Справа № 560/369/20
іменем України
26 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Святецької М.В. представників позивача Вохи Б.Г. Петелі Р.В. представника відповідача Костюка О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька центральна районна лікарня" Хмельницького району про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька центральна районна лікарня", в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька центральна районна лікарня" Хмельницького району, розташованої за адресою: Хмельницький район, с. Малиничі (ЄДРПОУ 05481104) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в пунктах №3,4,5,9,10,11,14,17,19,20,26,28,29,30,31 Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №525 від 17.12.2019 року.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що посадовими особами позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки було здійснено позапланову перевірку будівель КНП "Хмельницька ЦРЛ", розташованих за адресами: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 1 та Хмельницький район, с. Малиничі (ЄДРПОУ 05481104).
За результатами проведеної перевірки КНП "Хмельницька ЦРЛ" складений акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №525 від 17.12.2019 року, яким встановлені порушення, що створюють загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджають гасінню пожежі, проведенню робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.01.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 24.02.2020 року.
В судовому засіданні 24.02.2020 року оголошено перерву до 18.03.2020 року.
Представники сторін в судове засідання 18.03.2020 року не з'явились, хоча позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. У зв'язку з цим судове засідання відкладено на 27.04.2020 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.04.2020 року задоволено клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про відкладення розгляду справи №560/369/20 до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Після пом'якшення протиепідемічних заходів судове засідання призначено на 08.10.2020 року.
В судовому засіданні 08.10.2020 року судом оголошено перерву до 26.10.2020 року, у зв'язку з необхідністю подання додаткових доказів.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення згідно обставин викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Суд встановив, що відповідно до наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 11.12.2019 року №711 з 11 по 17 грудня 2019 року провідним фахівцем Хмельницького міськрайонного управління ГУ ДСНС України в Хмельницькій області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Сікорським О.А. було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки будівель КНП "Хмельницька ЦРЛ", розташованих за адресами: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 1 та Хмельницький район, с. Малиничі (ЄДРПОУ 05481104).
За результатами проведеної позапланової перевірки КНП "Хмельницька ЦРЛ" підготовлений та вручений в. о. головного лікаря Акт перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №525 від 17.12.2019 року, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VI від 02.10.2012 року, Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту", затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 року №312, Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 року №25 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.02.2018 року №225/31677, Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 року №1200, Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 року №819, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697 в будівлі КНП "Хмельницька ЦРЛ", розташованої за адресою: Хмельницький р-н., с. Малиничі, а саме:
п3. Не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкції горищних приміщень терапевтичного відділення с. Малиничі.
п.4. Будівлю терапевтичного відділення в с. Малиничі не обладнано зовнішньою установкою захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
п.5. Приміщення терапевтичного відділення с. Малиничі не обладнано системами протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації та системою керування евакуюванням людей).
п.9. Головний лікар та відповідальні особи за пожежну безпеку (керівники структурних підрозділів) не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку встановленому постановою КМУ від 26.06.2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (с. Малиничі).
п.10. Не призначено відповідальних осіб за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту (вогнегасники, пожежні кран-комплекти, пожежні щити, система пожежної сигналізації) (с. Малиничі).
п.11. Не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (с. Малиничі).
п.14. Допущено використання вогнегасників без розтрубів у всіх приміщеннях лікарні (с. Малиничі).
п.17. Не встановлено протипожежний люк у виході на покрівлю (терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.19. На шляхах евакуації допускається оздоблення стін з горючих матеріалів (терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.20. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.26. Пожежний щит на території терапевтичного відділення в с. Малиничі, не забезпечений наступним комплектом засобів пожежогасіння, а саме: вогнегасники - З шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
п.28. Об'єкт не в повному обсязі забезпечено ношами з розрахунку: одні ноші на 5 хворих не здатних самостійно пересуватися та не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслуговуючого персоналу (с. Малиничі).
п.29. Не проведено ідентифікацію об'єкта (с. Малиничі).
п.30. Головний лікар та відповідальні особі за цивільний захист не пройшли функційне навчання з питань цивільного захисту (с. Малиничі).
п.31. Не забезпечено працівників лікарні засобами індивідуального захисту органів дихання (с. Малиничі).
Позивач зазначає, що подальша експлуатація будівлі КНП "Хмельницька ЦРЛ", розташованої за адресою: Хмельницький район, с. Малиничі, із вищезазначеними порушеннями вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведенню робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України 30.12.2014 року №1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (далі - Закон №877-V) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За змістом частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Положеннями статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених відповідних заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Згідно частини 2 даної статті зазначеного Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Суд встановив, що 19 червня 2020 року позивачем була здійснена ще одна позапланова перевірка дотримання КНП "Хмельницька ЦРЛ" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №475.
Як вбачається із вказаного акту, відповідачем частково усунуті порушення, котрі були встановлені актом перевірки №525 від 17.12.2019 року, проте позивачем зазначено, що деякі порушення усунуті не були, а саме:
п.4. Будівлю терапевтичного відділення в с. Малиничі не обладнано зовнішньою установкою захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
п.17. Не встановлено протипожежний люк у виході на покрівлю (терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.19. На шляхах евакуації допускається оздоблення стін з горючих матеріалів (терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.31. Не забезпечено працівників лікарні засобами індивідуального захисту органів дихання (м. Малиничі).
Результати перевірки в подальшому підтверджені актом №626 від 07.10.2020 року, які мають доказове значення. Згідно вказаного акту перевірки не усунутими залишилися порушення:
п.4. Будівлю терапевтичного відділення в с. Малиничі не обладнано зовнішньою установкою захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
п.13. Не встановлено сертифікований протипожежний люк у виході на покрівлю (Стоматологія, терапевтичне відділення - Львівське шосе, 1, терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.15. На шляхах евакуації допускається оздоблення стін з горючих матеріалів (Центральний корпус крім поліклініки Львівське шосе 1, терапевтичне відділення с. Малиничі).
п.22. Не забезпечено працівників лікарні засобами індивідуального захисту органів дихання (Львівське шосе, 1, с. Малиничі).
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, вказав про те, що станом на дату розгляду справи ним були частково усунені деякі порушення, а саме: укладено договір про закупівлю пристроїв фільтрувальних та договір про надання послуг з монтажу пристроїв блискавкозахисту на будівлі паліативного відділення Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька ЦРЛ".
Разом з тим, суд зазначає, що наміри відповідача усунути встановлені порушення не тотожні факту усунення цих порушень.
Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року у справі №320/5849/18 зазначив, що порушення вимог протипожежної безпеки не вважається усунутим лише за умови розгляду можливості щодо такого усунення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.10.2019 у справі №826/7292/18.
Таким чином, відповідачем доказів щодо повного усунення виявлених порушень, які знайшли своє відображення в акті перевірки від 07.10.2020 року №626 до суду надано не було.
Відтак, враховуючи те, що на час розгляду справи порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки відповідачем не усунуто, суд вважає обґрунтованим твердження позивача про існування обставин, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Таким чином, враховуючи викладене вище, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей та ненаданням доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки №626 від 07.10.2020 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зупинення експлуатації будівлі Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька центральна районна лікарня" за адресою: Хмельницький район, с. Малиничі (ЄДРПОУ 05481104).
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб'єкта владних повноважень пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі Комунального некомерційного підприємства "Хмельницька центральна районна лікарня" Хмельницького району, розташованої за адресою: Хмельницький район, село Малиничі (ЄДРПОУ 05481104) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в пунктах 4, 13, 15, 22 Акту складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 626 від 07 жовтня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 листопада 2020 року
Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, Хмельницький, Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38662200)
Відповідач:Комунальне некомерційне підприємство "Хмельницька центральна районна лікарня" Хмельницького району (вул. Центральна, 29, Масівці, Хмельницький район, Хмельницька область,31335 , код ЄДРПОУ - 05481104)
Головуючий суддя В.К. Блонський