03 листопада 2020 рокуСправа № 160/12352/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 160/12352/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неперерахунку та невиплати, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. відповідно до квитанції від 09.12.2019 року №0.0.1546414260.1.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.04.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишено без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року в адміністративній справі №160/12352/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін.
Рішення у справі № 160/12352/19 набрало законної сили 22.04.2020 року.
25.05.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на адресу позивача направлено виконавчі листи у справі.
29.05.2020 року позивачем отримано виконавчі листи, про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення про вручення.
22.10.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 24.01.2020 року у справі № 160/12352/19, у якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року у справі № 160/12352/19;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення від 24.01.2020 року у справі № 160/12352/19 здійснити перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року у розмірі 58050,72 грн. та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою;
- попередити керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, що до нього, в разі ненадання своєчасно звіту про виконання рішення, будуть вжиті заходи впливу, викладені в ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування заяви зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ігнорує судове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22.04.2020 року у справі № 160/12352/19, а також своїми діями ухиляється від виконання рішення суду в частині виплати заборгованості, чим порушує права та законні інтереси заявника.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року заяву призначено до судового розгляду на 03.11.2020 року року о 08:00 год.
У судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
За викладених обставин, враховуючи норми ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, заяву розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.
При розгляді поданої заяви по суті, суд виходить за наступного.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень, являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Відповідно до ч. ч. 2-3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з положеннями ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З листа Пенсійного фонду від 11.08.2020 року №15501-15604/М-03/8-0400/20 встановлено, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стосовно виплати заборгованості Пенсійним фондом повідомлено, що оскільки призначення Пенсійного фонду України на виплату рішень суду на поточний рік не переглянуті, виплата доплати по справі № 160/3228/19 від 24.05.2019 за період з 01.01.2018 року по 11.09.2019 року в розмірі 16577,43 грн. та по справі № 160/12352/19 від 24.01.2020 року за період з 01.01.2018 року по 31.12.2019 року в розмірі 58050,72 грн. буде здійснена після виділення додаткових коштів.
Під час розгляду заяви, необхідно враховувати, що постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішеннями суду" (чинна) встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з Державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 року за №1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. У реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 розділу II Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України" від 22.12.2014 року №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст. 23 Бюджетного Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Отже, фактично Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області наразі вчиняються дії по виконанню судового рішення у цій справі, а незгода позивача з характером виконання суб'єктом владних повноважень рішення суду не спростовує сам факт виконання відповідачем свого обов'язку щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, що узгоджується зі змістом рішення суду.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові у справі № 235/7638/16-а від 31.07.2018 року.
З огляду на викладене, суд робить висновок про відсутність підстав для встановлення судового контролю, оскільки суб'єктом владних повноважень рішення суду у справі № 160/12352/19 фактично виконується, а тому у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, необхідно відмовити.
Також суд зазначає, що Верховний Суд України неодноразово робив висновки (справи № 21-66а14, № 21-199а15, №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
З огляду на вказане, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 14, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 160/12352/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський