Справа № 761/27137/20
Провадження № 2-а/761/389/2020
02 листопада 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак М.А., розглянувши клопотання позивачаОСОБА_2 про розгляд справи № 761/27137/20 за позовом ОСОБА_2 до Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, у судовому засіданні з повідомленням сторін у справі,
01.09.2020 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови серії ЕАМ № 3023956 від 23.08.2020, винесену командиром роти №4, батальйону №3 старшим лейтенантом Управління патрульної поліції в м. Києві Кучеренком В.А.про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою його притягнено до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 03.09.2020 відкрито провадження в справі та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
15.10.2020, через канцелярію суду, позивач надав клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін (Вх. №89845 від 15.10.2020)для забезпечення повного та всебічного встановлення всіх обставин справи та реалізації його права приймати участь у судовому засіданні.
Вивчивши матеріали справи та клопотання позивача, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1-3 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства україни адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин;
Відповідно до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
При цьому, відповідно до положень ст.257 КАС україни за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження (ч. 3 ст. 257 КАС України).
Не можуть бути розглянуті справи за правилами спрощеного позовного провадження у спорах:щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, суд наділений повноваженнями, врахувати всі складники, наведені ч. 3 ст. 257 КАС України, та самостійно визнати справу такою, що має незначну складність.
При відкритті провадження, суд дійшов висновку, що справу можливо розглянути за правилами спрощеного позовного провадження задля швидкого вирішення справи, а також, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч.7 ст. 262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше паяти днів з дня отримання відзиву.
За таких обставин, оскільки, відзиву на адміністративний позов судом отримано не було, а клопотання позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін разом із позовом не було надано, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи з повідомленням сторін у судовому засіданні необхідно відмовити.
Окрім того, матеріали справи свідчать про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Керуючись статтями 12, 257, 262 КАС України, суд, -
В задоволенні клопотання позивача ОСОБА_2 про розгляд справи № 761/27137/20 за позовом ОСОБА_2 до Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,у судовому засіданні з повідомленням сторін у справі - відмовити.
Продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДЯ М.А. РИБАК