Справа № 560/2523/20
іменем України
23 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 06.02.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2). У 1987 році ОСОБА_1 , працюючи водієм в Хмельницькому автотранспортному підприємстві 16854 був командирований в АО 23068 м. Київ для обслуговування населення Чорнобильського району строком на 25 днів з 07.10.1987 по 31.10.1987.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році від 10 до 14 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Тому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення йому пенсії з зниженням пенсійного віку згідно з статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Проте, отримав відмову, мотивовану тим, що період роботи в зоні відчуження не підтверджено первинними документами.
На думку позивача, відповідач протиправно відмовив в задоволенні його заяви, оскільки перебування у зоні відчуження доведено посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), яке є безстроковим і діє на всій території України.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що ОСОБА_1 06.02.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо призначення пенсії з зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Приписами підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, первинні документи, у яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особа здійснювала роботи з ліквідації аварії на ЧАЕС.
До заяви було додано копію посвідчення ліквідатора аварії 2 категорії, серія НОМЕР_1 , копію довідки №75 від 08.10.2019, видану ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854" та копію наказу №164 від 06.10.1987, виданого Хмельницьким обласним управлінням автомобільного транспорту.
Проте, відповідно до копії наказу №164 від 06.10.1987 ОСОБА_1 був направлений в м. Київ АО 23068 для обслуговування населення району строком на 25 днів з 07.10.1987 по 31.10.1987. Періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в цьому наказі не зазначені. Інших документів, які б підтвердили факт роботи в зоні відчуження не надано.
Звертає увагу на те, що додана до позовної заяви довідка від 17.09.1998 №6/61, видана ВАТ "Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854" про нарахування заробітної плати за жовтень 1987 року ОСОБА_1 також не містить інформації щодо роботи в зоні відчуження.
Для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направило запит до ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854". За змістом отриманої відповіді від 30.01.2020 №10, відсутні первинні документи, що підтверджували б роботу та отриману заробітну плату ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Наведене зумовило прийняття рішення №222030006369 від 14.02.2020 про відмову позивачу в призначенні пенсії.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.06.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 (категорія 2) ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році.
У наказі Хмельницького автотранспортного підприємства 16854 №164 від 06.10.1987 зазначено, що водій ОСОБА_1 командирувався в м. Київ АО 23068 для обслуговування населення району з 07.10.1987 по 31.10.1987.
За змістом виписки з рішення Хмельницького міськнарсуду від 08.02.1993 встановлено факт, що ОСОБА_1 перебував в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 07 по 31 жовтня 1987 року.
Відповідно до довідки відкритого акціонерного товариства Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854 від 17.09.1998 №11/365 водій АТП 16854 ОСОБА_1 згідно з наказом по підприємству №164 від 06.10.1987 (посвідчення про відрядження №554 від 07.10.1987) був відряджений в м. Київ АО 23068 для обслуговування населення Чорнобильського району строком на 25 днів з 07.10.1987 по 31.10.1987. Населення Чорнобильського району обслуговувалося з 08.10.1987 по 26.10.1987.
Згідно з довідкою відкритого акціонерного товариства Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854 від 17.09.1998 №6/61 ОСОБА_1 нарахована заробітна плата за жовтень 1987 року 368,77 в двократному розмірі, при фактично відроблених часах 245,5.
За змістом листа приватного акціонерного товариства "Хмельницьке АТП 16854" наказом Міністра автотранспорту УССР №178 від 10.09.1971 Хмельницька автоколона 2231 перейменована в Хмельницьке Автооб'єднання 16854. На підставі наказу Фонду Держмайна №559 від 31.07.1997 Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854 перейменоване в відкрите акціонерне товариство "Хмельницьке АТП 16854". З 06.01.2012 на підставі протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницьке АТП 16854" №14 від 27.04.2011 відкрите акціонерне товариство "Хмельницьке АТП 16854" було перейменовано в публічне акціонерне товариства "Хмельницьке АТП 16854". З 25.04.2017 на підставі протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ "Хмельницьке АТП 16854" №20 від 14.04.2017 публічне акціонерне товариства "Хмельницьке АТП 16854" було перейменовано в приватне акціонерне товариство "Хмельницьке АТП 16854".
Відповідно до довідки приватного акціонерного товариства "Хмельницьке АТП 16854" від 08.10.2019 №45 згідно з наказом №164 від 06.10.1987 водій ОСОБА_1 дійсно командирувався в м. Київ АО 23068 для обслуговування населення району з 07.10.1987 по 31.10.1987.
За змістом листа приватного акціонерного товариства "Хмельницьке АТП 16854" від 30.01.2020 №10 вказане товариство не має змоги видати ОСОБА_1 довідку №122 та довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджували б роботу та отриману заробітну плату під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно з наказом №164 від 06.10.1987 водій командирувався в АО 23068 (м. Київ) для обслуговування населення району з 07.10.1987 по 31.10.1987.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 06.02.2020 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222030006369 від 14.02.2020 про відмову у призначенні пенсії відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до заяви від 06.02.2020, оскільки період роботи в зоні відчуження не підтверджено первинними документами. Зазначено, що тривалість страхового стажу - 27 років 9 місяців 19 днів.
Листом №2200-0301-8/7544 від 02.03.2020 відповідач повідомив позивача про вказане рішення.
Позивач, вважаючи порушеним його право на пенсійне забезпечення, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
За змістом статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві (стаття 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені пільги для обумовленої категорії громадян, перелік яких та підстави надання залежать від категорії, до якої вони належать.
Зокрема, відповідно до пункту 1 частин 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - зі зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Приписами абзацу дев'ятого підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до пункту 4 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п'яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 2) серії А синього кольору.
Згідно з пунктом 11 Порядку №551 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Таким чином, основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та, як наслідок, надає йому право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Як вже зазначалось, відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Отже, саме офіційне підтвердження перебування та роботи позивача в зоні відчуження та його безпосередня участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС були підставою для встановлення (надання) йому відповідного статусу, який підтверджувався видачею посвідчення. Правомірність набуття позивачем статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС відповідач не спростовує, а тому, висновки про не підтвердження роботи позивача в зоні відчуження, є необґрунтованими.
Суд критично оцінює доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про відсутність у документах відомостей стосовно кількості днів роботи в зоні відчуження, оскільки у випадку позивача це не впливало на його право набути відповідний статус. Зазначена правова позиція у справах стосовно аналогічних правовідносин висловлена Верховним Судом у постановах від 22.03.2018 у справі №588/538/16-а, від 23.05.2018 у справі №398/3509/16-а та від 27.02.2018 у справі №344/9789/17.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Наведене свідчить про протиправність дій відповідача щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки відповідач не довів правомірність прийнятого ним рішення, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222030006369 від 14.02.2020.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Оскільки встановлена протиправність дій та рішення відповідача, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 06.02.2020.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 840,80 грн судових витрат у вигляді судового збору.
Керуючись статтями 6, 9, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222030006369 від 14.02.2020.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 06.02.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк