Рішення від 09.11.2020 по справі 420/3904/20

Справа № 420/3904/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії та не винесення відповідного рішення;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у розгляді заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії, викладене у листі від 13.04.2020 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином розглянути подану заяву ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії та додані до неї документи та прийняти рішення за наслідками розгляду такої заяви відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий органом 1501 24.07.1998 року, посвідчення особи № НОМЕР_2 , видане органом МВС в м. Рішон Ле-Ціон, 22.01.2015 року.

По досягненні пенсійного віку та наявності більш ніж 31 років страхового стажу, позивачці була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась їй до виїзду за кордон, що підтверджено відповідним пенсійним посвідченням та трудовою книгою.

Перед виїздом за кордон позивачка мешкала за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач вказала, що 18.08.1998 року вона виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.

Починаючи з дня виїзду за кордон і станом на сьогоднішній день позивачка призначеної по закону пенсії не отримує.

02.04.2020 року представник позивачки, діючи на підставі нотаріальної довіреності, надіслав безпосередньо до відповідача нотаріально посвідчену та апостильовану особисту заяву позивачки про поновлення пенсії та нотаріально посвідчені копії документів, як вказано у супровідному листі.

Однак, 17.04.2020 року представником позивачки був отриманий лист відповідача №1500-0327-8/16393 від 13.04.2020 року, у відповідності до якого, позивачці було відмовлено у розгляді заяви про поновлення пенсії, на тих підставах, що нею не була дотримана вимога особистого звернення про поновлення пенсії, а представники позивачки, які діють на підставі нотаріально посвідченої та апостильованої довіреності, не мають законних повноважень подати до УПФУ її особисту заяву про поновлення пенсії, у позивачки відсутня реєстрація на території України за місцезнаходженням відповідача, та що це достатні підстави для відмови їй у розгляді заяви про поновлення пенсії.

Позивач вважала, що дії відповідача стосовно незаконної відмови в розгляді питання щодо поновлення виплати пенсії, є неправомірними і дискримінаційними та суперечать чинному законодавству.

Ухвалою судді від 12.05.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 03.06.2020 року на 14:00 год.

Ухвалою від 12.05.2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області витребувано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для долучення до матеріалів справи.

Ухвалою від 04.06.2020 року витребувано від Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради належним чином засвідчені копії пенсійної справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для долучення до матеріалів справи. Продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів. Відкладено підготовче засідання на 27.07.2020 року на 14:00 год.

Підготовче засідання 27.07.2020 року перенесене на 17.08.2020 року на 14:00 год. у зв'язку із знаходженням судді-доповідача по справі у відпустці.

Ухвалою від 17.08.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 10 вересня 2020 року о 14 год. 00 хв.

У судове засідання, призначене на 10 вересня 2020 року на 14 год. 00 хв., сторони не з'явилися.

08.09.2020 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

10.09.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

27.05.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що до Головного управління 07.04.2020 року надійшов запит від В. Меламеда щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 . Розглянувши вказаний запит, позивачці надіслано відповідь та повернено без розгляду документи щодо поновлення виплати пенсії.

Відповідач вказав, що пунктом 1.5 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Заява позивачки від 07.04.2020 надіслана представником за довіреністю поштою, а не подана особисто відповідно до Порядку №22-1.

Отже, у Головного управління обов'язок прийняти рішення щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 не виник, так як відповідна заява у встановленому вимогами Порядку, позивачкою подана не була, оскільки поновлення виплати пенсії за заявами, посвідченими нотаріально, поданими довіреними особами або надісланими поштою, не допускається.

Листом Головного управління від 13.04.2020 року №1500-0327-8/16393 позивачці повідомлено, що після усунення недоліків подання заяв про поновлення виплати пенсій, за місцем проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 особисто або через законного представника може звернутися із заявою про поновлення виплати пенсії та необхідними документами за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а саме: до Малиновського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління за адресою: м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д, або до Прохорівського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління за адресою: м. Одеса, вул. Прохорівська, буд. 3.

Ігноруючи вказані рекомендації листа від 13.04.2020 року №1500-0327-8/16393, позивачка або її законний представник особисто не звернулися повторно із заявою про поновлення виплати пенсії згідно з вимогами законодавства, подання заяви позивачкою про призначення пенсії належним чином не виконані та не надані оригінали документів, тому у Головного управління немає правових підстав для поновлення виплати пенсії заявниці в установленому законом порядку.

Відповідач зазначив, що при зверненні за поновленням пенсії позивачкою та її представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, були допущені порушення вимог Порядку №22-1. За даних умов звернення до суду вважаємо недоцільним, оскільки права позивачки не порушувались та вона вправі усунути недоліки заяви і звернутися до Головного управління за правом поновлення виплати пенсії.

Разом з цим, Головне управління не заперечує, що громадяни України, які виїхали за кордон на постійне місце проживання, мають право на призначення (поновлення) пенсії, проте за умови звернення до управління ПФУ з відповідною заявою та з дотриманням положень Порядку № 22-1, яким врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій.

Таким чином, Головне управління своїм листом від 13.04.2020 року №1500-0327-8/16393 не відмовляє позивачці в поновленні виплати пенсії, а роз'яснює порядок звернення до органів Пенсійного фонду України із зазначених питань.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Суд встановив, що представник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення особи № НОМЕР_2 , видане органом МВС в м. Рішон Ле-Ціон 22.01.2015 року, на підставі посвідченої нотаріально довіреності В.Меламед звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою від 022.04.2020 року про поновлення пенсії ОСОБА_1 , в якій представник позивача просив поновити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 07.10.2009 року.

До вказаної заяви була додана апостильована особиста заява ОСОБА_1 про поновлення пенсії (а.с.20-21), а також довіреність, ІПН, засвідчені належним чином копії посвідчення особи ОСОБА_1 , трудової книжки, пенсійного посвідчення, відповіді ПФУ від 04.03.2011р., що підтверджується копією заяви від 2 квітня 2020 року (а.с. 52-54).

Листом від 13.04.2020 року за вих. №1500-0327-8/16393 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відповідь на заяву, що надійшла до Головного управління 07.04.2020 року, представнику позивача В. Меламеду повідомлено, що відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за №1566/11846, заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Згідно з пунктом 1.1 Порядку № 22-1 законними представниками є батьки, усиновителі, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни, піклувальники за місцем їх проживання (реєстрації), представники закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників за місцезнаходженням таких закладів (органів). Поновлення виплати пенсії за заявами, посвідченими нотаріально, поданими довіреними особами або надісланими поштою, не допускається. На підставі викладеного, повернуто без розгляду документи ОСОБА_1 щодо поновлення виплати пенсії. Проінформовано, що за місцем проживання (реєстрації) ( АДРЕСА_1 ) ОСОБА_1 особисто або через законного представника може звернутися із заявою про поновлення виплати пенсії та необхідними документами за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а саме: до Малиновського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління за адресою: м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д, або до Прохорівського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління за адресою: м. Одеса, вул. Прохорівська, буд. 3 (а.с. 55).

Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 , виданого Малиновським районним відділом соціального захисту населення м.Одеса, виданого 19.07.1995 року, ОСОБА_1 з 14.04.1995 року безстроково призначена пенсія за віком (а.с.32-34).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст.44 якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005року за №1566/11846, згідно з пунктом 4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до ч.2 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року №22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно зі ст.80 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на підставі якого позивачу була призначена пенсія у 1995 році, заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Відповідно до вимог ст.82 Закону України "Про пенсійне забезпечення" подані для призначення пенсії документи розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (поновлення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану особою заяву із доданими до неї документами, та прийняти відповідне рішення щодо призначення (поновлення) пенсії, або про відмову в цьому протягом 10 днів.

Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, в порушення вимог ч.5 ст.45, ч.2 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року №22-1, рішення про призначення (поновлення) пенсії, або про відмову в призначенні (поновленні) пенсії, не приймалось.

Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про необхідність особистого подання позивачем заяви про поновлення виплати пенсії до ГУ ПФУ в Одеській області, оскільки ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регулює питання поновлення виплати пенсії, такої вимоги не містить.

При цьому, обмеження пенсіонера у праві подати до органу ПФУ заяву про поновлення виплати пенсії через уповноваженого представника за довіреністю, встановлені п.1.5 Порядку №22-1, суд вважає дискримінаційним, оскільки звернення за призначенням (перерахунком) пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до п.1.1 того ж Порядку №22-1 можливе як заявником особисто, так і через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.1.2 Порядку №22-1 працюючі особи також мають право звернутися за призначенням пенсії особисто або через представника за нотаріально посвідченою довіреністю.

Тому суд вважає, що положення п.1.5 Порядку №22-1 щодо обов'язковості особистого подання пенсіонером заяви про поновлення йому виплати пенсії порушує гарантоване ст.46 Конституції України право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, оскільки для подання такої заяви особисто позивач, яка проживає у державі Ізраїль, буде вимушена подолати відстань у багато тисяч кілометрів, витративши численні кошти на переліт. Фактично це унеможливлює подання позивачем такої заяви та позбавляє її права на пенсію.

За викладених обставин, суд не бере до уваги посилання відповідача на п.1.5 Порядку №22-1 та не застосовує його, як такий, що порушує Конституційне право позивача на пенсію.

Окрім того, суд враховує доводи позивача про те, що заява про поновлення виплати пенсії підписана нею особисто, що підтверджено нотаріусом, і лише надіслання такої заяви до відповідача здійснено уповноваженим представником та підставі посвідченої нотаріально довіреності.

Тому суд вважає, що підстави для не розгляду заяви позивача про поновлення пенсії були відсутні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії та не винесенні відповідного рішення - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Для повного відновлення порушених прав позивача також слід зобов'язати відповідача належним чином розглянути подану заяву ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії та додані до неї документи та прийняти рішення за наслідками розгляду такої заяви відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказана вимога є похідною від вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у розгляді заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії, викладене у листі від 13.04.2020 року, суд вважає, що дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки, як встановлено судом, жодного рішення по суті заяви ОСОБА_1 відповідачем не приймалося, оскільки заява була повернута без розгляду, про що зазначено в листі ГУ ПФУ від 13.04.2020 року № 1500-0327-8/16393, а бездіяльність відповідача з не розгляду заяви позивача та не прийняття по ній рішення вже визнаються судом протиправними (а.с.55).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 291, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії та не винесенні відповідного рішення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином розглянути подану заяву ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії та додані до неї документи та прийняти рішення за наслідками розгляду такої заяви відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У задоволенні решти позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Андрухів