Ухвала від 31.10.2020 по справі 120/6226/20-а

УХВАЛА

м. Вінниця

31 жовтня 2020 р. 14:45 год. Справа № 120/6226/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Комара Павла Анатолійовича

суддів: Богоноса Михайла Богдановича

Жданкіної Наталі Володимирівни

за участю:

секретаря судового засідання: Ковальова В.О.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: Якименка О.О.

представника відповідача: не з'явився

розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1

до: Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області

про: визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області, у якій позивач просить:

- визнати бездіяльність Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправними та такими, які порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу;

- визнати бездіяльність Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення розгляду скарг суб'єктів виборчого процесу - протиправними та такими, які порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу;

- зобов'язати Уланівську сільську територіальну виборчу комісію Хмільницького району Вінницької області розглянути у відповідності до Виборчого кодексу України скаргу суб'єкта виборчого процесу - ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 30.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Цією ж ухвалою вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів.

Іншою ухвалою суду від 30.10.2020 призначено підготовче судове засідання на 31.10.2020 о 10:30 год.

У підготовче засідання відповідач не прибув, незважаючи на те, що про дату, час та місце проведення такого повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), якою врегульовано порядок проведення підготовчого засідання, передбачено, що підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Водночас, особливості повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду окремих категорій адміністративних справ, зокрема й справ щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, а також наслідки неявки учасників справи у судове засідання визначені статтею 268 КАС України.

Частиною 3 цієї норми передбачено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відтак, з урахуванням положень частини 3 статті 268 КАС України колегія суддів дійшла висновку про проведення підготовчого засідання за відсутності відповідача.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вбачає підстави для залишення адміністративного позову без розгляду в частині позовних вимог, а саме, щодо визнання бездіяльності Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправною та такою, що порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

У свою чергу, ч. 7 ст. 273 КАС України визначено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.

У відповідності до ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.

Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Системний аналіз наведених норм доводить, що однією з умов звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів є дотримання законодавчо встановлених строків звернення. При чому, у справах пов'язаних з виборчим процесом строк звернення до суду з метою оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування, тобто до 22:00 год. 24.10.2020. Такий скорочений строк звернення до суду пов'язаний, перш за все, з необхідністю негайного відновлення порушених прав та інтересів сторін.

Крім цього, законодавством визначені особливості обчислення процесуальних строків в категоріях адміністративних справ, зокрема, щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій. Такі особливості полягають у тому, що строки обчислюються з моменту допущення такої бездіяльності. При цьому, ч. 4 ст. 270 КАС України встановлено, що днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.

Так, діючим законодавством передбачено, що на вказані категорії справ не розповсюджується правила ст. 120-122 цього Кодексу, а також чітко визначений початок перебігу строку звернення до суду.

З матеріалів справи вбачається, що позивач просить суд визнати бездіяльність Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправними та такими, які порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу.

Так, відповідно до ч. 8 ст. 240 Виборчого кодексу України виборчі бюлетені для кожної виборчої дільниці кожного виборчого округу виготовляються, як правило, у кількості, що на 0,5 відсотка перевищує кількість виборців, включених до списку виборців на відповідній виборчій дільниці, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів в межах поліграфічного листа під час їх виготовлення.

Кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях у межах відповідного виборчого округу, визначається на підставі відомостей про кількість виборців, включених до попередніх списків виборців на виборчих дільницях, що отримуються відповідними територіальними виборчими комісіями від органу ведення Державного реєстру виборців після виготовлення таких списків виборців.

Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 242 Виборчого кодексу України передбачено, що територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: сільська, селищна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Згідно ч. 5 ст. 242 Виборчого кодексу України міська у містах без районного поділу, районна в місті, сільська, селищна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені з кожних місцевих виборів в упаковці підприємства-виготовлювача.

Проаналізувавши вказані норми, колегія суддів приходить до висновку, що у відповідності до вимог процесуального законодавства, початок перебігу строку звернення до суду розпочався 22.10.2020, оскільки сільська територіальна виборча комісія не раніше як за три дні до дня голосування передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, тобто 21.10.2020. Отже, оскаржувана позивачем бездіяльність мала місце до дня голосування.

Таким чином, проаналізувавши вказані норми, суд доходить висновку, що позивач мав право звернутися з відповідними позовними вимогами до адміністративного суду не пізніше 22:00 год. 24.10.2020.

Відтак, враховуючи, що позовна заява надійшла до суду лише 30.10.2020, її слід вважати такою, що подана поза межами законодавчо встановленого строку звернення.

У цьому контексті суд критично відноситься до тверджень позивача про те, що про протиправну бездіяльність Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови йому стало відомо лише у день виборів, тобто 25.10.2020, оскільки, як вже зазначалось, законодавством чітко визначений день початку перебігу строку звернення до суду, а також передбачено, що пропущений строк звернення до суду в таких категоріях справ поновленню не підлягає.

При цьому, суд наголошує, що момент початку такого строку, в силу ч. 6 ст. 273 КАС України, пов'язаний саме із днем допущення такої бездіяльності, а не з моменту коли позивач про неї фактично дізнався.

Враховуючи вищевикладені положення та обставини справи, колія суддів вважає, що адміністративний позов, в частині позовних вимог щодо визнання бездіяльності Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправною та такою, що порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу, підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись 240, 243, 248, 270, 273, 181 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання бездіяльності Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправною та такою, що порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу - залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення.

Головуючий суддя Комар Павло Анатолійович

Судді Богоніс Михайло Богданович

Жданкіна Наталія Володимирівна