про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви
09 листопада 2020 року справа № 320/9548/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплат позивачу доплат, з 30.06.1999 по 31.12.2011, з урахуванням положень абзацу 4 частини першої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині щомісячної доплати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати;
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплат позивачу компенсацій, з 30.06.1999 по 31.12.2011, з урахуванням положень частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині щомісячних доплат і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) здійснити розрахунок невиплачених доплат та компенсацій позивачу, з 30.06.1999 по 31.12.2011, відповідно до абзацу 4 частини першої статті 39, частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині щомісячних доплат у розмірі однієї мінімальної заробітної плати і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, з урахуванням сум фактично проведених виплат;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) здійснити перерахунок та виплату невиплачених доплат та компенсацій позивачу, з 30.06.1999 по 31.12.2011, відповідно до абзацу 4 частини першої статті 39, частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині щомісячних доплат у розмірі однієї мінімальної заробітної плати і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, з урахуванням сум фактично проведених виплат;
- на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 позовну заяву залишено без руху. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати докази сплати судового збору у розмірі 2522,40 грн. за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу);
- надати уточнену позовну заяву (два примірники) із зазначенням обґрунтування та підстав позову щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку та виплат згідно із статтею 67 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо щомісячних доплат і компенсацій у зв'язку зі зміною індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати;
- надати докази, на які позивач посилається у позовній заяві (у двох примірниках), а саме: докази того, що позивач впродовж з 30.06.1999 по 31.12.2011 проходив службу на атестованих посадах в органах внутрішніх справ, а саме у Фастівському міськрайвідділі.
02.11.2020 позивачем на виконання вимог ухвали суду від 19.10.2020 до суду надано заяву про зменшення розміру позовних вимог від 27.10.2020 разом із клопотанням про відстрочення сплати судового збору.
Так, у заяві про зменшення розміру позовних вимог від 27.10.2020 позивач просить суд:
- прийняти до розгляду заяву про зменшення розміру позовних вимог за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) про протиправну бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії (справа №320/9548/20 від 09.10.2020);
- зменшити розмір позовних вимог, внаслідок скрутного майнового стану позивача, за позовом ОСОБА_1 до відповідача - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) про протиправну бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії (справа №320/9548/20 від 09.10.2020) в частині:
"2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплат позивачу компенсацій, з 30.06.1999 по 31.12.2011, з урахуванням положень частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині щомісячних доплат і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) здійснити розрахунок невиплачених доплат та компенсацій позивачу, з 30.06.1999 по 31.12.2011, відповідно до абзацу 4 частини першої статті 39, частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині щомісячних доплат у розмірі однієї мінімальної заробітної плати і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, з урахуванням сум фактично проведених виплат.";
- залишити після уточнення позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до відповідача - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) про протиправну бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії (справа №320/9548/20 від 09.10.2020) в частині:
1. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплат доплат ОСОБА_1 , у період з 30.06.1999 по 31.12.2011, як особі, яка працювала в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до положень абзацу 4 частини першої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, в частині щомісячних доплат в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, з урахуванням сум фактично проведених виплат.
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) здійснити перерахунок та виплату невиплачених доплат ОСОБА_1 , у період з 30.06.1999 по 31.12.2011, як особі, яка працювала в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до положень абзацу 4 частини першої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, в частині щомісячних доплат у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, з урахуванням сум фактично проведених виплат;
3. На підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ 03193620) подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.
В результаті зменшення позовних вимоги. позовна заява містить одну вимогу немайнового характеру.
Так, згідно з частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI) .
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 ЗУ №3674-VI).
При цьому, суд звертає увагу на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Така правова позиція викладена, зокрема в Довідці про аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", затвердженій Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2.
При цьому, суд вбачає за доцільне зауважити про те, що такі вимоги мають бути пов'язані одна з одною.
Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні, з 1 липня - 2197 гривень, з 1 грудня - 2270 гривень.
Таким чином, позовна заява містить одну вимогу немайнового характеру, сума судового збору за звернення з якою становить 840,80 грн.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази про сплату судового збору за подання даного позову.
При цьому до заяви про зменшення розміру позовних вимог від 27.10.2020 позивач подав клопотання про відстрочення сплати судового збору.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що у зв'язку із скрутним майновим станом сплатити судовий збір за подання позовної заяви щодо захисту соціальних прав, гарантованих Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, до винесення рішення у справі, позивач не має можливості, мотивуючи це тим, що з 06.07.2020 позивач зареєстрований як безробітний і перебуває на обліку в Фастівській філії Київського обласного центру зайнятості. При цьому, позивач зазначає, що допомога по безробіттю не перевищує чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", у розмірі 8787,99 грн., із зниженням суми виплат кожні 90 календарних дні, на 20 та 10 відсотків відповідно.
Крім того, відповідно до рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 29.12.2015 на підставі виконавчого листа №381/4315/15-ц від 29.12.2015 з позивача стягуються обов'язкові платежі (аліменти) у розмірі 1/4 від усіх видів доходів, внаслідок чого після сплати з доходу по безробіттю аліментів, дохід позивача з безробіття складає 6590,99 грн., (з розрахунку - 8787,99 грн., виплати з безробіття перші 90 днів, відняти 1/4 розміру сплати аліментів дорівнює 6590,99 грн. Та після спливу перших 90 днів, розмір виплат з безробіття зменшиться на 20% через наступні 90 днів, зменшиться ще на 10%. А тому позивач просить суд в порядку ст. 133 КАС України та відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
До клопотання про відстрочення сплати судового збору від 27.10.2020 ОСОБА_1 додано такі документи:
- Довідку Центру зайнятості №714 від 08.07.2020 про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як безробітний в Фастівській міськрайонній філії Київського обласного центру зайнятості з 06.07.2020;
- Довідку Центру зайнятості №1009 від 21.09.2020 про те, що дохід ОСОБА_1 за період з 06.07.2020 по 31.08.2020 становить 12189,80 грн., з них за липень 2020 року він отримав 3401,81 грн., та за серпень 2020 року - 8787,99 грн.;
- копію свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- копію рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 29.12.2015 у справі №381/4315/15-ц про стягнення аліментів на неповнолітню дитину;
- копію постанови Печерського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 08.04.2016 про відкриття виконавчого провадження №50759405;
- копію постанови Печерського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 23.10.2020 про передачу виконавчого провадження №50759405 до Фастівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Розглянувши вказане клопотання, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно з положеннями статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У відповідності до положень статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відстрочення від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Тобто, заявляючи клопотання про відстрочення від сплати судового збору така особа повинна надати докази в підтвердження неможливості сплати судового збору чи в підтвердження того, що така сплата судового збору може позбавити цю особу фінансової можливості на отримання життєво необхідних потреб.
Таким чином, відстрочення сплати судового збору є правом суду, а заява сторони розглядається виходячи з наведених в ній обставин, які підтверджені належними доказами. З вищевикладеного вбачається, що єдиною підставою для відстрочення сплати судового збору є врахування майнового стану сторони, обґрунтування цих обставин, які свідчать про неможливість оплати судового збору, покладається на сторону, яка звертається з заявою.
Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору мотивовано скрутним фінансовим станом позивача, починаючи лише з 06.07.2020 року - після реєстрації позивача як безробітного, який перебуває на обліку в Фастівській філії Київського обласного центру зайнятості, при цьому позивачем вказано, що позивач є платником аліментів на утримання неповнолітньої доньки.
Дослідивши зміст клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору від 27.10.2020 та додані до нього документи, суд вважає, що належних доказів на підтвердження відсутності достатніх коштів для оплати судових витрат (скрутного матеріального становища) на момент звернення до суду з даним позовом позивачем до суду не надано, а тому неможливість сплатити судовий збір належним чином не доведено. Позивачем до клопотання про відстрочення сплати судового збору надано докази отримання доходу, починаючи з липня 2020 року, сума якого дозволяє позивачу сплатити судовий збір.
Отже, позивачем у клопотанні про відстрочення сплати судового збору не доведено наявність обставин, які свідчать про неможливість сплати судового збору.
У зв'язку з цим, позивачу необхідно надати належні та допустимі докази на підтвердження майнового стану, зокрема докази, які свідчать про відсутність у позивача інших джерел доходів або надати належні докази сплати судового збору у розмірі 840,80 грн., сплачений на рахунок Київського окружного адміністративного суду за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Код банку отримувача (МФО): 899998;
Рахунок отримувача: UA718999980313151206084010001;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У рядку "призначення платежу" платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова "судовий збір за позовом", ПІБ чи назва установи, організації позивача, "Київський окружний адміністративний суд", код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court. gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч.2 ст.121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення права позивача на судовий захист, суд вважає за необхідне продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 121, 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - на 10 календарних днів з моменту отримання копії ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно надати суду:
- надати докази сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу).
2. Копію ухвали надіслати позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.