Справа № 606/1902/20
20 жовтня 2020 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Марціцка І.Б. розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності, яка надійшла від Теребовлянського ВП ГНУП в Тернопільській області відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України, за участю адвоката Ізай Р.О. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-
Теребовлянським ВП ГУНП в Тернопільській області направлено в Теребовлянський районний суд Тернопільської області матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 242354 від 02.09.2020 р. вбачається, що 02.09.2020 р. о 16 год. 30 хв. на автодорозі (Н-18) Івано - Франківськ - Тернопіль 106 км.+800м водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем УАЗ 390945 д.н.з НОМЕР_1 здійснюючи маневр не впевнився, що це буде безпечно, допустив зіткнення з автомобілем Фольсваген н.з. НОМЕР_2 , який рухався в попутному напрямку, автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив п. 10.1 ПДР України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 надав письмові пояснення, які підтримав в судовому засіданні про те, що 02.09.2020 року близько 16.49 год. керуючи своїм автомобілем УАЗ, наблизився до перехрестя з головною дорогою в смт. Дружба, зупинився, перед ним стояло декілька автомобілів. Перед автомобілем ОСОБА_1 на відстані близько 10 м. стояв легковий автомобіль білого кольору з увімкненою «аварійкою». Щоб з'ясувати причину зупинки, ОСОБА_1 подивившись в бокові дзеркала, впевнившись, що позаду ніякий автомобіль не їде, розпочав рух, вивертаючи кермо вправо. Проїхав на першій передачі не більше 5 метрів, відчув удар та побачив, що по узбіччю з правого боку на великій швидкості рухався автомобіль Фольсваген Пасат. В момент удару права сторона керованого ОСОБА_1 автомобіля перебувала на межі проїзної частини та узбіччя. Також ОСОБА_1 показав, що водій автомобіля Фольсваген, після удару, від'їхала назад, таким чином змістившись із місця зіткнення.
Захисник Ізай Р.О. просила закрити справу про адміністративне правопорушення, вказуючи, що в діях ОСОБА_1 не має складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, при цьому вина іншого учасника ДТП доведена, що підтверджується постановою суду. Звертала увагу, що схема місця дорожньо - транспортної пригоди від 02.09.2020 р. складена з істотними порушеннями, не підписана ОСОБА_1 , а тому не може бути належним доказом у справі.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами ч.ч.1,2ст.7КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку,встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
В силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 124 КУпАП, адміністративна відповідальність, передбачена цією статтею, настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395) (далі Інструкція) схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
Згідно п. 4 Розділу VIII Інструкції, на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
Однак, наявна схема місця ДТП, яка сталася 02.09.2020 р. о 16 год. 45 хв. на автодорозі Н-18 106 км.+800м, містить наступні недоліки:
- відсутні координати місця зіткнення (умовного місця зіткнення) відносно сталих орієнтирів;
- інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
- відстань від узбіччя до місця розташування автомобіля УАЗ.
Не з'ясовано, чи змінював після місця зіткнення своє розташування автомобіль Фольсваген Пасат.
За таких обставин, суд вважає, що з метою повного, всебічного та своєчасного розгляду справи, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення необхідно направити для належного до оформлення до Теребовлянського ВП ГНУП в Тернопільській області для, оскільки існує невідповідність складеної працівником поліції схеми місця ДТП.
Керуючись ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Направити протокол про адміністративне правопорушення БД № 242354 від 02.09.2020 р. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 разом із усіма матеріалами до Теребовлянського ВП ГНУП в Тернопільській області для перевірки вказаних у постанові обставин з послідуючим направленням справи на новий судовий розгляд.
Враховуючи встановлений трьохмісячний строк з дня вчинення правопорушення, протягом якого на особу може бути накладено адміністративне стягнення, перевірка зазначених в постанові обставин має бути проведена в найкоротші строки.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.Б. Марціцка