Справа № 676/468/20
іменем України
23 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій щодо розрахунку пенсії державного службовця, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області щодо відмови провести обрахунок пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області здійснити обчислення та виплату пенсії державному службовцю ОСОБА_1 з дня її призначення, виходячи з 88 відсотків суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці (у тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації).
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що з 09.12.2010 року переведена на пенсію по інвалідності відповідно до вимог статті 37 закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Вказує, що їй стало відомо про те, що до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії, не були включені 13605,00 грн інших виплат, а саме суми індексації грошових доходів населення у розмірі 1693,35 грн, матеріальної допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі 8446.21 грн, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 1901,00 грн, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат у розмірі 2946,00 грн. В липні 2019 звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії (державного службовця) на підставі отриманої довідки Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення від 06.06. 2019 року № 11, в якій зазначено про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначення пенсії за період з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року, яка містить інформацію щодо сум індексації заробітної плати, та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Проте, Головне управління Пенсійного Фонду України у Хмельницькій області листом №24692/03 від 23.07.2019 відмовило у проведенні перерахунку пенсії згідно з законом України "Про державну службу", оскільки його нормами не передбачено проведення перерахунку. Позивачка вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, оскільки в даному випадку мова йде не про перерахунок пенсії як такої, а про невірне обчислення розміру пенсії при її призначенні у зв'язку із неврахуванням усіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Просить суд позов задовольнити.
У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що підстав для проведення перерахунку пенсії, призначеної згідно з законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ немає, оскільки закон України "Про державну службу" (від 10.12.2015р. № 889-УІІІ), що набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачає проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Крім того, вказує, що довідка №11 від 06.06.2019 року видана відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, яка втратила чинність згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям". В задоволенні позову просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 30 липня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
10.07.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії, призначеної згідно з законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, на підставі отриманої довідки Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення від 06.06.2019 року №11, врахувавши суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації.
Листом від 23.07.2019 року №24692/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку, що з 1 червня 2015 року законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 скасовано норми щодо перерахунку пенсій, призначених, зокрема, відповідно до закону України "Про державну службу", у зв'язку із підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям. Законом України "Про державну службу" (від 10.12.2015р. № 889-УІІІ), що набрав чинності з 1 травня 2016 року, також не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Оскільки, пенсії призначені згідно із законом України "Про державну службу" (від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ) перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України від 17.07.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно з закону України "Про державну службу", нормами якого не передбачено проведення такого перерахунку.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації на підставі довідки Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення від 06.06.2019 року №11, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Оскільки позивачка з 09.12.2010 року переведена на пенсію по інвалідності у відповідності до вимог статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, суд застосовує редакції законів, які діяли на момент призначення пенсії позивачці.
Положеннями статті 37 закону України «Про державну службу» встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до статті 37-1 закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1статті 1 закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 2 статті 33 закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Крім того, статтею 66 закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.12.2018 року у справі № 425/1998/16-а, від 03.07.2018 року у справі № 464/3737/17, від 23.11.2018 року у справі № 638/981/17, від 28.11.2018 року у справі №404/623/17, від 24.03.2020 року у справі № 184/1028/17.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати включаються в заробіток для обчислення пенсії в розмірах, визначених пунктом 1 Постанови №865, пропорційно.
Підставою для відмови щодо перерахунку позивачці пенсії слугувала відсутність на час звернення відповідних норм законодавства, які дають підстави для такого перерахунку.
Проте, вказані підстави суд вважає не обґрунтованими.
Дійсно, з 01 травня 2016 року набув чинності закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
Разом з тим, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
Проте, спір у цій справі виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства при призначенні пенсії.
У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 5 червня 2018 року (справа №275/593/17), а також у постановах від 04 грудня 2019 року (справа № №2-а/2506/31/12), від 16 грудня 2019 року (справа №308/2129/17).
Суд також враховує, що спірні виплати нараховувались позивачці у 2008-2010 роках, та не включені до заробітної плати для обчислення пенсії в періоди чинності Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865.
Посилання відповідача на те, що довідка №11 від 06.06.2019 року видана відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, яка втратила чинність згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3, як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, суд вважає безпідставними.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Тому, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно відмовило позивачці у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 06.06.2019 №11.
Відповідно до пункту 4 статті 45 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Суд встановив, що у довідці №242/1 від 08.12.2010 року, поданій позивачкою до заяви про переведення на пенсію по інвалідності у відповідності до вимог статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, відомості щодо виплачених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації не вказані, доказів звернення позивачки з вимогами про перерахунок пенсії з врахуванням вказаних виплат до 10.07.2019 не надані. Тому, перерахунок належної позивачці пенсії слід здійснити саме з 01.07.2019.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій щодо відмови позивачці в перерахунку пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та сум індексації.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Вирішуючи спір, суд враховує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницької області від 17.07.2019 про відмову у проведенні перерахунку пенсії необхідно скасувати.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницької області від 17.07.2019 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки від 06.06.2019 №11.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки від 06.06.2019 №11 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу", починаючи з 01.07.2019.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук