04 листопада 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/2071/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Чернівецької обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, про визнання протиправним та скасування рішення,-
Чернівецька обласна організація Всеукраїнського об'єднання "Свобода" звернулась в суд з позовом до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 31 жовтня 2020 року, про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521.
І. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що у відповідності до положень частини дев'ятої статті 254 Виборчого кодексу України відповідач мав право прийняти оскаржуване рішення, лише у разі підтвердження заяв та скарг актами про порушення вимог Виборчого кодексу України, які ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на зазначених виборчих дільницях.
Однак до заяв та скарг, які були подані Чернівецькій міській територіальній виборчій комісії Чернівецького району Чернівецької області з метою проведення повторного підрахунку голосів виборців, не додано актів про порушення вимог виборчого законодавства. Також у завах та скаргах відсутні посилання на факти, які б могли поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521.
Відтак, позивач вважає, що у відповідача не було правових підстав для прийняття рішення від 31 жовтня 2020 року, про проведення повторного підрахунку голосів виборців на зазначених вище виборчих дільницях.
2. Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, будучи належним чином повідомленим про право подання відзиву.
Поряд з цим, в судовому засіданні представник відповідача зазначила про те, що прийнявши протокольне рішення 31 жовтня 2020 року, про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях: №№ 730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521, Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області, діяла виключно в межах Закону з огляду на численні скарги учасників виборчого процесу. При цьому, відповідно до положень статті 254 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія за результатами розгляду скарг про порушення вимог виборчого законодавства має право провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду від 02 листопада 2020 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд на 03 листопада 2020 року, а також цією ж ухвалою витребувано докази по справі.
2. 03 листопада 2020 року за результатами обговорюваного в судовому засіданні питання, ухвалою суду прийнятою в порядку письмового провадження витребувано з Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області додаткові докази.
ІІІ. ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Представники позивача 03 листопада 2020 року в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, та просили їх задовольнити з підстав наведених в адміністративному позові.
2. Представник відповідача заперечувала проти заявлених вимог, вважаючи їх безпідставними.
3. 04 листопада 2020 року до суду надійшло клопотання від представників позивача, в яких останні звертають увагу суду на те, що відповідач не взяв до уваги скарги позивача із долученими до них актами по виборчих дільницях: №730473, 730487, 730512, 730544, а взяв до уваги заяви та скарги інших політичних сил, без оформлення відповідних актів.
4. 04 листопада 2020 року на виконання ухвали суду від 03 листопада 2020 року до суду надійшли:
- письмові пояснення голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області - Саінчук А.К. про підстави прийняття оскаржуваного (протокольного) рішення від 31 жовтня 2020 року, про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521;
- копії протоколів про проведення підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521, щодо виборів мера міста Чернівці, депутатів Чернівецької міської ради, депутатів Чернівецької районної ради та депутатів Чернівецької обласної ради;
5. 04 листопада 2020 року учасниками справи подано до суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи приписи ст. 194 КАС України, суд вважає за можливе здійснювати розгляд і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
ІV. ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. В період 28 - 29 жовтня 2020 року до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області надійшли заяви та скарги про порушення вимог виборчого законодавства, в яких заявники окрім іншого клопотали про здійснення повторного перерахунку голосів на наступних виборчих дільницях: №730080, 730274, 730446, 730447, 730461, 730465, 730467, 730468, 730469, 730470, 730471, 730472, 730474, 730480, 730481, 730482, 730483, 730484, 730485, 730486, 730487, 730488, 730489, 730490, 730491, 730493, 730494, 730501, 730502, 730503, 730505, 730507, 730510, 730513, 730514, 730516, 730517, 730518, 730519, 730520, 730521, 730522, 730523, 730524, 730525, 730527, 730528, 730529, 730530, 730531, 730532, 730533, 730535, 730536, 730537, 730544, 730547, 730548, 730557.
З огляду на вказаний перелік виборчих дільниць, судом встановлено, що в зазначеному переліку дільниць міститься інформація щодо - 3 дільниць, а саме: №730516, 730468, 730521, які власне і відображені в спірному рішенні.
Так, у своїй скарзі від 28 жовтня 2020 року Чернівецька регіональна організація політичної партії "Опозиційна платформа - ЗА ЖИТЯ" зазначає про те, що всупереч положенням статті 254 Виборчого кодексу України (далі - ВК України), під час прийняття Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області виборчих пакетів від дільничних виборчих комісії, останні не були розпечатані, а їх зміст не був доведений до відома суб'єктів виборчого процесу, які на той час були присутні та зареєстровані на засіданні ТВК.
У заяві від 29 жовтня 2020 року, поданою уповноваженою особою Чернівецької обласної організації політичної партій "Партія Чернівчан" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області Маркідонова О.В., зазначено про те, що в порушення вимог статті 254 ВК України, під час прийняття Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області виборчих пакетів від дільничних виборчих комісії, останні не були розпечатані, а їх зміст не був доведений до відома суб'єктів виборчого процесу, які на той час були присутні та зареєстровані на засіданні ТВК.
Також зазначено, що виборча документація в порушення вимог частини 5 статті 253 ВК України не передавалася членами дільничної виборчої комісії, які здійснювали транспортування, в повному складі (голова або заступник голови дільничної виборчої комісії та інші два члени цієї комісії - представники різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії).
У заяві від 29 жовтня 2020 року, поданою Чернівецькою обласною партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" зазначено про те, що в порушення вимог статті 254 ВК України, під час прийняття Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області виборчих пакетів від дільничних виборчих комісії, останні не були розпечатані, а їх зміст не був доведений до відома суб'єктів виборчого процесу, які на той час були присутні та зареєстровані на засіданні ТВК. Крім того, цілісність та комплектність частини пакетів були порушені.
Також вказано і те, що у протоколах дільничних комісій містяться помилки та неточності, які можливо усунути лише шляхом повторного підрахунку голосів.
2. Згідно витягу із протоколу №17 засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, яке розпочато 25.10.2020 р. о 20:00 год. слухали: голову ЧМТВК Саінчук А.К., яка зазначила, що враховуючи порушення, допущені при оформленні протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, зокрема: №№ 730516, 730449, 730455, 730543, 730511, 730466, 730548, 730550, 730475, 730497, 730544, 730512, 730274, 730446, 730527, 730447, 730471, 730487, 730556, 730486, з виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району та неможливість усунення неточностей в протоколах ДВК без підрахунку бюлетенів (ч.9 ст.254 Виборчого Кодексу), провести повторний підрахунок голосів на вищезазначених виборчих дільницях (дослівно згідно тексту).
Враховуючи зазначені порушення, Постановлено: провести перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях, зокрема: №№ 730516, 730449, 730455, 730543, 730511, 730466, 730548, 730550, 730475, 730497, 730544, 730512, 730274, 730446, 730527, 730447, 730471, 730487, 730556, 730486. За вказане рішення проголосували: за - 14; проти - 0; утримались - 0.
3. На виконання вимог ухвали суду від 03 листопада 2020 року на адресу суду надійшли письмові пояснення голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області - Саінчук А.К. про підстави прийняття оскаржуваного (протокольного) рішення від 31 жовтня 2020 року, про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521, в яких зазначено наступне.
Враховуючи неточності допущені при оформлені протоколів, скарги та заяви, які надійшли по деяким виборчим дільницям з зазначеного списку виборчих дільниць у витязі з протоколу №17, а також відносно інших дільниць, стосовно яких не надходили скарги, але були виявлені неточності у протоколах дільничних виборчих комісіях про підрахунок голосів виборців, комісійно було прийнято рішення провести повторний перерахунок голосів на виборчих дільницях: №№ 730516, 730449, 730455, 730543, 730511, 730466, 730548, 730550, 730475, 730497, 730544, 730512, 730274, 730446, 730527, 730447, 730471, 730487, 730556, 730486 (дослівно згідно тексту).
4. Також судом досліджено протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Чернівецької обласної ради, Чернівецької міської ради, Чернівецької районної ради та Чернівецького міського голови на виборчих дільницях №№730497, 730511, 730466, 730468, 730475, 730550,730521, 730543, 730449, 730455, 730516 (11 дільниць із 12-ти).
5. З огляду на досліджені судом докази, окрім іншого встановлено, що 31 жовтня 2020 року Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області на своєму засіданні прийняла рішення про здійснення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях про проведення повторного підрахунку голосів виборців на 20-ти дільницях, які наведені вище. При цьому, спірне рішення стосується виключно 9 з 12 дільниць, які власне і зазначаються в позовних вимогах, а саме: №730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730475, 730511, 730466, 730550.
Іншими словами, позивачем заявлені в частині вимоги щодо трьох дільниць, рішення про перерахунок голосів на яких відповідачем не приймалось, оскільки номера таких дільниць відсутні в рішенні №17.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
V. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Відповідно до пункту 1 Постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 р. №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
На підставі вказаної Постанови Центральною виборчою комісією прийнято Постанову від 08.08.2020 року № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 р.", згідно пункту 1 якої на неділю 25 жовтня 2020 року призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.
3. Гарантії права громадян на участь у виборах, процедура підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів відповідно до Конституції України, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 року № 396-IX (далі - ВК України).
Відповідно до статті 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно з частиною 1 статті 22 ВК України суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5)офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 196 ВК України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
4. Предметом спору в даній справі являється рішення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521 (12 дільниць). Відтак, дослідженню судом підлягають обставини щодо правомірності прийняття рішення про повторний підрахунок голосів, в тому числі і наявність законодавчо визначених підстав щодо такого перерахунку.
5. Звертаючись до суду аргументи позивача фактично зводились до того, що за приписами частини дев'ятої статті 254 Виборчого кодексу України, відповідач мав право прийняти оскаржуване рішення, лише у разі підтвердження заяв та скарг актами про порушення Виборчого кодексу України, які ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на зазначених виборчих дільницях. Однак, таких актів до заяв та скарг, що стали підставою для здійснення повторного перерахунку на виборчих дільницях, надано не було.
6. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Процедура підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори), а також процедуру повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці врегульовано положеннями ч. 5 ст. 250, ч. 1 ст. 251, ч. 12 ст. 254 ВК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 ВК України за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:
1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;
2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.
Частиною 6 ст. 254 ВК України визначено, що рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується в протоколі засідання територіальної виборчої комісії.
За приписами до п. 9 ст. 254 ВК України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Відповідно до п. 10 ст. 254 ВК України у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
З аналізу наведених норм, суд приходить до висновку, що територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, а саме:
- за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці;
- у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії.
Водночас, територіальна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, зокрема:
- в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами;
- у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.
7. Дослідженням витягу із протоколу №17 засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області, яке розпочато 25.10.2020 р. о 20:00 год. встановлено, що слухали голову ЧМТВК Саінчук А.К., яка зазначила, що враховуючи порушення, допущені при оформленні протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №730516, 730449, 730455, 730543, 730511, 730466, 730548, 730550, 730475, 730497, 730544, 730512, 730274, 730446, 730527, 730447, 730471, 730487, 730556, 730486, з виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району та неможливість усунення неточностей в протоколах ДВК без підрахунку бюлетенів (ч.9 ст.254 Виборчого Кодексу), провести повторний підрахунок голосів на вищезазначених виборчих дільницях.
Комісія постановила, що враховуючи неможливість усунення без перерахунку бюлетнів, неточностей у протоколах дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Чернівецької обласної ради, Чернівецької районної ради, Чернівецької міської ради, Чернівецького міського голови, провести перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях, №730516, 730449, 730455, 730543, 730511, 730466, 730548, 730550, 730475, 730497, 730544, 730512, 730274, 730446, 730527, 730447, 730471, 730487, 730556, 730486. За це рішення проголосували: за - 14; проти - 0; утримались - 0.
Як вбачається із протоколу (рішення) про здійснення повторного перерахунку голосів, вказане рішення прийнято більшістю голосів, що також зафіксовано в протоколі № 17.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що процедуру прийняття рішення дотримано відповідачем у відповідності до ч. 6 ст. 254 ВК України.
8. Щодо посилання позивача на необхідності до вказаних правовідносин застосовувати положення ч.9 статті 254 ВК України, зокрема, що заяви або скарги про порушення виборчого законодавства повинні бути в обов'язковому порядку підтвердженні актами, суд зазначає наступне.
Так, ч.9 статті 254 ВК України визначено, що за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Посилання на вказану статтю містить, також і витяг із протоколу №17 засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області. Між тим, суд вважає, що таке посилання відповідачем в своєму рішенні, як і твердження позивача про необхідність її застосування в даних правовідносинах є помилковими, враховуючи наступне.
Частиною 3 статті 32 ВК України визначено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.
Частиною 14 статті 36 ВК України передбачено, що рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання.
Як встановлено судом, до дискреційних повноважень територіальної виборчої комісії належить (окрім іншого) прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці, з підстав наведених вище.
Поряд з цим, у випадку встановлення комісією фактів неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, дискреція не застосовується, оскільки у комісії в контексті даної справи залишається виключно обов'язок - прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
9. Доцільно зазначити й те, що приймаючи таке рішення комісія повинна об'єктивно та всебічно дослідити можливі порушення виборчого законодавства, які в комплексі ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на певній виборчій дільниці.
10. Постановою Центральної виборчої комісії від 15.10.2020 р. № 386 затверджено Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці (далі - Порядок № 386).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 386 після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування, розпочинає підсумкове засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Підсумкове засідання дільничної виборчої комісії проводиться без перерви і закінчується після складання та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, у яких проводилося голосування на виборчій дільниці.
За приписами п. 2.1 Порядку № 386 до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті ради, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) цифрами заносяться відповідні відомості, передбачені частиною другою статті 251 Кодексу (додатки 1, 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296), яким відповідають пункти протоколу, а саме: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) сумарна кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх місцевих організацій політичних партій; 12) кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії; 13) кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку; 14) кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського/селищного/міського голови, поданих за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, цифрами вносяться відповідні відомості, передбачені частиною другою статті 251 Кодексу, яким відповідають пункти протоколу, а саме: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови.
Відповідно до п. 3.3 Порядку № 386 результати підрахунку голосів у вигляді кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список відповідної місцевої організації політичної партії, не підтримавши конкретного кандидата в депутати, та кількості голосів виборців, які підтримали кожного конкретного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку відповідної місцевої організації політичної партії, оголошуються головою (головуючим на засіданні) комісії і вносяться секретарем (секретарем засідання) виборчої комісії до пунктів "13) кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку" та "14) кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії" протоколу.
Після закінчення опрацювання виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список відповідної місцевої організації політичної партії, дільнична виборча комісія зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список цієї організації політичної партії (пункт 12 протоколу), сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії (пункт 14 протоколу), та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку (пункт 13 протоколу).
11. Досліджуючи протоколи дільничних виборчих комісії №730497, 730511, 730466, 730468, 730475, 730550,730521, 730543, 730449, 730455, 730516 (11-ть дільниць), судом встановлено ряд неточностей, що і стали підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
12. Так, зокрема, досліджуючи протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №730497 з виборів депутатів Чернівецької обласної ради судом встановлено, що кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список Чернівецької обласної організації політичної партії "Пропозиція" (п. 12 протоколу) має відповідати сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії (п. 14 протоколу) та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку (п. 13 протоколу). Поряд з цим, встановити реальну кількість виборців, які проголосували за дану партійну організацію не вбачається неможливим, у зв'язку із значними виправленнями в пункті 14 цього протоколу та накладення тексту на текст в результаті таких виправлень.
13. Дослідженням протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №730497 з виборів депутатів Чернівецької районної ради Чернівецького району Чернівецької області судом встановлено:
- п.12 протоколу- кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме від Чернівецької регіональної організації політичної партії "Перемога Пальчевського" зазначено 13 голосів;
- п. 13 протоколу - кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку, а саме Чернівецької регіональної організація політичної партії "Перемога Пальчевського" зазначено - 3 голоси;
- у п. 14 протоколу - кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії: Чернівецької регіональної організації політичної партії "Перемога Пальчевського" у загальній сумі становить - 9 голосів.
Таким чином, судом встановлено, що кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список цієї організації політичної партії (п. 12 протоколу) не відповідає сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії (п. 14 протоколу) та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку (п. 13 протоколу). (При арифметичних діях - додаванні даних п. 13 та п.14 протоколу (3 + 9), сума кількості голосів складає 12, замість 13 голосів, які зазначені в п. 12 протоколу).
14. Дослідженням протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №730497 з виборів депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області судом встановлено:
- у п. 12 протоколу - кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної місцевої організації політичної партії, а саме від Чернівецької обласної партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" зазначено 18 голосів;
- у п. 13 протоколу - кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку", саме Чернівецької обласної партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" зазначено 6 голосів;
- у п. 14 протоколу - кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата в депутати, включеного до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації політичної партії": Чернівецької обласної партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у загальній сумі становить 17 голосів.
Таким чином, судом встановлено, що кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список цієї організації політичної партії (п. 12 протоколу) не відповідає сумі кількості голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації політичної партії (п. 14 протоколу) та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від цієї організації партії, не підтримавши окремого кандидата в депутати з цього списку (п. 13 протоколу). (При додаванні даних чисел п. 13 та п.14 протоколу (6 + 17) сума кількості голосів складає 23, замість 18 голосів, які зазначені в п. 12 протоколу).
15. Відповідно до п. 4.3 Порядку № 386 дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Результати підрахунку голосів виборців за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на виборчій дільниці оголошуються і вносяться до пункту (11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови" протоколу.
Дільнична виборча комісія під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (пункт 9 протоколу), сумі кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними (пункт 10 протоколу), та виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі (пункт 11 протоколу).
16. Дослідженням протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №730497 з виборів Чернівецького міського голови Чернівецького району Чернівецької області, судом встановлено наступне:
- у п. 9 протоколу - кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці зазначено 612 голоси;
- у п. 10 протоколу - кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними становить зазначено 20 голосів;
- у п. 11 протоколу - кількість голосів виборців поданих за кожного кандидата на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі у загальній сумі становить 602.
Таким чином, судом встановлено, що кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (пункт 9 протоколу) не відповідає сумі кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними (пункт 10 протоколу), та виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі (пункт 11 протоколу). (При додаванні даних п. 10 та п. 11 протоколу (20 + 602) сума кількості виборчих бюлетенів дорівнює 622, при цьому в п. 9 протоколу зазначено 612 виборчих бюлетенів.
При цьому, суд зазначає про те, що аналогічні за змістом неточності, а також виправлення, дописи, накладення тексту на текст, містяться в кожному із протоколів.
Встановлені судом обставини в частині виявлених порушень підрахунку, а відтак і вимог виборчого законодавства, підтверджуються і поясненнями голови комісії - ОСОБА_1 , які надані до суду на вимоги ухвали в якості доказу.
17. З огляду на викладене, суд відхиляє аргументи позивача щодо застосування до вказаних правовідносин виключно положень ч.9 ст. 254 ВК України, оскільки виявлені комісією порушення виборчого законодавства, неможливо усунути без повторного перерахунку голосів. Суд вважає за необхідне також зазначити і те, що суть правовідносин не має зводитись виключно до формальностей справи, оскільки суть має переважати над змістом. Відтак, помилкове зазначення відповідачем в спірному рішенні частини дев'ятої статті 254 ВК України по своїй суті не змінює дійсних обставин справи.
18. Враховуючи встановлені по справі обставини та наведені норми права, суд приходить до переконання, що у відповідача були наявні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення про повторний перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях №730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730475, 730511, 730466, 730550.
Більше того, суд зазначає, що рішення про повторний перерахунок голосів є гарантією реалізації дотримання принципів об'єктивності, неупередженості та законності, рівних можливостей для всіх кандидатів, що дасть змогу достеменно визначити волевиявлення виборців, та в свою чергу жодним чином не порушує права позивача.
19. Також суд не бере до уваги долучені позивачем додаткові докази по справі за його клопотанням від 04 листопада 2020 року, оскільки наведена в них інформація не стосується предмету позову, оскільки питання про здійснення повторного перерахунку голосів виборців на виборчих дільницях №730473, 730487, 730512, 730544, оскаржуваним рішенням відповідача від 31 жовтня 2020 року не вирішувалося.
20. Вирішуючи даний спір суд вважає за необхідне зазначити і те, що інформація стосовно трьох дільниць №730578, 730468, 730521 в спірному рішенні взагалі відсутня, а згідно встановлених обставин справи питання про перерахунок голосів на засіданні комісії вказаним протоколом №17 не вирішувалось. Відтак, суд відхиляє доводи позивача у цій частині, як безпідставні, і як наслідок відмовляє в задоволенні вимог в цій частині.
21. З огляду на встановлені вище обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення діяв на підставі та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, у межах повноважень та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття вказаного рішення, яке як наслідок по своїй суті сприяє встановленню реальному волевиявленню виборців.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваного рішення, а тому позовна вимога про визнання протиправним та скасування цього рішення є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
22. В Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Крім цього, згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, заява N 4909/04, рішення від 10 лютого 2010 року, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази відповідача на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що обґрунтування, на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача.
23. Оскільки, оскаржуване рішення про повторний перерахунок голосів винесене у відповідності до норм чинного законодавства, відтак відсутні правові підстави для задоволення позовної вимоги позивача про заборону Чернівецькій міській територіальній виборчій комісії Чернівецького району Чернівецької області здійснювати повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №730516, 730449, 730497, 730455, 730543, 730578, 730475, 730511, 730466, 730468, 730550, 730521.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
2. Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю - суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250, 273 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову Чернівецької обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 278 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня його проголошення (підписання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Чернівецька обласна організація Всеукраїнського об'єднання "Свобода" (вул.28 червня, 62, оф. 5, м.Чернівці);
Відповідач - Чернівецька міська територіальна виборча комісія Чернівецького району Чернівецької області (вул.Емінеску Михая, 2, м.Чернівці, 58002).
Суддя О.В. Боднарюк