Іменем України
06 листопада 2020 р. № 400/4919/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув в порядку письмового провадження заяву про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна в адміністративній справі
за позовом:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001
до:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
про:підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, застосованого рішенням від 04.11.2020 р.,
Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулась до адміністративного суду із заявою про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_1 , застосованого рішенням від 04.11.2020.
Звернення органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень з заявою щодо підтвердження обгрунтованості арешту майна платника податку передбачено ст. 283 КАС України.
Ухвалою від 05.11.2020 відкрито провадження по справі №400/4919/20 за цим позовом та призначено розгляд заяви в порядку письмового провадження 06.11.2020.
У зв'язку з запровадженням заходів щодо запобігання поширенню на території України коронавірусу, передбачених постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", рішення РСУ № 19 від 17.03.2020, а також розпорядження голови Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.10.2020, суд розглянув справу в порядку письмового провадження, про що повідомлялось учасникам справи телефонограмою.
Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач просив відмовити в задоволенні позову, надав письмові пояснення.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований в статусі фізичної особи-підприємця 10.08.2010 та займається роздрібною торгівлею з лотків та на ринках.
З метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, здійнення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, наказом № 1623 від 12.10.2020 року призначено проведення фактичної перевірки кіоску з тютюновими виробами за адресою: АДРЕСА_2 (ряд навпроти житлового будинку), Миколаїв (арк.спр.10).
З цього приводу були виписані направлення на перевірку на ім'я головного державного ревізор-інспектора відділу фактичних перевірок Бугаєнко М. №1444/14-29-01-04-31 від 12.10.2020, на ім'я головного державного ревізор-інспектора відділу фактичних перевірок Чернявського В. № 1445/14-29-01-04-31 від 12.10.2020, на ім'я головного державного ревізор-інспектора відділу фактичних перевірок Замниборщ В. № 1446/14-29-01-04-31 від 12.10.2020, на ім'я головного державного ревізор-інспектора відділу фактичних перевірок Коноваленко Ю. № 1447/14-29-01-04-31 від 12.10.2020 (арк.спр. 6-9).
20.10.2020 року вказаними фахівцями відділу фактичних перевірок ГУ ДПС у Миколаївській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 (ряд навпроти житлового будинку), Миколаїв, в ході якої встановлено проведення 20.10.2020 в 15:00 год. контрольної розрахункової операції при продажу пачки сигарет "Marshal power DE LUXE" по ціні реалізації 25 грн за пачку без застосування реєстратора розрахункових операцій(розрахункової книжки), без роздрукування та без видачі особі, яка отримує товар розрахункового документа встановленої форми на повну суму проведеної операції. ФОП ОСОБА_1 не надано документи, що підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки 20.10.2020 знаходились у місці продажу; реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснювалась ФОП ОСОБА_1 без наявності діючих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, про що складено Акт № 0520/14/29/07/ НОМЕР_1 від 29.10.2020.
04.11.2020 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що перебуває за адресою: АДРЕСА_2 арк.спр.5).
Відповідно до п.94.2.4 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Арешт майна може бути застосовано, зокрема, якщо відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством.
Статтею 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або увипадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Дослідив матеріали справи, суд встановив, що ФОП ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність без наявності у нього ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також без наявності реєстратора розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законом порядку.
До того ж, відповідач надав свої пояснення, в яких він не спростовував факт продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії на їх продаж. Натомість, відповідачем зазначено, що на даний час він перебуває в процесі оформлення відповідної ліцензії. Крім того, відповідач у своїх поясненнях не заперечував факт відсутності в нього реєстратора розрахункових операцій під час здійснення господарської діяльності.
Таким чином, відсутність у відповідача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також реєстратора розрахункових операцій, відповідно до пп.94.2.4 п. 94.2 ст.94 ПК України є підставою для забезпечення виконання платником податків його обов'язків та застосування адміністративного арешту майна.
Відповідно до п. 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Звернення органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень з заявою щодо стягнення коштів за податковим боргом передбачено ст. 283 КАС України.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає арешт майна ФОП ОСОБА_1 , застосований рішенням Головного управління ДПС у Миколаївській області № 43 від 04.11.2020 обгрунтованим.
Заяву задовольнити.
Підпунктом 94.19.8 п. 94.19 ст. 94 Податкового кодексу України передбачено, що припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з пред'явленням платником податків дозволів (ліцензій) на провадження діяльності, а також документа, що підтверджує реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, здійснену в установленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством.
Судовий збір, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються, окрім судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі викладеного, керуючись ст. 139, 283 КАС України, суд -
1. Позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 43144729) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) задовольнити.
2. Підтвердити обгрунтованість адміністративного арешту майна платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), застосованого рішенням Головного управління ДПС у Миколаївській області від 04.11.2020 № 43.
3. Застосувати адміністративний арешт майна фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до пред'явленням платником податків дозволів (ліцензій) на провадження діяльності, а також документа, що підтверджує реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, здійснену в установленому законодавством порядку
4. Рішення підлягає негайному виконанню.
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко