Справа № 308/10562/20
29 жовтня 2020 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Румунія, м.Ольтеніца; місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 (Oltenita , Com. ОСОБА_3 ); закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 20.11.2017 року; орган, що видав - NEAMT;
за ч. 6 ст.481 Митного кодексу України, -
28.09.2020 року о 16 год. 37 хв. в зону митного контролю на ділянку “Виїзд” (ЗМК - пасажирська) митного поста «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав пасажирський автобус марки «MERCEDES-BENZ», моделі «316 CDI» державний реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , у якому в якості пасажира слідував гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який їхав з України до Угорщину у приватних справах.
Формою проходження митного контролю гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), обрав порядок проходження митного контролю по каналу “червоний коридор”.
До митного контролю гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), було подано закордонний паспорт НОМЕР_1 від 20.11.2017 року.
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 15.04.2019 року через пункт пропуску «Порубне-Сірет» митного поста "Вадул-Сірет", Чернівецької митниці ДФС гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), було ввезено легковий автомобіль марки «BMW», моделі «530», номер кузова № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Болгарії НОМЕР_4 та станом на 28.09.2020 року транспортний засіб не вивезено за межі митної території України.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування , що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення , за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується органом доходів і зборів шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).
22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Станом на 28.09.2020 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значиться, та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.
В своєму поясненні гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), підтвердив, що 15.04.2019 через пункт пропуску «Порубне-Сірет» митного поста "Вадул-Сірет", Чернівецької митниці ДФС ним було ввезено легковий автомобіль марки «BMW», моделі «530», номер кузова № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак країни Болгарії НОМЕР_4 .
Згідно мережі Інтернет ресурсу (сайт «mobile.de») вартість аналогічного/подібного автомобіля складає 899 євро, що згідно з курсом НБУ на 28.09.2020 року становить 29 555 грн. 80 коп. (двадцять дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят п'ять грн. 80 коп.).
Таким чином, громадянин гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України, а саме: легкового автомобіля марки «BMW», моделі «530», номер кузова № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Болгарії НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб.
В судове засідання гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, однак у матеріалах справи знаходиться його заява, в якій він просить справу розглянути у його відсутності.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. у судовому засіданні просив притягнути гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст.481 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
Згідно з ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши думку представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
З протоколу про порушення митних правил №1515/30500/20 від 28.09.2020 року та доданих до нього матеріалів слідує, що 28 вересня 2020 року о 16 год. 37 хв. в зону митного контролю на ділянку “Виїзд” (ЗМК - пасажирська) митного поста «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав пасажирський автобус марки «MERCEDES-BENZ», моделі «316 CDI» державний реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , у якому в якості пасажира слідував гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який їхав з України до Угорщину у приватних справах.
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 15.04.2019 року через пункт пропуску «Порубне-Сірет» митного поста "Вадул-Сірет", Чернівецької митниці ДФС гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), було ввезено легковий автомобіль марки «BMW», моделі «530», номер кузова № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Болгарії НОМЕР_4 та станом на 28.09.2020 року транспортний засіб не вивезено за межі митної території України.
Відповідно до ч.1 ст.108 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення товарів встановлюється органом доходів і зборів у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у митний режим, тимчасового ввезення.
Відповідно до ч. 2 цієї статті строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється органом доходів і зборів з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.
Відповідно до ч. 3 ст.108 Митного кодексу України з урахуванням мети ввезення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, особливостей транспортних операцій та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів відповідно до частини першої цієї статті та/або транспортних засобів комерційного призначення відповідно до частини другої цієї статті за письмовою заявою власника цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним органом доходів і зборів. У разі відмови у продовженні строку тимчасового ввезення орган доходів і зборів зобов'язаний невідкладно письмово або в електронній формі повідомити особі, яка звернулася із заявою про продовження строку тимчасового ввезення, про причини та підстави такої відмови.
Вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Дії гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за ч.6 ст. 481МК України - кваліфіковані правильно.
Вина гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), у вчиненому правопорушення підтверджується: протоколом про ПМП №1515/30500/20 від 28.09.2020, електронним витягом АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України від 28.09.2020, доповідною запискою старшого державного інспектора відділу № 3 митного поста «Тиса» Лазарчика С.С. від 28.09.2020 року та іншими матеріалами справи.
При призначенні адміністративного стягнення суд, виходячи із змісту ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає, що гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), слід призначити адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу - легкового автомобіля марки «BMW», моделі «530», номер кузова № НОМЕР_3 реєстраційний номерний знак Болгарії НОМЕР_4 .
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з гр. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає стягненню судовий збір у сумі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 108, 481 ч. 6, 489, 526 МК України, ст.ст.40-1,283-285,287-290 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закон України «Про судовий збір», суддя, -
Громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Румунія, м. Ольтеніца; місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 (Oltenita , Com. ОСОБА_3 ); закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 20.11.2017 року; орган, що видав - ОСОБА_4 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст.481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу - легкового автомобіля марки «BMW», моделі «530», номер кузова № НОМЕР_3 реєстраційний номерний знак Болгарії НОМЕР_4 .
Стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Румунія, м. Ольтеніца; місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 (Oltenita , Com. ОСОБА_3 ); закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 20.11.2017 року; орган, що видав - ОСОБА_4 , судовий збір на користь держави у розмірі 420,40 грн.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М. Хамник