ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
27 жовтня 2020 року м. Київ № 640/25520/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Адміністрації державної прикордонної служби України
про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Адміністрації державної прикордонної служби України, в якому просить суд: - визнати незаконним та скасувати наказ начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України від 14.01.2020 №53-АГ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності»;
- визнати незаконним та скасувати наказ начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України від 04.05.2020 №313-АГ «Про результати службової перевірки» в частині оголошення зауваження за неналежне виконання вимог розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2019 №Т/154-5827 «Про проведення заходів щодо забезпечення захисту інформації» контролеру відділу організації повсякденної діяльності штабу прапорщику ОСОБА_1 ;
- визнати незаконним та скасувати наказ начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України від 25.08.2020 №574-АГ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності»;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» від 07.10.2020 №407-ос «По особовому складу», яким припинено (розірвано) контракт та виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 (П-016815), старшого техніка - контролера відділу організації повсякденної діяльності штабу, звільненого у запас за пп. «ж» (у зв?язку із систематичним невиконання умов контракту військовослужбовцем) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу»;
- поновити старшого прапорщика ОСОБА_1 на посаді старшого техніка - контролера відділу організації повсякденної діяльності штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» з 08.10.2020.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з ч. 1 і 4 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У контексті з наведеними процесуальними нормами суд звертає увагу позивача не те, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідчені копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Також приписами ч. 4 ст. 94 КАС України встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно з ч. 5 ст. 94 КАС України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55. Так, за вказаним нормативно-правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
Також у випадку, якщо документ складається з кількох сторінок, то копії знімаються зі всіх сторінок, які потім можна засвідчити і у такий спосіб: прошити разом, напис «Копія» ставиться на першій із прошитих сторінок, кінчики ниток має бути заклеєно клаптиком паперу так, щоб нитки виглядали з-під цього паперу. Обов'язково зверху цього паперу робиться напис: «Пронумеровано і прошнуровано (кількість аркушів цифрою і прописом) аркушів», вказується посада особи, яка завіряє копію, її підпис, прізвище, ініціали й дата. Все це скріплюється печаткою таким чином, щоб частина відбитку була проставлена на приклеєному клаптику паперу, а частина - на самому аркуші копії документа.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд встановив, що такий позов поданий до суду без додатків для відповідача (тобто, примірника копій всіх доданих до позовної заяви документів). Водночас суд виявив, що додані позивачем для суду копії документів ним не засвідчені, що у свою чергу виключає можливість використання незасвідчених належним чином ксерокопій документів як доказів у справі.
Крім того, суд звертає увагу позивача на зміст ч. 6 ст. 161 КАС України, якою передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За правилами ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною п?ятою ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
В силу положень ч.ч. 1 та 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Суд встановив, що позовну заяву ОСОБА_1 відправлено поштою на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва 20.10.2020, без заяви про поновлення строку звернення до суду. При цьому, за змістом позовної заяви предметом спору є накази начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» за місцем військової служби позивача з питань проходження останнім такої публічної служби, що датовані 14.01.2020, 04.05.2020 і 25.08.2020. Відомості щодо обставин та дати ознайомлення з текстом цього наказу позивач в тексті свого позову не зазначив та відповідні документальні докази щодо цього до суду не подав.
У контексті з наведеним суд вказує позивачу на необхідність подання до суду документально обґрунтованих письмових пояснень щодо обставин та про дати ознайомлення ОСОБА_1 з текстами наказів від 14.01.2020 №53-АГ, від 04.05.2020 №313-АГ, від 25.08.2020 №574-АГ, а у випадку якщо мало місце пропуску позивачем місячного строку звернення до суду із цим позовом, то - заяву про поновлення місячного строку звернення до суду із цим позовом з відповідними документальними доказами причин поважності пропуску такого строку.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: одного примірника (для суду) засвідчених належним чином копій документів, що додані до позову як письмовий доказ оригіналам, які знаходяться у позивача, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення, або подання до суду письмових пояснень про причини неможливості засвідчення на даний час тих чи інших копій документів; одного примірника позовної заяви з усіма додатками для вручення відповідачу; документально обґрунтованих письмових пояснень щодо обставин та про дати ознайомлення позивача з текстами оспорюваних наказів та/або заяви про поновлення місячного строку звернення до суду із цим позовом в частині позовних вимог, що стосуються оскарження наказів від 14.01.2020, 04.05.2020 і 25.08.2020, разом з документальними доказами поважності причин пропуску такого строку.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок