23 жовтня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/899/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач-2) в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача-1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Херсонської області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 07.03.2018 № ЕХ23667 без урахування відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) станом на 01.01.2018;
- визнати протиправною відмову відповідача-1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Херсонської області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, викладену у листі від 12.02.2020 № 6/2-507;
- зобов'язати відповідача-1 скласти та надати відповідачу-2 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, та станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років (50% ПО+ОВЗ), надбавки за класну кваліфікацію (військовий льотчик 1 класу (7% ПО), надбавки за особливості проходження військової служби (льотчик у складі екіпажу повітряних суден (100% ПО+ОВЗ+НВР), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% ПО) і премії (10% ПО - 2018 рік, 130% ПО - 2020 рік), для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов'язати відповідача-1 подати до суду звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання рішенням законної сили;
- зобов'язати відповідача-2 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, фактично отриманих ним сум та виплатити йому недоплачену частину пенсії.
Ухвалою від 10.04.2020 позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав, недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою від 29.04.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 21.05.2020 зупинене провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Ухвалою від 19.10.2020 провадження у справі № 540/899/20 поновлене.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію призначену на підстав Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 01.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.03.2020 №ТХ23667, в якій не зазначено додаткові види грошового забезпечення. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Проте, відповідач листом від 12.02.2020 №6/2-507 відмовив позивачу у видачі довідки, обґрунтовуючи відмову відсутністю правових підстав для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача протиправними та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
20.05.2020 відповідач-2 надіслав відзив на позовну, в якому не погоджується з вимогами позивача, зазначивши, що перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснюється на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Водночас, пенсійний орган наголошує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, здійснений перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону № 2262, з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а саме: розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Так, позивачу перерахунок пенсії проведений на підставі довідки від 07.03.2018 № ТХ23667, що видана відповідачем-1 на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 103 та № 704, із розміром грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав ОСОБА_1 до звільнення зі служби. З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.
22.07.2020 від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому Херсонський ОВК заперечує проти задоволення позовних вимог, зважаючи на таке. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Законодавством передбачено два випадки в яких Херсонський ОВК має готувати нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії: надання пенсіонером відомостей які визначають нові підстави для перерахунку пенсії; надання органами ПФУ списків за якими необхідно підготувати довідки про розмір грошового забезпечення. Натомість, позивач зазначає, що 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсії. Однак, до Херсонського ОВК не надходили від органів ПФУ списки на підставі яких відповідач мав підготувати нові довідки про розмір грошового забезпечення, Позивач, звернувшись до відповідача-1, не надав відомостей які визначають нові підстави для перерахунку пенсії. Відповідач-1 зазначає, що інформація, яку представник позивача просив надати, не була створена ІНФОРМАЦІЯ_2 та стосувалась не фактично отриманого позивачем грошового забезпечення, а можливого розміру грошового забезпечення з якого позивачу могла бути нарахована пенсія без наявних на те підстав. Тобто, позивач просить фактично створити нову інформацію, підстави та порядок створення якої нормами чинного законодавства не врегульовано та не закріплено механізму видачі таких довідок. У Херсонському ОВК відсутні будь-які відомості у відповідності до яких позивач набув право на перерахунок пенсії саме з 05.03.2019 року та в розмірах, які позивач зазначає. Відтак, посадові особи Херсонського ОВК діяли у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання цього закону. Також відповідач зазначив, що позивач просить врахувати такі надбавки, які йому не виплачувалися, а також виплачувалися у розмірі меншому, ніж він зазначає у позовній заяві. З огляду на викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За змістом ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУПФУ у Херсонській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб".
З 01.01.2018 ГУ ПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі приписів постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.03.2018 №ТХ23667.
ОСОБА_1 звернувся до Херсонського ОВК із заявою щодо надання оновленої довідки з урахуванням надбавок та інших додаткових виплат.
12.02.2020 відповідач-1 листом № 6/2-507 повідомив позивача, що надаючи відповідач-2 довідку від 07.03.2018 №ТХ23667 діяв відповідно до пункту 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, постанови Кабінету Міністрів України від 231.02.2018 № 403 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Тому правових підстав для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на даний час немає.
Не погоджуючись із перерахунком пенсії на підставі довідки від 07.03.2018 №ТХ23667 та відмовою відповідача-1 надати оновлену довідку, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XIІ).
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі-Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Разом з тим, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентована статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
З метою встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку № 45 передбачена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач-1, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Необхідно зазначити, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача-1 із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення з урахуванням усіх складових, п. 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно із абз. 2, 4 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача-1 покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється Порядком № 3-1.
За змістом п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Крім того, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пп. 6 п. 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Аналізуючи зазначені норми, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відмова відповідача-1 у підготовці та наданні позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є неправомірною, а тому відповідача-1 належить зобов'язати видати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Суд також зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача-1 скласти та надати відповідачу-2 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років (50% ПО+ОВЗ), надбавки за класну кваліфікацію (військовий льотчик 1 класу (7% ПО), надбавки за особливості проходження військової служби (льотчик у складі екіпажу повітряних суден (100% ПО+ОВЗ+НВР), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% ПО) і премії (10% ПО - 2018 рік, 130% ПО - 2020 рік), для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії, суд зазначає таке.
З 05.03.2019 р. (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач, заявляючи вимогу про обов'язкове зазначення у довідці відсоткових розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, не надав до суду жодного доказу на підтвердження вказаних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які йому виплачувались до внесення змін до законодавства, що регулює дані правовідносини.
Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Враховуючи відсутність будь-яких доказів на підтвердження факту отримання позивачем відсоткової надбавки за вислугу років (50% ПО+ОВЗ), надбавки за класну кваліфікацію (військовий льотчик 1 класу (7% ПО), надбавки за особливості проходження військової служби (льотчик у складі екіпажу повітряних суден (100% ПО+ОВЗ+НВР), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% ПО) і премії (10% ПО - 2018 рік, 130% ПО - 2020 рік), суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача вказувати у довідці саме такі відсоткові значення.
За таких обставин, суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача-1 надати оновлену довідку саме із обов'язковим зазначенням перерахованих позивачем складових, оскільки суд не може перебирати на себе функції суб'єкта владних повноважень та обраховувати розмір надбавок і премій, які належать до включення в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).
Відповідно до частини першої ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд установив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16.09.1996 "Гайгузус проти Австрії", в якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 в наданні оновленої довідки порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинна правова норма передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).
Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України в рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати відповідачу-2 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру його пенсії.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача-2 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, фактично отриманих ним сум та виплатити йому недоплачену частину пенсії, суд зазначає, що дана вимога є передчасною, оскільки для вчинення відповідачем-2 зазначених дій відповідач-1 повинен надати пенсійному органу оновлену довідку, обов'язок надання якої виникне у Херсонського ОВК у разі набрання рішенням у даній справі законної сили. Відтак, суд відмовляє позивачу у задоволенні даної вимоги.
Також суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги про встановлення відповідачам строку для подання звіту про виконання судового рішення, оскільки згідно приписів ч. 1 ст. 382 КАС України встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом, а не обов'язком суду.
За таких обставин, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 , як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору під час розгляду справ, пов'язаних з порушенням його прав у всіх судових інстанціях.
У період з 14.09.2020 до 29.09.2020 головуюча суддя Кисильова О.Й. перебувала у відпустці, з 28.09.2020 до 02.10.2020 - період тимчасової непрацездатності у зв'язку із хворобою.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) щодо відмови у підготовці та наданні ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Херсонський обласний військовий комісаріат підготувати (код ЄДРПОУ 08196988, 73003, м. Херсон, вул. Я. Мудрого, 21) надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 112010201