"19" жовтня 2009 р. Справа № 07/2270
За позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Черкаської міської ради
про визнання недійсним та скасування рішення, визнання права на отримання в оренду земельної ділянки та зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю від 03.01.2006р.;
від відповідача: Стойко А.Ю. - за довіреністю від 20.01.2009р.
Заявлено позов про:
визнання недійсним та скасування рішення Черкаської міської ради від 16.07.2009р. №4-1376 “Про відмову у наданні приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1;
визнання за приватним підприємцем ОСОБА_1 права на отримання в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 7110136700:06:066:0003) площею 1001 кв. м. для розміщення складу будівельних матеріалів з офісом, шляхом укладення прямого договору оренди строком на 49 років з Черкаською міською радою;
зобов'язання Черкаської міської ради укласти договір оренди земельної ділянки площею 1001 кв. м., що знаходиться по АДРЕСА_1 з приватним підприємцем ОСОБА_1.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що після погодження йому відповідачем місця розташування складу будівельних матеріалів з офісом по АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 1001 кв. м. і надання дозволу на розробку проекту відведення цієї земельної ділянки такий проект був виготовлений, погоджений із усіма необхідними державними органами та органами місцевого самоврядування і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи переданий на розгляд відповідачу для вирішення питання про надання земельної ділянки позивачу в оренду. У місячний строк проект відведення земельної ділянки відповідач не розглянув і лише 16.07.2009р. відповідач прийняв рішення №4-1376, яким відмовив позивачу в наданні в оренду земельної ділянки по вул. АДРЕСА_1 Це рішення відповідача за твердженням позивача є незаконним і необґрунтованим.
У засіданні суду представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.
Відзив на позов до господарського суду не надійшов.
У засіданні суду представник відповідача проти позову заперечив, зазначивши при цьому, що спірне рішення від 16.07.2009р. №4-1376 про відмову позивачу в наданні в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_1 є законним і обґрунтованим, оскільки надання в оренду землі в м. Черкаси є правом відповідача, а не його обов'язком.
З 15 жовтня по 19 жовтня 2009р. у засіданні суду оголошувалась перерва.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, господарський суд встановив наступне.
30 червня 2004р. підприємець ОСОБА_1 звернувся до Черкаської міської ради із заявою про надання йому земельної ділянки площею 0,10 га по АДРЕСА_1 для розміщення складських приміщень і офісу.
Рішенням восьмої сесії Черкаської міської ради від 07.07.2005р. №8-426 підприємцю ОСОБА_1 було погоджено місце розташування складу будівельних матеріалів з офісом по АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 1001 кв. м. за рахунок земель Черкаської міської ради, не наданих у власність чи користування. Цим же рішенням Черкаська міська рада надала підприємцю ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту відведення вказаної земельної ділянки.
Виготовлений на замовлення підприємця ОСОБА_1 товариством з обмеженою відповідальністю “Геоземпроект” відповідно до рішення Черкаської міської ради від 07.07.2005р. №8-426 проект відведення земельної ділянки площею 1001 кв. м. під розташування складу будівельних матеріалів з офісом по АДРЕСА_1 був погоджений 17.01.2006р. з Черкаською міською санітарно-епідеміологічною службою, 18.01.2006р. з відділом екології та раціонального природокористування, 20.01.2006р. з Черкаською археологічною інспекцією, 08.02.2006р. з управлінням містобудування та архітектури і 15.02.2006р. з Черкаським міським управлінням земельних ресурсів.
За висновком державної землевпорядної експертизи від 03.03.2006р. №172, проведеної Черкаським обласним головним управлінням ресурсів, проект відведення підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки площею 1001 кв. м. під розташування складу будівельних матеріалів з офісом по АДРЕСА_1 отримав позитивну оцінку.
Постановою господарського суду Черкаської області від 17.09.2008р. у справі №04/3562а, за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій встановлено, що 26.03.2006р. проект відведення земельної ділянки площею 1001 кв. м. під розташування складу будівельних матеріалів з офісом по АДРЕСА_1 підприємцем ОСОБА_1 був переданий до Черкаської міської ради, проте остання в порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України в місячний строк його не розглянула, у зв'язку з чим господарський суд Черкаської області вказаною постановою зобов'язав Черкаську міську раду винести на розгляд чергової сесії питання щодо надання приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки по вул. Смілянській, 189/2 під розташування складу будівельних матеріалів з офісом.
Рішенням четвертої сесії Черкаської міської ради від 16.07.2009р. №4-1376 “Про відмову у наданні приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1 відповідач відмовив позивачу у наданні в оренду вказаної земельної ділянки, пославшись при цьому на ст. 12 Земельного кодексу України , Закон України “Про оренду землі” та ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Згідно з п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Стаття 116 Земельного кодексу України передбачає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частинами 1-3 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. 3. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
зміни цільового призначення земельних ділянок;
надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється:
затвердження проекту відведення земельної ділянки;
вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності);
надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.
Відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Частиною 3 п. 1 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України встановлено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів місцевого самоврядування, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.
З огляду на викладені обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
В силу ч. 3 п. 1 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України передача підприємцю ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки площею 1001 кв. м. під розташування складу будівельних матеріалів з офісом по АДРЕСА_1 має здійснюватися без проведення аукціону в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу, оскільки рішення відповідача від 07.07.2005р. №8-426 про погодження місця розташування об'єкта та про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки було прийняте до 01.01.2008р.
Позивач дотримався встановленого ст. 123 Земельного кодексу України порядку надання в користування земельних ділянок, а відповідач порушив його, розглянувши проект відведення земельної ділянки з порушенням місячного строку і прийнявши рішення від 16.07.2009р. №4-1376 “Про відмову у наданні приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1, яке не містить мотивованих пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Таким чином, рішення відповідача від 16.07.2009р. №4-1376 “Про відмову у наданні приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1 не відповідає вимогам ст. 123 Земельного кодексу України, тому підлягає визнанню недійсним.
Укладенню договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, і передачі її в оренду орендарю в силу ст.ст. 116, 124 Земельного кодексу України має передувати рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання такої земельної ділянки в оренду. У даному випадку таке рішення Черкаської міської ради відсутнє. Тому вимоги позивача про визнання за ним права на отримання в оренду земельної ділянки площею 1001 кв. м. для розміщення складу будівельних матеріалів з офісом, шляхом укладення прямого договору оренди строком на 49 років з Черкаською міською радою і про зобов'язання останньої укласти такий договір оренди є передчасними.
За таких обставин позов підлягає задоволенню лише у частині визнання недійсним рішення Черкаської міської ради від 16.07.2009р. №4-1376 “Про відмову у наданні приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України пропорційно розміру задоволених вимог позивачу підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача судові витрати на сплату державного мита у сумі 28грн. 33коп. і на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 78грн. 67коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним повністю рішення Черкаської міської ради від 16.07.2009р. №4-1376 “Про відмову у наданні приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1.
Стягнути з Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 25212542) на користь фізичної особи-підприємця Лисицького Ігоря Миколайовича вул. Калініна, б. 9, кв. 29, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 28грн. 33коп. витрат на сплату державного мита і 78грн. 67коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
У решті позову відмовити.
Це рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
СУДДЯ Дорошенко М.В.