Рішення від 04.11.2020 по справі 140/15568/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/15568/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Новак Л.О.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Кротач О.С., Закревського І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинської міської територіальної виборчої комісії Володимир-Волинського району Волинської області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд із позовом до Володимир-Волинської міської територіальної виборчої комісії Володимир-Волинського району Волинської області (далі - Володимир-Волинська міська ТВК) про визнання незаконною та скасування постанови від 30 жовтня 2020 року №71 «Про проведення перевірки та повторного перерахунку виборчих бюлетенів»; зобов'язання здійснити повторну перевірку виборчих бюлетенів визнаних недійсними у кількості 816 примірників.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до результатів виборів, наданих Володимир-Волинською міською ТВК явка виборців по підрахунку голосів становила приблизно 12 000 осіб, тобто було підраховано приблизно 12 000 виборчих бюлетенів. Із вказаного числа виборчих бюлетенів 816 примірників було визнано недійсними. Позивач не погодився з такими висновками і звернувся до ТВК із заявою про повторну перевірку бюлетенів визнаних недійсними, оскільки його вразила сама кількість бюлетенів, які були визнані недійсними відповідними рішеннями ДВК, не дивлячись на те, що при підрахунку та перевірці бюлетенів були відсутні скарги на дії відповідача. Однак, 30 жовтня 2020 року позивачу відмовлено в задоволені такої заяви постановою ТВК №71 без відповідної мотивації.

Як зазначає позивач, поспілкувавшись з виборцями він дізнався, що на певних виборчих дільницях переважна кількість людей проголосували за ПП «Опозиційна платформа - За життя», але з якоїсь незрозумілою причини максимальна кількість виборчих бюлетенів де була виявлена підтримка політичної сили позивача були визнані недійсними, що в свою чергу ставить питання про легітимність самих виборів.

Позивач вказує, що оскаржувана постанова та й саме рішення прийняте у ній не є предметом розгляду його заяви, а відтак не може бути правомірною.

Також позивач зазначає, що виборче законодавство не містить прямо вказівки, або ж відповідної статті, яка б регулювала повторну перевірку зіпсованих виборчих бюлетенів, але ж існує поняття загальної належної перевірки при підрахунку голосів, а тому це не є заборонено виборчим законодавством.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами § 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у судовому засіданні з повідомленням сторін.

У відзиві на позов відповідач позовних вимог не визнав, зазначивши, що під час підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях ніяких заяв, скарг щодо порушення виборчого процесу, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами в депутати їх довіреними особами, до ДВК та ТВК не надходило, про це і зазначає в позові позивач ОСОБА_1 , а відтак оскаржувана постанова прийнята відповідно до вимог Виборчого кодексу України та постанови Центральної виборчої комісії від 15 жовтня 2020 року №386 «Про Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці». Крім того, виборчим законодавством, постановами ЦВК не передбачено порядку проведення перевірки недійсних бюлетенів. У зв'язку із чим, постанову від 30 жовтня 2020 року №71 відповідач вважає правомірною, а тому у задоволенні позову просить відмовити повністю.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові та просив задовольнити. Додатково пояснив, що не оспорює результат виборів, але має сумнів в кількості бюлетенів, які визнані недійсними.

В судовому засіданні представники відповідача заперечили пред'явлені позовні вимоги з підстав викладених у відзиві. Додатково зазначивши, що законодавством не передбачено перевірки виборчих бюлетенів.

Заслухавши позивача, представників відповідача, дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 26 вересня 2020 року ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом в депутати, включений до єдиного виборчого списку та територіального списку територіального виборчого округу №2 від ПП «Опозиційна платформа - За життя» з виборів депутатів Володимир-Волинської міської ради та кандидатом в депутати, включений до єдиного виборчого списку та територіального списку територіального виборчого округу №8 від ВРО ПП «Опозиційна платформа - За життя» з виборів депутатів Волинської обласної рад.

29 жовтня 2020 року кандидат у депутати ОСОБА_1 звернувся до Володимир-Волинської міської ТВК із заявою, в якій просив здійснити повторну перевірку та перерахунок виборчих бюлетенів, які були визнанні недійсними у кількості 816 примірників у зв'язку з тим, що йому стало відомо, що під час підрахунку та перевірки виборчих бюлетенів недійсними було визнано 816 виборчих бюлетенів; дана інформація відома із відкритих джерел.

Володимир-Волинська міська ТВК 29 жовтня 2020 року протоколом за №13 відмовила ОСОБА_1 , кандидату в депутати від Волинської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», ОСОБА_2 , довіреній особі кандидата на посаду міського голови Володимир-Волинської ОТГ Клим'юка М.С. у проведенні перевірки та повторного перерахунку виборчих бюлетенів, визнаних недійсними.

30 жовтня 2020 року Володимир-Волинська міська ТВК, керуючись частиною п'ятою статті 250, частиною дванадцятою статті 254 Виборчого кодексу України, пунктами 6.1, 6.2 Постанови «Про Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці», прийняла постанову №71 «Про проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів», якою відмовила ОСОБА_1 , кандидату в депутати від Волинської регіональної організації Політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», ОСОБА_2 , довіреній особі кандидата на посаду міського голови Володимир-Волинської ОТГ Клим'юка М.С. про проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19 грудня 2019 року №396-IX (далі - ВК України).

Згідно пункту 1 частини першої статті 65 ВК України суб'єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. Від імені кандидата суб'єктом звернення зі скаргою може бути також довірена особа кандидата, представник кандидата у Центральній виборчій комісії, територіальній виборчій комісії.

Відповідно частини першої статті 69 ВК України скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 67 цього Кодексу, розглядається відповідною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день з дня отримання скарги, за винятком випадків, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Частиною першою статті 70 ВК України скарга, оформлена з додержанням вимог цього Кодексу, розглядається відповідною виборчою комісією на її засіданні.

Відповідно до частин другої-третьої статті 70 ВК України передбачено, що на засідання виборчої комісії з розгляду скарги обов'язково запрошується суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи, зазначені у скарзі. Про місце, день і час проведення засідання комісії, на якому передбачається розгляд скарги, виборча комісія повідомляє осіб, вказаних у частині другій цієї статті, рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти, по телефону (телефонограмою, SMS-повідомленням). Докази повідомлення зазначених осіб додаються до протоколу засідання виборчої комісії, на якому відбувався розгляд скарги.

Згідно з частиною першою статті 72 ВК України передбачено, що рішення суб'єкта розгляду скарги повинно бути законним і обґрунтованим.

Відповідно частини восьмої статті 72 ВК України при розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.

Згідно з частиною тринадцятою статті 72 ВК України виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що: 1) оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права виборців, права і законні інтереси інших суб'єктів виборчого процесу; 2) суб'єктом звернення зі скаргою не надано підтвердження порушення суб'єктом оскарження законодавства про вибори, а наявних у матеріалах скарги доказів недостатньо для встановлення цього факту виборчою комісією; 3) виборцем не доведено порушення особисто його виборчих прав або охоронюваних законом інтересів щодо участі у виборчому процесі рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження; 4) на момент розгляду скарги виборчою комісією, членом виборчої комісії - суб'єктом оскарження вчинено необхідні дії, скасовано рішення, що є предметом оскарження, або іншим способом поновлено права суб'єкта звернення зі скаргою відповідно до вимог цього Кодексу (відсутність предмета оскарження).

Крім того, відповідно до пункту 10.2. Постанови Центральної виборчої комісії «Про Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів» №192 від 21 серпня 2020 року, за результатами розгляду скарги виборча комісія на засіданні ухвалює рішення у формі постанови.

Частиною п'ятою статті 250 ВК України підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Згідно з частиною дев'ятою статті 254 ВК України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Частиною дванадцятою статті 254 ВК України передбачено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку територіальною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах.

Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією з урахуванням положень статті 250 цього Кодексу.

Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 15 жовтня 2020 року № 386.

Відповідно пунктів 6.1, 6.2 вказаного Порядку протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інші документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній територіальній виборчій комісії на її засіданні членами дільничної виборчої комісії, які здійснювали транспортування виборчої документації.

За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами в депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами місцевих організацій політичних партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Як слідує з протоколу Володимир-Волинської міської ТВК від 29 жовтня 2020 року №13, до порядку денного якого включено розгляд заяв про проведення перевірки та повторного підрахунку голосів виборців недійсних бюлетенів, позивач ОСОБА_1 був присутній на засіданні та повідомив комісію, що у нього є підозра щодо неправильності визнання членами комісії ДВК недійсних бюлетенів. На вказаному засіданні, голова Володимир-Волинської міської ТВК, зокрема, повідомила, що заяв або скарг, власних думок, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами в депутати, кандидатами на посаду міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами місцевих організацій політичних партій, офіційними спостерігачами, виборцями, членами ДВК про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців до Володимир-Волинської міської ТВК не надходило. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 -Волинською міською ТВК прийнято рішення про відмову в задоволені такої заяви, яке оформлене постановою №71 від 30 жовтня 2020 року.

Із мотивувальної частини вказаної постанови слідує, що при її прийнятті відповідач керувався вимогами частини п'ятої статті 250, частини дванадцятої статті 254 ВК України, пунктами 6.1, 6.2 Порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15 жовтня 2020 року № 386.

Водночас, із заяви ОСОБА_1 від 29 жовтня 2020 року вбачаться, що у якості додатків не зазначено жодних доказів вчинених порушень. В тексті заяви позивачем повідомляється лише про те, що йому стало відомо, що під час підрахунку та перевірки виборчих бюлетенів недійсними визнано 816 виборчих бюлетенів, така інформація стала відома з відкритих джерел. На підставі наведеного позивач просив відповідача здійснити повторну перевірку та перерахунок виборчих бюлетенів, які були визнані недійсними в кількості 816 примірників. В судовому засіданні позивач підтвердив, що заяви або скарги, підтверджених відповідно оформленими актами, не складались та не подавались.

Позивачем не надано до суду жодних доказів наявності актів, складених кандидатами в депутати, кандидатами на посаду міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами місцевих організацій політичних партій, офіційними спостерігачами, виборцями, членами ДВК про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців.

Представник відповідача в судовому засіданні повідомив суд, що при підрахунку та перевірці бюлетенів були відсутні скарги на дії відповідача.

Таким чином, згідно пункту 2 частини тринадцятої статті 72 ВК України відповідачем правомірно відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що суб'єктом звернення зі скаргою не надано підтвердження порушення суб'єктом оскарження законодавства про вибори, а наявних у матеріалах скарги доказів недостатньо для встановлення цього факту виборчою комісією.

З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що спірна постанова Володимир-Волинської міської ТВК від 30 жовтня 2020 року № 71 про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 відповідає вищезазначеним вимогам ВК України та прийнята з їх дотриманням.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог виборчого законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений при поданні позову судовий збір в сумі 840,80 грн. не підлягає стягненню з відповідача та залишається за позивачем.

Керуючись статтями 243-246, 271, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Виборчого кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Володимир-Волинської міської територіальної виборчої комісії Володимир-Волинського району Волинської області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення.

Суддя А.Я. Ксензюк