номер провадження справи 32/47/20
23.09.2020 Справа № 908/888/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: головуючий судя Колодій Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Новасардової І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарську справу
за позовом Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, а/с 3)
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Дубкової Тетяни Іванівни ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 604542,48 грн.
За участю представників сторін:
Від позивача - Сущенко П.Г., довіреність б/н від 03.02.2020;
Від відповідача - не з'явився
До Господарського суду Запорізької області звернулось Комунальне підприємство "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради з позовом про стягнення з Фізичної особи - підприємця Дубкової Тетяни Іванівни заборгованості за безоблікове водокористування у розмірі 604542,48 грн.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.04.2020 позовну заяву передано на розгляд судді Колодій Н.А.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.04.2020 вищевказану позовну заяву прийнято судом, відкрито провадження у справі № 908/888/20 (номер провадження 32/47/20). Розгляд справи призначено у спрощеному провадженні без виклику учасників справи.
13.05.2020 через відділ діловодства суду від відповідача на виконання ухвали суду від 30.04.2020 надійшли відзив позовну заяву та докази його направлення.
Від позивача надійшло клопотання вих. № 1745 від 21.05.2020 про приєднання доказів до матеріалів справи.
25.05.2020 до Господарського суду Запорізької області від позивача надійшла відповідь на відзив з додатками.
Через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання б/н від 25.05.2020 (вх. № 9960/08- 08/20) про приєднання доказів до матеріалів справи.
Судом долучено до матеріалів справи надані позивачем докази.
У зв'язку зі складністю справи ухвалою господарського суду Запорізької області від 30.04.2020, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 25.05.2020.
Ухвалою суду від 25.05.2020 закрито підготовче провадження, суд розпочав розгляд справи по суті в судовому засіданні 25.05.2020 за письмовою згодою представників сторін. В судовому засідлані оголошено перерву до 03.06.2020.
В судовому засіданні 03.06.2020 оголошено перерву до 16.06.2020.
Ухвалою суду від 16.06.2020 у зв'язку з карантином строк розгляду спору було продовжено та розгляд справи по суті відкладено на 16.07.2020.
01.07.2020 від представника фізичної особи - підприємця Дубкової Тетяни Іванівни надійшло клопотання (вх. № 12464/08-08/20) про приєднання доказів до матеріалів справи.
16.07.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням винесеним Запорізькийм окружним адміністративним судом у справі № 280/3849/20.
В судовому засіданні 16.07.2020 прийнято від позивача заперечення на заяву про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 16.07.2020 відмовлено у задоволені клопотанні про зупинення провадження у справі в судовому засіданні оголошено перерву до 02.09.2020.
Ухвалою суду від 02.09.2020 продовжено строк розгляду справи та відкладено розгляд справи по суті на 23.09.2020.
Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме, програмно - апаратного комплексу "Акорд".
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, які ґрунтуються на ст., ст. 11, 525, 526, 629ЦК України та ст. ст.174, 193 ГК України, Законом україни «Про житлово-комунальні послуги», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190.
В судове засідання 23.09.2020 представник відповідача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Відповідач не визнав заявлені позовні вимоги, просить суд відмовити в їх задоволенні з підстав викладених в відзиві (судом долучені до матеріалів справи).
За наслідками судового засідання 23.09.2020 судом оголошено вступну і резолютивну частини рішення у даній справі.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи у судовому засіданні, суд
Позовні вимоги ґрунтуються на тих обставинах, що на підставі рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 № 96 комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради визначено виконавцем комунальної послуги, зокрема з надання послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого постачання гарячої води, з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
30.09.2019 представниками комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради в присутності представника відповідача здійснено обстеження водопровідних мереж по об'єкту за адресою вул. Молодіжна, буд. 79, кв. 39 у м. Енергодар, за результатами якого складено Акт № 005/19 про наступне: виявлено, що в порушення вимог чинного законодавства, споживач самовільно користується системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення.
До вищезаначеного Акту додаються схеми підключення (схема приєднання житлового будинку № 79 по вул. Молодіжна до мережі господарчо-побутової каналізації КП «ТВК» ЕМР, схема приєднання житлового будинку № 79 по вул. Молодіжна до мережі господарчо-питного водопроводу КП «ТВК» ЕМР, схема приєднання житлового будинку № 79 по вул. Молодіжна до мережі теплопостачання КП «ТВК» ЕМР) та Акт обстеження № 1904 від 30.04.2019 складений представниками позивача в присутності представника відповідача, за результатами якого виявлено факт самовільного користування системами централізованого водопостачання (холодне водопостачання Ду 15, горяче водопостачання Ду 15) та водовідведення.
Вказані акти підписані представниками КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, представник споживача ФОП Дубкова Т.І. від підпису відмовилась.
У зв'язку з виявленим порушенням, яке зафіксоване в Акті від 30.09.2019, позивачем на підставі пунктів 3.3., 3.4., 3.14. Правил, здійснено розрахунок витрат води за період з 30.04.2019 по 28.11.2019 (з моменту надсилання листа до відповідача зі зверненням для підписання відповідних договорів до укладення між КП «Тепловодоканал» ЕМР та іншим споживачем (ФОП Чирва І.В.) договору про надання вищезазначених комунальних послуг), у зв'язку з чим виставлено відповідачу рахунки на загальну суму 604542,48 грн. (рахунок № 1/6-ЦВ з ВБС 1.2020 від 31.01.2020 на суму 262436,10 грн., рахунок № 1/6-ПГВ 1.2020 від 31.01.2020 на суму 258412,14 грн., рахунок № 1/6-ВП 1.2020 від 31.01.2020 (на суму 83694,24 грн.)
04.02.2020 позивач надіслав на адресу відповідача претензію вих. № 268 від 04.02.2020. з вимогою сплатити на користь КП «Тепловодоканал» ЕМР за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в сумі 604524,48 грн. на підставі рахунків за травень -листопад 2019 р. та додатком до претензії направив копії рахунків та розрахунок плати за самовільне користування. Вищезазначена претензія була вручена відповідачу 13.02.2020 особисто, про що свідчить повідомлення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Чинний тариф на послуги централізованого водопостачання та водовідведення на час виставлення претензії, встановлений рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 № 97 «Про встановлення тарифифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) та складають:
-з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 12,99 грн/м3 (з ЦЦВ),
- з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 20,82 грн/м3 (з ПДВ).
Тариф на послугу з централізованого постачання гарячої води встановлено рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 р. № 98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради та теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води» та складає:
- з централізованого постачання гарячої води - 41, 92 грн/м3 (з ПДВ).
Отже, у зв'язку с несплатою відповідачем грошових коштів за безоблікове водокористування в розмірі 604542,48 грн., позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача 604542,48 грн. за безоблікове водокористування.
Відповідач заперечив проти позову. В обґрунтування своїх заперечень посилається на ті обставини, що протягом певного часу між ним та позивачем велось листування щодо укладення договору на надання послуг по водопостачанню та водовідведенню (листи вих. № 26/09, № 26/09/01, № 26/09/02 від 26.09.2019 та заяву від 05.09.2019). Сторони не досягли згоди щодо вартості наданих послуг, оскільки, на думку відповідача, ціни (тарифи) на послуги з постачання централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, централізованого постачання холодної води в м. Енергодар, на підприємстві КП «Тепловодоканал» є не законними, з посиланням на ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої тарифи на комунальні послуги повинні встановлюватись Національною комісією, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг.
Спростовуючи доводи відповідача позивач посилається на пункт 2 ч.1 ст. 7 Закону України від 24.06.2004 № 1875- ІV «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Крім того, пунктом 2 частини «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
Згідно ст. 13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належить встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Пунктом 1 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. N 869 (в редакції яка діяла в період прийняття оскаржуваних рішень виконкому) передбачено, що цей Порядок визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно з пунктом 2 цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. N 869 (в редакції яка діяла в період прийняття оскаржуваних рішень виконкому):
«ліцензіат - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (далі - ліцензована діяльність);»
Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради отримало ліцензію на запровадження господарської діяльності з постачання теплової енергії 14.12.2018 року на підставі розпорядження голови Запорізької облжержадміністації від 14.12.2018 року № 347-л.
Згідно Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. N 869 (в редакції яка діяла в період прийняття оскаржуваних рішень виконкому)
«ліцензіат - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення (далі -ліцензована діяльність)».
Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради отримало ліцензію на запровадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення 14.12.2018 року на підставі розпорядження голови Запорізької облжержадміністації від 14.12.2018 року № 348-л.
11.04.2019 року виконавчим комітетом Енергодарської міської ради, було прийнято рішення № № 97, 98, якими встановлено тарифи для Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 3 «Мета, форми діяльності Регулятора та його основні завдання» Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» регулятор здійснює державне регулювання шляхом формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом.
Відповідно до абз. 6 частини 2 статті 6 «Повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
12 вересня 2018 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України видано наказ № 239, яким затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення.
Пунктом 1 Порядку передбачено, що цей Порядок визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб'єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб'єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого
встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про теплопостачання», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з пунктом 2 цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) і поширюється на суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Обґрунтування необхідності прийняття цього акта зазначено в пояснювальній записці до проекту наказу Мінрегіону «Про затвердження Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення», за підписом Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г.Зубко, яку розміщено на сайті.
Посилаючись на вищезазначені норми законодавства позивач вважає, що виконавчий комітет Енергодарської міської ради діяв в межах наданих повноважень щодо встановленння тарифів на комунальні послуги для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.
Суд погоджується з доводами позивача та зазначає, що питання законності встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради вже було предметом розгляду по справі № 280/1946/19.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду по справі № 280/1946/19, що набрала чинності, було скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2019 р. щодо визнання протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 97 та № 96 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. Судом апеляційної інстанції встановлено, що Виконавчий комітет в межах наданих повноважень правомірно та без порушення процедури прийняття відповідних рішень затвердив тарифи на комунальні послуги для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради. З дотриманням порядку інформування споживачів.
Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, обставини встановлені Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020 у справі №280/1946/19, в силу припису ч. 4 ст. 75 ГПК України, не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи, зокрема, щодо законності тарифів встановлених рішеннями № 97 та № 98 Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 97 та № 96 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради.
Щодо заперечень відповідача щодо до наміру укласти договір про надання послуг з централізованого водовідведення та водопостачання, суд зазначає наступне.
Порядок зміни та розірвання господарських договорів визначений ст.188 ГК України, згідно з якої сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
На момент розгляду справи доказів про те, що між КП «Тепловодоканал» та ФОП Дубковою Тетяною Іванівною укладені договори на надання послуг по вищезгаданому об'єкту за адресою: м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 79, кв. 39, сторонами не надано.
Прежставники сторін також в судовому засіданні підтвердили факт про те, що договори на надання послуг не укладалися.
Положеннями статті 19 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" закріплено, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору, що укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем.
Про здійснення відносин щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення виключно на договірних засадах, відповідно до Законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги», йдеться також у пункті 2.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27.06.2008 року № 190 (далі Правила).
Відповідно до п. 1.1 Правил, Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.
Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Водночас, законодавством встановлена відповідальність за безоблікове водокористування за відсутності укладеного договору із підприємством водопостачання.
Згідно приписів статті 46 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" особи, винні у самовільному підключенні споживачів до об'єктів та систем питного водопостачання і водовідведення притягаються до відповідальності згідно із законами України.
Відповідно до п.3.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190), водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Самовільне водоспоживання - це користування питною водою з міського водопроводу без дозволу Виконавця та/або без оформлення необхідних документів (в т. ч. без реєстрації у Виконавця в якості Споживача, ухилення чи відмова від укладення договору на надання послуг з водопостачання тощо).
Зважаючи на фактичну відсутність договірних відносин з позивачем, суд дійшов висновку про наявність факту самовільного користування відповідачем системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення, що підтверджується відповідними Актами складеними представниками позивача.
Посилання відповідача на недостимість цих актів як неналежних доказів по справі, у зв'язку з тим що вони не підписані безпосередньо Дубковою Т.І. (відмовилась від підпису), суд до уваги не приймає. Суд також вважає недоречними доводи відповідача щодо відсутності в цих актах фото та відео фіксації.
Акт обстеження від 30.09.2019 підписаний двома працівниками позивача виконуючим обов'язки начальника СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР Горлаковим Іваном Івановичем та контролером відділу з контролю абонентів СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР Анікєєнко Альоною Михайлівною, акт від 1904 від 30.09.2019 затверджений виконуючим обов'язки начальника СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР Горлаковим Іваном Івановичем та контролерем відділу, контролером відділу з контролю абонентів СзіЗЖКП КП «ТВК» ЕМР ОСОБА_1 та узгоджений з керівником групи по контролю абонентів Т.В. Кошелева.
На підтвердження повноважень представників позивача під час проведення обстеження 30.09.2019 року (виконуючий обов'язки начальника СзіЗЖКП Горлаков Іван Іванович та контролер відділу з контролю абонентів Анікєєнко Альона Михайлівна) позивачем надано до матеріалів справи копії наказі та робочі інструкції та посвідчення вказаних осіб.
Крім того, в своїх запереченнях відповідач посилається на те, що за період, за який стягується заборгованість, приміщення не використовулось, було зачинено та жодні комунальні послуги не отримувались. Згідно технічного паспорту № 34-1 від 15.01.2013, розроблений КП «Енергодарське БТІ» ЕМР на об'єкті нерухомості відповідача за адресою: вул. Молодіжна 79, 39 із сантехнічнів приладів встановлено один унітаз, та один рукомийник, змонтовано лічильник холодної та горячої води, які були опломбовані КП «ПКВ» ЕМР, яке на той час надавало дані комунальні послуги.
Позивач вважає, що факт користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення відповідач визнав, зазначивши в пропозиції на укладення договорів.
Заперечення відповідача щодо опломбовування лічнильників холодної та гарячої води КП «ПКВ» ЕМР, суд вважає такими що не підтверджено належними доказами.
По-перше, в Акті № 005/19 обстеження водопровідних мереж від 30.09.2019 представниками позивача не міститься посилань, на те що лічильники холодної та горячої води в приміщенні ОСОБА_2 були змонтовані та опломбовані. Натомість, в Акті № 1904 від 30.09.2019 зазначено, що в приміщенні є холодне водопостачання, Ду15, горяче водопостання Ду15, водовідведення.
На вимогу суду докази щодо опломбування лічильника холодної та горячої води, відповідач не надав, посилаючись на їх відсутність.
Крім того, суду не надано докази того, що відповідач звертався до позивача з приводу відключення водопостачання у зв'язку з відсутністю потреби в їх користуванні.
Розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку (п.3.1 Правил).
Відповідно до п. 3.2. Правил, водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Відповідно до п.п. 3.3 та 3.4 Правил № 190 у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Отже, безоблікове водокористування включає у себе дві самостійні дії за вчинення (здійснення) хоча б однієї: самовільне приєднання до систем водопостачання та водовідведення, або самовільне користування ними, наступає відповідальність.
У претензії від 04.02.2020 позивачем зазначається, що при проведенні перевірки 30.09.2019 було виявлено незаконне самовільне підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення (без укладення договору).
Матеріали справи свідчать, що в акті технічного обстеження № 005/19 від 30.09.2019 визначено початком безоблікового користування відповідачем - 30.04.2019.
На підставі вказаних нормативно -правових актів позивачем було здійснено розрахунок за безоблікове користування ФОП Дубковою Т.І. системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення за відповідною формулою.
В матеріалах справи міститься розрахунок заявленої до стягнення суми безоблікового водокористування за період з травня по листопад 2019 який складає 604542,48 грн. з врахуванням діючих тарифів у цей період.
Разом з тим, враховуючи заперечення відповідача та неможливість достовірно встановити час користування безоблікового водокористування, суд дійшов висновку про доцільність визначення розрахункового періоду відповідно до п. 3.4 Правил № 190 протягом одного місяця.
Судом здійснено перерахунок плати за без облікове водокистування протягом одгного місяця за вересень 2019 (Акт складений 30.09.2019) з урахуванням витрат води за пропускною спроможністю труби та вказаною формулою позивача та діючих тарифів.
Таким чином, вартість безоблікового водокористування за вереснь 2019 становить 88441,63 грн.: за послуги з централізованого водопостачання холодної води (з використанням ВБС) - 9920,28 без ПДВ, з урахуванням ПДВ складає 11904,33 грн.; централізоване постачання гарячої води - 31995,88 грн. без ПДВ, з урахуванням ПДВ складає 38395,05 грн.; послуга з централізованого водовідведення (з використанням ВБС) приймається 100% відсотків від споживання холодної та гарячої води) - 31785,20 грн. без ПДВ, з урахуванням ПДВ складає 38142,24 грн.
Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
Доводи відповідача, викладені ним у відзиві на позовну заяву в частині невизнання позовних вимог, підлягають відхиленню, як такі, що не відповідають чинному законодавству, не ґрунтуються на належних доказах і спростовуються фактично встановленими судом обставинами та матеріалами справи.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно ст.ст. 123, 129 ГПК України, судові витрати по сплаті судового збору у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради до Фізичної особи - підприємця Дубкової Тетяни Іванівни про стягнення заборгованості за безоблікове водокористування у розмірі 604542,48 грн. задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Дубкової Тетяни Іванівни ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, а/с 3, код ЄДРПОУ 42346158) заборгованість за безоблікове водокористування в сумі 88441 (вісімдесят вісім тисяч чотириста сорок одна) грн. 63 коп. та судового збору в сумі 1326 (одна тисяча триста двадцять шість) грн. 62 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. В решті позову відмовити.
Повний текст рішення оформлено і підписано "29" жовтня 2020.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст.ст. 254-256 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.А. Колодій