Постанова від 09.11.2020 по справі 420/11901/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/11901/20

Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Косцової І.П.,

суддів - Осіпова Ю.В., Скрипченка В.О.,

за участі секретаря - Стефанцевої Ю.П.,

апелянтів - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2020 року у справі за позовом кандидатів на посаду голови Ширяївської селищної ради Березівського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Ширяївської селищної територіальної виборчої комісії Березівського району Одеської області, треті особи: Центральна виборча комісія, ОСОБА_4 , про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , як кандидати на посаду голови Ширяївської селищної ради Березівського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року звернулись до суду першої інстанції з позовом в якому просили:

визнати протиправною та скасувати постанову Ширяївської селищної територіальної виборчої комісії Березівського району Одеської області від 31.10.2020 № 46 про затвердження результатів голосування з виборів Ширяївського селищного голови, за результатами якої на місцевих виборах 25.10.2020 року Ширяївським селищним головою обрано ОСОБА_4 ;

визнати голосування з виборів Ширяївського селищного голови, за результатами яких на місцевих виборах 25.10.2020 року Ширяївським селищним головою обрано ОСОБА_4 , недійсним та таким, яке не було організовано і проведено відповідно до вимог Виборчого кодексу України на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу;

зобов'язати Центральну виборчу комісію та Ширяївську селищну територіальну виборчу комісію Березівського району Одеської області прийняти рішення про визнання виборів у єдиному одномандатному селищному виборчому окрузі з виборів Ширяївського селищного голови такими, що не відбулися, та призначити у зв'язку з цим повторні вибори в цьому окрузі.

В обґрунтування позову вказано, що 26.10.2020 року приблизно о 01:00 годині, після завершення голосування у Ширяївському територіальному виборчому окрузі Березівського району Одеської області, Ширяївська дільнична виборча комісія № 511436 надала до Ширяївської селищної територіальної виборчої комісії виборчі документи про результати волевиявлення громадян на цій дільниці. Зазначений факт викликав у позивачів підозру у фальсифікації виборів, що стало підставою для їх звернення до суду з даним позовом.

Зокрема, позивачі зазначили, що КП «Ширяївська друкарня Ширяївської селищної ради», яке здійснювало друк виборчих бюлетенів, мало конфлікт інтересів, оскільки перебувало у підпорядкуванні голови Ширяївської селищної ради ОСОБА_4 , який був зареєстрований кандидатом на посаду селищного голови та як зацікавлена в досягненні позитивного результату особа, шляхом службового впливу на КП, нибито мав можливість доступу до вільного і необмеженого друку виборчих бюлетенів, які в подальшому могли бути використані у виборчому процесі та вплинути на результати виборів.

На думку позивачів, наявний конфлікт та існування високого корупційного ризику на момент прийняття оскаржуваного рішення про затвердження результатів голосування з виборів Ширяївського селищного голови унеможливлює достовірне встановлення результатів волевиявлення виборців.

Також позивачами зазначено, що до укладання договору з КП «Ширяївська друкарня Ширяївської селищної ради» голова Ширяївської селищної ТВК ОСОБА_5 07.10.2020 року підписав постанову про створення контрольної комісії з контролю за друком бюлетенів, до складу якої включив членів Ширяївської селищної ТВК із зазначенням їх партійного представництва, при тому, що партії, від яких виступали вищезгадані члени виборчої комісіїне вносили подання до Ширяївської селищної ТВК про включення цих осіб до складу контрольної комісії. Сам факт перебування цих осіб в членах виборчої комісії не давав права голові ТВК включати їх до складу комісії. Вказані обставини, на думку позивачів, свідчать про умисне порушення відповідачем вимог ч.3 ст.242 ВК України.

Наступним порушенням, за твердженням позивачів стала та обставина, що 19.10.2020 року підприємство-виготовлювач виборчих бюлетенів КП «Ширяївська друкарня Ширяївської селищної ради» розпочало друк виборчих бюлетенів у присутності членів створеної у незаконний спосіб виборчої комісії та кандидата на посаду голови Щиряївської селищної ради ОСОБА_2 .

