Справа № 560/1761/20
іменем України
29 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницька міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення 35 сесії Хмельницької міської ради від 11.12.2019 року №60, в частині відмови позивачу у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0.12 га для ведення індивідуального садівництва на території м.Хмельницького з метою передачі її у власність, та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.09.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0.12 га для ведення індивідуального садівництва на території м.Хмельницького з метою передачі її у власність, по новим підставам на найближчій сесії, в строк та порядок відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правових висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 23 вересня 2019 року звернулась до Хмельницької міської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.12 га для ведення індивідуального садівництва на території м.Хмельницького з метою передачі її у власність. Рішенням 35 сесії №60 від 11.12.2019 Хмельницька міська рада відмовила в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, вказавши, що бажане місце розташування земельної ділянки яку зазначила позивачка на графічних матеріалах, не відповідає Генеральному плану та плану зонування м.Хмельницького. Позивачка, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
В поданому до суду відзиві на позов, відповідач зазначає, що земельні ділянки з видом цільового призначення, у відповідності до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548 (із змінами), для індивідуального садівництва, на які громадяни мають право на безоплатну передачу їм із земель комунальної власності, повинні перебувати згідно Генерального плану міста Хмельницького, на території садових товариств, згідно Плану зонування території міста Хмельницького - у зоні садових товариств, тому при наданні таких дозволів міською радою, земельні ділянки мали б вид цільового призначення - для індивідуального садівництва. Земельні ділянки з вище зазначеним видом цільового призначення, крім інших садівничих товариств, знаходяться також на території садівничих товариств "Сонячний" та "Будівельник". Земельна ділянка, що позначена на графічних матеріалах до заяви, на яку позивачка бажає отримати дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної з ділянки у власність з видом цільового призначення для індивідуального садівництва перебуває поза межами садівничих товариств "Будівельник" та "Сонечний". Земельні ділянки на території міста Хмельницького за межами садівничих товариств з видом цільового призначення для індивідуального садівництва у власність не надаються. На території міста Хмельницького земельні ділянки для ведення садівництва входять до складу раніше створених садівничих товариств (кооперативів). Нові земельні ділянки для ведення садівництва Генеральним планом міста Хмельницького не передбачені. Бажана для позивачки земельна ділянка, яку вона вказала у додатку до заяви, не знаходиться на території садівничих товариств, не є вільною, а накладається на територію, яка призначена для розміщення зелених насаджень спеціального призначення, не має визначеного виду цільового призначення - для ведення індивідуального садівництва. Відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 №25, відображена на долучених до звернень викопіюваннях земельна ділянка входить до зони зелених насаджень спеціального призначення (Р-2с), яка виділена для забезпечення правових умов створення і збереження спеціальних зелених насаджень як фактору захисту навколишнього природного середовища від негативного антропогенного впливу та умов функціонування зеленого господарства міста. Переважними видами забудови та іншого використання земельних ділянок у вказаній зоні є озеленення (посадка дерев, кущів, газонів) санітарно-захисних зон підприємств, шумових зон об'єктів транспорту, охоронних зон повітряних ліній електропередач, коридорів та інших комунікацій, зон санітарної охорони об'єктів водопостачання, територій зсувів тощо. Бажана для позивачки земельна ділянка знаходиться у зоні, що не передбачає надання громадянам земельних ділянок для ведення садівництва. Теж саме стосується і Генерального плану міста Хмельницького, затвердженого рішенням дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 06.08.2008 №4, оскільки бажана позивачці земельна ділянка знаходиться на території зелених насаджень загального користування. Землі, що розміщені на території зелених насаджень спеціального призначення, на даний час не сформовані, а Хмельницька міська рада, у відповідності до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, рішень щодо передачі у власність для відповідних потреб не приймала. Садівничі товариства "Будівельник" та "Сонечний" є юридичними особами, межі товариств визначені, рішення про надання земельних ділянок на території садівничих товариств у свій час надавалися Копистинською сільською радою. До меж міста Хмельницького, крім інших земель, у 2011 році увійшли садівниче товариство "Будівельник" та частина садівничого товариства "Сонечний". Саме частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта, крім інших, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації. З огляду на наведене вище, місце розташування земельної ділянки, на яку позивачка бажає отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з видом цільового призначення для індивідуального садівництва не відповідає вимогам Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Генеральному плану міста Хмельницького, Плану зонування території міста Хмельницького, що узгоджується з наведеним переліком підстав в частині 7 статті 118 ЗК України стосовно невідповідності обраного місця розташування об'єкта визначеним вимогам для відмови у наданні земельної ділянки. В задоволені позовних вимог просить відмовити.
У відповіді на відзив позивачка вказує, що у відзиві на позовну заяву відповідач не спростував її твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
29.04.2020 позивачка подала заяву про збільшення позовних вимог, в якій просить визнати нечинним та протиправним рішення Хмельницької міської ради про надання земельної ділянки під сквер, на землях які згідно з даних Держгеокадастру мають категорію земель сільськогосподарського призначення.
Ухвалою від 06 травня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог повернути без розгляду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
23 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницької міської ради із заявою, в якій просила надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва на території м.Хмельницького з метою передачі її у власність.
Рішенням 35 сесії Хмельницької міської ради № 60 від 11.12.2019 відповідач відмовив позивачці у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:35:001:1546 орієнтовною площею 0,12 га з метою передачі її у власність для ведення індивідуального садівництва на території м.Хмельницького, оскільки місце розташування земельної ділянки не відповідає вимогам Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Генеральному плану міста Хмельницького, Плану зонування території міста Хмельницького, що узгоджується з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Не погоджуючись з рішенням 35 сесії Хмельницької міської ради від 11.12.2019 № 60, в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва на території м.Хмельницького з метою передачі її у власність, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є ЗК України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до пункту б) частин першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до частин першої та третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються. зокрема. графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Отже, ЗК України встановлює, що до клопотання про отримання земельної ділянки слід обов'язково додавати графічні матеріали, на яких зазначено її бажане місце розташування земельної ділянки. Метою надання цих матеріалів є необхідність її ідентифікації для перевірки відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. З цих матеріалів можна виявити обставини, що можуть бути підставами відмови за частиною 6 статті 118 ЗК України.
Згідно з частинами 1, 5 статті 35 закону України "Про Державний земельний кадастр" кадастрова карта (план) ведеться для актуалізованого відображення у часі об'єктів Державного земельного кадастру у межах кадастрового кварталу, кадастрової зони, у цілому в межах території адміністративно-територіальної одиниці (село, селище, місто, район, область, АР Крим). Викопіювання з кадастрової карти (плану) може бути надане фізичним та юридичним особам. Порядок надання такого викопіювання встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру.
Отже, основою землеустрою в Україні є дані Державного земельного кадастру до якого вносяться відомості про всі без виключення землі. Ведення Державного земельного кадастру відповідно до пункту 4 наведеного Положення здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Відтак, графічні матеріали, що подаються громадянами для безоплатного отримання у власність земельних ділянок, мають ґрунтуватись на даних Державного земельного кадастру. Від перевірки цих підстав залежить рішення органу, що уповноважений розпоряджатись земельною ділянкою про надання чи відмову в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Суда встановив, що до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою позивачка додала графічний матеріал з Публічної карти України з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.
Разом з цим, у постанові від 09.01.2020 у справі № 812/1264/17 Верховний Суд дійшов висновку, що додані до своєї заяви графічні матеріали (викопіювання), на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, роздруковані із Публічної кадастрової карти України, інформація в якій створена належним суб'єктом, є належним документом із відображенням інформації, яка дає можливість ідентифікувати бажану земельну ділянку на місцевості, та містить прив'язку земельної ділянки до відповідного населеного пункту, площу бажаної земельної ділянки.
Таким чином відсутність координат не може слугувати підставою для відмови у наданні дозволу на розробленням проекту землеустрою.
Вимагаючи зазначити координати земельної ділянки до визначення її кадастрового номеру, відповідач діяв протиправно, оскільки координати земельної ділянки є складовою проекту землеустрою та не можуть бути самостійно визначені заявником до виготовлення проекту та присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру. Тому незазначення координат земельної ділянки не може слугувати підставою для відмови у наданні дозволу на розробленням проекту землеустрою щодо цієї ділянки.
Так, відповідно до статті 1 закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно зі статтею 1 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту, план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Відповідно до частини 1 статті 16 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Суд встановив, що у Плані зонування території міста Хмельницького, затвердженому рішенням 5 сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 №25, відображена на долученому до звернення викопіюванні земельна ділянка входить до зони зелених насаджень спеціального призначення (Р-2с), яка виділена для забезпечення правових умов створення і збереження спеціальних зелених насаджень як фактору захисту навколишнього природного середовища від негативного антропогенного впливу та умов функціонування зеленого господарства міста.
За Генеральним планом міста Хмельницького від 06.08.2008 № 4 ця земельна ділянка знаходиться на території, що відноситься до лісів і лісопарків.
Оскільки на рівні містобудівної документації м.Хмельницький передбачено, що переважними видами забудови та іншого використання земельних ділянок у вказаній зоні є озеленення санітарно-захисних зон підприємств, шумових зон об'єктів транспорту, охоронних зон повітряних ліній електропередач, коридорів та інших комунікацій, зон санітарної охорони об'єктів водопостачання, територій зсувів, і їх використання не відповідає основному призначенню цих земельних ділянок, обґрунтованими є доводи міської ради про невідповідність місця розташування бажаної до відведення земельної ділянки вимогам містобудівної документації, невідповідність намірів її використанням для відведення позивачу положенням містобудівної документації.
Відповідно до частини 4 статті 24 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території, забороняється.
Відповідно до частини 7 статті 118 ЗК України підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на вищенаведене, виявивши, що цільове призначення земельної ділянки, яку має намір одержати позивачка, не відповідає вимогам Генерального плану та Плану зонування, міська рада мала законні підстави для прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам містобудівної документації. Отже, діяла правомірно.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.07.2020 у справі № 822/1030/18 та від 29.09.2020 у справі №822/3589/17.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду суд дійшов до висновку, що рішення рішення 35 сесії Хмельницької міської ради від 11.12.2019 року №60, в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0.12 га для ведення індивідуального садівництва на території міста Хмельницького прийняте Хмельницькою міською радою на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, в зв'язку з чим у задоволенні позовну необхідно відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволені позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук
Рішення не набрало законної сили