ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення заяви про забезпечення позову
26 жовтня 2020 року м. Київ № 640/25391/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Каракашьян С.К., ознайомившись із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви
за заявоюОСОБА_1
доДержавного реєстратора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Лур'є Ірини Леонідівни; Міністерства юстиції України
прозабезпечення позову,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, в якій просить суд:
- заборонити державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПІВДЕННО-СХІДНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.ДНІПРО) вчиняти будь-які реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» (код ЄДРПОУ 26510810, адреса: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ПРОСПЕКТ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, будинок 23 А) та заборонити вносити будь-які записи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» (код ЄДРПОУ 26510810, адреса: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ПРОСПЕКТ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, будинок 23 А) на підставі будь-яких документів, виданих або прийнятих у зв'язку з виконанням будь-яких рішень загальних зборів (чергових, позачергових, термінових чи інших) та інших органів управління Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» (код ЄДРПОУ 26510810), крім випадків проведення (вчинення) реєстраційних дій та внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі документів, виданих або прийнятих у зв'язку з виконанням:
- рішень Позачергових загальних зборів Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» (код ЄДРПОУ 26510810), які оформлені протоколом №24/07 від 24 липня 2020 року, та які прийняті в персональному складі ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_5;
- будь-яких рішень загальних зборів (чергових, позачергових, термінових чи інших) Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» (код ЄДРПОУ 26510810), які прийняті в персональному складі ОСОБА_1, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
На обґрунтування вказаної заяви, заявник зазначає, ОСОБА_1 готується до подання позовна заява про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Лур'є І.Л. від 04.09.2020 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» на підставі Протоколу Позачергових Загальних зборів № 24/07 від 24.07.2020р.
Як зазначає ОСОБА_1 , 24.07.2020 р. проведено Позачергові Загальні збори Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» (ідентифікаційний код: 26510810), які оформлені протоколом Позачергових Загальних зборів № 24/07 від 24.07.2020 р., з метою державної реєстрації змін відносно Громадської організації, які були прийняті Позачерговими Загальними зборами Громадської організації від 24.07.2020 р. за участі 100 % членів Організації та оформлені Протоколом № 24/07, ОСОБА_1 , як Голова Організації та уповноважена особа, звернувся до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з заявою на проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - Дніпропетровську обласну громадську організацію «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України», що містяться в Єдиному державному реєстрі.
За результатами розгляду Заяви про внесення змін та доданих до неї документів, Державним реєстратором було прийнято Оскаржуване рішення від 04.09.2020 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи зазначене, на переконання заявника, з метою ефективного захисту його прав необхідним є вжиття заходу забезпечення позову шляхом заборони вчиняти реєстраційні дії щодо Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України».
Ознайомившись з поданою заявою, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга статті 2 КАС України).
Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, слід ураховувати не лише суб'єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
У справі, що розглядається спірні правовідносини виникли у зв'язку з незгодою заявою з рішенням державного реєстратора про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу з підстав того, що документи подано особою, яка не має на це повноважень, оскільки ОСОБА_1 було виключено з членів організації на підставі протоколу №12 Позачергових загальних зборів Дніпропетровської обласної громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України».
Водночас, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 року №755-IV Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Згідно із ч. 1 ст. 7 Закону України від 15.05.2003 року №755-IV Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Частиною 2 ст. 9 Закону України від 15.05.2003 року №755-IV визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, такі як відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Отже, інформація стосовно юридичної особи підлягає відображенню у Єдиному державному реєстрі, у тому числі щодо керівника юридичної особи чи інших осіб, які наділені повноваженнями на вчинення певних дій від імені юридичної особи.
Така форма повноважень є специфічною дією носіїв корпоративних прав у відносинах з особою, якій довірено здійснювати управління товариством.
Разом з цим, відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.
Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
З наведеного вбачається, що звернення позивача до суду із заявою зумовлене необхідністю захисту його прав, реалізація яких пов'язана із виконанням корпоративних повноважень, а не прав у сфері публічно-правових відносин, що унеможливлює розгляд цієї справи в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року по справі №916/978/17 (провадження 12-100гс18), від 5 червня 2018 року по справі №805/4506/16-а (провадження №11-479апп18), від 22 серпня 2018 року по справі №805/4505/16-а (провадження №11-574апп18).
Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
При цьому, вимоги до змісту та форми заяви про забезпечення позову визначені в статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до приписів частини першої статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову подається:
1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;
2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;
3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Суд зазначає, що оскільки заяву подано з порушенням правил підсудності, то заява про забезпечення позову є такою, що не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, а тому відповідно до частини 7 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України суд повертає дану заяву без розгляду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 150, 151, 153-155, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову повернути без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя С.К. Каракашьян