Постанова від 30.10.2020 по справі 520/10085/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 р. Справа № 520/10085/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Ніколаєва О.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 25.06.20 року по справі № 520/10085/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області

про стягнення винагороди,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, в якому просить суд:

- стягнути з ГУ ДСНС України у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 43088,46 грн. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він у спірний період проходив службу у ГУ ДСНС України у Луганській області та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області та, на думку позивача, має право на отримання винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період під час проведення антитерористичних операцій" від 31.01.2015 №24.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 скасувати та ухвалити постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що вимоги позовної заяви не про призначення винагороди за безпосередню участь в АТО, а про стягнення з ГУ ДСНС України в Луганській області не доплачену частину цієї винагороди за період липень 2015-березень 2018 років. Суд першої інстанції, у свою чергу, вказує на спірний період, як на такий, що визначає можливість виплати такої винагроди та під час якого виникає право на таку виплату, що є не правильною оцінкою обставин, якими суд першої інстанції обґрунтовує своє рішення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач проходив службу на посаді начальника управління ресурсного забезпечення у ГУ ДСНС України в Луганській області.

Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 позивач має статус учасника бойових дій з 24.12.2015.

Згідно з довідкою відповідача від 22.10.2019 №06-5091/231 позивач у період з 22.07.2015 по 07.09.2015, з 24.09.2015 по 29.10.2015, з 29.10.2015 по 14.12.2015, з 15.01.2016 по 31.01.2016, з 04.02.2016 по 08.02.2016, з 18.02.2016 по 20.05.2016, з 21.05.2016 по 02.06.2016, з 04.06.2016 по 07.06.2016, з 13.05.2016 по 29.08.2016, з 28.09.2016 по 10.10.2016, з 15.10.2016 по 31.10.2016, з 03.12.2016 по 05.12.2016, з 05.01.2017 по 16.01.2017, з 20.01.2017 по 19.02.2017, з 22.02.2017 по 02.03.2017, з 05.03.2017 по 19.04.2017, з 23.04.2017 по 13.06.2017, з 17.06.2017 по 10.08.2017, з 13.08.2017 по 17.08.2017, з 20.08.2017 по 28.08.2017, з 19.09.2017 по 15.11.2017, з 18.11.2017 по 27.11.2017, з 06.12.2017 по 27.12.2017, з 30.12.2017 по 07.02.2018, з 10.02.2018 по 01.03.2018, з 05.03.2018 по 26.03.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області на підставі наказів першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області) від 08.08.2015 №220, від 30.09.2015 №273, від 28.10.2015 №301, від 30.11.2015 №334, від 03.01.2016 №3, від 03.02.2016 №34, від 03.03.2016 №63, від 19.06.2016 №171дск, від 08.07.2016 №190дск, від 07.10.2016 №281дск, від 04.11.2016 №309дск, від 05.12.2016 №341дск, від 05.01.2017 №5дск, від 07.02.2017 №38дск, від 04.03.2017 №64дск, від 05.04.2017 №96дск, від 11.05.2017 №132дск, від 26.06.2017 №179дск, від 18.07.2017 №201дск, від 07.09.2017 №254дск, від 06.10.2017 №283дск та наказів ГУ ДНСН України у Луганській області від 15.11.2017 №333-НО, від 20.11.2017 №335-НО, від 28.11.2017 №349-НО, від 08.12.2017 №358-НО, від 03.01.2018 №5-НО, від 16.02.2018 №48-НО, від 01.03.2018 №65-НО, від 07.03.2018 №70-НО, від 26.03.2018 №90-НО.

Відповідно до копії витягу з наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 08.08.2015 №220 позивач перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" (далі - Постанова № 24), яка була чинною до 21 січня 2016 року, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

На виконання Постанови № 24 наказом Міністерства оборони України від 02 лютого 2015 року № 49 затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Порядок № 49), який діяв до 18.03.2016.

Вказаний Порядок визначав механізм та умови виплат винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі - АТО), інших заходах в умовах особливого періоду.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 49 військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов'язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 49).

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).

Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:

- залучені до проведення АТО;

- перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України);

- перебувають у районі проведення АТО.

З системного аналізу вищевказаних норм, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у пункті 2 Постанови № 24, пункті 1 додатку № 1 до Постанови № 24, пункті 1 розділу ІІ Порядку № 49 можна дійти висновку, що у період до 21 січня 2016 року за безпосередню участь в антитерористичних операціях військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів виплачувалася винагорода, яка обчислювалася у розмірі 100 % місячного грошового забезпечення з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу правоохоронних органів брали безпосередню участь у антитерористичній операції менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських" (далі - Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 травня 2016 року № 385 (далі - Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 3 Наказу № 385 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських".

Згідно з пунктом 1 Розділу І Інструкції, вона визначає механізм та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) ДСНС, її територіальних органів, установ та організацій, що належать до сфери управління ДСНС, за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктами 1 та 2 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що виплата винагороди особам рядового і начальницького складу здійснюється за безпосередню участь в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у таких розмірах із розрахунку на місяць:

- у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень;

- в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.

Згідно з пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:

- залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;

- перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО);

- перебування у районі проведення АТО.

При цьому, відповідно до пункту 5 Розділу ІІ Інструкції підтвердженням безпосередньої участі для осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) у Донецькій та Луганській областях у заходах у районах (місцях) проведення АТО є:

- витяг з наказу штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО;

- витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;

- оперативні донесення (звіти) про виконані заходи в районі проведення АТО, а також інші заходи в умовах особливого періоду з визначенням території (місця) їх виконання;

- витяги з книг служб органів управління (підрозділів) про виконані заходи (чергування) у районі проведення АТО;

- витяги з графіків несення служби в районі проведення АТО;

- інші офіційні документи або витяги з них, видані оперативним штабом АТО (штабами секторів або оперативно-тактичних угрупувань), що містять достатні докази безпосередньої участі в АТО на території відповідних областей.

Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу VI Порядку організації внутрішньої, гарнізонної та караульної служб в органах управління і підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 жовтня 2014 року № 1032 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2014 року за № 1563/26340, служба в чергових караулах підрозділів гарнізону ОРС ЦЗ здійснюється з урахуванням кількості відпрацьованого особовим складом часу згідно з чинним законодавством України. Організація служби в чергових караулах здійснюється в чотири чергові зміни. Тривалість чергової зміни - 24 години.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 квітня 2015 року № 475 затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція про виплату грошового забезпечення).

Відповідно до пункту 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом IV "Надбавки і доплати" Інструкції про виплату грошового забезпечення передбачено такі види надбавок і доплат: надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, надбавка за спортивні звання, надбавка за почесне звання, надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавка за кваліфікаційну категорію, надбавка за кваліфікацію, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв'язку, доплата за службу в нічний час, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, курсантська посадова надбавка, надбавка за службу у високогірних місцевостях, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

З системного аналізу наведених вище нормативних актів (постанов Кабінету Міністрів України № 24, № 18, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 385), можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір до 20 січня 2016 року не повинен бути меншим ніж 3000,00 грн, а з 21 січня 2016 року (з дня набрання чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України № 385) повинен становити у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.

При цьому, особи вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО); перебування у районі проведення АТО, підтвердженням чого, зокрема, є: витяги з наказів штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО; витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО.

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до послужного списку, позивача дійсно залучено до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей наказами першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 08.08.2015 №220, від 30.09.2015 №273, від 28.10.2015 №301, від 30.11.2015 №334, від 03.01.2016 №3, від 03.02.2016 №34, від 03.03.2016 №63, від 19.06.2016 №171дск, від 08.07.2016 №190дск, від 07.10.2016 №281дск, від 04.11.2016 №309дск, від 05.12.2016 №341дск, від 05.01.2017 №5дск, від 07.02.2017 №38дск, від 04.03.2017 №64дск, від 05.04.2017 №96дск, від 11.05.2017 №132дск, від 26.06.2017 №179дск, від 18.07.2017 №201дск, від 07.09.2017 №254дск, від 06.10.2017 №283дск та наказів ГУ ДНСН України у Луганській області від 15.11.2017 №333-НО, від 20.11.2017 №335-НО, від 28.11.2017 №349-НО, від 08.12.2017 №358-НО, від 03.01.2018 №5-НО, від 16.02.2018 №48-НО, від 01.03.2018 №65-НО, від 07.03.2018 №70-НО, від 26.03.2018 №90-НО.

Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що позивачу у період з липня 2015 року по квітень 2018 року відповідно до Постанови № 24, Порядку № 49, Постанови № 18 та Наказу № 385 мала бути нарахована та виплачена винагорода за весь час безпосередньої участі в антитерористичній операції згідно з наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) та наказами начальника Головного управління ДСНС України у Луганській області.

Оскільки матеріали справи не містять доказів безпосередньої участі позивача в АТО у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) з 20 січня 2016 року, відтак обчислення винагороди позивачу за участь в АТО повинно здійснюватися з розрахунку 1200,00 грн на місяць.

З урахуванням зазначеного, враховуючи положення Постанови № 18, Наказу № 385, Інструкції, колегія суддів приходить до висновку, що обчислення винагороди повинно здійснюватися з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі.

Обраховуючи розмір винагороди позивача за безпосередню участь в АТО, колегія суддів враховує, що згідно з Інструкцією про виплату грошового забезпечення, доплата за службу в нічний час є складовою грошового забезпечення та носить постійний характер, відповідно, має враховуватися під час обчислення суми винагороди, а разові премії до свят та індексація носять разовий характер, відповідно, не враховуються при обчисленні суми винагороди за безпосередню участь в АТО.

Таким чином, за обрахунком суду розмір винагороди за безпосередню участь в АТО мав складати відповідно до Постанови КМУ №24 від 31.01.2015:

-за липень 2015 року - 2592,80 грн (8037,92 грн /31 день х 10 днів участі в АТО);

-за серпень 2015 року - 8037,92 грн (8037,92/31 день х 31 днів участі в АТО);

-за вересень 2015 року - 3751,00 грн (8037,92 грн/30 день х 14 днів участі в АТО);

-за жовтень 2015 року - 8102,08 грн (31 день участі в АТО);

-за листопад 2015 року - 8099,25 грн (30 днів участі в АТО);

-за грудень 2015 року - 3659,00 грн (8102,08/31 день х 14 днів участі в АТО);

-за період з 15.01.2016 по 20.01.2016 - 1585,95 грн (8194,03/31 день х 6 днів участі в АТО).

За обрахунком суду розмір винагороди за безпосередню участь в АТО мав складати відповідно до Наказу МВС України №385 від 17.05.2016:

-21.01.2016 по 31.01.2016 - 425,81 грн (за 11 днів участі в АТО);

-за лютий 2016 року - 703,45 грн (1200/29 днів х17 днів участі в АТО),

-за березень 2016 року - 1200,00 грн (31 день участі в АТО),

-за квітень 2016 року - 1200,00 грн (30 днів участі в АТО),

-за травень 2016 року - 1200,00 грн (31 день участі в АТО),

-з червень 2016 року - 960,00 грн (1200/30 днів х24 дні участі в АТО),

-за липень 2016 року - 1200,00 грн (31 день участі в АТО),

-за серпень 2016 року - 1122,59 грн (1200/31 день х 29 дні участі в АТО),

-за вересень 2016 року - 120,00 грн (1200/30 днів х 3 дні участі в АТО),

-за жовтень 2016 року - 1045,16 грн (1200/31 день х 27 дні участі в АТО),

-за грудень 2016 року - 120,00 грн (1200/31 день х 3 дні участі в АТО),

-за січень 2017 року - 928,80 грн (1200/31 день х 24 дні участі в АТО),

-за лютий 2017 року - 1114,28 грн (1200/28 днів х 26 днів участі в АТО),

-за березень 2017 року - 1122,58 грн (1200/31 день х 29 участі в АТО),

-за квітень 2017 року - 1080,00 грн (1200/30 днів х 27 днів участі в АТО),

-з травень 2017 року - 1200,00 грн (31 день участі в АТО);

-за червень 2017 року - 1080,00 грн (1200/30 днів х 27 дні участі в АТО),

-за липень 2017 року - 1200,00 грн (31 день участі в АТО),

-за серпень 2017 року - 928,80 (1200/31 день х 24 дні участі в АТО);

- за вересень 2017 року - 480,00 (1200/30 днів х 12 дні участі в АТО);

-за жовтень 2017 року - 1200,00 грн (31 день участі в АТО);

-за листопад 2017 року - 1000 грн (1200/30 днів х 25 днів участі в АТО);

-за грудень 2017 року -928,80 грн (1200/31 день х 24 дні участі в АТО);

-за січень 2018 року - 1200 грн (31 день участі в АТО),

-за лютий 2018 року - 1114,28 грн (1200/28 днів х 26 днів участі в АТО),

-за березень 2018 року - 890,10 грн (1200/31 день х 23 днів участі в АТО).

Загальна сума складає 60592,65 грн.

Відповідачем сплачено позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО за вказаний період у загальному розмірі 17476,93 грн (а.с. 26). Отже, відповідачем позивачу не доплачено винагороду за безпосередню участь в АТО у загальному розмірі 43115,72 грн.

Розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО у спірному періоді, наведений позивачем у позовній заяві та апеляційній скаргі, є відмінним від розрахунку суми такої винагороди, здійсненого судом, оскільки позивачем під час розрахунку зроблено неправильний арифметичний розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО та за жовтень 2017 року.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Беручи до уваги наведене, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача у спірних відносинах, слід вийти за межі позовних вимог та стягнути з ГУ ДСНС України у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в АТО за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 43115,72 грн.

Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 24 грудня 1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки, справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).

Таким чином, відповідач як податковий агент згідно вимог Податкового кодексу України зобов'язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.

Не врахування судом першої інстанції зазначених обставин, призвело до неправильного вирішення справи по суті заявлених вимог до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, а відтак рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню відповідно до положень ст. 317 КАС України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 по справі № 520/10085/19 - скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди - задовольнити.

Стягнути з ГУ ДСНС України у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 43155,72 грн. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)А.О. Бегунц

Судді(підпис) (підпис) С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова