ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" жовтня 2020 р. справа № 300/1852/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді О.Л.Тимощука, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова»
до Міністерства енергетики України
про визнання протиправними дій щодо проведення планового аудиту та скасування наказу і зміни до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ.
1.1. Короткий зміст позовних вимог.
Державне підприємство «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» (надалі, також - позивач, ДП «Калуська ТЕЦ-Нова») в особі в.о. директора Похилко О.Л. 29.07.2020 звернулося в суд з позовною заявою до Міністерства енергетики України (надалі, також - відповідач, Міненергетики, Міненерго), у якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення планового аудиту ДП «Калуська ТЕЦ-Нова» відповідно до наказу Міненергетики №467 від 24.07.2020 та змін до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік Міністерства енергетики України, затверджених в.о. Міністра енергетики України 21.07.2020;
- визнати протиправними та скасувати зміни до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік Міністерства енергетики України, затверджені в.о. Міністра енергетики України 21.07.2020;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міненергетики №467 від 24.07.2020 «Про плановий внутрішній аудит діяльності Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова».
Підставою звернення до суду слугували протиправні, на переконання позивача, дії відповідача щодо прийняття змін до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік Міністерства енергетики України та наказу від 24.07.2020 за №467, оскільки такі суперечать приписам підпункту 34 пункту 4 Положення про Міністерство енергетики України, пунктів 2.9, 2.10 розділу 2 Порядку планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.05.2015 №106 зі змінами внесеними наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 31.05.2017 №368.
Позивач зазначає, що станом на момент аудиту будь яких інших нормативно-правових актів, які регулюють планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів у Міненергетики зареєстрованих та облікованих відповідно до вимог законодавства не існує.
Також позивач зазначає, що проведення такого аудиту приведе до зупинки підприємства, що є не допустимим перед початком опалювального сезону 2020-2021 років.
1.2. Позиція відповідача.
Міненерго із позовними вимогами не погоджується, вважає позов безпідставним і таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначає, що наказ Мінекономвугілля на який посилається позивач при обґрунтуванні позовної заяви скасований та прийнято новий. Механізм здійснення внутрішнього аудиту в Міненерго визначає внутрішній документ з питань здійснення внутрішнього аудиту - Порядок планування і здійснення внутрішніх аудитів, документування та реалізації результатів. Відповідач повідомив, що на момент планування та проведення внутрішнього аудиту позивача в Мінекоенерго розроблено новий Порядок планування і здійснення внутрішніх аудитів, документування та реалізації результатів у Міністерстві енергетики та захисту довкілля України, який зареєстрований наказом Мінекоенорго від 25.03.2020 №205. Також зазначив, вказаний порядок є внутрішнім документом щодо якого не передбачена державна реєстрація, а також те, що він є регуляторним а не нормативно-правовим актом. Щодо дотримання законодавства при зміні операційного плану в частині включення позивача до суб'єктів щодо яких здійснюється перевірка, відповідач вказав, що згідно п.2.15 Порядку, затвердженого наказом Мінекоенорго від 25.03.2020 №205 передбачено, що зміни до стратегічного та операційного планів вносяться в порядку їх затвердження не пізніше завершення планового періоду. Таким чином, вимоги законодавства в частині внесення змін до операційного плану відповідача були дотримані. Щодо форми та змісту програми планового внутрішнього аудиту, відповідач зазначив, що він повністю відповідає Порядку планування і здійснення внутрішніх аудитів, документування та реалізації результатів у Міністерстві енергетики та захисту довкілля України, який зареєстрований наказом Мінекоенорго від 25.03.2020 №205. Щодо періодів проведення аудиту відповідач вказав, що жодним нормативно-правовим актом не введено обмежень щодо періоду, який підлягає аудиторському дослідженню.
1.3. Заяви учасників справи та процесуальні дії суду.
Разом з позовною заявою до суду 29.07.2020 від позивача надійшла заява про забезпечення позову (а.с.2-8).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2020, у задоволенні заяви Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» від 27.07.2020 №100-1127 про забезпечення адміністративного позову - відмовлено (а.с.10-12).
Ухвалою суду від 03.08.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.78-79).
Пунктом 5 резолютивної частини ухвали суду від 03.08.2020 зобов'язано Міністерство енергетики України, у разі подання відзиву на позовну заяву, надати суду належним чином засвідчені письмові докази на підтвердження усіх обставин, що стосуються заперечень відповідача проти заявлених Державним підприємством «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» позовних вимог. Копії зазначених документів зобов'язано надати суду у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали.
Ухвала про відкриття провадження у відповідності до частини 10 статті 171 КАС України направлена сторонам із дотриманням вимог статті 126 КАС України.
Зазначена ухвала суду отримана позивачем 13.08.2020 та відповідачем 10.08.2020, що підтверджується відміткою на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.83,84).
Відповідачем 07.09.2020 подано відзив на позовну заяву (а.с.85-92) та документи витребувані судом (а.с. 93-107).
Ухвалою суду від 29.09.2020 витребувано в Міністерства енергетики України належним чином оформлені: - копії наказів Міненерговугілля від 26.02.2019 №76 та Мінекоенерго від 25.03.2020 №205, якими затверджено Порядок планування і здійснення внутрішніх аудитів документування та реалізації результатів, та сам Порядок, затверджений цими наказами; - копії документів, які підтверджують ознайомлення позивача чи обізнаність останнього про існування наказів Міненерговугілля від 26.02.2019 №76 та Мінекоенерго від 25.03.2020 №205 та їх офіційне оприлюднення. Зобов'язано Міністерство енергетики України надати витребувані судом докази до 12.10.2020.
До суду від відповідача 22.10.2020 надійшла заява з інших процесуальних питань, в якій відповідач просить визнати причини пропуску строку для подання належним чином оформлених копій витребуваних судом доказів поважними та поновити його. Також міністерство вказало, що всі накази Міненерговугілля та Мінекоенерго опубліковувались на офіційних сайтах зазначених міністерством. Інформація щодо ознайомлення працівників ДП «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» з вищезазначеними наказами в Міненерго відсутня (117-119). До заяви долучено витребувані судом Порядки (а.с.121-169).
Інших документів на адресу суду не надходило.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд зазначає, що строк розгляду цієї справи порушено з поважних причин, у зв'язку із необхідністю витребування додаткових доказів, для повного, всебічного та об'єктивного розгляду даної адміністративної справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
Згідно з операційним планом діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік (із змінами) Міністерства енергетики України, затвердженим 21.07.2020, у зв'язку із зростанням кредиторської заборгованості, позивача включено до проведення аудиту (а.с.99-105).
Наказом Міненерго від 24.07.2020 №467 аудиторський групі відповідача доведено здійснити з 27.07.2020 по 14.08.2020 плановий внутрішній аудит Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» за період з 01.01.2018 по завершений звітний період 2020 року (а.с.93), відповідно до програми планового внутрішнього аудиту діяльності позивача (а.с.94-95) та додатку до нього (а.с.96-98).
До Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» 27.07.2020 прибули посадові особи Міністерства енергетики України, проте представників відповідача на підприємство позивача не допущено.
Вважаючи протиправними дії відповідача, направлені на проведення планового аудиту діяльності позивача, а наказ №467 від 24.07.2020 таким, що прийнятий з порушенням вимог чинного законодавства і підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також застосовує норми законів України та підзаконних нормативно-правових актів, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом 34 частини 4 Положення про Міністерство енергетики України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 р. № 507, міненерго відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, організацію внутрішнього контролю і внутрішнього аудиту та їх здійснення на підприємствах (зокрема суб'єктах господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків чи становить величину, яка забезпечує право вирішального впливу держави на господарську діяльність таких суб'єктів господарювання), в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міненерго.
Згідно з частиною 8 вказаного Положення, Міненерго у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Міненерго, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Нормативно-правові акти Міненерго підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази Міненерго, видані в межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Відповідно до приписів статті 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 № 3166-VI, Міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр.
Накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.
Накази міністерства нормативно-правового змісту підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Накази міністерства, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами, після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях.
Всі накази міністерства оприлюднюються державною мовою на офіційному сайті міністерства в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Проекти наказів міністерства, які мають нормативно-правовий характер, оприлюднюються на офіційному веб-сайті міністерства відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами і пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Накази міністерства або їх окремі частини можуть бути оскаржені фізичними та юридичними особами до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Накази міністерства можуть бути скасовані Кабінетом Міністрів України повністю чи в окремій частині.
Скасування наказу міністерства Кабінетом Міністрів України має наслідком припинення вчинення будь-якими органами, особами дій, спрямованих на виконання скасованого наказу міністерства, здійснення повноважень, визначених цим наказом.
Згідно з статтею 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 № 1160-IV, регуляторні акти, прийняті Верховною Радою України, Президентом України та Кабінетом Міністрів України, офіційно оприлюднюються відповідно до Конституції України та інших законодавчих актів.
