грн, 523,80 грн, 1795,90 грн, 53,01 грн, 82,46 грн, 589,00 грн, 709,70 грн, 589,00 грн, 1001,30 грн, 143,72 грн, 895,28 грн, 792,77 грн, 320,47 грн, 1682,08 грн, 179,18 грн, 2626,78 грн, 69,56 грн, 811,58 грн, 743,07 грн, 694,90 грн, 24,31 грн, 679,83 грн, 218,71 грн, 2369,04 грн, 128,99 грн, 2661,35 грн, 1264,80 грн, 208,20 грн, 43,21 грн, 832,66 грн, 1054,00 грн, 35,84 грн, 527,00 грн, 62,60 грн, 4431,82 грн, 1684,09 грн, 11 103,57 грн, 10 145,03 грн, 4547,76 грн, 2036,73 грн, 3249,57 грн, 4732,67 грн, 4804,21 грн, 59,88 грн, 50,91 грн, 12 752,07 грн, 8957,02 грн, 37,94 грн, 13 678,84 грн6, 1589,17 грн, 400,11 грн, 11 846,63 грн, 491,71 грн, 431,22 грн, 6954,73 грн, 6291,19 грн, 8653,95 грн, 818,82 грн, 7478,70 грн, 8132,99 грн, 144,15 грн, 353,23 грн, 9211,28 грн, 4992,79 грн, 83,54 грн, 9536,41 грн, 318,05 грн, 176,63 грн, 190,92 грн, 652,46 грн, 50,56 грн, 758,41 грн, 12,64 грн, 12,64 грн, 606,72 грн, 77,62 грн, 47,53 грн, 1513,56 грн, 331,14 грн, 331,14 грн, 1513,56 грн.
19.12.2019 сплата до бюджету згідно платіжного доручення №142 від 19.12.2019 на суму, 35 530,00 грн;
20.12.2019 податковим органом самостійно нараховано зобов'язання (декл. термін спл. пот. рік) у сумі 35 518,82 грн, за несвоєчасну сплату до 20.12.2019;
30.12.2019 штрафна санкція за несплату/несвоєчасну сплату ЄВ за рішенням №0046025406 від 17.12.2019 у розмірі 160 368,23 грн;
30.12.2019 збільшено борг по ШС, рішення №0046025406 від 17.12.2019 - 160 356,85 грн.
Так, станом на 31.12.2019 податковим органом самостійно нараховано 120 651,15 грн, тоді як позивачем сплачено до бюджету 431 983,73 грн. Недоїмка станом на 31.12.2019 становить 160 356,85 грн.
Згідно даних з ІКП заборгованість за позивачем станом на 31.12.2019 становить 223 771,21 грн, а залишок несплаченої пені - 63 414,36 грн.
Аналіз інформації з ІКП позивача підтверджує висновок відповідача про несвоєчасність сплати єдиного внеску за січень 2017 по липень 2019 років.
Суд враховує, що позивач, хоч і несвоєчасно, проте частково здійснював сплату єдиного внеску у самостійно нарахованих обсягах. Разом з цим, сплачені позивачем кошти у рахунок погашення поточних зобов'язань зі сплати єдиного внеску спрямовувались першочергово на погашення наявної заборгованості за попередні періоди.
За змістом частини 6 статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Верховний Суд у постанові від 21.05.2020 у справі №1.380.2019.001414 зауважив, якщо на час перерахування платником податків єдиного соціального внеску у нього була заборгованість із цього платежу, то перераховані останнім кошти фіскальним органом правомірно зараховуються в рахунок погашення цієї заборгованості у порядку календарної черговості її виникнення без зміни напрямку сплати єдиного соціального внеску, визначеного платником податків
Відповідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, відповідачем правомірно зараховані у рахунок погашення наявної заборгованості кошти, спрямовані позивачем на погашення платежів.
Щодо тверджень позивача, що ним сплачено штраф та пеня раніше за іншим повідомленням-рішенням ще у 2018, то суд їх відхиляє з огляду на те, що при порушені положень Закону №2464, приймається вимога про сплату недоїмки та/або складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції, а не податкове повідомлення-рішення.
Крім того, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону №2464). Тобто, якщо до 20 числа несплачено єдиний внесок за попередній місяць, то 21 числа уже виникає недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 статті 25 Закону №2464).
Так, 29.07.2016 Могилів-Подільською ОДПІ ГУ ДФС винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0006201300, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 35 780,78 грн за період з 21.03.2015 по 19.07.2016 та пеню в розмірі 57 012,14 грн.
З огляду на вказане рішення, станом на 20.03.2015 позивач не сплатив єдиний внесок за попередній звітний період. З 21.03.2015 у позивача виникла недоїмка, яка погашена повністю 19.07.2016, що підтверджується рішенням за №0006201300.
Після повного погашення за період з 21.03.2015 по 19.07.2016 приймається рішення про нарахування штрафу а також пеня, яка розраховується з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до рішення від 29.07.2016 позивачу нараховано штрафну санкцію та пеню у розмірі 92792,92 грн., яка повинна бути погашена протягом десяти календарних днів. В іншому випадку, всі наступні платежі, що надходять від платника єдиного внеску, погашають суму недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, що передбачено ч. 6 статті 25 Закону №2464, як зазначено вище.
Наступним рішенням від 21.06.2017 за №0000491300 до позивача застосовано штрафні санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.07.2015 по 29.05.2017.
Отже, за попередній період позивачем не сплачена сума ЄВ до 20 липня 2015, тому станом на 21.07.2015 виникла чергова недоїмка, яка остаточно погашена 29.05.2017 шляхом зарахування поточних надходжень в попередні платежі. І за цей період вказаним вище рішенням нараховано штрафні санкції та пеня, які повинні бути сплачені протягом десяти календарних днів.
Відповідно до ІКП ПАТ "МПТ-71" 29.05.2017 до бюджету згідно платіжного доручення від 29.05.2017 №823 надійшла сплата на суму 5750,00 грн. В той час, як недоїмка на цю дату відповідно до ІКП становить 367 854,67 грн, залишок несплаченої пені 57012,14грн.
Відповідно до Інструкції №449, п.п. 3 п. 2 Розділу ІУ, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів - день списання банком або органом Казначейства суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
10.09.2018 ГУ ДФС у Вінницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0042995402, яким позивачу нараховано штраф в розмірі 42 063,39 грн за період з 21.01.2016 по 23.08.2018 та пеню в розмірі 63 414,36 грн.
Вказаним вище рішенням суд оцінку не надає, оскільки позивачем вони не оскаржуються.
Перевіряючи правомірність спірного рішення від 17.12.2019 суд зазначає, що період за який позивачу нараховано штраф та пеня є іншим ніж у попередніх рішеннях, а саме з 18.01.2017 до 22.07.2019, що спростовує доводи позивача про один і той же період.
У спірному рішенні початком періоду вказано дату 18.01.2017. Відповідно до ІКП станом на 17.01.2017 позивачу донараховано зобов'язання за вимогою про сплату боргу (недоїмки) №0009621300 від 27.12.2016 у сумі 9974,05грн. Крім того, станом на 17.01.2017 за позивачем рахується недоїмка у розмірі 338 520,07грн, залишок несплаченої пені становить 57 216,73 грн., що становить загальну суму заборгованості 405 710грн.
Щодо аргументів позивача, що пеня нараховувалась на штрафну санкцію, що є беззаперечним доказом подвійного накладення штрафу, то суд вважає такі твердження помилковими, оскільки відповідно до спірного рішення штраф нараховано за період з 18.01.2017 до 22.07.2019 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 20 відсотків від своєчасно не сплачених сум (ч. 11 статті 25 Закону №2464)
Пеня нараховується з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, що не є тотожним та розмежовано положеннями ст. 25 Закону, а саме ч.10 та 11.
Відповідно до Інструкції №449, п. 1 Розділу УІ, до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Щодо тверджень позивача про не складення Акту перевірок та без розрахунків фінансових санкцій, то суд виходить з положень Інструкції №449, за приписами п.п. 2 п. 2 Розділу УІІ якого передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена)).
Організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), визначає Порядок, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (далі - Порядок № 422).
До цього був Порядок ведення органами Міністерства доходів і зборів оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженим Наказом №765 від 5 грудня 2013 року Міністерства доходів і зборів України (втратив чинність 10.06.2016) (далі - Порядок №765).
Згідно п. 2 Порядку 422, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами, а оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП.
Відповідно до термінів, вживаних до цього порядку, інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції;
первинні показники - показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску;
первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо).
ІКП відкриваються автоматично кожному платнику у разі:
нарахування сум грошових зобов'язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, самостійно визначених платником (за фактом надходження податкових декларацій, розрахунків, уточнюючих розрахунків);
нарахування сум грошових зобов'язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, визначених органом ДФС (акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про застосування штрафних санкцій по єдиному внеску, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску).
З аналізу з наведених норм Інструкції №449 та Порядку № 422 слід дійти висновку, що розрахунок штрафних санкцій по єдиному внеску та пені, здійснюється в ІКП на підставі даних цієї інформаційної системи відповідно до первинних показників та платіжних документів.
Відтак, твердження позивача про необхідність складення Актів перевірки в даному випадку судом відхиляються з огляду на те, що цей розрахунок здійснюється в ІКП на підставі даних цієї інформаційної системи в автоматичному режимі.
Щодо розрахунку фінансових санкцій, то відповідно до матеріалів справи, а саме рішення від 17.12.2019 (а.с. 9) долучено розрахунок штрафних санкцій (а.с. 10-11) з якого вбачається, що він роздрукований з підсистеми ІКП.
Щодо посилань позивача на положення Податкового кодексу України, зокрема на ст. 58 ПК, якою передбачено, що розрахунок додається до податкового повідомлення-рішення, ст. 116, якою установлено, що за одне правопорушення застосовується лише один вид санкції, то суд їх оцінює критично, з огляду на таке.
На правовідносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску поширюється дія Закону №2464-VI. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 2 цього Закону).
За положеннями частини другої статті 2 Закону № 2464-VI, виключно цим Законом визначаються зокрема принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Завдання та функції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, яким за положеннями статті 1 Закону № 2464-VI є орган доходів і зборів та його територіальні органи (в частині адміністрування єдиного внеску), права та обов'язки органів доходів і зборів визначені статтями 12, 13, 14 Закону № 2464-VI.
Відтак, облік платників єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення і строки сплати єдиного внеску, його розмір, повноваження органів доходів і зборів, а також відповідальність за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску визначає виключно Закон № 2464-VI.
Положення Податкового кодексу України не поширюються на відносини щодо порядку сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як і відповідальність за порушення такого порядку.
Дана правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31 січня 2019 року по справі №802/983/18-а.
Також судом відхиляються і доводи позивача, що за період 2014-2019 ним сплачено 2007565,65грн. по тій причині, що докази сплати ЄСВ на вказану суму позивачем не надано, також у спірному рішенні вказаний інший період, а ніж 2014-2019.
Щодо складної фінансової ситуації, то відповідно до ст. 2 Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, що передбачено положеннями ст. 9 Закону 2464.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про обґрунтованість проведеного відповідачем нарахування штрафних санкції та пені згідно рішення від 17.12.2019 №0046025406.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із цим в задоволені позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що в задоволені позовних вимог відмовлено, відтак судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
В задоволенні позовної заяви приватного акціонерного товариства "МПТ-71" - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: приватне акціонерне товариство "МПТ-71" (код ЄДРПОУ - 03327670, місцезнаходження: вул. Гудзія, буд. 13, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000); Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100).
Повний текст рішення складено: 09.11.2020
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна