Ухвала від 30.10.2020 по справі 260/3159/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

30 жовтня 2020 рокум. Ужгород№ 260/3159/20

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Ващилін Р.О., розглянувши матеріали позовної заяви Управління соціального захисту населення Іршавської районної державної адміністрації до Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Іршавської районної державної адміністрації звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області, якою просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Іршавської районної державної адміністрації від 31 жовтня 2019 року №316 (із змінами) та зобов'язати Іршавську районну державну адміністрацію виділити управлінню соціального захисту населення бюджетні асигнування по КПКВ 7771010 "Здійснення виконавчої влади" на 2020 рік на утримання 5-ти штатних одиниць на загальну суму 572322,00 грн., в тому числі, асигнування на оплату праці (КЕКВ 2111) на суму 469048,00 грн., асигнування на нарахування на заробітну плату (КЕКВ 2120) на суму 103274,00 грн.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу подати до суду протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку або докази того, що строк звернення до суду не пропущено.

На виконання ухвали суду позивач надіслав заяву №2310/04 від 22.10.20, в якій просить поновити строк звернення до суду та відкрити провадження у справі. Подану заяву аргументує тим, що Управління неодноразово зверталося з листами до Іршавської районної державної адміністрації з проханням відмінити, в тому числі, розпорядження від 31 жовтня 2019 року №316, однак такі залишилися без належного реагування. Після отримання 07 серпня 2020 року листа Закарпатської ОДА №5391/06-12 від 06.08.2020, яким управлінню відмовлено у скасуванні спірного розпорядження Іршавської РДА, було подано адміністративний позов до Закарпатського окружного адміністративного суду. Ухвалою суду від 21.08.2020 у справі №260/2757/20 таку позовну заяву було залишено без руху, а потім 09 вересня 2020 року повернуто позивачу без розгляду. З огляду на що вважає, що звернувся до суду з позовом у встановлений процесуальний строк, зокрема, одразу після отримання 07 серпня 2020 року відмови органу виконавчої влади вищого рівня Закарпатської обласної державної адміністрації.

Розглянувши подану позивачем заяву, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Ч. 1 ст. 120 КАС України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч. 2 зазначеної статті для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Чинне законодавство встановленими строками обмежує звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків має на меті досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює їх учасників добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їхнього завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Звернення до суду з пропуском цього строку за відсутності поважних причин позбавляє таку особу права захисту в судовому порядку.

Вказане узгоджується також з правовою позицією Конституційного Суду України.

Так, зокрема, рішенням Конституційного Суду України №17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року також визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Крім того, практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (справа Стаббіса та інш. проти Великобританії, рішення від 22.10.1996 р., Девеер проти Бельгії, рішення від 27.02.1980 р.).

Як вбачається із заявлених позовних вимог, позивач оскаржує розпорядження голови Іршавської районної державної адміністрації від 31 жовтня 2019 року №316 (із змінами) та просить зобов'язати відповідача виділити Управлінню соціального захисту населення бюджетні асигнування по КПКВ 7771010 "Здійснення виконавчої влади" на 2020 рік на утримання 5-ти штатних одиниць на загальну суму 572322,00 грн., в тому числі, асигнування на оплату праці (КЕКВ 2111) на суму 469048,00 грн., асигнування на нарахування на заробітну плату (КЕКВ 2120) на суму 103274,00 грн.

Так, до позовної заяви позивач долучив копії листів Управління соціального захисту Іршавської РДА №2440/01 від 01.11.2019 та №2665/01 від 29.11.2019, адресованих голові Іршавської районної державної адміністрації, в яких наводить доводи протиправності оскарженого розпорядження.

Отже вже станом на листопад 2019 року Управління соціального захисту Іршавської РДА знало про прийняття відповідачем оскарженого розпорядження, а отже мало можливість його оскаржити.

Однак з позовною заявою щодо оскарження такого позивач звернувся до суду тільки 28 вересня 2020 року, що вбачається з відмітки органу поштового зв'язку на поштовому конверті.

З огляду на те, що законодавець пов'язує початок перебігу строків звернення до суду з часом, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає, що позов був поданий з пропущенням строків на звернення, встановлених ч. 2 ст. 122 КАС України.

На вимогу суду обґрунтувати поважність причини пропуску встановленого ст. 122 КАС України строку звернення позивач заявляє, що такий не пропущено, оскільки повинен обраховуватися з дати отримання відмови Закарпатської обласної державної адміністрації у скасуванні спірних розпоряджень, тобто з 07 серпня 2020 року.

Разом з тим, суд не може погодитися з такою позицією позивача з огляду на те, що предметом оскарження в даній адміністративній справі є не відмова Закарпатської обласної державної адміністрації скасувати спірне розпорядження, оформлена листом №5391/06-12 від 06.08.2020, а розпорядження Іршавської районної державної адміністрації від 31 жовтня 2019 року №316, про яке позивач дізнався ще в листопаді 2019 року. Тому така відмова Закарпатської обласної державної адміністрації не може вважатися поважною в розумінні норм КАС України причиною пропуску строку звернення до суду з оскарженням розпорядження голови Іршавської районної державної адміністрації від 31 жовтня 2019 року №316.

Суд зауважує, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду.

Вказане узгоджується також з правовою позицією Верховного Суду з приводу порядку обрахунку строків звернення до суду, висловленій в постановах у справах №П/811/207/17 від 08 серпня 2019 року та №804/516/17 від 05 листопада 2019 року.

Суд повторно наголошує на тому, що позивач заявляє про свою обізнаність з оскарженим рішенням ще в листопаді 2019 року, проте жодних поважних причин несвоєчасного звернення до суду щодо оскарження такого ні в поданій заяві, ані в заяві не зазначає.

Отже, суд вважає, що позивачем не надано докази, які б підтверджували наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду. Підстави для визнання причин пропуску звернення до суду поважними відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

За таких обставин, позовну заяву слід повернути позивачеві з підстави, визначеної п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України, а саме, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

На підставі наведеного та керуючись п. 9 ч. 4 ст. 169, ст.ст. 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Управління соціального захисту населення Іршавської районної державної адміністрації до Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправним та скасування розпорядження - повернути позивачеві.

2. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч.1 Перехідних положень КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 року №2147-VIII).

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Суддя Р.О. Ващилін