Регуляторні акти, прийняті Національним банком України, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, іншими державними органами, центральними органами виконавчої влади, державними спеціалізованими установами та організаціями, некомерційними самоврядними організаціями, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також їх посадовими особами, офіційно оприлюднюються в "Офіційному віснику" та у газеті "Урядовий кур'єр" не пізніш як у десятиденний строк після їх державної реєстрації або прийняття та підписання, у випадку, якщо ці регуляторні акти не підлягають державній реєстрації.
З метою визначення єдиних підходів до провадження діяльності з внутрішнього аудиту в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях, інших головних розпорядниках коштів державного бюджету (далі - державний орган), їх територіальних органах та бюджетних установах, що належать до сфери їх управління, оцінки якості такого аудиту розроблено стандарти внутрішнього аудиту затверджених Наказом Міністерства фінансів України 04.10.2011 № 1247 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14 серпня 2019 року № 344), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2011 р. за № 1219/19957 (надалі, також - Стандарти).
Відповідно до пункту 6 частини 1 розділу ІІ Стандартів, порядки та підходи до здійснення внутрішнього аудиту визначаються у внутрішніх документах із питань внутрішнього аудиту з урахуванням специфіки діяльності установи, розміру та структури підрозділу внутрішнього аудиту, складності об'єктів внутрішнього аудиту та виконуваної роботи.
Згідно з пунктами 2-7 частини 3 (стандарт 7 «Планування діяльності з внутрішнього аудиту») розділу ІІІ Стандартів, керівник підрозділу внутрішнього аудиту забезпечує формування стратегічного та операційного планів на підставі результатів оцінки ризиків з метою визначення пріоритетів роботи підрозділу внутрішнього аудиту, що мають враховувати стратегію (пріоритети) та цілі діяльності установи.
З метою формування стратегічного та операційного планів керівник підрозділу внутрішнього аудиту повинен з'ясувати та врахувати думку керівника установи, а також провести консультації з відповідальними за діяльність особами щодо проблемних питань та ризиків, які впливають на досягнення установою цілей.
Стратегічний та операційний плани формуються підрозділом внутрішнього аудиту на підставі документально оформленої оцінки ризиків, яка проводиться не рідше одного разу на рік.
До операційних планів не включається здійснення внутрішніх аудитів на підприємствах, в установах та організаціях, у яких із тих самих питань і за той самий період підрозділом внутрішнього аудиту здійснено внутрішні аудити менше ніж один календарний рік тому.
Дія цього Стандарту не поширюється на повторні внутрішні аудити, що здійснюються підрозділом внутрішнього аудиту для дослідження фактів, викладених у скарзі на дії працівників підрозділу внутрішнього аудиту, що надійшла до установи.
У разі зміни стратегії (пріоритетів) та цілей діяльності установи, за результатами проведення оцінки ризиків та з інших обґрунтованих підстав керівник підрозділу внутрішнього аудиту забезпечує перегляд та внесення змін до стратегічного та операційного планів.
За потреби внесення змін до стратегічного та операційного планів керівник підрозділу внутрішнього аудиту надає керівнику установи відповідне письмове обґрунтування.
Для забезпечення виконання підрозділом внутрішнього аудиту стратегічного та операційного планів керівник підрозділу внутрішнього аудиту подає керівнику установи інформацію про потреби в ресурсах.
У разі обмеження підрозділу внутрішнього аудиту в ресурсах керівник підрозділу внутрішнього аудиту письмово інформує керівника установи та аудиторський комітет (у разі його утворення) із зазначенням наслідків таких обмежень та надає пропозиції щодо вирішення зазначеного питання.
Для ефективного використання трудових ресурсів керівник підрозділу внутрішнього аудиту визначає обсяги планового робочого часу на здійснення внутрішніх аудитів та виконання заходів з іншої діяльності з внутрішнього аудиту.
Стратегічний та операційний плани формуються з урахуванням резерву робочого часу на здійснення позапланових внутрішніх аудитів.
У разі утворення підрозділів внутрішнього аудиту в територіальних органах та бюджетних установах, що належать до сфери управління державного органу, керівник підрозділу внутрішнього аудиту державного органу визначає єдині підходи до планування діяльності з внутрішнього аудиту.
Порядки та підходи до здійснення внутрішнього аудиту визначаються у внутрішніх документах із питань внутрішнього аудиту з урахуванням специфіки діяльності установи, розміру та структури підрозділу внутрішнього аудиту, складності об'єктів внутрішнього аудиту та виконуваної роботи.
