09 листопада 2020 року №320/11152/20
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району, в якому просить суд:
- визнати протиправними рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району про визнання результатів місцевих виборів 25.10.2020 р., яке було прийняте Броварською міською ТВК 06.11.2020 р.;
- визнати виборчі бюлетені з виборів голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади недійсними;
- визнати вибори голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади (міськради) такими, що не відбулись;
- скасувати протокол Броварської міської ТВК вих. №49 від 07.11.2020 р. "Про результати голосування з виборів Броварського міського голови";
- скасувати протокол Броварської міської ТВК вих. №53 від 07.11.2020 р. "Про результати голосування з виборів депутатів Броварського міської ради";
- скасувати постанову Броварської міської ТВК №191 від 06.11.2020 р. "Про призначення повторного голосування з виборів Броварського міського голови";
- зобов'язати Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району повторно провести місцеві вибори голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади (міськради) відповідно до ст. 280 ВКУ (вибори визнані такими, що не відбулися).
В обґрунтування таких вимог позивачем зазначено, що 25.10.2020 р. з 08:00 по 20:00 у м. Броварах, с. Требухів, с. Переможець, с. Княжичі відбувався процес голосування виборців на місцевих виборах 2020, зокрема виборцям на всіх дільницях були надані бюлетені для голосування за голову Броварської об'єднаної територіальної громади (в бюлетені названо за міського голову) та за кандидатів в депутати до ради Броварської об'єднаної територіальної громади. Під час голосування кандидатами та спостерігачами зафіксовано декілька порушень виборчого законодавства, про що були подані відповідні Акти про порушення від 25/10/2020 р. та скаргу до відповідача (щодо бездіяльності та з вимогою визнати вибори такими, що не відбулись) від 01/11/2020 р. Відповідачем не прийнято рішень щодо Актів з фактами грубих порушень на виборах, та відмовлено у задоволенні скарги позивача.
Позивач зазначив, що не зважаючи на численні порушення виборчого законодавства, відповідачем 06/11/2020 р. ухвалено рішення про визнання результатів місцевих виборів від 25/10/2020 р., при цьому відмовлено у розгляді всіх скарг інших суб'єктів виборчого процесу, які подавали скарги. На думку позивача, зазначені обставини є грубим порушенням норм Конституції, виборчого законодавства, та прав людини на таємницю голосування, вільні і чесні вибори, тому просить суд задовольнити адміністративний позов.
Ухвалою суду від 08.11.2020 відкрито спрощене позовне провадження в зазначеній справі.
Відповідач - Броварська міська територіальна виборча комісія Броварського району, свої правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, на подання відзиву проти позову не скористався.
Протокольною ухвалою суду від 09.11.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на таке.
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року N 795-ІХ призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
30 серпня 2020 року Центральна виборча комісія прийняла постанову N 208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року", якою постановила оголосити з 05 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
25.10.2020 р. з 08:00 по 20:00 у м. Броварах, с. Требухів, с. Переможець, с. Княжичі відбувався процес голосування виборців на місцевих виборах 2020, зокрема виборцям на всіх дільницях були надані бюлетені для голосування за голову Броварської об'єднаної територіальної громади (в бюлетені названо за міського голову) та за кандидатів в депутати до ради Броварської об'єднаної територіальної громади.
Під час голосування кандидатами та спостерігачами зафіксовано декілька порушень виборчого законодавства, про що були подані відповідні Акти про порушення від 25/10/2020 р. та скаргу до відповідача (щодо бездіяльності та з вимогою визнати вибори такими, що не відбулись) від 01/11/2020 р. Відповідачем не прийнято рішень щодо Актів з фактами грубих порушень на виборах, та відмовлено у задоволенні скарги позивача, що стало підставою для звернення з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Підготовка та проведення виборів регулюється Виборчим кодексом України від 19 грудня 2019 року №396-IX (далі - ВК України).
Стаття 20 ВК України визначає, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним.
У разі введення в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану виборчий процес загальнодержавних виборів та/або виборчий процес відповідних місцевих виборів, що відбуваються на цих територіях або їх частині, припиняється з дня набрання чинності відповідним указом Президента України.
Після набрання чинності відповідним указом Президента України Центральна виборча комісія ухвалює рішення щодо припинення виборчого процесу на всій території України або в окремих її місцевостях, яким визначає порядок завершення виборчих процедур, які були розпочаті в межах відповідного виборчого процесу.
