Справа № 420/7913/20
26 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення у сфері ринку цінних паперів у розмірі 10200,00 грн.,-
19 серпня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення у сфері ринку цінних паперів у розмірі 10200,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 28.10.2019 року №519-ПД-1-Е, №520-ПД-1-Е до сільськогосподарського публічного товариства «Україна» застосовано штрафну санкцію у загальному розмірі 10200 грн.
Враховуючи, що вказану постанову відповідачем не виконано, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 року судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні)
Вказаною ухвалою судом вирішено проводити розгляд справи в порядку, визначеному ст.262 КАС України.
Копію ухвали суду від 25.08.2020 року направлено судом на адресу відповідача, яка зазначена у позовній заяві та є відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою місцезнаходження відповідача (вул.Леніна, буд.102, с.Дивізія, Татарбунарський район, Одеська обл., 68150).
Однак, до суду повернулось поштове відправлення з копією вказаної ухвали з відміткою «адресат відмовився».
Відповідно до частини першої статті 131 КАС України учасники судового процесу зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 11 ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
В той же час, суд зазначає, що ухвала суду від 25.08.2020 року по справі №420/7913/20 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на 26.10.2020 року до суду не надходило відзиву на позовну заяву.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Отже, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, пояснень і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судам встановлено наступні факти та обставини.
Правовідносини, що виникають у сфері стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у судовому порядку, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку “Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій” №1470 від 16.10.2012 року (далі Правила).
Так, згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Відповідно до Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1063/2011, НКЦПФР здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.
НКЦПФР у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та іншими актами законодавства, а також цим Положенням
Згідно п.п. 23, 24 п. 4 Положення НКЦПФР відповідно до покладених на неї завдань визначає порядок та строки розгляду уповноваженими особами НКЦПФР справ про порушення юридичними особами, громадянами та посадовими особами вимог законодавства на ринку цінних паперів; визначає порядок та строки розгляду НКЦПФР справ про порушення юридичними особами вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, застосовує відповідні санкції щодо юридичних осіб та визначає порядок складання протоколів про адміністративні правопорушення та подання їх до суду.
Судом встановлено, що 25.09.2019 року Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна», а саме:
- №702-ПУ-1-Е, якою встановлено, що сільськогосподарське публічне акціонерне товариство «Україна» не розмістило у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярну річну інформацію про емітента за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (а.с.10-11);
- №703-ПУ-1-Е, якою встановлено, що сільськогосподарське публічне акціонерне товариство «Україна» не подало до НКЦПФР регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.12-13).
Так, у постановах №702-ПУ-1-Е та №703-ПУ-1-Е вказано про необхідність керівнику (або повноважному представнику) з'явитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень до управління НКЦПФР у Південному регіоні о 10:50 годин 08.10.2019 року.
Як стверджує позивач, про своєчасність відправлення вказаних постанов від свідчить реєстр рекомендованих листів від 26.09.2019 р. № 1 (а.с.14-15).
08 жовтня 2019 року у відношенні сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 525-ПД-1Е, 526-ПД-1Е (а.с.16-17), якими встановлено факти порушення відповідачем вимог п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826. Так, у вказаних актах зроблено відмітку, що представник юридичної особи для підпису та отримання акту до управління 08.10.2019 року не з'явився.
Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 28.10.2019 року прийнято постанови про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачених п.п.4 глави 4 розділу ІІ Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826: №519-ПД-1-Е, №520-ПУ-1-Е, якими до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 5100 грн. за кожне правопорушення, тобто у загальному розмірі 10200 грн. (а.с.23-26).
Вищезазначені постанови направлені відповідачу 31.10.2019 року, що підтверджується реєстром рекомендованих листів №2 (а.с.27).
Відповідно до п. 10, 14 ст. 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” регулярна інформація про емітента - це річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня кварталу.
Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті та в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
На титульному аркуші річної інформації, яка розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, обов'язково зазначається адреса власного веб-сайту, на якому вона буде розміщена.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не розкрило річну інформацію про емітента за 2018 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні та не подало до НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Згідно ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.
Згідно ст. 6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Згідно п.14 Розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 р. за № 1855/22167 (далі - Привала, які були чинні станом на дату прийняття постанов про накладення на відповідача санкції за правопорушення на ринку цінних паперів) постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Відповідно до положень абзацу 1 пункту 1 Розділу ІV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта (пункт 2 Розділу ІV Правил).
Згідно п. 1 Розділу VІ Правил справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Згідно п.1 Розділу VІІ Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
Згідно п.2, 5 Розділу XVIII Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови.
У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно із п. 6, п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд зазначає, що протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу, оскарження чи скасування постанов №519-ПУ-1-Е, №520-ПУ-1-Е станом на день вирішення спору відповідачами до суду не надано.
Такі відомості не містять і матеріали адміністративної справи.
Відтак, враховуючи те, що відповідачами жодним чином не спростовано доводів позивача, та не надано доказів скасування/оскарження постанов про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №519-ПУ-1-Е, №520-ПУ-1-Е, або сплати сум штрафних санкцій до Державного бюджету України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Статтями 74-76 КАС України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» штрафу в загальному розмірі 10200 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення у сфері ринку цінних паперів у розмірі 10200,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського публічного акціонерного товариства «Україна» 10200,00 грн. (десять тисяч двісті гривень 00 коп.) штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності банку 106.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (вул.Московська, 8, корп.30, м.Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207)
Відповідач:
Сільськогосподарське публічне акціонерне товариство «Україна» (вул.Леніна, буд.102, с.Дивізія, Татарбунарський район, Одеська обл., 68150, код ЄДРПОУ 03766292);
Суддя Корой С.М.
.