Відповідно до пунктів 2.3, 2.9 та 2.10 розділу 2 Порядку планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України затвердженого наказом Міненерговугілля від 20.05.2015 №106 зі змінами внесеними наказом Міненерговугілля від 31.05.2017 №368 (надалі, також - Порядок №106), піврічні плани проведення внутрішніх аудитів формується Підрозділом ВА на підставі оцінки ризиків діяльності об'єкта внутрішнього аудиту та визначають теми внутрішніх аудитів. Керівник підрозділу ВА подає План на затвердження Міністру не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного півріччя. Зміни до піврічних планів вносяться в порядку їх затвердження не пізніше ніж за 15 календарних днів до завершення року чи півріччя відповідно.
Пунктом 2.3 Порядку планування і здійснення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, затвердженим Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 26.02.2019 №76 (надалі, також - Порядок №76), передбачено, що стратегічний план повинен врахувати стратегію Міненерговугілля та визначати завдання і результати, яких Департамент ВА повинен досягнути протягом наступних трьох років. Операційний план складається на календарний рік з урахуванням завдань та результатів виконання стратегічного плану.
Згідно з пунктами 2.3, 2.14, 2.15, 2.17 Порядку планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та захисту довкілля України затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 25.03.2020 №205 (надалі, також - Порядок №205), стратегічний план повинен врахувати стратегію Мінекоенерго та визначати завдання і результати, яких Департамент повинен досягнути протягом наступних трьох років. Операційний план складається на календарний рік з урахуванням завдань та результатів виконання стратегічного плану. Керівник Департаменту подає стратегічний та операційний плани на затвердження Міністру не пізніше ніж за десять календарних днів до початку планового періоду. Стратегічний та операційний плани складаються за формою встановленою Мінфіном. Зміни до стратегічного та операційного планів вносяться в порядку їх затвердження не пізніше затвердження планового періоду. Стратегічний та операційний план та зміни до них оприлюднюються на офіційному веб-сайті Мінекоенерго протягом десяти робочих днів після їх затвердження Міністерством.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційного з'ясування усіх обставин справи, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).
ІV. ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що суть спору полягає в застосуванні сторонами до спірних правовідносин різних редакцій Порядку планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів.
Як встановлено судом, позивач вважає необхідним застосування приписів Порядку планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого наказом Міненерговугілля від 20.05.2015 №106 зі змінами внесеними наказом Міненерговугілля від 31.05.2017 №368, оскільки він офіційно опублікований на сайті відповідача.
Водночас інші порядки, у тому числі Порядок планування і здійснення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, затверджений Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 26.02.2019 №76 (надалі, також - Порядок №76) (а.с.143-169), на підставі якого затверджувався оперативний план діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік (із змінами) Міністерства енергетики України та Порядок планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів в Міністерстві енергетики та захисту довкілля України, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 25.03.2020 №205, який застосований відповідачем при внесенні змін до операційного плану, на сайті Міністерства енергетики України не опубліковані.
На підтвердження відсутності оприлюднення Порядку №205 та Порядку №76 позивачем надано витяг опублікованих наказів Міністерства із офіційного сайту Міністерства енергетики України (а.с.36-49). Судом перевірено вказану інформацію сайту Міністерства та встановлено відсутність публікації наказів про затвердження вищезазначених Порядків, якими керувався відповідач у своїй діяльності.
Окрім цього доводи відповідача в заяві з інших процесуальних питань від 19.10.2020 (а.с.117-119) про те, що накази про затвердження Порядку №205 Мінекоенерго та Порядку №76 Міненерговугілля опубліковувалися на офіційних сайтах зазначених міністерств не підтверджена жодними доказами, а тому не може бути підтверджено судом. Крім цього, суд зазначає, що вказана заява з додатками, в порушення частини 9 статті 79 КАС України, не направлена позивачу.
Щодо посилання позивача на необхідність державної реєстрації вказаних наказів, суд відхиляє вказані твердження, оскільки наведені вище Порядки не є нормативно-правовими актами міністерства, а регуляторними актами до яких ставиться виключно обов'язок офіційної публікації.
Таким чином, у зв'язку із не опублікуванням, у встановлений законом спосіб, Порядку №205 Мінекоенерго та Порядку №76 Міненерговугілля та відсутністю підтвердженої інформації про обізнаність позивача про існування таких порядків, суд приходить до висновку, що позивач не мав можливості адекватно спланувати свою поведінку для ефективного проведення аудиту його діяльності.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що підготовка та надання аудиторам всіх необхідних до перевірки документів є неможливим без відволікання персоналу позивача від звичайних трудових обов'язків, а з врахуванням стислих строків внесення змін до операційного плану - 21.07.2020, оприлюднення на сайті міністерства - 24.07.2020, планування аудиту та прибуття аудиторів на підприємство - 27.07.2020 та безпосередній початок аудиту - 28.07.2020, надання аудиторам всієї необхідної інформації без суттєвого ускладнення роботи підприємства є неможливим. Виходячи із запиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства енергетики України від 27.07.2020 (а.с.50-52) до 28.07.2020 (за 1 день) підприємство зобов'язано було надати пакет документів фінансової, господарської та внутрішньої діяльності починаючи з 01.01.2018, всього 29 пунктів. На думку суду, таке надмірне навантаження на позивача є небезпечним для населення, з урахуванням того, що позивач як постачальних теплової енергії проводить роботу з підготовки систем до опалювального сезону 2020-2021 років.
Суд наголошує, що в порушення стандарту 7 «Планування діяльності з внутрішнього аудиту» з керівником позивача не проведено жодних консультацій. Доказів протилежного суду не надано.
Що стосується процедур планування аудиту, яка передбачена Порядком №106 та Порядками №205 та №76 то суд наголошує на їх суттєвих відмінностях, зокрема в тому, що порядком №106 розроблялися піврічні плани проведення аудиту на відміну від річного плану, який передбачений Порядком №205. Таким чином, враховуючи відсутність обізнаності позивача з іншим порядком планування внутрішнього аудиту, останній не міг знати про можливість включення його до операційного плану в другому півріччі 2020 року, що в свою чергу суттєво ускладнило можливість нележно підготуватися та надати усі необхідні документи для внутрішнього аудиту його діяльності.
В обґрунтування необхідності включення позивача до операційного плану діяльності внутрішнього аудиту є відомості про те, що станом на 01.01.2018 кредиторська заборгованість - 86 млн, на І квартал 2020 - 273 млн., прибуток у 2017 році - 34,7 млн, у 2019 році - збиток 60,4 млн (а.с.29). Суд не бачить у вказаному обґрунтуванні необхідності негайного проведення аудиту (період внесення змін до операційного плану та прибуття аудиторів на підприємство - 6 днів), який може спричинити ще більше погіршення діяльності підприємства. Водночас позивач може бути включений до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2021 рік Міністерства енергетики України з дотриманням вимог закону. Таким чином обставини, якими відповідач обгрунтовує терміновість проведення внутрішнього аудиту є неспівмірними із негативними наслідками, спричиненими його проведенням.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно.
Принцип добросовісності - загальноправовий принцип, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів при виконанні своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав. У суб'єктивному значенні добросовісність може розглядатися як усвідомлення суб'єктом власної сумлінності та чесності при здійсненні ним прав і виконанні обов'язків.
На переконання суду оскаржувані дії та рішення відповідача також порушують принцип пропорційності, який характеризується дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване відповідне рішення чи дія.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку про те, що включення позивача до операційного плану внутрішнього аудиту та проведення внутрішнього аудиту позивача здійснено з порушенням встановленої процедури, тобто не у спосіб визначений законом, необґрунтовано, не добросовісно, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, з порушенням принципу пропорційності, відтак позовні вимоги Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» підлягають задоволенню у повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Наявним в матеріалах справи платіжним дорученням №6276 від 28.07.2020 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 6306,00 грн (а.с.14), а тому ця сума підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача.
Сума судового збору за подання заяви про забезпечення позову не підлягає розподілу в зв'язку з відмовою в такому забезпеченні.
Доказів понесення сторонами інших судових витрат суду не подано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297, 299, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства енергетики України (код ЄДРПОУ 37552996), направлені на проведення планового аудиту Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» (код ЄДРПОУ 40885849) відповідно до наказу №467 від 24.07.2020 та змін до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік Міністерства енергетики України, затверджених в. о. Міністра енергетики України 21.07.2020.
Визнати протиправними та скасувати зміни до операційного плану діяльності з внутрішнього аудиту на 2020 рік Міністерства енергетики України, затверджені в.о. Міністра енергетики України від 21.07.2020 в частині включення Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова».
Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства енергетики України №467 від 24.07.2020 «Про плановий внутрішній аудит діяльності Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства енергетики України (код ЄДРПОУ 37552996) на користь Державного підприємства «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова» (код ЄДРПОУ 40885849) судовий збір в розмірі 6 306 (шість тисяч триста шість) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Державне підприємство «Калуська Теплоелектроцентраль-Нова», адреса: вул. Промислова, буд. 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77304, код ЄДРПОУ 40885849;
відповідач: Міністерство енергетики України, адреса: вул.Хрещатик, будинок 30, місто Київ, Україна, 01601, код ЄДРПОУ 37552996.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.