Рішення від 26.10.2020 по справі 420/8045/20

Справа № 420/8045/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.05.2020р. №206099, №206100,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними та скасувати Постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.05.2020р. №206099, №206100.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилаються на те, що транспортними засобами MAN, номерний знак НОМЕР_1 , та MAN, номерний знак НОМЕР_2 , що належать Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , здійснювалося ТОВ «ФЕРКО-Транс» за договором оренди транспортних засобів №1, а тому відповідачем не встановлено належного перевізника, до якого потрібно було застосувати адміністративно-господарський штраф. Крім, того позивач зазначає, на порушенні його прав бути присутнім при розгляді справи про порушення.

Відповідач - Управління Укртрансбезпеки в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 07.10.2020р. вхід.№ЕП/16409/20), наголошуючи, зокрема, що 24.04.2020р. транспортними засобами марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , та марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , котрі на праві власності належать Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , здійснювалось перевезення вантажу з перевищенням нормативних вагових параметрів.

Відповідачем - Державною службою України з безпеки на транспорті відзив на позовну заяву не надано, незважаючи на те, що Ухвалу суду від 26.08.2020р. отримано своєчасно, про що свідчить наявне у матеріалах справи поштове повідомлення про надіслання, та отримання відповідачем Ухвали суду від 26.08.2020р.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/8045/19 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.05.2020р. №206099, №206100.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 24.04.2020 року фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці а/д М-05 Київ-Одеса 450км+500, здійснено перевірку транспортного засобу марки MAN модель TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , котрий на праві власності належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

Також, 24.04.2020 року фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на ділянці а/д М-05 Київ-Одеса 450км+500, здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом транспортного засобу марки MAN модель TGА 18.480, номерний знак НОМЕР_4 , котрий на праві власності належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

За результатами проведення зважування транспортного засобу марки MAN, модель TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №219260 від 24.04.2020р., у висновках якого наголошено на перевищенні в транспортних засобах габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

За результатами проведення зважування транспортного засобу марки MAN модель TGА 18.480, номерний знак НОМЕР_4 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №219261 від 24.04.2020р., у висновках якого наголошено на перевищенні в транспортних засобах габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

За наслідками розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Олегом Гончар, на підставі Актів про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №219260 від 24.04.2020р., та №219261 від 24.04.2020р., винесено Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №206099 від 18.05.2020р., та №206100 від 18.05.2020р.

Не погодившись з означеними Постановами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №206099 від 18.05.2020р., та №206100 від 18.05.2020р. позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання їх протиправними, та скасування.

Так, на думку суду, оскаржувані позивачем Постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №206099 від 18.05.2020р., та №206100 від 18.05.2020р. контролюючим органом винесено правомірно, обґрунтовано, та з дотриманням положень чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, транспортні засоби марки MAN, модель TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , та марки MAN, модель TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , на праві власності належать Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

Судом з'ясовано, що 24.04.2020року вказаними транспортними засобами марки MAN, здійснювалося перевезення пшениці.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, визначено повноваження Укртрансбезпеки, яка відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, відповідно до п.п.4 п.2 якого габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року).

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 тонн або фактичною масою понад 24 тонн автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001року №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами, дозволяється за наявності дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, 24.04.2020 року фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці а/д М-05 Київ-Одеса 450км+500, здійснено перевірку транспортного засобу марки MAN модель TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , котрий на праві власності належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , за результатами проведення якої складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №027828 від 24.04.2020р., у якому зафіксовано, що у транспортному засобі допущено перевищення вагових параметрів.

Також, 24.04.2020 року фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на ділянці а/д М-05 Київ-Одеса 450км+500, здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом транспортного засобу марки MAN модель TGА 18.480, номерний знак НОМЕР_4 , котрий на праві власності належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , за результатами проведення якої складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №027827 від 24.04.2020р., у якому зафіксовано, що у транспортному засобі допущено перевищення вагових параметрів.

За результатами проведення зважування транспортного засобу марки MAN, модель TGX 18.400, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №219260 від 24.04.2020р., у висновках якого наголошено про порушення вимог абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", та перевищенні в транспортних засобах габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Також, за результатами проведення зважування транспортного засобу марки MAN модель TGА 18.480, номерний знак НОМЕР_4 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №219261 від 24.04.2020р., у висновках якого наголошено про порушення вимог абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", та перевищенні в транспортних засобах габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, судом з'ясовано, що за результатами проведення габаритно-вагового контролю зазначених транспортних засобів марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , та марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , котрі на праві власності належать Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, встановлено, що перевищення нормативно допустимих вагових обмежень.

Між тим, як з'ясовано судом, відповідних Дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні, позивачем - Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до матеріалів справи не додано.

Відповідно до статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно-господарських штрафів встановлено ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідно до якої за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, передбачено штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу передбачено штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та зважаючи, що вагові параметри транспортних засобів марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , та марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , котрі на праві власності належать Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , перевищують нормативно допустимі вагові обмеження, суд дійшов висновку, що оскаржувані позивачем Постанови від 24.04.2020р. №219260, №219261 про застосування адміністративно-господарського штрафу Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесено цілком правомірно, та грунтовно.

При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання позивача - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на те, що зазначені транспортні засоби знаходилися в оренді ТОВ «ФЕРКО-Транс» за договором оренди транспортних засобів №1, оскільки строк дії наданого позивачем договору оренди транспортних засобів №1 закінчився 31.12.2019 року, а доказів продовження його дії суду не надано.

Не заслуговують на увагу суду також твердження позивача щодо порушення відповідачем його прав бути присутнім при розгляді справи про порушення, оскільки, як про те зазначає позивач у своїй позовній заяві, Повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення ним було отримано 16.05.2020 р., тобто завчасно до розгляду справи.

Крім того, не приймається судом в якості аргументу подання позивачем клопотання від 22.05.2020 року, до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про перенесення розгляду справи про порушення, який було призначено на 18.05.2020р., оскільки положеннями чинного законодавства не передбачено можливості перенесення розгляду справи про порушення на інший строк.

Відповідно до пунктів 25, 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті від 08.11.2006р. № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Таким чином, Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті від 08.11.2006р. №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яка про час і місце розгляду такої справи повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

Решта доводів, та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відтак, з урахуванням вищеокресленого, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.05.2020р. №206099, №206100.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.05.2020р. №206099, №206100, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, судові витрати по справі покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, просп.Перемоги,14, код ЄДРПОУ 39816845), Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м.Одеса, вул.Успенська,4) про визнання протиправними та скасування Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.05.2020р. №206099, №206100, відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.