Ухвала від 31.10.2020 по справі 200/7975/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

31 жовтня 2020 р. Справа №200/7975/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабаш Г.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив з урахуванням уточнених позовних вимог:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та обчислення державної (основної) пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- скасувати рішення відповідача №186 від 20.03.2020 року щодо відмови в проведенні перерахунку та обчисленні державної (основної) пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідно року у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 року №1-р(ІІ) 2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/190 з 25 квітня 2019 року.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те що, у зв'язку з прийняттям Другим сенатом Конституційного суду України рішення від 25 квітня 2019 року № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), він 13.03.2020 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року починаючи з 25 квітня 2019 року. Відповідачем здійснено позивачу перерахунок пенсії, проте при перерахунку пенсії відповідачем застосовано занижені коефіцієнти відповідно до Постнаови КМУ від 23.11.2011 року №1210.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що рішення від 25 квітня 2019 року № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) опубліковане 04.06.2019. Позивачу здійснений перерахунок пенсії з 01.07.2019, розмір якої, з урахуванням усіх надбавок і підвищень становить 7863,02 грн.

Судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 08.12.2019 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом фізичної особи до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми (справа № 520/12609/19).

У вказаній ухвалі зазначено, що ознаками типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі: - позивачами у них є особи, які під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю; - відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі; - спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (щодо порядку проведення перерахунку пенсій на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним судом України № 1-р(И)/2019 від 25.04.2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"); - позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсій у порядку ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019 після прийняття рішення Конституційним Судом України № 1- р(ІІ)/2019 від 25.04.2019, зобов'язати провести перерахунок їх пенсій виключно на підставі норм законів як норм прямої дії, без урахування обмежень максимальним розміром.).

Рішенням Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 20 травня 2020 року у справі № 520/12609/19 у задоволені позову відмовлено.

У вказаному рішення суду зазначено, що "Закон 796-XII та Закон № 2262 не містять положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.".

Також зазначено, що "обчислення основної державної пенсії по інвалідності позивача відповідно вимог ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII, підлягає з дати звернення із заявою, виходячи з того, що означеною законодавчою нормою передбачено, що обчислення пенсії по інвалідності, призначеної на умовах Закону № 796-XII, в розмірі, який обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливе лише за бажанням пенсіонера.

Таким чином, саме активні дії пенсіонера - звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, можуть посвідчувати бажання останнього стосовно такого обчислення його пенсії.".

Правові висновки Верховного суду щодо правильності нарахування розміру пенсії і встановлення моменту виникнення у органу Пенсійного фонду України обов'язку перерахувати пенсію мають безпосереднє відношення до спірних правовідносин.

Рішення Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 520/12609/19 не набрало законної сили.

Ухвалою від 07 вересня 2020 року Велика Палата Верховного Суду відкрито провадження за апеляційною скаргою про перегляд рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 травня 2020 року.

Пунктом 9 ч. 2 ст. 236 КАС України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі: розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Перевіривши зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, та зазначені у вказаних ухвалі і рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду інформацію щодо предмета та підстав зразкової справи, а також щодо ознак типової справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження в цій справі.

Керуючись ст. ст. 236, 248, 256, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - до набрання чинності рішенням Верховного Суду в зразковій справі № 520/12609/19.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Бабаш Г.П.