Після припинення чи скасування дії режиму воєнного або надзвичайного стану перебіг відповідного виборчого процесу, припиненого у зв'язку з цим, розпочинається спочатку.
Рішення щодо призначення виборів, виборчий процес яких був припинений або не розпочався у зв'язку з введенням воєнного або надзвичайного стану, ухвалюється відповідним суб'єктом їх призначення не пізніше місяця з дня припинення або скасування воєнного або надзвичайного стану, а у разі якщо для проведення виборів законом не вимагається окремого рішення про їх призначення, про початок відповідного виборчого процесу оголошує Центральна виборча комісія не пізніше місяця з дня припинення або скасування воєнного або надзвичайного стану.
За приписами, наведеними у частині 1 статті 21 ВК України, виборчий процес кожних виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюється на засадах:
1) гарантії реалізації виборчих прав громадян, визначених Конституцією України та цим Кодексом;
2) дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та цим Кодексом;
3) законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес;
4) політичного плюралізму та багатопартійності;
5) публічності і відкритості виборчого процесу, усіх його процедур з урахуванням обмежень, встановлених законом, належного інформування виборців та інших суб'єктів виборчого процесу;
6) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і суб'єктів їх висування на відповідних виборах до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками яких є партії (організації партій);
7) неупередженості органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до кандидатів, партій.
Відповідно до статті 19 ВК України виборчі права громадян України захищаються законом. Громадяни мають право на захист своїх виборчих прав та інших прав на участь у виборчому процесі шляхом оскарження порушень до відповідних виборчих комісій або у судовому порядку. За порушення виборчих прав громадян винні особи несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.
Забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується.
Особи, винні в порушенні законодавства про вибори, виборчих прав виборців, кандидатів, партій (організацій партій) - суб'єктів виборчого процесу, притягаються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.
Положення статті 64 ВК України визначають, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Зокрема, підлягають оскарженню рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків (пункт 1-1 частини 2 статті 64 ВК України).
Позивач у тексті позовної заяви зазначає те, що під час голосування кандидатами та спостерігачами зафіксовано декілька порушень виборчого законодавства, про що були подані відповідні Акти про порушення від 25/10/2020 р. та скаргу до відповідача (щодо бездіяльності та з вимогою визнати вибори такими, що не відбулись) від 01/11/2020 р.
Такими порушеннями, зокрема, є: право на вільні вибори, процедура таємного голосування, рівне виборче право, а також те, що в назві типів виборів в бюлетенях допущені грубі помилки.
Зазначені порушення вказують на те, що голосування у день голосування (день повторного голосування) не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.
На думу суду, такі обставини є самостійною підставою для проведення повторних виборів відповідно до частини 7 статті 278 ВК України, отже позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, тому їх слід задовольнити.
Водночас, щодо вимоги позивача визнати виборчі бюлетені з виборів голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади недійсними, суд звертає увагу на наступне.
За приписами, наведеними у частинах 1-2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
8) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання;
12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні;
13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
15) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Отже, визнання виборчих бюлетенів з виборів голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади недійсними виходить за межі повноважень суду, не забезпечує ефективний захист прав та інтересів позивача, відповідно в задоволенні такої вимоги слід відмовити.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (частина 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України).
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій та рішень, не спростував доводів позивача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Згідно із ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як слідує із матеріалів справи, позивачем за звернення до суду із даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Враховуючи те, що позов задоволено частково, тому з відповідача - Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району підлягає стягненню судовий збір у розмірі 720,69 грн. на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району про визнання результатів місцевих виборів 25.10.2020, яке було прийняте Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району 06.11.2020.
Визнати вибори голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади (міськради) такими, що не відбулись.
Скасувати протокол Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району вих. №49 від 07.11.2020 "Про результати голосування з виборів Броварського міського голови".
Скасувати протокол Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району вих. №53 від 07.11.2020 "Про результати голосування з виборів депутатів Броварського міської ради".
Скасувати постанову Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району №191 від 06.11.2020 "Про призначення повторного голосування з виборів Броварського міського голови".
Зобов'язати Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району повторно провести місцеві вибори голови Броварської об'єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об'єднаної територіальної громади (міськради) відповідно до ст. 280 ВКУ (вибори визнані такими, що не відбулися).
Стягнути з Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району (код ЄДРПОУ - 43757461) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) понесені судові витрати в розмірі 720 (сімсот двадцять) грн 69 коп.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.