Справа №461/5899/20
Провадження №3/461/3180/20
03 листопада 2020 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Пелех О.А., за участю представника Галицької митниці Держмитслужби України Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Управління запобігання та протидії контрабанді та порушенням митних правил Галицької митниці Держмитслужби України Лева О. про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду закордон серії НОМЕР_1 від 07.11.2017 року, виданий 7126, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
за ч.6 ст.470 Митного кодексу України,
16.07.2020 року, о 06 год. 18 хв., в зону митного контролю МАПП «Краковець», Галицької митниці Держмитслужби, окремою смугою руху «червоний коридор» заїхав транспортний засіб автобус марки «Van hool», реєстраційний номер НОМЕР_3 , яким слідував ОСОБА_1 з України до Республіки Польща.
За даними ЄАІС встановлено, що 15.06.2018 року ОСОБА_1 ввіз через митний пост «Подільськ» Одеської митниці ДФС на митну територію України транспортний засіб марки «SKODA OCTAVIA», реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , в митному режимі «транзит», без письмового декларування та сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті транспортних засобів, на строк, передбаченийнормами ст. 95 МК України.
У відповідності до ст. 95 Митного кодексу України для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в десять діб, (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - п'ять діб). Згідно із нормами ч. 2 ст. 95 Митного кодексу України до строків зазначених у ч. 1 даної статті, не включається час дії обставин, зазначених у ст. 192 Митного кодексу України.
Станом на 16.07.2020 року, транспортний засіб, марки «SKODA OCTAVIA», реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 , за межі митної території України не вивозився та у інший митний режим, згідно законодавства, не поміщений.
Таким чином, ОСОБА_1 перевищив встановлений ст.95 Митного кодексу України строк доставки транспортного засобу особистого користування до органу доходів і зборів призначення, терміном більше ніж на тридцять діб.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явився, однак через канцелярію суду подав письмові пояснення, у яких зазначив, що з обставинами, викладеними у протоколі про порушення митних правил погоджується. Однак вказав, що порушення строку вивезення транспортного засобі за межі митної території України відбулося за відсутності його вини, виключно внаслідок збігу тяжких обставин, які не залежали від його волі. Окрім того, пояснив суду, що 16 червня 2018 року відбулося погіршення стану його здоров'я, що призвело до тривалого стаціонарного та амбулаторного лікування, а також повторного встановлення стенту 06 червня 2019 року та передопераційними результатами обстеження у КНП «Вінницький регіональний клінічний лікувально- діагностичний центр серцево-судинної патології». Також, ОСОБА_1 вказав, що являється інвалідом третьої групи, не працює, отримує пенсію по інвалідності, лікування потребує значних фінансових витрат, відтак перебуває у скрутному матеріальному становищі. Окрім того, ОСОБА_1 стверджує, що 16 червня 2018 року автомобілем марки «SKODA OCTAVIA» не користувався, а також не користувалися ним інші особи, транспортний засіб зберігається за місцем його проживання у незмінному стані.
03.11.2020 року від представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з її хворобою.
Розглянувши клопотання представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Арутюнової Н.Ф. про відкладення розгляду справи суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні такого, оскільки до клопотання адвокатом не надано належних та допустимих доказів на підтвердження неможливості її прибуття в судове засідання.
Відповідно до ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явився на виклик, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника Галицької митниці ДМС, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Частиною 6 ст. 470 МК України передбачена відповідальність за перевищення встановленого ст. 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
У відповідності до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Частиною 1 ст. 381 МК України встановлено, що транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу.
Пунктом 57 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, встановлено, що термін «товар» вживається в значенні будь-якої рухомої речі, у тому числі такої, на яку законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Таким чином «транспортний засіб особистого користування» охоплюється поняттям «товар», оскільки є рухомою річчю.
Товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, перебувають під митним контролем і повинні бути доставленими у митний орган призначення до закінчення строку, визначеного ст. 95 МК України (ст. 90 та ст. 93 МК України).
У відповідності до ст.95 МК України для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в десять діб, а у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці -п'ятьдіб.
Частиною 2 ст.95 МК України встановлено, що до строків, зазначених у ч.1 даної статті, не включається час дії обставин, зазначених у ст.192 МКУкраїни.
Доказів того, що ОСОБА_1 в порядку, визначеному ст. 192 МК України та розділом VIII Порядку виконання митних формальностей, відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року № 657, звертався до найближчого органу доходів і зборів до завершення визначеного митницею строку транзиту про обставини подій, у зв'язку з якими порушено ці строки, та місцезнаходження товарів і транспортних засобів у випадку порушення строку транзиту в ході розгляду справи не здобуто.
Одночасно, обставин, передбачених ст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст.481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною перевищення встановленого Митним кодексом України строку доставки транспортного засобу особистого користування.
З огляду на наведене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України, а саме останній не доставив транспортний засіб особистого користування до органу доходів і зборів, тобто перевищив встановлений Митним кодексом України строк доставки транспортного засобу особистого користування, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів, терміном більше ніж на тридцять діб, що підтверджується протоколом про порушення митних правил №1293/209000/20 від 16.07.2020 року, копією паспорта ОСОБА_1 , роздруківкою з інформаційних систем, витягом з ЄАІС, доповідною запискою, поясненнями ОСОБА_1 .
Таким чином, аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 МК України доведена повністю.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, приймаючи до уваги докази ОСОБА_1 про стан його здоров'я та скрутне матеріальне становище, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, тобто в межах санкції статті, за якою кваліфіковано його дії.
У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Тому, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст.458,459,461,470,486,527,528 МК України, ст. 283 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 Митного кодексу України та накласти стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, марки «SKODA OCTAVIA», реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , номер кузова НОМЕР_5 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 420,40 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Зубачик Н.Б.