21 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 160/2316/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 року в адміністративній справі №160/2316/20 (суддя у 1 інстанції Ніколайчук С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача - Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні-квітні 2018 року до головного управління ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивача;
- зобов'язати відповідача - Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704 з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника « 50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти;
- зобов'язати відповідача направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами відповідача під час проведення розрахунку розмірів складів за посадою та військовим званням в березні-квітні 2018 року допущені порушення вимог нормативних актів (постанови Кабінету Міністрів України № 704), тобто протиправно використано показник «прожиткового мінімуму для працездатних осіб» у розмірі меншому, ніж це передбачено законодавством України.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні-квітні 2018 року до головного управління ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивача. Зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704 з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника « 50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти. Зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин у справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що в примітках в додатку 1,12, 13, 14 Постанови № 704 до 21.02.2018 року лише дублювали п. 4 Постанови № 704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо зазначалась нормою п. 4 Постанови № 704. При викладені в новій редакції п.4 Постанови № 704 в свої діяльності посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме пункт 4 Постанови № 704 , а не примітки в додатках, які за змістом дублювали п. 4 Постанови № 704 до внесення змін Постановою № 103. Також зазначено, що п.3 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-УІІІ, який набрав чинності 01.01.2017 року, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з чим, а також на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01січня 2018 року.
23.12.2019 року позивач звернувся до військового комісаріату Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про складання нової довідки про грошового забезпечення ОСОБА_1 , оскільки розмір грошового забезпечення значно відрізняється від визначеного законодавством, та направлення її до головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.
Відповіддю від 03.01.2020 року №7/10017/3 відповідач повідомив позивача, що порядок встановлення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням відповідає вимогам п. 4 постанови Кабінету Міністру України від 31.08.2017 року № 704 (зі змінами) та враховується при встановлені окладів для військовослужбовців, що на теперішній час проходять військову службу у Збройних Силах України та інших відомствах.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. № 704 (далі - постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови № 704 в редакції, чинній на момент її прийняття, було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1,12,13,14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови Кабінету Міністрів України № 704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 постанови № 704 викладено у новій редакції, а саме: «п. 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 12, 13 і 14.».
При цьому, суд звертає увагу, що згідно із приміткою 1 Додатку 1 до постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт; відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Відповідності до Додатку 1 постанови № 704 тарифний коефіцієнт для розрахунку посадового окладу визначений у розмірі 3,28 за 29 тарифним розрядом.
Таким чином, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що для визначення посадового окладу необхідно брати прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, а з додатків 1, 12, 13, 14 беруться лише зазначені в них коефіцієнти та множаться.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3 723,00 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 гривень.
Матеріалами справи підтверджено, а саме: у відповіді відповідача на запит позивача від 03.01.2020 року № 7/10017/3, що за посадою позивача встановлено 23 тарифний розряд, якому відповідає тарифний коефіцієнт позивача 2,8.
Таким чином, посадовий оклад позивача повинен складати: 3723,00:2=1861,50*2,8=5210,00 грн, а не 4930,00 грн, як визначено відповідачем.
З огляду на наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог, визнавши протиправним дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок розмірів посадових окладів позивача та направити довідку до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа є типовою, а також стосується питання прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, а позивач не є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне та особливо відповідальне становище, ця справа є справою незначної складності у розумінні п. п. 1, 8 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись статтями 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 року в адміністративній справі №160/2316/20 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 року в адміністративній справі №160/2316/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко
суддя В.А. Шальєва