Рішення від 23.10.2020 по справі 560/5334/20

Справа № 560/5334/20

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.08.2020 про відмову у призначені позивачу пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 09.07.2001 по 16.11.2001, з 05.08.2002 по 26.09.2002, з 25.11.2002 по 30.11.2002, з 15.10.2003 по 01.06.2004;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з дати звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він має 34 роки 9 місяців загального страхового стажу, з яких понад 14 років працював на посадах із шкідливими і важкими умовами праці, визначеними списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Після досягнення 55 років (28.04.2020) позивач 05.05.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2. Проте, отримав відмову, мотивовану тим, що в нього відсутній необхідний пільговий стаж 12 років 6 місяців. При цьому, не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 09.07.2001 по 16.11.2001, з 05.08.2002 по 26.09.2002, з 25.11.2002 по 30.11.2002 та з 15.10.2003 по 01.06.2004, оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочого місця.

На думку позивача, така відмова є протиправною, оскільки на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Звертає увагу на те, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а прийшла до висновку, що не проведення атестації робочих місць з вини роботодавця не впливає на призначення пільгової пенсії.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволення позовних вимог. Зазначає, що відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, які зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

На думку відповідача, зміст норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною посадою за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Страховий стаж позивача становить 34 роки 9 місяців 12 днів, а пільговий стаж - 11 років 11 місяців 11 днів.

При цьому, до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 09.07.2001 по 16.11.2001, з 05.08.2002 по 26.09.2002, з 25.11.2002 по 30.11.2002, з 15.10.2003 по 01.06.2004, оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочого місця слюсаря-ремонтника. Зазначає, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відсутні відомості по спеціальному стажу роботи позивача за період з 2001 по 2004 роки.

Вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правомірно відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, оскільки в нього відсутній необхідний пільговий стаж роботи 12 років 6 місяців, визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Звертає увагу на те, що згідно з позовними вимогами, позивач просить призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Проте, з врахуванням положень статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017, призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 регулюється пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.09.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

За змістом паспорта громадянина України ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Трудова книжка НОМЕР_1 ОСОБА_1 , щодо спірних періодів роботи містить наступні записи щодо роботи в ВАТ "Старокостянтинівський цукровий завод":

- з 09.07.2001 по 16.11.2001 - на (сезон цукроваріння) роботі в ТЕЦ слюсарем-ремонтником парових котлів;

- з 05.08.2002 по 22.09.2002 - на період підготовки підприємства до сезону та сезон цукроваріння слюсарем-ремонтником 2 розряду в ТЕЦ;

- з 23.09.2002 по 24.11.2002 - переведений на сезон цукроваріння машиністом парових котлів;

- з 25.11.2002 по 30.11.2002 - переведений на ремонтний період слюсарем-ремонтником ТЕЦ 2 р.;

- з 15.10.2003 по 01.06.2004 - переведений на опалювальний сезон оператором водогрійних котлів.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою від 05.05.2020 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.08.2020 №221350001590 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з заявою від 05.05.2020 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 12 років 6 місяців, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначено, що тривалість страхового стажу - 34 роки 9 місяців 12 днів, пільговий стаж - 11 років 11 місяців 11 днів.

Листом №2200-0301-8/37958 від 26.08.2020 відповідач повідомив позивача про результати розгляду його заяви від 05.05.2020, у тому числі про вказане рішення. Зазначено, що пільговий стаж ОСОБА_1 за Списком №2 становить 11 років 11 місяців 11 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Необхідним є наявність пільгового стажу 12 років 6 місяців.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 30.07.2020 щодо вирішення питання про призначення йому пенсії на пільгових умовах, оскільки, на його думку, йому не було повідомлено про причини відмови у призначенні пенсії, а також про те, які періоди не зараховані до пільгового стажу та причини їх не зарахування.

Про результати розгляду заяви від 30.07.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача листом №4250-3670/Б-03/8-2200/20 від 31.08.2020.

Позивач, вважаючи порушеним його право на пенсійне забезпечення, звернувся в суд з цим позовом.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Статтею статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" доповнено Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 регулюється пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, стаття 114 міститься в вказаному розділі XIV-1.

Таким чином, таким чином, призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не Законом України "Про пенсійне забезпечення", як зазначає позивач.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

На момент звернення з заявою від 05.05.2020 ОСОБА_1 досяг 55-річного віку.

При цьому, відмова у призначенні пенсії позивачу пов'язана саме з відсутністю необхідного пільгового стажу (12 років 6 місяців), в той час як відповідачем врахована робота за Списком №2 11 років 11 місяців 11 днів.

Як свідчить зміст листів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0301-8/37958 від 26.08.2020 та №4250-3670/Б-03/8-2200/20 від 31.08.2020, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідач зазначив про необхідність проведення атестації робочих місць.

Разом з тим, суд не погоджується з вказаними доводами відповідача, як підставу для відмови призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №2, враховуючи наступне.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442), та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41, передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Зміст наведених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Так, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Тобто, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах з шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2.

Аналогічні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі 520/15025/16-а.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, відсутність своєчасної атестації робочого місця у спірному випадку не може бути визначальною обставиною, яка обумовлює право позивача на пільгову пенсію.

Інших обставин, які свідчили б про те, що відповідач правомірно прийняв оскаржуване рішення, він не навів. Не встановлено їх наявність і судом.

Суд враховує, що відповідач не заперечує факту віднесення посад, на яких працював ОСОБА_1 в спірний період до переліку посад за Списком №2. Навпаки, інші періоди роботи позивача на посадах слюсаря-ремонтника та машиніста парових котлів у ВАТ "Старокостянтинівський цукровий завод" були віднесені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до пільгового стажу ОСОБА_1 .

Викладене свідчить про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.08.2020 №221350001590.

Оскільки суд встановив протиправність вказаного рішення слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи з 09.07.2001 по 16.11.2001, з 05.08.2002 по 26.09.2002, з 25.11.2002 по 30.11.2002, з 15.10.2003 по 01.06.2004, а також призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсійного віку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а з заявою про призначення пенсії звернувся 05.05.2020, у зв'язку з чим пенсія має бути призначена йому, починаючи з 29.04.2020.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 840,80 грн судових витрат у вигляді судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.08.2020 №221350001590.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи з 09.07.2001 по 16.11.2001, з 05.08.2002 по 26.09.2002, з 25.11.2002 по 30.11.2002, з 15.10.2003 по 01.06.2004.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 29.04.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк