Постанова від 15.04.2010 по справі 2-а-420/09

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-420/09 Головуючий у 1-й інстанції: Володько І.С.

Суддя-доповідач: Малинін В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" квітня 2010 р.

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Малиніна В.В.

суддів: Горяйнова А.М., Маслія В.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 05 лютого 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про стягнення одноразової щорічної грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2008 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (далі - відповідач, УСЗН) про стягнення невиплаченої разової щорічної грошової допомоги за 2008 рік, вказуючи, що він являється інвалідом 2 групи і згідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічно до 5 травня відповідного року разову грошову допомогу, проте відповідачем зазначена допомога була виплачена в значно меншому розмірі.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 05 лютого 2008 року позовні вимоги задоволено. Зобов'язано відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги до 5 травня за 2008 рік та виплатити 3 448,00 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 05 лютого 2008 року та відмовити у задоволені позову. Також просить розглядати справу без участі представника управління.

Заперечень на апеляційну скаргу від позивача до суду не надходило.

Відповідно до п.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про вирішення справи за їхньої відсутності.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню а рішення суду першої інстанції - скасуванню, з постановленням нового рішення по справі, виходячи з наступного.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як вбачається з матеріалів справи - ОСОБА_1 являється інвалідом війни 2 групи, що підтверджується копією посвідчення серії Є №НОМЕР_1, виданим 24.07.2007р. і відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» інвалідам війни передбачена виплата разової допомоги у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

В даному випадку, на період виникнення спірних правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлюють розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни.

Вирішуючи питання про те, положення якого Закону підлягають застосуванню для вирішення спірних правовідносин, колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до ст. 75 Конституції України, Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. При наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше».

Відповідно до ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а також враховуючи, що вищезазначеним Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік фактично змінено положення Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який діяв у часі раніше, пріоритетними в даному випадку є положення статей Закону України про Державний бюджет України».

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем грошова допомога до 5-го травня була виплачена позивачу у 2008 році у розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік.

Судовою колегією враховується, що рішенням Конституційного Суду України від 10.05.2008р. №10-рп/2008 положення підпункту «б» підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким зупинено на 2008 рік дію ч.5 статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визнано Конституційним Судом України таким, що не відповідає Конституції України.

За загальновизнаним принципом права, закріпленим у ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до певної події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали.

Відтак, орган державної влади, до компетенції якого віднесено здійснення виплат громадянам в порядку, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не зобов'язаний проводити зазначені виплати у будь-який інший спосіб та в розмірах, окрім тих, що передбачені Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» до моменту прийняття рішення Конституційним Судом України.

Необхідно зазначити, що в матеріалах справи міститься довідка (а.с.8), яка підтверджує, що відповідач нарахував та виплатив позивачу у квітні 2008 році суму разової щорічної допомоги у розмірі 400,00 грн., тобто до ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008р. у розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», положення якого були чинними на момент здійснення такої виплати, а відтак виконав взяті державою зобов'язання та не порушив прав позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги повністю спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим вбачається підстави для її скасування та ухвалення нової постанови, якою в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 195,196, 197,198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

Постановив:

Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 05 лютого 2008 року, - задовольнити.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 05 лютого 2008 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про стягнення одноразової щорічної грошової допомоги, - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України.

Головуючий:

Судді: