ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
26.10.2020Справа № 910/10032/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участі секретаря судового засідання Ярошевської І.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Денаві», Харківська обл., Балаклійський район, селище П'ятигорське
до Міністерства оборони України, м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Пром.Стандарт.», м. Київ
про визнання недійсним договору,
Представники:
від позивача: Катков Д.О., Цирик В.С.;
від відповідача: Кривошея Д.А.;
від третьої особи: Коханчук Г.В.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Денаві» (далі - ТзОВ «Денаві»/позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України (далі - МО України/відповідач) про визнання недійсним договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету) №286/3/20/84 від 19.03.2020.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що під час проведення переговорів щодо закупівлі сумок, учасником ТзОВ «Денаві» надано всі документи, які вимагались замовником. Одночасно також подано лист-пояснення про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та наявності податкового боргу, замість необхідної довідки, а тому пропозиція ТзОВ «Денаві» незаконно відхилена відповідачем. Крім того, протокол №75/29/16 закупівлі не підписаний представником третьої особи, тому не має юридичної сили.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 14.07.2020 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучив до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю «Пром.Стандарт.» третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, підготовче засідання призначив на 17.08.2020.
07.08.2020 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Міністерство оборони України заперечує проти задоволення позову, мотивуючи тим, що відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» відповідачем відхилено пропозицію позивача, оскільки ТзОВ «Денаві» у встановлений строк не подало довідки, що підтверджує відсутність в учасника заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Крім того, відповідно до положень Розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про публічні закупівлі» протокол підписується всіма членами тендерного комітету, при цьому не вимагається його підписання усіма сторонами переговорів.
17.08.2020 через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання, в якому ТзОВ «Денаві» просить суд не приймати уваги відзив відповідача, а також просить суд призупинити дію договору №286-3-20-84 від 19.03.2020 до кінця розгляду цієї справи по суті.
У підготовчому засіданні 17.08.2020 суд, розглянувши клопотання позивача про неприйняття до розгляду відзиву на позовну заяву з підстав пропуску встановленого строку, відмовив у його задоволенні внаслідок необґрунтованості .
Крім того, суд відхилив клопотання позивача про призупинення дії договору №286-3-20-84 від 19.03.2020 до кінця розгляду цієї справи по суті, як таке, що не відповідає приписам Господарського процесуального кодексу України, оскільки позивачем в підготовчому засіданні зазначено, що подане клопотання не є забезпеченням позову в розумінні ст. 137 ГПК України.
Суд відклав підготовче засідання на 21.09.2020.
31.08.2020 через відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
21.09.2020 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
21.09.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 26.10.2020.
26.10.2020 у судовому засіданні позивачем подано клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення по суті адміністративної справи № 520/8367/20.
Розглянувши клопотання позивача про зупинення провадження у справі, суд відмовив у його задоволенні на підставі п. 3 ст. 195 ГПК України.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
13.02.2020 Міністерством оборони України на веб-порталі Уповноваженого органу (UA-2020-02-13-001501-b) оприлюднено оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі потреб оборони: Сумка (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору).
06.04.2020 за результатами проведення переговорів щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) з ТзОВ «Денаві», які оформлені протоколом № 75/29/13, визначено учаснику до 10:00 07.04.2020 оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» цінову пропозицію за результатами переговорів та гарантійний лист.
10.04.2020 на засіданні тендерного комітету Міністерства оборони України щодо розгляду пропозицій учасників відбору на закупівлю Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), оформленого протоколом № 75/29/14 прийнято рішення, яким відповідно до п. 6 та 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» відхилено пропозицію за лотом 3 - ТзОВ «Денаві».
Зокрема, з розділу ІІ протоколу №75/29/14 від 10.04.2020 вбачається, що за лотом 3 - ТзОВ «Денаві» станом на 07.04.2020 надано та оприлюднено в електронній системі закупівель не всі документи, які вимагалися у запрошенні. А саме, не надано оригінал або нотаріально завірену копію, виданого уповноваженим органом, про відсутність в учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення відбору учасників (або документ відповідного змісту, отриманий за допомогою сервісу «Електронний документ платника» офіційного веб-сайту Державної фіскальної служби України), що суперечить вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
14.04.2020 внаслідок проведення переговорів щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) з ТзОВ «Пром. Стандарт.», оформлених протоколом №75/29/16, визначено, що учасник підтвердив можливість здійснити постачання Сумки (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) Лот 3 20 000 шт. за ціною 763,02 грн за шт. на загальну вартість 15 260 400,00 грн з ПДВ в строки, встановлені замовником.
Цей протокол підписаний трьома членами та секретарем тендерного комітету.
21.04.2020 тендерний комітет Міністерства оборони України на засіданні щодо розгляду пропозицій учасників відбору на закупівлю Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), оформленого протоколом № 75/29/18, вирішив:
1. Прийняти пропозицію щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) чотири лоти за переговорною закупівлі: За лотом 3 - ТзОВ «Пром.Стандарт.».
2. Визначити переможцем та прийняти рішення про намір укласти договір щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) Лот 3. Сумки (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2) 20 000 шт. за ціною 763,02 грн за штуку на загальну вартість: 15 260 400,00 грн з ПДВ в термін, встановлений замовником.
3. Відповідно до вимог частини першої статті 10 Закону України «Про Публічні закупівлі» оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договори щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) За лотом - Товариство з обмеженою відповідальністю «Пром. Стандарт.».
4. Відповідно до вимог частини першої статті 7 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» укласти договори щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) За лотом 3 - Товариство з обмеженою відповідальністю «Пром. Стандарт.» у строк не раніше, ніж через чотири робочі дні та не пізніше, ніж через 10 робочих днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про наміри укласти договори.
19.05.2020 між Міністерством оборони України (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Пром.Стандарт.» (далі - постачальник) відповідно до рішення тендерного комітету замовника (протокол від 21.04.2020 №75/29/18, UA-2020-02-13-001501-b) укладено договір № 286/3/20/84 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України.
Пунктом 1.1. договору встановлено, що предметом договору є Сумки (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) (Лот 3. Сумки (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2)).
У відповідності до п. 1.2. договору постачальник зобов'язується у 2020 році поставити замовнику товар в асортименті, комплектності, кількості, у строки (терміни), вказані у цьому договорі, а замовник забезпечити приймання та оплату товару.
Отже, позивач вважає, що є підстави для визнання цього договору недійсним, оскільки пропозиція ТзОВ «Денаві» була незаконно відхилена відповідачем, а також протокол №75/29/14 від 10.04.2020 не підписаний представником ТзОВ «Пром.Стандарт.», відповідно не має юридичної сили.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлено Законом України «Про публічні закупівлі».
Метою Закону України «Про публічні закупівлі» є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що публічна закупівля - це придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом; тендер (торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі); товари - це продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов'язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів; тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав;учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
При цьому, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» відбір учасників для проведення переговорної процедури закупівлі - процес визначення учасника переговорів шляхом проведення електронного аукціону.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Згідно ч. 1 та 3 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом. Для проведення відбору учасників замовник оприлюднює оголошення про проведення відбору через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Уповноваженого органу.
Вимоги до тендерної документації визначено ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі». Вказаною статтею передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу. Тендерна документація повинна містити: 1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним; 3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; 4) кількість товару та місце його поставки; 5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 7) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота); 9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ); 10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій; 11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції; 12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 16) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю. Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо:
1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;
2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
3) службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
4) суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;
5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів (зокрема, пов'язаний з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
6) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів (зокрема, пов'язаний з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
7) тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;
8) учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;
9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (крім нерезидентів);
10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом);
11) учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції";
12) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;
13) учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.
Частинами 2-7 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено наступне. Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов'язання за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків - протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору.
Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у частині другій цієї статті, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі. Для цього учасник (суб'єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов'язався сплатити відповідні зобов'язання та відшкодування завданих збитків.
Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.
Учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.
Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої цієї статті.
Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.
Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті.
У разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону, замовник перевіряє таких суб'єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині першій цієї статті.
Згідно ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» рішення про запрошення учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється учасник. Переговори призначаються не раніше ніж на наступний робочий день після прийняття такого рішення. Якщо предмет закупівлі був поділений на частини (лоти), учасник відбору запрошується для участі в переговорах лише щодо тієї частини предмета закупівлі (лота), яка була обрана ним під час участі у відборі. Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі". У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками. За результатами здійснення оцінки виправлених учасником недоліків у документах повторні переговори з учасником не проводяться. У разі виявлення невідповідності товару, роботи чи послуги технічним, кількісним або якісним характеристикам предмета закупівлі та/або учасника - кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та/або виявлення факту зазначення у поданих учасником документах будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, тендерний комітет або уповноважена особа (особи) приймає рішення про проведення переговорів з учасником відбору, цінова пропозиція якого є наступною. Після проведення переговорів складається протокол.
У відповідності до п. 6 та 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з таких підстав: невідповідність учасника кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі" та неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів.
Відповідно до ч. 3, 4 та 7 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі". У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками. Після проведення переговорів складається протокол.
Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» встановлено, що замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк не раніше, ніж через чотири робочі дні та не пізніше, ніж через 10 робочих днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Судом встановлено, що позивач та третя особа були учасниками переговорної процедури закупівлі потреб оборони: Сумка (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), яку проводив відповідач.
Так, 06.04.2020 внаслідок проведення переговорів щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору) з ТзОВ «Денаві», відповідачем визначено позивачу до 10:00 07.04.2020 оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» цінову пропозицію за результатами переговорів та гарантійний лист, що підтверджується протоколом № 75/29/13.
Проте, в порушення встановлених умов, ТзОВ «Денаві» не надало оригінал або нотаріально завірену копію, виданого уповноваженим органом, довідки про відсутність в учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення відбору учасників (або документ відповідного змісту, отриманий за допомогою сервісу «Електронний документ платника» офіційного веб-сайту Державної фіскальної служби України), внаслідок чого пропозицію позивача було відхилено.
При цьому, у судовому засіданні позивачем не заперечувалось, що станом на 07.04.2020 в останнього існувала заборгованість із сплати податків і зборів, відповідно ТзОВ «Денаві» було позбавлене можливості подати довідку про відсутність такої заборгованості.
Отже, ураховуючи приписи Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», суд дійшов висновку про обґрунтованість відхилення тендерним комітетом МО України пропозиції позивача.
Крім того, як на підставу порушення проведення переговорної процедури щодо закупівлі Сумок (18920000-4) (Сумка транспортна індивідуальна, тип 2 та тип 2 чорного кольору), позивач вказує на те, що протокол № 75/29/14 від 10.04.2020 не підписаний представником ТзОВ «Пром.Стандарт.», отже не має юридичної сили, внаслідок чого договір, укладений між відповідачем та третьою особою є недійсним.
Так, відповідно до положень Розділу Х Прикінцеві та Перехідні Положення Закону України «Про публічні закупівлі», рішення тендерного комітету оформлюється протоколом із зазначенням дати прийняття рішення. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні. У разі відмови члена тендерного комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.
Отже, з наведеної норми вбачається, що обов'язковим є підписання протоколу всіма членами тендерного комітету, при цьому підписання протоколу учасником переговорної процедури не вимагається.
З матеріалів справи вбачається, що протокол №75/29/16 від 14.04.2020 підписаний трьома членами та секретарем тендерного комітету, відповідно складений у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до вимог ст. 76, ст. 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Ураховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено та документально не підтверджено обставин, викладених у позовній заяві, що має наслідком відмову у задоволенні позову.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 74, 76, 129, 145, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Денаві» відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено: 03.11.2020.
Суддя В.В. Бондарчук