Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 жовтня 2020 р. Справа №200/9002/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Грищенко Є.І., розглянувши заяву представника Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи ОСОБА_1 до Територіального управління Державної адміністрації України в Донецькій, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної адміністрації України в Донецькій, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 05 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
26 жовтня 2020 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з огляду на те, що прийняте у даній справі рішення має суттєве значення для відповідача.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Відповідно до ч. 3, ч.5, п.6 ч.6. ст. 12 КАС України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Дослідивши подане відповідачем клопотання та матеріали адміністративної справи, суд встановив, що звернення відповідача до суду обумовлено прийняттям Конституційним судом України 28 серпня 2020 року Рішення № 10-р/2020, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення: частин першої, третьої статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ зі змінами; абзацу дев'ятого пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, виходячи з вищезазначеного та керуючись положеннями ст. ст. 12 та 257 КАС України, відсутні правові підстави для розгляду цієї адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 241-243, 248, 257, 260, 262 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи ОСОБА_1 до Територіального управління Державної адміністрації України в Донецькій, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Є.І. Грищенко