22 жовтня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5100/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року в розмірі 80 відсотків без обмежень суми згідно довідок Національного банку України №17-0017/1115 від 06 січня 2017 року та №17-0007/42827 від 19 червня 2017 року та довідки про складові заробітної плати Управління Національного банку України в Полтавській області №09-067/3882 від 06 вересня 2013 року /а.с.1-3/.
Позов обґрунтований тим, що позивач має право на перерахунок пенсії згідно довідок Національного банку України №17-0017/1115 від 06 січня 2017 року та №17-0007/42827 від 19 червня 2017 року та довідки про складові заробітної плати Управління Національного банку України в Полтавській області №09-067/3882 від 06 вересня 2013 року, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 18 червня 2020 року №5-р(ІІ)/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, яким скасовувались норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Позивач звернулася до Головного управління ПФУ в Полтавській області із заявою про проведення відповідного перерахунку пенсії та надала довідки Національного банку України №17-0017/1115 від 06 січня 2017 року та №17-0007/42827 від 19 червня 2017 року та довідку про складові заробітної плати Управління Національного банку України в Полтавській області №09-067/3882 від 06 вересня 2013 року. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №3531-3500/Н-03/8-1600/20 від 25 червня 2020 року позивачу повідомлено, що пунктом 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII було врегульовано питання призначення пенсій за окремими законодавчими актами України, тоді як чинним Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року перерахунок раніше призначених пенсій не передбачений.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.39-40/ зазначив, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії від 22 червня 2020 року довільної форми, а тому Головним управлінням ПФУ в Полтавській області надано відповідь у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Чинним Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року перерахунок раніше призначених пенсій не передбачений.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 з 10 вересня 2013 року звільнена з посади головного економіста відділу валютного контролю та ліцензування Управління Національного банку України в Полтавській області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за інвалідністю, про що зроблено відповідний запис в її трудовій книжці /а.с.49-55/.
З 11 вересня 2013 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок загального захворювання (проф. захворювання, банківський працівник), що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Пенсійним фондом України 24 жовтня 2013 року /а.с.10/, та розпорядженнями 142555 від 04 жовтня 2013 року та від 23 липня 2015 року /а.с.42-44/.
У довідці про складові заробітної плати (за основні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», №09-067/3882, виданої Управлінням Національного банку України в Полтавській області 06 вересня 2013 року/а.с.8/, наведено надбавки, премії та інші виплати ОСОБА_1 за період з 01 вересня 2011 року по 31 серпня 2013 року.
Згідно з довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, №17-0007/42827 від 19 червня 2017 року, виданою Національним банком України /а.с.7/, ОСОБА_1 справді працювала в Управлінні Національного банку України в Полтавській області за посадою "головний економіст", заробітна плата на якій станом на 01 жовтня 2015 року становить 8078,88 грн.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, №17-0007/42827 від 19 червня 2017 року, виданої Національним банком України /а.с.6/, ОСОБА_1 справді працювала в Управлінні Національного банку України в Полтавській області за посадою "головний економіст", заробітна плата на якій станом на 01 квітня 2017 року становить 11219,13 грн.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 14 вересня 2017 року /а. с. 47-48/, в якій просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця згідно довідок Національного банку України №17-0017/1115 від 06 січня 2017 року та №17-0007/42827 від 19 червня 2017 року з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 06 вересня 2013 року та 80 відсотків заробітної плати, встановлених на момент виходу на пенсію, у відповідності до Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року без обмеження суми.
Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №492 від 22 вересня 2017 року /а.с.49/ відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку у зв'язку з відсутністю правових підстав на такий перерахунок.