Після завершення друку до друкарні поступив телефонний дзвінок від голови Ширяївської селищної ТВК з розпорядженням про знищення 50 виборчих бюлетенів, виготовлених для спеціальної виборчої дільниці №511436, яке було негайно виконано у присутності членів контрольної комісії, створеної з порушенням ст.242 ВК України. Вказані дії, на думку позивачів, вчинені відповідачем в порушення вимог ч.7 ст.242 ВК України.

В подальшому виготовлені бюлетені були передані Ширяївській селищній ТВК згідно акту приймання передачі від 19.10.2020 року. Аріфметичним підрахунком виготовлених та переданих відповідачеві бланків виборчих бюлетенів позивачи встановили, що до ТВК мало бути передано 8021 бюлетень, але фактично було передано 8037 бюлетенів, при цьому КП «Ширяївська друкарня Ширяївської селищної ради» не забезпечила і не могла забезпечити ступінь захисту виборчих бюлетенів, тим самим відповідач допустив голосування виборців незахищеними виборчими бюлетенями.

Позивачі також зазначили, що умисно продовжуючи порушення порядку виготовлення виборчих бюлетенів, 22.10.2020 року голова Ширяївської селищної ТВК підписав постанову №32 про необхідність виготовлення виборчих бюлетенів з виборів Ширяївського міського голови вкількості 50 штук та з виборів депутатва Ширяївської селищної ради в кількості 10 штук. У вказаній постанові зазначено, що підставою для її прийняття стала пропозиція виборчої дільниці №511436, однак замість пропозиції було надано копію постанови спеціальної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці №511436 від 22.10.2020 року №11, зі змісту якої вбачається, що голова цієї комісії самостійно прийняла рішення про друк виборчих бюлетенів для голосування в територіальних виборчих округах. В той же день голова ТВК підписав клопотання про додаткове виготовлення 50 бюлетенів з виборів голови Ширяївської селищної ради та 10 бюлетенів з виборів депутатів Ширяївської селищної ради, однак будь-якого договору з цього приводу з КП «Ширяївська друкарня Ширяївської селищної ради» не укладалось, контрольна комісія з цього приводу не утворювалась.

22.10.2020 року о 16.00 голова ТВК підписав постанову №15 про доручення доставки виготовлених бюлетенів до дільничної комісії №511436, що не узгоджується з порядковим номером постанови №32, яка складена у той самий час.

За актом приймання -передачі від 22.10.2020 року, останній складено відповідно до договору №47 від 10.08.2020 року. Таким чином, за підрахунком позивачів, Ширяївська ТВК 22.10.2020 року теоретично отримала 8137 бланків бюлетенів з виборів Ширяївського селищного голови., в той час як згідно протоколу про результати голосування від 31.10.2020 року, кількість виборчих бюлетенів, виготовлених на замовлення ТВК, становить 8037 бланків.

Виявлені факти, на переконання позивачів, унеможливлювали встановлення точної кількості виготовлених бланків виборчих бюлетенів, та як наслідок, достовірне встановлення результатів волевиявлення виборців.

До того ж, Ширяївським відділенням поліції Роздільнянського відділу поліції ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12020160460000176 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 158-3 КК України за фактом підробки виборчих бюлетенів для виборів Ширяївського селищного голови та депутатів Ширяївської селищної ради, які массово використовувались зацікавленими особами в перекрученні результатів виборів шляхом підміни дійсних бюлетенів.

Зазначені обставини, на думку позивачів, свідчать, що голосування у день голосування не було організовано і проведено відповідно до Виборчого кодексу, що, в свою чергу, є підставою для прийняття рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 280 Виборчого кодексу України.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

При прийнятті рішення суд першої інстанції виходив із того, що п. 6 ч. 1 ст. 280 Виборчого кодексу України, який покладений в основу правового обґрунтування позовних вимог, стосується порушень, які виникли саме у день голосування, та які є підставою для визнання його недійсним, або саме у день голосування встановлені обставини, які свідчать про те, що голосування не було організовано та проведено відповідно до Виборчого кодексу України на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.

Оскільки в ході розгляду справи судом не було встановлено порушень щодо організації і проведення голосування у день голосування 25.10.2020 року на виборчих дільницях, а доводи позивачів фактично зводяться до порушення порядку виготовлення виборчих бюлетенів, яке відповідно до вимог Виборчого кодексу України могло бути оскаржено у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування, суд не знайшов законних підстав для задоволення позовних вимог.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву (заперечень).

Не погодившись із судовим рішенням, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати прийняте у справі судове рішення та постановити нове про задоволення позову в повному обсязі.

В обґрунтування своїх доводів апелянти зазначили доводи, ідентичні тим, що заявлялись у позовній заяві.

Окремо наголошують, що судом першої інстанції безпідставно не забезпечено докази у справі та відмовлено у задоволенні клопотання про допит свідків, витребування та дослідження виборчих бюлетенів та перегляд відеозапису, не взято до уваги факт того, що Ширяївською селищною територіальною виборчою комісією Березівського району Одеської області під час підрахунку були використані незаконні та недійсні виборчі бюлетені та факт порушення кримінального провадження, що свідчить про неповне зясування судом всіх обставин, що мають значення для справи.

Також апелянти вказазують, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення (постанови від 31.10.2020 № 46), як то передбачено ч.2 ст. 77 КАС України.

Фактичні обставини справи.

Постановою Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року №160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» (зі змінами згідно з Постановою Центральної виборчої комісії №181 від 18.08.2020 року), призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

25.10.2020 року відбулися перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, зокрема, Ширяївського селищного голови.

Постановою Ширяївської селищної територіальної виборчої комісії Березівського району Одеської області № 46, ухваленою 31.10.2020 року о 11:45 год., постановлено затвердити результати голосування з виборів Ширяївського селищного голови ОСОБА_4 , 1989 року народження, самовисування (а.с. 64).

Законність дій відповідача та вказаної постанови є предметом спору у даній справі.

Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляційної скарги і висновків суду першої інстанції.

Переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Статтею 6 Виборчого кодексу України визначено, що виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні.

Основні виборчі права громадян України включають: 1) право вільно обирати (право голосу на виборах); 2) право бути обраним.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 12 Виборчого кодексу України вибори проводяться на основі рівного виборчого права. Громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах.

Усі кандидати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають у виборчому процесі виборів, на яких вони висунуті, рівні права та беруть участь у цьому процесі на умовах, рівних для відповідних виборів.

За правилами ч. 1 ст. 20 Виборчого кодексу України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів, 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

У випадках, передбачених цим Кодексом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно із ч. 4 ст. 33 Виборчого кодексу України територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів.

Вказані положення кореспондують із приписами ч.ч. 1, 2 ст. 206 Виборчого кодексу України, відповідно до яких територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; затверджує текст виборчих бюлетенів на відповідних місцевих виборах, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у випадках та порядку, передбачених цим Кодексом; організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Кодексом.

Організація і порядок голосування визначені ст. 248 Виборчого кодексу України.

За приписами вказаної статті організація і порядок голосування полягають в наступному: проведення голосування в день голосування у визначений період часу; підтриманні у приміщенні для голосування належного порядку, забезпечення таємності волевиявлення виборців, надання виборцю можливості проголосувати за умови наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці та наявності у нього права голосу на відповідних місцевих виборах, проставленні виборцем підпису у відповідному списку, підписанні членом дільничної виборчої комісії контрольного талону виборчого бюлетеня; засвідченні виборцем отримання виборчих бюлетенів; видачі виборцю виборчого бюлетеня; забезпеченні обліку та зберігання контрольних талонів виборчих бюлетенів членом комісії, який видав виборчі бюлетені; забезпеченні перебування виборця у приміщенні для голосування лише протягом часу, необхідного для голосування; дотриманні правил особистого заповнення виборцем бюлетеня в кабіні для таємного голосування; оголошенні у визначений час головою дільничної виборчої комісії про закінчення голосування та зачиненні виборчої дільниці; не допущенні під час проведення голосування закриття приміщень для голосування, припинення голосування, розкриття виборчих скриньок, підрахунок голосів до закінчення встановленого цим Кодексом часу голосування; забезпеченні дільничною виборчою комісією упродовж дня голосування подання до усіх територіальних виборчих комісій з місцевих виборів, які організовуються та проводяться на цій дільниці, відомостей про кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Відповідно до п. 3 ч. 1, ч.ч.18, 19 ст. 255 Виборчого кодексу України сільські територіальні виборчі комісії встановлюють підсумки голосування шляхом складання протоколу: а) про підсумки голосування з відповідних виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради; б) протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів відповідної районної ради в територіальному виборчому окрузі.

Територіальна виборча комісія зобов'язана встановити підсумки голосування в межах територіального, багатомандатного виборчих округів незалежно від кількості виборчих дільниць у відповідному окрузі, щодо яких прийнято рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним або на яких голосування не було організовано і проведено в день голосування відповідно до вимог цього Кодексу. Визнання голосування недійсним у межах територіального, багатомандатного виборчого округу забороняється.

У разі якщо голосування на всіх виборчих дільницях територіального, багатомандатного виборчих округів у день голосування не було організовано і проведено або визнано недійсним відповідно до вимог цього Кодексу, територіальна виборча комісія встановлює, що голосування в межах відповідного округу не відбулося. У такому разі протокол територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу (частини виборчого округу) з відповідних місцевих виборів повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 5 частини другої цієї статті. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Протокол про підсумки голосування приймається територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, в порядку, передбаченому статтею 254 цього Кодексу.

Згідно з ст. 278 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія на підставі протоколу про результати голосування з виборів сільського, селищного, міського голови приймає одне з таких рішень:

1) про визнання особи обраною сільським, селищним, міським головою;

2) про призначення повторного голосування з виборів сільського, селищного, міського голови;

3) про визнання виборів сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та призначення у зв'язку з цим повторних виборів.

Територіальна виборча комісія з відповідних виборів визнає обраним сільським, селищним, міським (міст з кількістю виборців до 75 тисяч осіб) головою кандидата, який за результатами голосування виборців отримав найбільшу порівняно з іншими кандидатами на посаду кількість голосів виборців.

За наявності підстав, зазначених у статгі 280 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови.

В свою чергу, за приписами п. 6 ч. 1 ст. 280 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів, зокрема, селищного голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.

Аналізуючи положення вищезазначених правових норм, якими регламентовано підстави для призначення повторних місцевих виборів, судова колегія приходить до висновку, що законодавцем виокремлено дві підстави, існування яких зумовлює визнання виборів, зокрема, селищного голови, такими, що не відбулися та має наслідком призначення повторних виборів:

- визнання недійсним голосування у день голосування (день повторного голосування);

- голосування у день голосування (день повторного голосування) не було організовано і проведено відповідно до ВК України на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.

При цьому обидві підстави стосуються подій, які мали місце виключно у день голосування.

Так, відповідно до ч. 15 ст. 254 ВК України територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 252 цього Кодексу.

За приписами ч. 1 ст. 252 ВК України дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Кодексу, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

випадків незаконного голосування (заповнення, опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частинами п'ятою, десятою статті 248 цього Кодексу; голосування особами, які не мають права голосу на відповідних виборах; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів;

знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів;

виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.

Наведений перелік підстав для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним є вичерпним та розширеному тлумаченнб не підлягає. Крім того, всі наведені підстави стосуються подій, які можуть мати місце виключно у день голосування.

В свою чергу, вимоги щодо організації і порядку проведення голосування регламентовані приписами ст.ст. 248-250 ВК України, які чітко регламентують будь-які події в день голосування з 08 до 20 години без перерви.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, фактів порушень щодо організації і проведення голосування 25.10.2020 року на виборчих дільницях єдиного одномандатного округу, до яких відносяться організаційні питання, а саме: забезпечення таємності волевиявлення виборців, проведення голосування у встановлений день та час, підтримання у приміщенні для голосування належного порядку тощо, так само як доказів наявності обставин, що визначені ч. 1 ст. 252 ВК України, в ході розгляду справи встановлено не було.

Не наведено таких фактів та не підтверджено їх належними доказами і в апеляційній скарзі.

Водночас, матеріалами справи підтверджується, що організація і порядок голосування, передбачені ст. 248 Виборчого кодексу України, є реалізованими і порушення з цього приводу в день виборів та під час встановлення результатів голосування встановлені не були.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачі мали можливість у межах встановлених строків оскаржити відповідні дії суб'єктів виборчого процесу щодо допущених порушень порядку виготовлення виборчих бюлетенів, які, на їх думку, мали місце. Зокрема, такі позови мали були подані до суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.

Крім того, позови стосовно порушень, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, могли бути подані до суду у дводенний строк із дня прийнятті рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Посилання апелянтів на незаконність постанов Ширяївської селищної ТВК, дій голови ТВК під час виготовлення виборчих бюлетенів судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки в установленому законом порядку ці постанови та дії не оскаржувались та на момент розгляду справи як в суді першої інстанції, так і в суді апеляційної інстанції є чинними.

Крім цього судова колегія звертає увагу на ту обставину, що позивачами не оскаржується рішення дільничних виборих комісій з підрахунку голосів та затвердження підсумків голосування, які у подальшому були затверджені територіальною виборчою комісії, а відтак, у відповідача відповідно до вимог ВК України були відсутні підстави не встановлювати підсумки голосування та приймати рішення про визнання виборів такими, що не відбулися.

В свою чергу, наявний факт того, що Ширяївським відділенням поліції Роздільнянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12020160460000176 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 158-3 КК України за фактом підробки виборчих бюлетенів для виборів Ширяївського селищного голови та депутатів Ширяївської селищної ради не є достатнім доказом порушення організації і порядку проведення голосування.

На переконання судової колегії, наявність лише відомостей, внесених до ЄРДР, не може слугувати підтвердженням факту підробки виборчих бюлетенів для виборів Ширяївського селищного голови та депутатів Ширяївської селищної ради.

Резюмуючи викладене, колегія суддів зазначає, що єдина зазначена підстава для прийняття рішення про проведення повторних виборів, визначена позивачами, є порушення порядку виготовлення виборчих бюлетенів та встановлення ступеню їх захисту, що в свою чергу не дає можливості достовірно встановити точну кількість виготовлених бюлетенів та результати волевиявлення виборців.

Тобто, доводи позивачів про можливі порушення порядку виготовлення виборчих бюлетенів зводяться до визначення порушень, що могли мати місце саме до початку голосування, а тому норми матеріального закону, як підстава для задоволення позову (ст. 280 ВКУ), не може бути застосована для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, вірно застосовано норми матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Крім цього колегією суддів встановлено, що при поданні апеляційної скарги в цій справі апелянтами не сплачено судовий збір, тому, з урахуванням вимог частини дев'ятої статті 273 КАС України, питання про його стягнення суд вирішує цією постановою.

Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, а тому сума судового збору, яка підлягала сплаті при поданні апеляційної скарги становила 1 261,20 грн. для кожного з апелянтів.

Оскільки при поданні апеляційної скарги апелянти не сплатили судовий збір, колегія суддів, відповідно до ст.139 КАС України, дійшла висновку про необхідність стягнення його в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 139, 271, 272 ,273, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу кандидатів на посаду голови Ширяївської селищної ради Березівського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2020 року - залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (АДРЕСА_3; РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1 261 (одна тисяча двісті шістдесят одна) гривня 20 копійок. з кожного.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя Косцова І.П.

Судді Осіпов Ю.В. Скрипченко В.О.