Провадження № 3/311/1416/2020
Справа 311/3424/20
29.10.2020
29 жовтня 2020 року Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії ВАБ №282376 від 10 вересня 2020 року), який надійшов з Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП України в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, громадянки України, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
28 жовтня 2020 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №282376 від 10 вересня 2020 року, складений поліцейським СРПП №2 Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області Притулою М.В., та у протоколі зазначається, що 22.08.2020 року о 20-00 годині ОСОБА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння за адресою: АДРЕСА_2 , вдарила співмешканця ОСОБА_3 , спричинивши йому фізичний біль, чим вчинила насильство в сім'ї, та своїми діями скоїла адміністративне правопорушення, за яке передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , вважаю, що матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , який складений за ч.1 ст.173-2 КУпАП, підлягає поверненню до Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення, оскільки при складанні поліцейським вказаного протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд порушень КУпАП.
Положеннями статті 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що зобов'язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.
Відповідно до приписів ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які факти дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Крім того, відповідно до вимог статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення не містить: повних та належних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: у складеному протоколі про адміністративне правопорушення не відображено: повні дані про матеріальний, сімейний стан особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, наявність на утриманні ОСОБА_2 неповнолітніх та/або непрацездатних осіб та кого саме, а також достовірних відомостей з долученням відповідних постанов посадових осіб про притягнення ОСОБА_2 раніше до адміністративної відповідальності, у тому числі за ст.173-2 КУпАП, також відсутні відомості про наявність (відсутність) тяжких захворювань, перебування ОСОБА_2 на обліку у вузьких спеціалістів медичних закладів (нарколога, психіатра тощо), також не додано характеризуючих матеріалів з місця проживання останньої, відомостей про наявність джерела прибутку, розміру доходів за місцем роботи (у разі її наявності), розміру соціальної допомоги, пособій, тощо. Відомості про офіційне працевлаштування ОСОБА_2 чи відсутність у неї місця роботи, у протоколі також не зазначено.
Крім того, до матеріалів справи не долучено копії документів, на підставі яких засвідчено особу, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Також, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст.251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Безпосередньо у складеному протоколі взагалі не відображено свідків-очевидців подій за обставинами, які інкримінуються ОСОБА_2 , а також їх повних анкетних даних та достовірних адрес місця їх фактичного проживання.
За інкримінованим ОСОБА_2 подіями правопорушення вбачається, що остання вдарила співмешканця ОСОБА_3 , спричинивши йому фізичний біль. Проте, з незрозумілих причин у протоколі про адміністративне правопорушення, що потерпілий у справі є відсутній.
Крім того, у складеному протоколі, в порушення приписів ст.256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, чітко не викладено об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП України, не зазначено спосіб вчинення правопорушення, не відображено об'єкт правопорушення, не вказано суб'єктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а також мотиви та мета вчинення правопорушення, не конкретизовано суть вчиненого правопорушення, у протоколі не відображено щодо наявності чи відсутності речових доказів по справі, місце їх зберігання, у разі наявності та подальшого вилучення з місця подій.
У протоколі не зазначено яким саме предметом було нанесено ОСОБА_2 удар потерпілому та куди саме.
Крім того, з наданих письмових пояснень потерпілого ОСОБА_3 вбачається, що ОСОБА_4 нанесла йому удар табуретом по голові. Наприкінці письмових пояснень потерпілий вказує, що він бажає проходити СМЕ, однак жодних висновків за результатами проведення СМЕ, матеріали справи не містять.
Проте, висновок експерта з приводу судово -медичної експертизи потерпілому ОСОБА_3 ОСОБА_5 .
Також, додані до складеного протоколу матеріали не містять документальних підтверджень наявності сімейних відносин між особою, яка притягується до адміністративної відповідальності та потерпілим ОСОБА_3 , не додано копії свідоцтва про укладення шлюбу, враховуючи категорію справи за ч.1 ст.173-2 КУпАП, та, відповідно, відсутні відомості про те, що правопорушник та потерпіла по справі є однією сім'єю.
Також, складений відносно ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП є неконкретним, в порушення вимог ст.256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення, чітко не зазначено суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища та адреси свідків даного правопорушення взагалі не зазначено; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну (моральну) шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, у разі відмови від підпису, дана відмова оформлюється в присутності двох свідків.
Крім того, у протоколі зазначено, що ОСОБА_2 , перебуваючи 22 серпня 2020 року о 20-00 год. в стані алкогольного сп'яніння, спричинила ОСОБА_3 тілесні ушкодження, проте жодних медичних документів на підтвердження встановлених інспектором поліції вищевикладених обставин, до матеріалів справи не долучено.
Разом з тим, у разі заподіяння потерпілому (потерпілим) матеріальної (моральної) шкоди, про це також зазначається в протоколі та на підтвердження розміру заподіяної шкоди (матеріальної та/або моральної) та на підтвердження права власності потерпілої особи на пошкоджене майно за подіями від 22.08.2020 року, до матеріалів складеного протоколу повинні бути додані належні та допустимі докази на підтвердження даних фактів.
Крім того, у складеному протоколі про адміністративне правопорушення не долучено відповідної та належно оформленої згідно вимог ст.119 ЦПК України заяви потерпілого (потерпілої) про відшкодування винною особою (чи особами) заподіяної потерпілому (власнику пошкодженого майна) матеріальної шкоди з вирішенням даного питання під час розгляду справи, відповідно до положень ч.1 ст.40 КУпАП та з відповідними і належними документами на підтвердження розміру шкоди, заподіяної власнику майна.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення також не містять доказів того, що потерпілому ОСОБА_3 відомо про те, що заява про вчинений злочин (кримінальний проступок) не була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань, у зв'язку з чим останній позбавлений можливості оскаржити рішення, дії, бездіяльність слідчого в порядку, передбаченому ст.303 КПК України.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС України 19.11.2012 року №1050, встановлено п.3.5. Про наявність письмових заяв про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, що надійшли до чергової частини органу внутрішніх справ, а також повідомлень, які надійшли усно, у яких наявні відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, після реєстрації в журналі ЄО оперативний черговий доповідає начальникові слідчого підрозділу для внесення слідчими відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформує начальника органу внутрішніх справ.
Вказана Інструкція встановлює порядок ведення єдиного обліку органами і підрозділами внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, а також порядок здійснення контролю за його дотриманням.
Частиною 1 ст.214 КПК України визначено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Проте, у разі реалізації потерпілим ОСОБА_3 свого права на оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення повідомлення про кримінальне правопорушення до ЄРДР, можливим є одночасне існування кримінального провадження відносно адміністративне правопорушення ОСОБА_2 та справи про притягнення її до адміністративної відповідальності.
Відсутність передбаченого Законом рішення за зверненням ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення унеможливлює розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст.251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, відповідно до положень ч.2 ст.268 КУпАП, при розгляді справи про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Проте, вказана особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 до суду протягом доби працівниками поліції не доставлена, враховуючи наявність у поліцейського відомостей про її фактичне місце проживання (перебування), засобів мобільного зв'язку, тощо, проте безпосередньо в день направлення матеріалів до суду, ОСОБА_2 до приміщення зали суду також доставлена не була.
Таким чином, для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення складені неналежним чином, а тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню органу, що його склав, а саме до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення, відповідно вимогам чинного законодавства України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 173-2 ч.1, 256, 278, 283, 284 КпАП України, суддя -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю. В. СИДОРЕНКО