Вказане рішення обґрунтовано тим, що пунктом 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Постановкою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року, яка набула чинності 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, зокрема пунктом 4 виключено норму про перерахунок пенсій державним службовцям, а пунктом 5 передбачено, що форма довідки про заробітну плату затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року, яким проведення перерахунку раніше призначених пенсій не передбачено. Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ надано право на дотримання визначених цими пунктами умов, лише на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723 від 16 грудня 1993 року та форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04 вересня 2013 року), які надавались для проведення перерахунку пенсії, були вилучені постановою правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04 липня 2016 року, а нову форму довідки затверджено постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17 жовтня 2017 року. Аналіз документів, поданих ОСОБА_1 згідно заяви від 14 вересня 2017 року, свідчить про відсутність підстав для здійснення перерахунку та видача довідки про заробітну плату не підтверджена чинним законодавством.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 22 червня 2020 року /а.с.4/, в якій просила у зв'язку із прийняттям рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2020 року №5-р(ІІ)/2020, яким скасовано заборону на перерахунок пенсій державним службовцям, провести перерахунок пенсії державного службовця згідно її заяви №1834 від 14 вересня 2017 року відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року, який діяв на момент її виходу на пенсію, в розмірі 80 відсотків без обмеження суми з урахуванням довідки про складові заробітної плати Управління Національного банку України в Полтавській області №09-067/3882 від 06 вересня 2013 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №3531-3500/Н-03/8-1600/20 від 25 червня 2020 року /а.с. 5/ ОСОБА_1 повідомлено, що статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року було передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання вказаної норми було прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року, пунктом 4 якої було передбачено право на проведення перерахунку пенсій, призначених на умовах Закону України «Про державну службу», з 01 грудня 2015 року виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року. Разом з тим, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14 вересня 2016 року постанова Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року втратила чинність. Чинним Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року перерахунок раніше призначених пенсій не передбачений. Як встановлено перевіркою, за результатами розгляду її заяви від 14 вересня 2017 року було прийнято рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №492 від 22 вересня 2017 року, яким їй відмовлено в проведенні перерахунку у зв'язку з відсутністю правових підстав на такий перерахунок. Окремо повідомлено, що пункт 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII регулює питання призначення пенсій за окремими законодавчими актами України.
Не погодившись з діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року /далі - Закон № 3723-ХІІ ( в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року)/, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII /далі - Закон № 76-VIII/, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, а саме: умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з 01 січня 2015 року повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям делеговано Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пунктів 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31 травня 2000 року /далі - Постанова №865 (в редакції постанови від 25 березня 2014 року № 112)/ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
В подальшому постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року, яка застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 Постанови №865 виключено, а абзац перший пункту 5 Постанови №865 викладено в такій редакції: "5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
При цьому інших положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
Отже, з 01 грудня 2015 року підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не було підставою для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. А чинна на той момент редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
У ході реформування системи державного управління 10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII /далі - Закон №889-VIII/, який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Пунктом 2 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 вказаного розділу державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, №52, стаття 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, стаття 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 цього ж розділу встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 року, № 52, стаття 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, стаття 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Закон №3723-ХІІ залишився чинним лише в частині встановлення умов та порядку призначення пенсії державного службовця, встановлених у статті 37 такого Закону, та втратив чинність у всій іншій частині положень, в тому числі втратила чинність і стаття 37-1 цього Закону, якою передавалися повноваження щодо встановлення порядку і умов перерахунку пенсій державних службовців Кабінету Міністрів України.
Натомість статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, статтями 42, 44 та 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року визначено підстави та порядок перерахунку призначених пенсій, однак підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до таких підстав не віднесено.
Суд зауважує, що положень, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність, діюче законодавство України не містить.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливості її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку пенсії позивачу.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права сформульовано Верховим Судом у постановах від 28 березня 2018 року у справі №691/770/16-а, від 26 червня 2018 року у справі №640/13722/16-а, від 11 грудня 2019 року у справі № 555/2321/16-а та від 18 червня 2020 року у справі №677/45/16-а.
Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2020 року №5-р(ІІ)/2020 яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, суд вважає безпідставним з огляду на те, що визнання таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припису пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII жодним чином не змінює наведеного вище правового регулювання спірних правовідносин.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк