Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 жовтня 2020 р. Справа№200/8562/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , Позивач) звернувся Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Управління ПФУ), відповідно до тексту якого позивач просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення від 28.05.2020 №2133 Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”
- зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької повторно розглянути заяву від 26.05.2020 про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із врахуванням висновків суту;
- зобов'язати зарахувати до пільгового стажу роботи періоди навчання у Селидівському гірничому технікумі, період роботи з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП “Плутон”, з 02.12.1997 по 31.07.1998 на підприємстві ПП “Рудник”, з 03.08.2016 по 25.05.2020 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахвська”, до страхового стажу зарахувати періоди з 01.06.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахвська”, з 03.12.2019 по 26.12.2019 на підприємстві ДП “Шахта М.С. Сургая”, з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП “Селидівугілля” ВП “Шахта “Курахівська” з 01.05.2020 по 25.05.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.
26.05.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до п. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 28.05.2020 №2133 Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачу відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідної кількості пільгового стажу. Вказана відсутність зумовлена не зарахуванням до пільгового стажу періоду навчання, періодів трудової діяльності у зв'язку із не наданням документів на підтвердження пільгового характеру роботи, не сплатою страхових внесків підприємством. Не погодившись з відмовним рішенням ОСОБА_2 звернувся до суду за його оскарженням.
Ухвалою суду від 21.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Відповідачем, у встановлений судом строк, надано відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
ОСОБА_1 , 26.05.2020 звернувся по веб-порталу Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі Управління) із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. №1058-ІУ (далі - Закон №1058).
Відповідно до наданих документів страховий стаж позивача склав 25 років 07 місяців 04 дні, в тому числі стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 1 - шахтарі - 19 років 04 місяці 24 дні, за ст.14.25 - 17 років 07 місяців 04 дні, за ст.14-20 - 1 рік 09 місяців 20 днів.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи:
- з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП «Плутон», з 02.12.1997 по 31.07.1998 на ПП «Рудник», оскільки відсутні довідки, підтверджуючі особливий характер роботи та довідки про підземні спуски;
- з 03.08.2016 по 25.05.2020 на ДП «Селидіввугілля ВП «шахта «Курахівська», оскільки згідно довідки про підземні спуски №169 від 12.05.2020 не відпрацьовано повний робочий день під землею, згідно Постанови Кабінету Міністрів №461 від 24.06.2016.
Період роботи з 19.04.1999 по 25.10.1999 на ДП «Селидіввугілля ВП «Шахта «Курахівська» зараховано за фактичними спусками в шахту відповідно до п.п. 6,7 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383.
До страхового стажу не зараховано періоди роботи:
- з 01.06.2010 по 31.12.2010 на ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська», з 03.12.2019 по 26.12.2019 на ДП «Шахта ім. М.С.Сургая», з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська», оскільки відсутні сплати щомісячних внесків до МЗД України
- з 01.05.2020 по 25.05.2020 - відсутня нарахована сума заробітної плати СПОВ (ОК-5 від 26.05.2020).
За вказаних обставин позивачу відмовлено в призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку за нормами пункту третього статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю пільгового стажу 25 років в підземних умовах.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України (паспорт № НОМЕР_2 ) виданий 15.05.2018, орган що видав №1452).
Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 41247274) орган виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011 (далі за текстом - Положення №384/2011).
26.05.2020, позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
До заяви про призначення пенсії, позивачем були додані наступні документи:
- паспорт і НОМЕР_3 ;
- трудова книжка серії НОМЕР_4 від 31.05.1991;
- диплом про навчання сері НОМЕР_5 від 19.06.1992;
- довідка, що підтверджує особливий характер роботи виданої ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» №167 від 12.05.2020;
- довідка про підземні спуски виданих ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» № 168, № 169 від 12.05.2020;
- довідка про підземні спуски виданої ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Україна» № 1-937 від 21.04.2020;
- довідка, що підтверджують особливий характер роботи виданої ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» № 150 від 15.05.2020;
- довідка, що підтверджує особливий характер роботи виданої ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» № 20 від 26.05.2020;
- довідка про підземні спуски виданої ВП «Шахта «Курахівська» №190 від 26.05.2020;
- історична довідка видана ВП «Шахта «Курахівська» № 167 від 12.05.2020.
Рішенням Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.05.2020 №2133 позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку згідно п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Згідно тексту оскаржуваного рішення:
- до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП «Плутон», з 02.12.1997 по 31.07.1998 на ПП «Рудник», через відсутність довідок підтверджуючіх особливий характер роботи та довідок про підземні спуски.
- період роботи з 19.04.1999 по 25.10.1999, на підприємстві «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» зараховано за фактичними спусками в шахту відповідно до пп. 6, 7 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, яким передбачено для працівників, спеціалізованих підприємств і організацій, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених списками, та у разі неритмічної роботи підприємства розрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 21 - при п'ятиденному робочому тижні. „
- до пільгового стажу не зараховано період з 03.08.2016 по 25.005.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «шахта «Курахівська», оскільки згідно довідки про підземні спуски №169 від 12.05.2020 не відпрацьовано повний робочий день під землею, згідно Постанови Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016.
- до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.06.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівска» з 03.12.2019 по 26.12.2019 на підприємстві ДП «Шахта ім. М.С. Сургая», з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» оскільки відсутні сплати щомісячних внесків до МЗД України, з 01.05.2020 по 25.05.2020 відсутня нарахована сума заробітної платив СПОВ (ОК - 26.05.2020).
Позивач не погодившись з рішенням відповідача, звернувся до суду за його оскарженням, отже предметом оскарження є рішення відповідача про відмову призначенні пенсії, при цьому позивач оскаржує його в частині не зарахування до пільгового стажу роботи періоди навчання у Селидівському гірничому технікумі, період роботи з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП “Плутон”, з 02.12.1997 по 31.07.1998 на підприємстві ПП “Рудник”, з 03.08.2016 по 25.05.2020 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахівська”, до страхового стажу зарахувати періоди з 01.06.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахівська”, з 03.12.2019 по 26.12.2019 на підприємстві ДП “Шахта М.С. Сургая”, з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП “Селидівугілля” ВП “Шахта “Курахівська” з 01.05.2020 по 25.05.2020.
Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту з приводу правомірності відмови у призначенні пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Законом України Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до статті 14 Закону № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статті 114 Закону № 1058- IV (чинна редакція) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до ст. 62 вищевказаного Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Це передбачено Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», а саме п. 20, згідно якого лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Відповідач не заперечує, що посади, які обіймав позивач, належать до Списку № 1.
Згідно зі ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд зазначає, що вищевказаний Порядок поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Підставою для не зарахування відповідачем спірних періодів трудової діяльності позивача з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП «Плутон», з 02.12.1997 по 31.07.1998 на ПП «Рудник», вказано відсутність довідок підтверджуючих особливий характер роботи та довідок про підземні спуски.
У трудовій книжці ОСОБА_1 , серії НОМЕР_4 у спірні періоди містяться наступні записи:
- 21.05.1997 позивач прийнятий на ПП «Плутон» гірничим робітником (запис №13 наказ від 22.05.1997);
- 23.11.1997 звільнений за власним бажанням (запис №14, наказ від 26.11.1997);
- 02.12.1997 прийнятий на ПП «Рудник» гірничим робітником (запис №15 наказ від 05.12.1997);
- 31.07.1998 звільнений за власним бажанням (запис №15, наказ від 31.07.1998);
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років», до якого входить посада гірничого робітника.
Тобто, вказані записи у трудовій книжці за спірні періоди з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП «Плутон», з 02.12.1997 по 31.07.1998 на ПП «Рудник» підтверджують факт роботи позивача у підземних умовах за професією, що віднесена до Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви незарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Суд зауважує, що в рішенні від 28.05.2020 № 2133 зазначено, що відповідно наданих документів загальний стаж роботи позивача складає 25 років 07 місяців 04 дні. В тому числі стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 1 - шахтарі, складає 19 років 04 місяці 24 дні, за ст. 14.25 - 17 років 07 місяців 04 дні, за ст. 14-20 01 рік 09 місяців 20 днів.
Виходячи з цього, позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку за нормами п. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.
Разом із тим, за результатами розгляду поданих документів суд дійшов висновку, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не дотримано вимог пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1.
Відповідачем до суду не надано доказів повідомлення позивача про необхідність подання додаткових документів, які б підтвердили пільговий стаж позивача за періоди з з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП «Плутон», з 02.12.1997 по 31.07.1998 на ПП «Рудник».
Крім того, відповідно до абзацу третього п. 4.1 розділу IV Порядку № 22-1 передбачено, що заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Отже, з наведених норм чинного законодавства випливає дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійний орган повинен використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Відповідачем не надано доказів того, що позивача було ознайомлено з переліком відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви, як це передбачено п. 4.1 розділу IV Порядку №22-1, натомість рішення про відмову прийнято упродовж 3 днів з дня надходження заяви на призначення пенсії, тобто відповідача не скористався наданими повноваженнями щодо, надання позивачу відповідної розписки з переліком не достатніх документів у відповідача.
Щодо не зарахування спірних періодів трудової діяльності позивача з 01.06.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівска» з 03.12.2019 по 26.12.2019 на підприємстві ДП «Шахта ім. М.С. Сургая», з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Курахівська» оскільки відсутні сплати щомісячних внесків до МЗД України, з 01.05.2020 по 25.05.2020 через відсутність нарахованої суми заробітної платив СПОВ (ОК - 26.05.2020), суд зазначає наступне.
З індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5) вбачається, що дійсно за періоди 01.06.2010 по 31.12.2010 та з 03.12.2019 по 26.12.2019, з 09.01.2020 по 30.04.2020 року страхові внески до Пенсійного фонду України не надходили.
Разом з тим, з вищезазначеної відомості (форма ОК-5) також вбачається, що позивачу у вищенаведених періодах нараховувалася заробітна плата, на яку відповідно нараховувався єдиний соціальний внесок.
Системний аналіз даних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
На підставі частини першої статті 16 Закон № 1058-IVзастрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (пункт6 частини другої статті 17 Закону № 1058-IV) незалежно від фінансового стану платника (частини дванадцятастатті20 Закону № 1058-IV).
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону №2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 26 Закону №2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
З наведеного слідує, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивачу періоди його роботи.
Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, яка була викладена Верховним Судом раніше, зокрема у постанові від 09.09.2019 у справі №242/5448/16-а.
На переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися та сплачувалися страхові внески, а тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу, для призначення пенсії періоди роботи позивача 01.06.2010 по 31.12.2010 та з 03.12.2019 по 26.12.2019, з 09.01.2020 по 30.04.2020 року.
Крім того, необхідно зауважити, що посилання Відповідача в рішенні № 2133 від 28.05.2020 року стосовно не зарахування позивачу до страхового стажу період роботи з 01.05.2020 по 25.05.2020, є обґрунтованим, оскільки Позивачем була подана заява про призначення пенсії - 26.05.2020 року, тобто до нарахування заробітної плати за травень 2020 року.
Щодо неврахування періоду навчання у Селидівському гірничому технікумі до пільгового стажу, суд зазначає наступне.
За частиною 1 статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Відповідно до пункту «д» частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до п.п. "з" п. 109 розд. VIII Постанови Ради Міністрів СРСР "Про затвердження Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій" від 03.08.1972 № 590 крім роботи в якості робітника або службовця до загального стаж роботи зараховується також: навчання в училищах і школах системи державних трудових резервів і системи професійно-технічної освіти (в ремісничих, залізничних училищах, гірничопромислових школах і училищах, школах фабрично-заводського навчання, училищах механізації сільського господарства, технічних училищах, професійно-технічних училищах і т. д.) і в інших училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, з підвищення кваліфікації і з перекваліфікації.
Приписами частини 3 п. 109 розділу VIII постанови Ради міністрів СРСР № 590 від 03.08.1972 передбачено, що при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (Підпункти "а" і "б" пункту 16), і пенсій у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт "в" пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах "до" і "л", прирівнюються за вибору яка звернулася за призначенням пенсії або до роботи, яка передувала даного періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті "з", прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що для зарахування даного періоду навчання до пільгового стажу, особа після завершення навчання має працевлаштуватись за професією, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, враховуючи те, що під час судового розгляду встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач після навчання працював на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку, то період навчання в Селидівському гірничому технікумі підлягає зарахуванню до пільгового стажу.
Щодо зарахування відповідачем, періоду роботи позивача з 19.04.1999 по 25.10.1999, на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВИ «Шахта «Курахівська» за фактичними спусками в шахту із посиланням на п.п. 6, 7 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, суд зазначає наступне.
Пунктом 6 Порядку № 383 визначено, що працівникам спеціалізованих підприємств і організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних та ін.), зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених Списками, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, відпрацьовані на цих підприємствах або в організаціях, за результатами атестації відповідних робочих місць.
Пунктом 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.
Цей же порядок застосовується при обчисленні пільгового стажу працівників, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
Таким чином, застосування особливого порядку розрахунку стажу, на підставі пункту 7 Порядку № 383, можливий лише за неритмічної роботи підприємства.
Спірне рішення про відмову у призначенні пенсії не містить посилання на інформацію, або документи стосовно неритмічності роботи підприємства, відповідачем не доведено обставин для не врахування в повному обсязі спірного періоду до пільгового стажу роботи за даними трудової книжки які свідчать про повну зайнятість позивача повний робочий день під землею.
Також відповідач не врахував до пільгового стажу позивача період роботи з 03.08.2016 по 25.05.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «шахта « Курахівська» в зв'язку із тим, що відповідач вважає, що з довідки про підземні спуски № 169 від 12.05.2020 року не відпрацьовано повний робочий день під землею згідно ПКМ України № 461 від 24.06.2016 року.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Розділом 1 «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» цього Списку передбачено, що правом на пенсію за статтею 14 Закону N 1788-ХИ (не менш 25 років), користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджувальних шахт для видобутку вугілля.
Згідно інформації, що викладена у довідці №167 від 12.05.2020 відокремленим підрозділом «Шахта Курахівська» позивач працював повний робочий день на підземних роботах в шахті «Курахівська» у період з 03.08.2016 по 01.04.2019 виконував «Гірничі роботи» «Видобування вугілля підземним способом» за посадою помічник начальника дільниці ШТ, що передбачена списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП, підстава Постанова КМУ №461 від 24.06.2016, Постанова КМУ №202 від 31.03.1994.
Щодо зарахування періоду роботи з 19.04.1999 по 25.10.1999 за фактичними спусками в шахту суд зазначає на ступне.
Згідно інформації, що викладена у довідці №167 від 12.05.2020 відокремленим підрозділом «Шахта Курахівська» позивач працював повний робочий день на підземних роботах в шахті «Курахівська» у період з 19.04.1999 по 25.10.1999 виконував «Гірничі роботи» «Видобування вугілля підземним способом» за посадою електрослюсар підземний 5р.на дільниці ЕМВ, що передбачена списком 1, розділ 1, підрозділ 1, код КП 1010100а, Підстава Постанова КМУ №162 від 11.03.1994 року.
Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_4 позивач у періоди з 19.04.1999 по 25.10.1999, з 03.08.2016 по 25.05.2020 на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «шахта «Курахівська» та довідок №167 від 12.05.2020 позивач виконував роботи повний робочий день.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не враховано вказані періоди трудової діяльності позивача до пільгового стажу.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Згідно частин 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 року суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання рішення відповідача №2133 від 28.05.2020 року, таким що прийнято не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, отже вказане рішення підлягає скасуванню, та як наслідок наявні підстави для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії зарахувавши до пільгового стажу роботи періоди навчання у Селидівському гірничому технікумі, період роботи з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП “Плутон”, з 02.12.1997 по 31.07.1998 на підприємстві ПП “Рудник”, з 03.08.2016 по 25.05.2020 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахвська”, до страхового стажу зарахувати періоди з 01.06.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахвська”, з 03.12.2019 по 26.12.2019 на підприємстві ДП “Шахта М.С. Сургая”, з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП “Селидівугілля” ВП “Шахта “Курахівська”.
У задоволенні вимоги, щодо зобов'язання зарахувати до страхового стажу період з 01.05.2020 по 26.05.2020 відмовити з підстав, що вказані в мотивувальній частині рішення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.05.2020 №2133 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.05.2020 про призначення пенсії зарахувавши до пільгового стажу роботи період навчання у Селидівському гірничому технікумі, період роботи з 21.05.1997 по 23.11.1997 на ПП “Плутон”, з 02.12.1997 по 31.07.1998 на підприємстві ПП “Рудник”, з 03.08.2016 по 25.05.2020 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахівська”, до страхового стажу періоди з 01.06.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ДП “Селідіввугілля” ВП “Шахта “Курахівська”, з 03.12.2019 по 26.12.2019 на підприємстві ДП “Шахта М.С. Сургая”, з 09.01.2020 по 30.04.2020 на ДП “Селидівугілля” ВП “Шахта “Курахівська”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок гривень) 80 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 21 жовтня 2020 року.
Суддя І.В. Буряк