Рішення від 30.10.2020 по справі 826/2382/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року м. Київ №826/2382/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ у м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України, правонаступником якого є ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації;

- зобов'язати відповідача включити до розрахунку розміру пенсії позивача наступні складові заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, на підставі виданої Департаментом охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) довідки від 28.12.2017 №061-13995/08 про складові заробітної плати;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії держав-ного службовця в розмірі 87% відповідно до Закону України "Про державну службу" без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат.

Підставою позову зазначено те, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723). Обчислення пенсії здійснено в розмірі 87% заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату з останнього місця роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до цього Закону. У зв'язку із затвердженням постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2011 №5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670" нової форми довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звер-ненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до якої матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, входять у "Інші випла-ти", позивач набула право на перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, оскільки на час звер-нення позивача перерахунок пенсії державному службовцю, передбачений ст. 37-1 Закону №3723, втратив чинність у зв'язку із прийняттям Закону України 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" (далі - Закон №889), тому підстав для перерахунку пенсії позивача не має.

Позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначила, що під час перерахунку пенсії державних службовців, які вийшли на пенсію до 01.05.2016, не може застосовуватися Закон №889, натомість застосуванню підлягають норми Закону №3723; під час перерахунку пенсії позивачу повинна застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 87%, без обмеження граничного розміру пенсії; матеріаль-на допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця, тому повинні бути врахованими відповідачем під час перерахунку пенсії.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У жовтні 2009р. позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону №3723 у розмірі 87% заробітної плати, що підтверджується копіями протоколу від 28.10.2009 (а.с. 22) і пенсійного посвідчення від 24.11.2009 № НОМЕР_1 (а.с. 14) і визнається сторонами.

Згідно з копіями довідок Головного управління охорони здоров'я та медичного забез-печення від 16.10.2009 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 19) і про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 20, 21) пенсія позивачу обчислена із сум заробітної плати без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.

09 січня 2018р. позивач звернулась до відповідача із заявою відповідної форми, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат згідно з довідкою від 28.12.2017 №061-13995/08 (а.с. 15).

До заяви і до суду позивач надала довідку Департаменту охорони здоров'я виконав-чого органу Київської міської ради (КМДА) від 28.12.2017 №061-13995/08 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 16), згідно з якою за період з 01.10.2007 по 30.09.2009 надбавки та премії включали, у т.ч.: матеріальну допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 42318,62 грн., матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 36529,60грн. та індексацію у загальному розмірі 1887,65 грн., на які, як зазначено у довідці, були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 15.01.2018 №2930/17 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії по вищевказаній довідці у зв'язку з відсутністю підстав для цього. Відповідач зазначив, що Закон №3723 втратив чинність, натомість Закон №889 не містить норм, які передбачають проведення перерахунку пенсій державним службовцям (а.с. 18).

Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення та стосуються право-мірності відмови органу пенсійного фонду у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації. Спір не стосуються проведення перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Зважаючи на суб'єктний склад сторін і характер спірних правовідносин, при виріше-нні цієї справи відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України слід враховувати висновки Верхов-ного Суду у постанові від 14.08.2018 у справі №127/15400/17 у подібних правовідносинах:

" 15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

17. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачці при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

18. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використо-вується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачці протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

<…>

21. Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздо-ровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.".

Така ж правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №600/42/16-а, від 02.04.2019 у справі №570/4196/16-а.

Вказані висновки Верховного Суду спростовують заперечення відповідача щодо неможливості застосування норм Закону №3723 до спірних правовідносин.

Статтею 37 Закону №3723 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) було встанов-лено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За висновками Верховного Суду матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця. Додана до заяви позивача довідка від 28.12.2017 підтверджує виплату позивачу вказаних виплат, а також нарахування на такі виплати страхових внесків.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії <...> провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи, одержання позивачем у складі заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, матеріальної допо-моги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, які не були враховані при призначенні пенсії, а також беручи до уваги подання 09.01.2018 позивачем заяви про перерахунок пенсії і довідки, яка підтверджувала право на підвищення пенсії, суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії пози-вача з 01.01.2018 у розмірі 87% від сум заробітної плати з урахуванням спірних виплат.

Зважаючи на обставини справи, наведене правове регулювання і висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність оспорюваної відмови відповідача, яка пору-шила право позивача на перерахунок пенсії, тому дана вимога підлягає задоволенню.

Порушене право позивача може бути поновлено шляхом здійснення відповідачем перерахунку пенсії з 01.01.2018 у розмірі 87% заробітної плати з урахуванням сум матеріаль-ної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, зазначених у довідці Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) довідки від 28.12.2017 №061-13995/08, і виплати недоотриманої пенсії, тому вимоги позивача у цій частині підлягають задоволенню.

Водночас вимоги позивача у частині виплати пенсії без обмеження граничного розмі-ру заробітної плати і пенсії не підлягають задоволенню, оскільки про факти застосування до позивача таких обмежень у позовній заяві не зазначено і з матеріалів справи судом цього не вбачається. Крім цього, суть порушеного права, на захист якого подано позов, стосується відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вказаної довідки, а не обмеження пенсії чи заробітної плати певним розміром.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 704,80 грн. згідно з квитанцією від 09.02.2018 №0.0.959602552.1 покладаються на відповідача і підлягають стягненню на користь позивача у повній мірі. Частина позовних вимоги, у задоволенні якої судом відмовлено, є несуттєвою, яка не впливає на суть спору і наявність підстав для захисту порушеного права позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлену у листі від 15.01.2018 №2930/17.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 87 відсотків заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, зазначених у довідці Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) довідки від 28.12.2017 №061-13995/08, та виплатити недоотриману з 01.01.2018 пенсію.

4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення рішення у повному обсязі.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко