Рішення від 05.11.2020 по справі 160/10280/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2020 року Справа № 160/10280/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінський В.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЯНИ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27.08.2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 29 липня 2020 року №1776810/21864584 Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації - про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 02.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 02.07.2020 року днем її подання, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» (код ЄДРПОУ 21864584).

- визнати протиправним та скасувати рішення від 29 липня 2020 року №1776811/21864584 Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації - про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 03.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 03.07.2020 року днем її подання, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» (код ЄДРПОУ 21864584).

- визнати протиправним та скасувати рішення від 29 липня 2020 року №1776807/21864584 Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації - про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 08.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 08.07.2020 року днем її подання, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» (код ЄДРПОУ 21864584).

- визнати протиправним та скасувати рішення від 29 липня 2020 року №1776809/21864584 Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації - про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 14.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 9 від 14.07.2020 року днем її подання, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» (код ЄДРПОУ 21864584).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем подано на реєстрацію податкові накладні: № 2 від 02.07.2020р.; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року, проте, їх реєстрацію відповідачем-1 зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем були надані пояснення та необхідні документи, однак, оскаржуваними рішеннями комісії головного управління ДПС у Дніпропетровській області у реєстрації поданих податкових накладних відмовлено.

На думку позивача, оскаржувані рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними, оскільки він подав вичерпні пояснення та додав відповідні підтверджуючі документи, а податковий орган у своїх рішеннях безпідставно зазначив про надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства, але при цьому не вказав конкретно, які саме документи та з якими порушеннями законодавства були складені, що вказує на необґрунтованість спірних рішень.

Отже, позивач стверджує, що оскаржувані рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

30.10.2020 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що рішеннями №1776810/21864584, №1776811/21864584, №1776807/21864584, №1776809/21864584 від 29.07.2020 року відмовлено позивачу в реєстрації податкових накладних № 2 від 02.07.2020р.; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року з підстав ненаданням платником податків копій документів, а саме не надання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. У зв'язку з чим просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На адресу Державної податкової служби України також судом направлялася ухвала про відкриття провадження у справі.

Вказана ухвала була отримана представником Державної податкової служби України - 11.09.2020 року.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно положень ст. 126 КАС України відповідач є належно повідомленим про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «КРАЯНИ» зареєстроване у встановленому законом порядку як юридична особа - суб'єкт господарської діяльності 01.07.1994 року, відомості про товариство включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. З 22.08.1997 року ТОВ «КРАЯНИ» зареєстровано платником податку на додану вартість.

На виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складені та направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) податкові накладні № 2 від 02.07.2020р.; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року

Вказані податкові накладні складені у зв'язку з поставками позивача на адресу Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на підставі укладених Договорів:

- № 20081 від 30 березня 2020 року товару - запчастин автозчепного пристрою (поглинальні апарати) у кількості 2 шт. за ціною 19000,00 грн без урахування ПДВ, на загальну суму 45600,00 грн. (сорок п'ять тисяч шістсот грн. 00 коп.), в тому числі ПДВ 7600,00 грн.

- № 20073 від 25 березня 2020 року товару - Запчастин до дизеля К6S31ODR, запчастини до тепловозу ЧМЕЗ та запчастини на привода, турбовоздуходувки та на топливну систему дизеля К6S31ODR на суму на суму 294278,40 грн. (двісті дев'яносто чотири тисячі двісті сімдесят вісім грн. 40 коп.), в тому числі ПДВ 49046,40 грн.

- договору №20073 від 25.03.2020 року товару - Запчастин до дизеля К6S31ODR, запчастини до тепловозу ЧМЕЗ та запчастини на привода, турбовоздуходувки та на топливну систему дизеля К6S31ODR, зокрема, дифузора Д67.41.01.13 у кількості 1 шт. на суму 21702,00 грн, корпус вихлопний відновлений Д67. 41.16.00 у кількості 1 шт на суму 64350,00 грн, Koрпyc гозоприймальний (відновлений) D67.41.15.00 у кількості 1 шт. на суму 89100,00 грн, направляючий апарат РДН-502У у кількості 1 шт на суму 34104,00 грн, ротор (відновлений) Д67.41.17.00 у кількості 1 шт. на суму 173250,00 грн, комплект опор 5451-5404 у кількості 1 шт. на суму 22736,00 грн, всього на загальну суму 486290.40 грн (в т.ч. ПДВ 81048,40 грн).

- договору №200307 від 14.07.2020 року товару - запчастин автозчепного пристрою (поглинальні апарати) у кількості 2 шт за ціною 19000,00 грн без урахування ПДВ, на загальну суму 45600,00 грн. (сорок п'ять тисяч шістсот грн. 00 коп.), в тому числі ПДВ 7600,00 грн.

На адресу позивача надіслано квитанції разом із повідомленнями, відповідно до яких реєстрація вказаних податкових накладних зупинено та зазначено наступні підстави для зупинення: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 08.07.2020 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8602, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

23.07.2020 року позивачем після зупинення реєстрації його податкових накладних № 2 від 02.07.2020р. року; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року було подано в електронному вигляді до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області пояснення щодо господарської діяльності ТОВ «КРАЯНИ».

Зокрема, листами позивача було надано пояснення щодо правомірності оформлення і подання на реєстрацію податкових накладних: № 2 від 02.07.2020р. року; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року.

Разом із поясненнями позивачем було надано такі первинні документі за для підтвердження господарських операцій: наказ про затвердження штатного розкладу ТОВ «Краяни» з додатками, договори оренди приміщень, де позивач здійснює свою господарську діяльність, за адресами: Дніпропетровська обл., Дніпропетровський район, с. Дороге, пров. Тютіна, 15-Б; Дніпропетровська обл., м.Дніпро, вул. Нечая Данили буд. 4-Б; Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Осіння, 8А; договір № 20073 від 25.03.2020 року між ТОВ «КРАЯНИ» та ПРАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД», видаткові накладні № РН-0000160 від 03.07.2020 року, № РН-0000162 від 08.07.2020 року та товарно-транспортні накладні; оборотно-сальдові відомості та картки рахунків по рахунку 281 та рахунку 361 (контрагент - ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»); акт звірки з ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»; документи про закупівлю товару: договори поставки, видаткових накладних, рахунків, ТТН., договору № 20073 від 25.03.2020 року між ТОВ «КРАЯНИ» та ПРАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД», видаткові накладні № РН-0000160 від 03.07.2020 року, № РН-0000162 від 08.07.2020 року та товарно-транспортні накладні; оборотно-сальдові відомості та картки рахунків по рахунку 281 та рахунку 361 (контрагент - ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»); акт звірки з ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»; документи про закупівлю товару: договори поставки, видаткові накладні, рахунки, ТТН. договір № 20081 від 30.03.2020 року між ТОВ «КРАЯНИ» та ПРАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД», видаткова накладна № РН-0000158 від 02.07.2020 року та товарно-транспортна накладна, оборотно-сальдові відомості по рахунку 281 (ж/д запчастини) та картки рахунку 361 (ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»), акт звірки з ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД», документи про закупівлю товару: договори поставки, видаткова накладні, ТТН, договір про закупівлю № 200307 від 14.07.2020 року між ТОВ «КРАЯНИ» та ПРАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»; видаткову накладну № РН-0000164 від 14.07.2020 року та товарно-транспортну накладну; оборотно-сальдові відомості по рахунку 281 (ж/д запчастини) та картки рахунку 361 (контрагент - ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»); акт звірки з ПрАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»; документи про закупівлю товару: договори поставки, видаткові накладні, рахунки, ТТН.

29.07.2020 року Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, були прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних: №1776810/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 02.07.2020 року, №1776811/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 4 від 03.07.2020 року, №1776807/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 7 від 08.07.2020 року, №1776809/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 9 від 14.07.2020 року.

Підставою для прийняття вказаних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Так, позивачем було складено та направлено скаргу на оскаржувані рішення до Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Рішеннями Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 07.08.2020 року скарга ТОВ «КРАЯНИ» залишена без задоволення, а оскаржувані рішення - залишені без змін.

Відтак, не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена впорядкута на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року № 1165, якою затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог п. 10 та 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно п.2, п.3, п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року (далі Порядок №520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно допункту 4цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, а саме:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно п.11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2) та/або ненадання платником податку копій документів відповідно допункту 5цього Порядку;

3) та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю його діяльності, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях. Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку і обґрунтовану підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

При цьому судом встановлено, що ТОВ «КРАЯНИ» 23.07.2020 року після зупинення реєстрації податкових накладних листами (вих. №№ 305, 306, 307) було подано до контролюючого органу пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних, що підтверджується копіями повідомлень № 1, 2, 3 від 23.07.2020 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, а також квитанцією №2 про прийняття Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області повідомлень № 1, 2, 3 про надання позивачем пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначені повідомлення та додані до нього документи, 29.07.2020 були прийняті рішення: №1776810/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 02.07.2020 року, №1776811/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 4 від 03.07.2020 року, №1776807/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 7 від 08.07.2020 року, №1776809/21864584 - щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 9 від 14.07.2020 року.

З тексту спірних рішень видно, що вони містять у якості обґрунтування загальне тотожне твердження: ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Проте, попри наявність у встановленій формі даного рішення уточнюючої графи «(документи, які не надано, підкреслити)», в жодному зі спірних рішень жоден з перелічених документів підкреслений не був. Тобто, відповідачем-1 у жодному зі спірних рішень не було зазначено, які саме документи позивачем не було надано. Водночас дане обґрунтування не відповідає дійсним встановленим обставинам справи та спростовується дослідженими судом доказами направлення позивачем щодо кожної з податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, відповідних пояснень з підтверджуючими первинними та господарськими документами.

Отже, позиція відповідача зафіксована у спірних рішеннях, щодо ненадання платником податків копій первинних документів, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а в спірних рішеннях не наведено належного мотивування причин відмови у реєстрації податкових накладних, складених позивачем.

При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень "суб'єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки відповідач у спірних рішеннях зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення… Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.

Таким чином, суд доходить висновку про протиправність спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є необґрунтованими та підлягають скасуванню.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Суд вважає, що в даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні: № 2 від 02.07.2020р. року; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання, є належним способом відновлення порушених прав позивача і дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні № 2 від 02.07.2020р. року; № 4 від 03.07.2020 року; № 7 від 08.07.2020 року; № 9 від 14.07.2020 року, складені позивачем у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України у рівних частинах.

Керуючись ст. ст. 77, 78, 139, 205, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» (вул. Осіння, 8А, місто Дніпро, Дніпропетровська область, 51931, код ЄДРПОУ 21864584) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області №1776810/21864584 від 29.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 02.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області №1776811/21864584 від 29.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 03.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області №1776807/21864584 від 29 липня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 08.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області №1776809/21864584 від 29 липня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 14.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 02.07.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 03.07.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 08.07.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 9 від 14.07.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 8408,00 (вісім тисяч чотириста вісім) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАЯНИ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 8408,00 (вісім тисяч чотириста вісім) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський