Рішення від 02.11.2020 по справі 509/3942/20

Справа № 509/3942/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 - голови СФГ «Майданюк і К», ОСОБА_2 - голови СФГ «Ткаченко і К» ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 - члена СФГ «Ткаченко і К», ОСОБА_4 - члена СФГ «Ткаченко і К» ( АДРЕСА_2 ) до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області (вул.Приморська,1, с.Кароліно-Бугаз, Овідіопольський район, Одеська область, 67844) про визнання протиправним та скасувати рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Овідіопольського районного суду Одеської області звернулись ОСОБА_1 - голова СФГ «Майданюк і К», ОСОБА_2 - голова СФГ «Ткаченко і К», ОСОБА_3 - член СФГ «Ткаченко і К», ОСОБА_4 - член СФГ «Ткаченко і К» до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, в якому просять:

визнати протиправними та скасувати рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області №2217-VІІ від 12.03.2020р. «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства гр . ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 » і рішення №2218-VІІ від 12.03.2020р. «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 », прийнятого як міра розправи сільського голови за порушення відносно його особи заявниками кримінальної справи;

зобов'язати Кароліно-Бугазьку сільраду Овідіопольського району Одеської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 12,0 га для ведення фермерського господарства гр.. ОСОБА_2 площею 4,0га,гр.. ОСОБА_3 площею 4,0га ,гр. ОСОБА_4 площею 4,0га. зробивши відповідне розпаювання земельної ділянки площею 12,0га пропорційно голові та членам фермерського господарства по 4,0га кожному;

зобов'язати Кароліно-Бугазьку сільраду Овідіопольського району Одеської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 4,0га. для ведення фермерського господарства гр.. ОСОБА_1 площею 4,0га;

зобовязати Кароліно-Бугазьку сільраду Овідіопольського району Одеської області спільно з Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області змінити статус земельних ділянок гр. ОСОБА_1 площею 4,0га і гр.. ОСОБА_2 площею 12,0га з земель громадської та житлової забудови на землі сільськогосподарського призначення на підставі Постанови колегії суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019р.та присвоїти кадастрові номери земельній ділянці гр. ОСОБА_1 площею 4,0га і земельній ділянці гр.. ОСОБА_2 площею 12,0га на підставі кадастрових планів земельних ділянок гр. ОСОБА_1 і гр.. ОСОБА_2 від 03 листопада 2007р.»розроблених Одеським НДП інститутом землеустрою;

стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 841,0грн.на користь ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до ст.ст.32,116,118,121 Земельного кодексу України та ч.ч.1,2 ст.13 Закону України «Про фермерське господарство» громадяни України- ОСОБА_1 , голова СФГ «Майданюк І К», ОСОБА_2 голова СФГ «Ткаченко І К», члени СФГ «Ткаченко І К» ОСОБА_3 і ОСОБА_4 на підставі державних актів на право постійного користування землями сільськогосподарського призначення, які надані гр. ОСОБА_1 Овідіопольською РДА 10.04.1996р. для ведення селянського фермерського господарства площею 4,0га на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області та гр. ОСОБА_2 Овідіопольською районною радою 07 травня 1998р. для ведення селянського фермерського господарства площею 12,0га на території Кароліно-Бугазької сільради 14-18 березня 2016р.звернулись з відповідними заявами до сільського голови с.Кароліно-Бугаз Апанасенко А.В.,які в порушення вимог ст. 19, 20 Закону України «Про звернення громадян» були розглянуті через 4 (чотири) роки - 12 березня 2020р. та необґрунтовано і незаконно відмовлено в надані дозволу на розробку проектної документації щодо відведення земельних ділянок головам та членам фермерських господарств у власність, що підтверджується рішенням сільради №2217-VІІ від 12 березня 2020р. щодо гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та рішенням сільради №2218-VІІ від 12 березня 2020р.щодо гр.. ОСОБА_1 .

Позивач зазначає, що Сільрада при прийнятті оскаржуваних рішень проігнорувала Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019р. у справі №1570/6587/2012, якою визнано протиправним рішення Одеської обласної ради №1190-V від 10.09.2010р. «Про зміну меж села Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області» в частині включення в межі села земельних ділянок СФГ «Майданюк І К» площею 4,0га і СФГ «Ткаченко І К» площею 12,0га., а томуна думку позивачів рішення сільської ради №2217-V11 від 12.03.2020р.про відмову гр..гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства і рішення сільради №2218-V11 від 12.03.2020р. про відмову гр.. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства повинні судом визнані протиправними та скасовані.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 19.08.2020 року передано справу на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

29.10.2020р. до суду надійшло клопотання позивачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заявленого клопотання оскільки, статтею 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з ч.3 ст.257 КАС України суд при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 2 ст.257 КАСУ встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Частина 4 ст.257 як і ч.4 ст.12 КАС України встановлює перелік справ які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.

З урахуванням зазначених критеріїв, а також враховуючи те, що дана адміністративна справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч.4 ст.12 КАС України), ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами справи в порядку ст.262 КАС України.

Суд створив учасникам справи належні умови для ознайомлення з рухом справи №509/3942/20 шляхом надсилання копій процесуальних документів. Крім того, кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками, визначеними статтею 44 КАС України.

Не надання відповідачем відзиву на позовну заяву, не зумовлюють необхідності призначення до розгляду справи з викликом її учасників, оскільки це є правом, а не обов'язком відповідача.

Враховуючи вищевикладене, характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі, суд вважає, що підстави для розгляду справи за правилами загального позовного провадження з мотивів наведених позивачами відсутні.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

На підставі розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Овідіопольського району Одеської області від 26 лютого 1996 року № 123 ОСОБА_1 надано у постійне користування земельну ділянку площе. 4,00 га., що розташована на території Кароліно-Бугазької Ради народних депутатів, для ведення селянського (фермерського) господарства, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею від 10.04.1996р. №Р-281-96«Г»

На підставі рішення 12 сесії ХХІІ скликання Овідіопольської районної Ради народних депутатів Овідіопольського району Одеської області від 29 серпня 1997 року № 134 ОСОБА_2 надано у постійне користування земельну ділянку площе. 12,00 га., що розташована на території Кароліно-Бугазької сільської ради, для ведення селянського (фермерського) господарства, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею від 10.05.1998р. №298

14 березня 2016р. ОСОБА_1 звернулась до сільського голови с. Кароліно-Бугаз з заявою в якій посилаючись на ст.ст.32,116,118,121 Земельного кодексу України та ч.ч.1,2 ст.13 Закону України «Про фермерське господарство» просила видати їй безоплатно свідоцтво на право власності на земельну ділянку на рівні середньої земельної частки (паю) 4,4 у.к.га.

До заяви додано: копію паспорта гр. ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 30.10.2013р.та копія ідентифікаційного коду; копію державного акту на право постійного користування землею від 10.04.1996р. №Р-281-96 «Г»; копію свідоцтва про державну реєстрацію СФГ «Майданюк і К» від 05.11.1999р.; копію Статуту СФГ «Майданюк і К» від 05.11.1999р.; копію довідки Одеського обласного управління статистики від 12.11.1999р.; копію довідки Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів від 05.03.2007р.

18 березня 2016р. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись до сільського голови с. Кароліно-Бугаз з заявою в якій посилаючись на ст.ст.32,116,118,121 Земельного кодексу України та ч.ч.1,2 ст.13 Закону України «Про фермерське господарство» просили провести розпаювання земельної ділянки площею 12га пропорційно по 4,0 га голові фермерського господарства та по 4,0 га кожному члену фермерського господарства і видати безоплатно голові та кожному члену фермерського господарства право установчі документи на право власності на земельну ділянку на рівні середньої земельної частки(паю), яка на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області складає 4,4 у.к.га згідно довідки від Держземвгентства в Овідіопольському районі Одеської області від 05.03.2007р.

До заяви додано: копію паспорта гр. України ОСОБА_2 КК №042129 від 02.06.1998р.та копію ідентифікаційного коду; копію паспорта гр. України ОСОБА_3 НОМЕР_2 від 02.12.2003р.та копію ідентифікаційного коду; копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 від 02.04.1971р.; копію паспорта гр. України ОСОБА_4 НОМЕР_3 від 28.03.2013р. та копію ідентифікаційного коду; копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 від 10.02.2004р.; копію державного акту на право постійного користування землею 11-ОД №029894 від 07.05.1998р.; копію свідоцтва про державну реєстрацію СФГ «Ткаченко І К*» від 28.01.1999р.; копію Статуту СФГ «Ткаченко І К*» від 28.01.1999р.; копію Додатку до ст.1 Статуту СФГ «Ткаченко І К*» від 15.04.2011р.; копію довідки Одеського обласного управління статистики від 02.02.1999р.; копія довідки Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів від 05.03.2007р.; копію протоколу загальних зборів СФГ «Ткаченко І К*» від 16.03.2016р; копію відомості погодження площі та вартості земельної ділянки які передаються у власність від 16.03.2016р.; копію витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки гр. ОСОБА_2 від 29.01.2015р.; копію заяви члена СФГ «Ткаченко І К*» ОСОБА_3 від 15.03.2016р. до голови СФГ ОСОБА_2 ; копію заяви члена СФГ «Ткаченко ї К*» ОСОБА_4 від 15.03.2016р. до голови СФГ ОСОБА_2 ; копію нотаріальної довіреності гр.. ОСОБА_3 від 07 вересня 2015р.на представництво інтересів; копію нотаріальної довіреності гр.. ОСОБА_4 від 07 вересня 2015р.на представництво інтересів.

Як встановлено судом з Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019р. у справі №1570/6587/2012, «рішенням Одеської обласної ради від 10.09.2010 року №1190-V "Про зміну меж села Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області" затверджено межі села Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району загальною площею 811,760 га згідно з описом та балансом території.

Підставами для прийняття цього рішення вказано положення статей 8, 173, 174 Земельного кодексу України, пункту 26 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 11 Закону України "Про основи містобудування", Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 року № 1654-Х, рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області від 13.10.2009 року № 1786-V, рішення Овідіопольської районної ради від 29.10.2009 року № 488-V, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи проектної документації із землеустрою, а також проект землеустрою щодо зміни меж населеного пункту, розроблений ТОВ "Вектор".

Відповідно до додатку 2 вказаного рішення обласної ради, ним передбачалося збільшення території с. Кароліно-Бугаз на 367,647 га, в тому числі за рахунок земель сільськогосподарського призначення площею 286,970 га.

Також, відповідно до наявної у проекті землеустрою, щодо зміни меж населеного пункту с.Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, експлікації по землевласникам та землекористувачам, земельні ділянки яких включені до меж села Кароліно-Бугаз, в межі цього села поряд з іншими територіями було включено землі СФГ "Майданюк і К*" площею 4,00 га, землі СФГ "Ткаченко і К*", членами якої є позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , площею 12,00 га.

Крім того, встановлено, що відповідно до державного акту на право постійного користування землею від 10.04.1996 року, виданого громадянину ОСОБА_1 , щодо надання у постійне користування земельної ділянки площею 4,00 га на території Кароліно-Бугазької сільської Ради народних депутатів для ведення селянського (фермерського), державного акту на право постійного користування землею від 07.05.1998 року, виданого громадянину ОСОБА_2 щодо надання у постійне користування земельної ділянки площею 12,00 га на території Кароліно-Бугазької сільської Ради народних депутатів для ведення селянського (фермерського) господарства, позивачі володіють правом постійного користування зазначеними земельними ділянками сільськогосподарського призначення».

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019р. у справі №1570/6587/2012, зокрема, Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської обласної ради № 1190-V від 10.09.2010 року "Про зміну меж села Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області" в частині включення в межі села Кароліно-Бугаз земельних ділянок СФГ "Майданюк і К*" площею 4 га, СФГ "Ткаченко і К*" площею 12 га.

Рішенням Кароліно-Бугазької сільської ради №2217 - VII П'ятдесят друга VII скликання від " 12" березня 2020 року відмовлено гр. ОСОБА_2 - голові селянського фермерського господарства (СФГ) «Ткаченко і К*», гр. ОСОБА_3 -члену СФГ «Ткаченко і К*», ОСОБА_4 - члену СФГ «Ткаченко і К*» в розпаюванні земельної ділянки загальною площею 12 га та в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на рівні середньої земельної частки для ведення фермерського господарства площею 4,4 га на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району, Одеської області.

Рішенням Кароліно-Бугазької сільської ради №2218 - VII П'ятдесят друга VII скликання від " 12" березня 2020 року відмовлено гр. ОСОБА_1 -голові селянського фермерського господарства (СФГ) «Майданюк і К *» в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства загальною площею 4,4 га на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району, Одеської області.

Вказані рішення обґрунтовано тим, що згідно п.6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України право постійного користування земельними ділянками наданими для ведення фермерського господарства до 1 січня 2008 року мало бути переоформлено на право довгострокової оренди цих земельних ділянок. Крім того зазначено, що земельна ділянка, яка перебуває в постійному користуванні СФГ «Майданюк і К *» та СФГ «Ткаченко і К*» входять до меж населеного пункту с. Кароліно-Бугаз відповідно до затвердженої містобудівної документації, у СФГ «Майданюк і К *» та СФГ «Ткаченко і К*» відсутнє право на отримання цієї земельної ділянки безоплатно у власність для ведення селянського (фермерського) господарства.

Не погоджуючись з зазначеними відмовами позивачі звернулись до суду.

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.б) ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

При цьому, з огляду на зміст пп. в ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п.а) ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.13 Закону України "Про фермерське господарство" від 19.06.2003 р. №973-ІV, члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).

Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.

Водночас частина 3 статті 13 зазначеного Закону визначає, що дія частин першої та другої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).

Аналогічні норми визначені у ст.ст.31, 32 Земельного кодексу України.

Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.6,7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, рішення Кароліно-Бугазької сільської ради №2217 - VII та №2218 - VII П'ятдесят друга VII скликання від " 12" березня 2020 року обгрунтовані посиланням на п.6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України право постійного користування земельними ділянками наданими для ведення фермерського господарства до 1 січня 2008 року мало бути переоформлено на право довгострокової оренди цих земельних ділянок. Крім того зазначено, що земельна ділянка, яка перебуває в постійному користуванні СФГ «Майданюк і К *» та СФГ «Ткаченко і К*» входять до меж населеного пункту с. Кароліно-Бугаз відповідно до затвердженої містобудівної документації, у СФГ «Майданюк і К *» та СФГ «Ткаченко і К*» відсутнє право на отримання цієї земельної ділянки безоплатно у власність для ведення селянського (фермерського) господарства.

Суд зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.92, п.6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками) (Справа №1-17/2005) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення: пункту 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення; пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.1990 року №563-ХІІ з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Положення п.6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України та п. 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу", визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Тобто, фактично Конституційний Суд України визнав правомірність використання особами земельних ділянок на праві постійного користування після набрання чинності новою редакцією Земельного кодексу України без обмеження будь-яким строком чи умовами.

Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковим до виконання.

Водночас, відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»), стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод підлягає застосуванню для захисту правомірних очікувань щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною майна.

Крім того судом встановлено, що Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019р. у справі №1570/6587/2012, зокрема, Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської обласної ради № 1190-V від 10.09.2010 року "Про зміну меж села Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області" в частині включення в межі села Кароліно-Бугаз земельних ділянок СФГ "Майданюк і К*" площею 4 га, СФГ "Ткаченко і К*" площею 12 га.

Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасувати рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області №2217-VІІ від 12.03.2020р. «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства гр..гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 » та рішення №2218-VІІ від 12.03.2020р. «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства гр.. ОСОБА_1 »

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Кароліно-Бугазької сільради Овідіопольського району Одеської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 12,0 га для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_2 площею 4,0га,гр.. ОСОБА_3 площею 4,0га ,гр. ОСОБА_4 площею 4,0га. зробивши відповідне розпаювання земельної ділянки площею 12,0га пропорційно голові та членам фермерського господарства по 4,0га кожному та зобов'язаннґ Кароліно-Бугазької сільради Овідіопольського району Одеської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 4,0га. для ведення фермерського господарства гр.. ОСОБА_1 площею 4,0га, суд зазначає наступне.

Повноваження щодо вирішення питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою в даному випадку належать до дискреційних повноважень відповідача.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем, а тому у задоволенні позову в частині зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою слід задовольнити шляхом зобов'язання Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 14 березня 2016р. та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 18 березня 2016р. з урахуванням висновків суду.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Кароліно-Бугазької сільради Овідіопольського району Одеської області спільно з Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області змінити статус земельних ділянок гр. ОСОБА_1 площею 4,0га і гр.. ОСОБА_2 площею 12,0га з земель громадської та житлової забудови на землі сільськогосподарського призначення на підставі Постанови колегії суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019р.та присвоїти кадастрові номери земельній ділянці гр. ОСОБА_1 площею 4,0га і земельній ділянці гр.. ОСОБА_2 площею 12,0га на підставі кадастрових планів земельних ділянок гр. ОСОБА_1 і гр.. ОСОБА_2 від 03 листопада 2007р.» розроблених Одеським НДП інститутом землеустрою, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019р. у справі№1570/6587/2012, визнано протиправним рішення Одеської обласної ради №1190-V від 10.09.2010р. «Про зміну меж села Кароліно-Бугаз Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області» в частині включення в межі села земельних ділянок СФГ «Майданюк І К» площею 4,0га і СФГ «Ткаченко І К» площею 12,0га.

Заявлено вище позовна вимоги виходить з виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019р. у справі №1570/6587/2012, а тому має вирішуватись в рамках зазначеної справи.

За наведених обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - голови СФГ «Майданюк і К» ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_2 - голови СФГ «Ткаченко і К» ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_3 - члена СФГ «Ткаченко і К» ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ), ОСОБА_4 - члена СФГ «Ткаченко і К» ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області (вул.Приморська,1, с.Кароліно-Бугаз, Овідіопольський район, Одеська область, 67844, код ЄДРПОУ 37929461) про визнання протиправним та скасувати рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області, зобов'язати вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області №2217-VІІ від 12.03.2020р. «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства гр . ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 » та рішення №2218-VІІ від 12.03.2020р. «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 ».

Зобов'язання Кароліно-Бугазьку сільську раду Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 14 березня 2016р. та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 18 березня 2016р. з урахуванням висновків суду.

В решті позову,- відмовити.

Стягнути з Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області (вул.Приморська,1, с.Кароліно-Бугаз, Овідіопольський район, Одеська область, 67844, код ЄДРПОУ 37929461) на користь ОСОБА_2 - голови СФГ «Ткаченко і К» ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко

.