Справа № 297/2211/20
22 жовтня 2020 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого Гецко Ю. Ю. за участю секретаря Михайліченко І. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 210667, третя особа: відділ ведення державного реєстру виборців Берегівської міської ради про включення до списку виборців,
встановив:
22 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до дільничної виборчої комісії № 210667, третя особа: відділу ведення державного реєстру виборців Берегівської міської ради про включення до списку виборців, в якому просила зобов'язати дільничну виборчу комісію № 210667 включити до уточненого списку виборців ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Берегово Закарпатської області, місце проживання, якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 для прийняття участі у чергових місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року.
Позовна заява мотивована тим, що ознайомившись із списком виборців в дільничній виборчій комісії № 210667 позивачка не знайшла себе у списку виборців. При усному зверненні до відповідача із заявою щодо зміни (визначення) виборчої адреси їй було усно відмовлено з посиланням на пропуск строку звернення із такою заявою. У зв'язку з цим вона змушена звернутись до суду.
Позивач в судове засідання не з'явилась, подала заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Оскільки ст. 274 КАС України встановлено стислі строки розгляду адміністративної справи щодо уточнення списку виборців (у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування), а згідно ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, судом визнано за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного.
Згідно ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Берегово Закарпатської області, місце проживання, якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 20.01.2015 року Берегівським РВ УМВС Укаїни в Закарпатської області.
Згідно паспорту встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року № 795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року № 176 - перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
Виборчий кодекс України (надалі також - ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно частини 1 статті 2 ВК України підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.
Відповідно до ст. 7 ВК України, вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 39 ВК України, для підготовки та проведення голосування на виборах орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців.
Виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно (ст. 42 ВК України).
Статтею 43 ВК України передбачено, що орган ведення Державного реєстру виборців на підставі відомостей, поданих відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців", рішень відповідних виборчих комісій щодо утворення дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць (у частині включення членів дільничних виборчих комісій до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці), за наслідками розгляду заяв виборців, повідомлень дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць про включення виборців до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, на підставі заяв членів окружних та дільничних виборчих комісій, поданих відповідно до частини другої цієї статті, а також рішень судів, отриманих не пізніш як за п'ять днів до дня голосування, виготовляє уточнений список виборців.
Уточнені списки виборців передаються відповідним виборчим комісіям не пізніш як за два дні до дня голосування у порядку, встановленому цим Кодексом для передачі попередніх списків виборців на звичайних виборчих дільницях.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
За зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.
Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
Згідно із ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування фізичної особи це - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, а місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Встановлено, що у базі даних Державного реєстру виборців відсутні відомості про позивачку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що унеможливлює її включення до списку виборців та голосування на виборах.
Отже встановлено, що місцем проживання позивача ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 .
При цьому, оскільки вона не була включена до списку виборців за даною адресою, то зазначені обставини порушують гарантоване їй конституційне право на участь у виборах.
Приписами ч. 3 ст. 21 Загальної декларації прав людини 1948 року встановлено, що воля народу повинна бути основою влади уряду; ця воля повинна виявлятися у періодичних і нефальсифікованих виборах, які повинні проводитись при загальному і рівному виборчому праві шляхом таємного голосування або ж через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування.
Відповідно до ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 ВК України зміни до уточненого списку виборців вносить голова або заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, повідомлень органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця до списку виборців на цій виборчій дільниці. Такі зміни можуть бути внесені до 18 години останньої суботи перед днем голосування.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що право участі у виборчому процесі позивача буде порушено, так як вона не внесена в уточнений список виборців для звичайної виборчої дільниці за місцем свого постійного проживання та реєстрації місця проживання, відтак позов слід задовольнити, тобто зобов'язати відповідача Берегівську районну територіальну виборчу комісію Закарпатської області та третю особу відділ ведення державного реєстру виборців Берегівської районної ради включити позивача до уточненого списку виборців для голосування.
Відповідно до частини 5 ст. 274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Керуючись ст. 70 Конституції України, ст.ст. 274, 278 КАС України, Виборчим кодексом України, Законами України «Про місцеві вибори», «Про Державний реєстр виборців», суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 210667, третя особа: відділ ведення державного реєстру виборців Берегівської міської ради про включення до списку виборців - задовольнити.
Зобов'язати дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 210667 в м. Берегове включити до уточненого списку виборців ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та мешканку АДРЕСА_1 , для прийняття участі у чергових місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року.
Рішення суду щодо внесення у списки виборців виконуються негайно.
Копію рішення суду негайно направити відповідачу для виконання.
Оскарження рішення суду не перешкоджає його виконанню.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано у дводенний строк з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гецко Ю. Ю.