Рішення від 26.10.2020 по справі 755/13685/20

Справа № 755/13685/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" жовтня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі :

головуючого судді Виниченко Л.М.,

при секретарі Сіренко Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 755/13685/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Києві про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва із адміністративним позовом у якому просить скасувати постанову інспектора роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у м. Києві лейтенанта поліції Литвиненка Ю.А. від 13.09.2020 року серії ЕАМ № 3131339 та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що він рухався по вул. Гната Хоткевича та повертав на проспект Юрія Гагаріна. На перехресті працює світлофор із зеленою стрілкою «наліво».

Вказує, що він проїхав світлофор на дозволяючий сигнал світлофора та зупинився для того, щоб пропустити транспортні засоби, що рухалися та мали перевагу на проїзд перехрестя. Коли дорожня ситуація дозволила він закінчив свій маневр.

Також зазначає, що інспектор поліції рухався в іншому напрямку та не міг бачити всю ситуацію з початку, однак зупинив його та вислухав пояснення з цього приводу з якими погодився.

Позивач вказує, що через два дні він отримав постанову серії ЕАМ № 3131339 де зазначено про порушення ним правил дорожнього руху та про відмову в отриманні постанови, яку йому ніхто не пропонував отримати.

Зазначає, що із вказаною постановою він не погоджується, оскільки в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.

Крім цього вказує, що постанову було винесено на місці правопорушення, яке він нібито вчинив, а не за місцем знаходження відповідного органу, що являється грубим порушенням його прав.

Також до постанови не було долучено доказів вчинення правопорушення передбачених ст. 251 КУпАП, а тому таку постанову слід визнати такою, що винесена без достатніх доказів.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 28.09.2020 року відкрито провадження у справі (а.с. 9).

16 жовтня 2020 року Дніпровським районним судом м. Києва постановлено ухвалу, якою замінено відповідача інспектора роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у м. Києві лейтенанта поліції Литвиненка Ю.А. на відповідача Управління патрульної поліції у м. Києві (а.с. 15-16).

Позивач в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Позивачем до суду подано заяву в якій просить провести розгляд справи у його відсутності, в заяві вказав, що позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомлено. Відзив на позов не подавався.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно положень ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.

Судом встановлено, що 13.09.2020 року інспектором роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у м. Києві лейтенантом поліції Литвиненко Ю.А. складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАМ № 3131339, у якій зазначено, що 13.09.2020 року о 19 год. 25 хв. в м. Києві по проспекту Гагаріна, 19, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Tesla Model S» д.н.з. НОМЕР_1 , проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3 (е) ПДР та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП (а.с. 4-6).

Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 425,00 грн.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності складена інспектором роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у м. Києві лейтенантом поліції Литвиненко Ю.А., який відповідно до вимог ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення має право розглядати справи про адміністративні порушення та накладати адміністративні стягнення безпосередньо за ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Позивач просить скасувати постанову інспектора роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у м. Києві лейтенанта поліції Литвиненка Ю.А. серії ЕАМ № 3131339 від 13.09.2020 року у зв'язку із тим, що оскаржувана постанова винесена без достатніх на те підстав та лише на основі припущень інспектора.

Згідно положень ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (зі змінами), доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Звертаючись з позовом до суду позивач серед іншого посилається, як на підставу для скасування постанови про адміністративне правопорушення, на те, що інспектором поліції розгляд справи про адміністративне правопорушення було проведено на місці зупинки транспортного засобу, що є порушенням його прав на всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи.

Також позивач посилається на відсутність у інспектора поліції доказів на доведення факту вчинення адміністративного правопорушення, вказує, що правил дорожнього руху він не порушував.

Щодо тлумачення понять «за місцем» та «на місці» то згідно рішення Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року № 5 - рп / 2015 положення ч. 1 ст. 276 КУпАП, яке передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно - територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Отже прийняті у місті Києві рішення посадових осіб Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції є таким що прийняті у межах юрисдикції відповідного органу.

Як убачається із правової позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду викладеної у постанові від 30.05.2018 року по справі № 337/3389/16-а (адміністративне провадження № К/9901/29775/18), постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої він винесений. Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб'єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб'єкта владних повноважень. В контексті наведеного слід відмітити, що дотримання передбаченої законом процедури та порядку винесення такого рішення має виключно важливу роль для встановлення об'єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права суб'єктом владних повноважень (в даному випадку - інспектором патрульної поліції) при прийнятті та складанні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об'єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому будь яких доказів від відповідача, які б могли спростувати доводи позивача викладені у позовній заяві щодо відсутності події правопорушення, а саме порушення пункту 8.7.3 е) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (проїзд перехрестя на червоний сигнал світлофора) суду не надано.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині скасування спірної постанови серії ЕАМ № 3131339 від 13.09.2020 року, оскільки відповідачем не доведено вину ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення, що потягло за собою порушення прав позивача та незаконне притягнення останнього до адміністративної відповідальності.

В частині вимог щодо закриття провадження у справі суд зазначає наступне.

Повноваження вирішувати питання про закриття справи про адміністративне правопорушення належать виключно органу (посадовій особі), що уповноважені розглядати такі справи. Адміністративний суд не може підміняти такий орган (посадову особу), та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу (посадової особи).

Вищевказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.04.2020 року у справі № 337/346/17.

У зв'язку із викладеним вимоги в частині закриття провадження у справі задоволенню не підлягають, оскільки не гуртуються на положеннях закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у м. Києві на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Керуючись ст. ст. 7, 122, 222, 251, 268, 276, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 1, 2, 8-10, 77, 139, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Києві про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі задовольнити частково.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАМ № 3131339 від 13 вересня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.

В решті вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач - Управління патрульної поліції у м. Києві, місцезнаходження: м. Київ, вул. Народного ополчення, 9, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 40108646.

Рішення суду складене 26 жовтня 2020 року.

Суддя