Рішення від 16.10.2020 по справі 560/2288/20

Копія

Справа № 560/2288/20

РІШЕННЯ

іменем України

16 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні індексації та перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2020 відповідно до коефіцієнту, визначеного згідно абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 09.04.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив відповідача провести індексацію, призначеної пенсії за інвалідністю згідно абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 1 березня 2020 року. 16.04.2020 відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що за документами наявними в пенсійній справі, пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства. Перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 року» буде проведено в автоматичному режимі за матеріалами пенсійної справи, з 1 травня 2020 року. Позивач не погодившись із таким рішенням відповідача звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2020 року суд відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Від представника відповідача на адресу суду 29.05.2020 надійшов відзив в якому останній проти позову заперечив та зазначив, що пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 7 місяців 9 днів, в тому числі 31 рік 6 місяців (враховано по 30.06.2013 року) напрацьований страховий стаж та 10 років 1 місяць 9 днів - додатковий стаж, коефіцієнт страхового стажу з кратністю 1 - 0,41583. Заробітну плату враховано за періоди роботи з 01.12.1993 по 30.11.1998 (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.01.2008 (згідно даних про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до сплати страхових внесків), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 4,02782. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, передбачено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки. З 1 березня 2019 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 року № 124 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено на 17%. Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 N 294-IX, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 склав 1638,00 грн. Розрахунок пенсії позивача, станом на 01.04.2020 наступний: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, 3764,40 грн., збільшена на 17%) х 4,02782 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 17739,93 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41583 (коефіцієнт страхового стажу) = 7376,80 грн. (розмір пенсії за віком) + 262,08 грн. (доплата за 16 років понаднормового стажу, 1638,00 грн. х 16%) = 7638,88 грн. (загальний розмір пенсії) х 90% (відсоток пенсії по інвалідності) = 6874,99 грн. (розмір пенсії по II групі інвалідності). Пенсію обчислено за документами, наявними в пенсійній справі, відповідно до норм чинного законодавства. Окрім того, відповідач звернув увагу суду на те, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" у 2020 році буде проведено з 01.05.2020, із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (4404,35 грн.) на 11 відсотків (4888,83 грн.). Враховуючи вищезазначене, відповідач зазначив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році проведено в автоматичному режимі за матеріалами пенсійної справи, з 01 травня 2020 року. Розмір пенсії позивача з 01.05.2020 з урахуванням проведеної індексації становить 7605,20 грн. Вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

Окрім того, відповідач у відзиві просить суд провести розгляд даної справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємному взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 1996 року отримував пенсію як інвалід внаслідок трудового каліцтва, розмір якої з 01.01.2004 обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI від 09.07.2003.

З 14.02.2008 позивач отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 7 місяців 9 днів, в тому числі 31 рік 6 місяців (враховано по 30.06.2013 року) - напрацьований страховий стаж та 10 років 1 місяць 9 днів - додатковий стаж, коефіцієнт страхового стажу з кратністю 1 - 0,41583.

Заробітну плату ОСОБА_1 враховано за періоди роботи з 01.12.1993 по 30.11.1998 (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.01.2008 (згідно даних про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до сплати страхових внесків), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 4,02782.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, передбачено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.

З 1 березня 2019 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено на 17%.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-ІХ, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 склав 1638,00 грн.

Станом на 01.04.2020 позивачу проведено розрахунок пенсії: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, 3764,40 грн., збільшена на 17%) х 4,02782 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 17739,93 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41583 (коефіцієнт страхового стажу) = 7376,80 грн. (розмір пенсії за віком) + + 262,08 грн. (доплата за 16 років понаднормового стажу, 1638,00 грн. х 16%) = 7638,88 грн. (загальний розмір пенсії) х 90% (відсоток пенсії по інвалідності) = 6874,99 грн. (розмір пенсії по II групі інвалідності).

09.04.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про проведення індексації, призначеної йому пенсії за інвалідністю згідно абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.03.2020.

16.04.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на заяву позивача надало відповідь № 1692-1687/П-02/8-2200/20, в якій зазначило, що з 1 березня 2019 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено на 17%. Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-ІХ, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 склав 1638,00 грн. Станом на 01.04.2020 позивачу проведено розрахунок пенсії, а саме: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, 3764,40 грн., збільшена на 17%) х 4,02782 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 17739,93 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41583 (коефіцієнт страхового стажу) = 7376,80 грн. (розмір пенсії за віком) + 262,08 грн. (доплата за 16 років понаднормового стажу, 1638,00 грн. х 16%) = 7638,88 грн. (загальний розмір пенсії) х 90% (відсоток пенсії по інвалідності) = 6874,99 грн. (розмір пенсії по II групі інвалідності). Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" у 2020 році буде проведено з 01.05.2020, із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (4404,35 грн.) на 11 відсотків (4888,83 грн.). А тому, враховуючи зазначене перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 року» позивачу буде проведено в автоматичному режимі за матеріалами пенсійної справи, з 1 травня 2020 року.

Позивач вважаючи, що відповідач невірно провів індексацію його пенсійної виплати, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV), для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно статей 27, 40 Закону 1058 - IV, розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу, отримуваного заробітку та показників середньої заробітної плати по Україні.

Тобто, чинним механізмом нарахування пенсій передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

Відповідно до статті 33 Закону 1058-IV, пенсія по II групі інвалідності призначається в розмірі 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону 1058-IV.

Відповідно до ч. 1 статті 28 Закону 1058-IV, (в редакції, чинній до 01.10.2011 року) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Статтею 24 Закону 1058-IV передбачено, що до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також період з дня встановлення інвалідності і до досягнення пенсійного віку (додатковий стаж).

Судом з матеріалів справи встановлено, що пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 7 місяців 9 днів, в тому числі 31 рік 6 місяців (враховано по 30.06.2013) - напрацьований страховий стаж та 10 років 1 місяць 9 днів - додатковий стаж, коефіцієнт страхового стажу з кратністю 1 - 0,41583.

Заробітну плату враховано за періоди роботи з 01.12.1993 року по 30.11.1998 року (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 року по 31.01.2008, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 4,02782.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ, який набрав чинності 11.10.2017 року, передбачено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.

З 1 березня 2019 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 року № 124 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено на 17%.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-ІХ, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 склав 1638,00 грн.

Судом встановлено, що позивачу станом на 01.04.2020 Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області проведено розрахунок пенсії, а саме: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, 3764,40 грн., збільшена на 17%) х 4,02782 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 17739,93 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41583 (коефіцієнт страхового стажу) = 7376,80 грн. (розмір пенсії за віком) + 262,08 грн. (доплата за 16 років понаднормового стажу, 1638,00 грн. х 16%) = 7638,88 грн. (загальний розмір пенсії) х 90% (відсоток пенсії по інвалідності) = 6874,99 грн. (розмір пенсії по II групі інвалідності).

Вказаний розрахунок наданий відповідачем при розгляді заяви позивача від 09.04.2020.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за гри календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Пунктом 5 Порядку № 124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 (далі - Постанова № 251) врегульовано порядок перерахунку та індексації пенсій.

Пунктом 1 Постанови № 251 встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Пунктом 3 Постанови № 251 установлено, що з 1 травня 2020 в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Суд аналізуючи норми Постанови № 251 встановив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 року" підлягає проведенню з 1 травня 2020 року.

При цьому, суд встановив, що позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію його пенсії з 01.03.2020 відповідно до коефіцієнту, визначеного згідно абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" буде проведено в автоматичному режимі за матеріалами пенсійної справи, з 01 травня 2020 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що під час розрахунку пенсії позивача, відповідач діяв правомірно.

Відповідно до частин першої та другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конституційний Суд України в рішенні від 01.12.2004 року №18-рп/2004 зазначив: поняття охоронюваний законом інтерес, який вживається в ряді законів, у логічно-смисловому зв'язку з поняттям права (інтерес у вузькому розумінні цього слова), який розуміє як правовий феномен, що: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Поняття охоронюваний законом інтерес у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям права має один і той же зміст.

Також, Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції, в рішенні від 14.12.2011 №19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Суд наголошує, що в даному випадку відповідачем будь-яких протиправних рішень, дій чи бездіяльності з приводу перерахунку пенсії позивача, які б порушували його право, свободи чи інтереси, не приймали та не вчиняли.

Отже, у даному випадку, позивач звернувся до суду за захистом прав, які жодним чином відповідачем, станом на час розгляду справи, не порушені.

Суд зазначає, що в разі якщо фактично спору між сторонами не існує, то спірні правовідносини не виникають, а відтак, і право на звернення до суду не може бути реалізоване.

У статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зазначається, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з практики Європейського суду з прав людини для того, щоби мати можливість звернутися за захистом до суду особа має довести, що вона є жертвою порушення прав. Щоби претендувати на статус жертви такого порушення, оспорюваний захід має безпосередньо зашкодити особі (рішення Аксу проти Туреччини [Aksu v. Turkey] пункт 50; Берден [Burden v. the United Kingdom] пункт 33; Тенасе проти Молдови [Tгnase v. Moldova]).

Тобто, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковим під час судового розгляду.

Позивач не навів жодних доказів щодо існування реального негативного впливу безпосередньо на його права та, що відповідач своїм рішенням, діями чи бездіяльністю порушив його права, свободи чи інтереси, та що в нього виникло право на звернення до суду за їх захистом.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

Згідно з оригіналом

Суддя І.І. Тарновецький