Рішення від 23.10.2020 по справі 420/5502/20

Справа № 420/5502/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в прохальній частині якого позивач просить:

застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) шляхом зобов'язання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 повністю зупинити: експлуатацію КЛ 6 кВ від РП «Белая Акация» ВВ яч. № 11 до РУ 6 кВ. яч. № 1 три кабелі АПвЭВ-6 (3*150) довжиною - 510м, ТП - 1; експлуатацію пасажирського ліфта; експлуатацію наземного газопроводу середнього та низького тиску, вузол обліку газу GMS-40, ГПР з регулятором тиску DIVAL-100 ВР, газові котельні FEG-VESTAL AF 105 FGE-2 - 24 од., у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Головного управління від 14.02.2020 року № 347 у період з 19.02.2020 року по 21.02.2020 року посадовими особами Головного управління було проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) з метою перевірки додержання законодавства з охорони праці та промислової безпеки у зв'язку з перевіркою виконання суб'єктом господарювання приписів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу від 16.03.2018 року № 15/14.5/06-43-60, № 15/14.3/05-43-61 від 20.03.2018 року № 15/14.2/05-62.

Так, при проведенні позапланової перевірки було встановлено, що не усуненими залишилися 41 порушення нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 15 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи встановлені порушення ФОП ОСОБА_1 викладені у рядках № 2-6, 14-16, 18, 19, 24-27, 30 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21 лютого 2020 року № 15/14.5/06-234, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва), а саме: експлуатацію кабельної лінії (КЛ) 6 кВ від розподільчого пункту (РП) «Белая Акация» ВВ яч. № 11 до розподільчого пристрою (РУ) 6 кВ. яч. № 1 три кабеля АПвЭВ-6 (3*150) довжиною - 510м, ТП - 1; експлуатацію пасажирського ліфта; експлуатацію наземного газопроводу середнього та низького тиску, вузол обліку газу GMS-40, ГПР з регулятором тиску DIVAL-100 ВР, газові котельні FEG-VESTAL AF 105 FGE-2 - 24 од., які розташовані за адресою: вул. Грецька, буд. 17, м. Одеса, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Від відповідача будь-яких заяв/клопотань з процесуальних питань, в тому числі про відкладення (перенесення) розгляду справи до суду не надійшло.

Ухвалою суду від 30.06.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що у зв'язку з перевіркою виконання суб'єктом господарювання приписів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу від 16.03.2018 року №15/14.5/06-43-30, №15/14.3/05-3-61, від 20 березня 2018 року № 15/14.2/05-43-62, наказом Головного управління Держпраці в Одеській області від 14.02.2020 року № 347 зобов'язано у період з 19.02.2020 року по 21.02.2020 року провести позапланову перевірку щодо додержання законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки зазначених раніше виданих приписів у СПД ОСОБА_1 , код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1, КВЕД 68.20. (а.с.16-17)

Посадовими особами позивача у період з 19.02.2020 року по 21.02.2020 року, на підставі направлення на проведення перевірки від 14.02.2020 року № 15/01-29-655 (а.с.18) перевірено дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у зв'язку з перевіркою виконання суб'єктом господарювання приписів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу від 16 березня 2018 року № 15/14.5/06-43-60, № 15/14.3/05-43-63, від 20 березня 2018 року № 15/14.2/05-43-62.

Під час позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлено що, усунення порушень вказаних в приписах, виданих за результатами проведення попереднього заходу від 16 березня 2018 року № 15/14.5/06-43-60, № 15/14.3/05-43-61, від 20 березня 2018 року № 15/14.2/05-43-62 не виконано, за виключенням п. 7 Припису від 16 березня 2018 року № 15/14.5/06-43-60, а саме: під час перевірки надано договір з ЗАТ «ОТІС» на технічне обслуговування ліфта від 15.01.2009 року.

Дозвіл на експлуатацію електрообладнання напругою понад 1000 В (КЛ 6 кВ від РП

«Белая Акация» ВВ яч.№ 11 до РУ 6 кВ яч. № 1 три кабеля АПвЗВ-6 (3x150) довжиною - 510м, ТП - 1 і не отримано.

Дозвіл на експлуатацію пасажирського ліфта не отримано.

Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки

(спорудження магістральних газопроводів, систем газопостачання природних газом) не отримано.

Під час перевірки була здійснювана фотофіксація об'єктів підвищеної небезпеки.

За результатами проведеної перевірки, позивачем складено Акт перевірки від 21 лютого 2020 року № 15/14.5/06-234 (а.с.19-31)

Серед порушень, які потребують заборони (обмеження) виконання робіт (виробництва), позивачем у Акт перевірки від 21 лютого 2020 року № 15/14.5/06-234 зазначено: ст. 21 ЗУ № 2694: дозвіл на експлуатацію електрообладнання напругою понад 1000 В (КЛ 6 кВ від РП «Белая Акация» ВВ яч. № 11 до РУ 6 кВ яч. № 1 три кабеля АПвЗВ-6 (3x150) довжиною - 510 м. ТП - 1) не отримано, ст. 21 Закон України «Про охорону праці» Постанова Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року (зміни в редакції постанови КМУ від 07.02.2018року); ст. 21 ЗУ № 2694: опосвідчення безпечного стану електроустановок підприємства не проведено, п.8.2 НПАОП 40.1-1.21-98 - ПБЕЕС; ст. 21 ЗУ № 2694: профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання та електромереж проведені не в повному обсязі, а саме: КЛ 6 кВ від РП «Белая Акация» ВВ яч .№ 11 до РУ 6 кВ яч. № 1 три кабеля АПвЗВ-6 (3x150) довжиною -510м, ТП - 1 - відсутні, п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 ПБЕЕС; ст. 13 ЗУ № 2694: своєчасно випробувані електрозахисні засоби відсутні в повному обсязі, п.4.2.9. дод.2 НПАОП 40.1-1.07-01 ПЕЕЗ; ст. 18 ЗУ № 2694: особа відповідальна за електрогосподарство із числа інженерно-технічних працівників, яка має електротехнічну підготовку та пройшла своєчасно навчання та перевірку знань не призначена. П. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 ПБЕЕС; ст. 21 ЗУ № 2694: суб'єкт господарювання, який експлуатує ліфт, не отримав дозвіл на експлуатацію ліфта і не забезпечив утримання в справному стані пасажирський ліфт шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту. Не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації; не призначено наказом електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан; не призначено наказом ліфтерів і операторів диспетчерського зв'язку. П.9.7.1 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02- 08. Постанова КМУ від 26.11.2011р № 1107 Додаток 3 (п. 11) (зміни в редакції постанови КМУ від 07.02.2018); ст. 13 ЗУ № 2694: паспорт на ліфт не надано П.9.1.3 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02- 08; ст. 13 ЗУ № 2694: відсутні протоколи перевірки ланцюга між нульовим проводом вводу і зануленими елементами електроустаткування; протокол перевірки опору заземлювача; протокол перевірки стану ізоляції електроустаткування і електричних мереж ліфта ; протокол виміру повного опору петлі «фаза-нуль». П.9.1.3 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08; ст. 21ЗУ № 2694: не надано акт технічної готовності ліфта. П.9.1.3 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08; Ст. 21ЗУ № 2694: у процесі експлуатації ліфти не підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням. П. 9.2.1 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02- 08; ст. 21ЗУ № 2694: відсутній Дозвіл Головного управління Держпраці в Одеській обл. на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (спорудження магістральних газопроводів, систем газопостачання природних газом). ПКМУ № 1107 від 26.10.2011 року (зміни в редакції постанови КМУ від 07.02.2018року), п. 3.1, розділ III, НПАОП 0.00-1.76-15; ст.13 ЗУ № 2694: відсутня проектна і виконавча документація на газифікацію котельні, НПАОП 0.00-1.76-15, п. 3.29 Розділ V; ст. 13 ЗУ № 2694: допускається експлуатація газової котельні і газового обладнання без постійного перебування працівників (операторів котельні), п.3.25. Розділ V, НПАОП 0.00-1.76-15; ст. 13 ЗУ № 2694: відсутня відповідальна особа за справний стан і безпечну експлуатацію котлів (газової котельні). Ст. 13. ЗУ N 2694; ст. 13 ЗУ № 2694: має місто появи нещільностей в обмуруванні, газоходах котлів, п. 3.26 Розділ V, НПАОП 0.00-1.76-15.

Акт перевірки отримано 25.02.2020 року позивачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с.32)

Суд зазначає, що відповідачем до суду не надано жодних доказів на усунення виявлених порушень .

У зв'язку з виявленими порушеннями, визначеними в акті перевірки, які є такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 14.10.1992 року № 2694-ХІІ "Про охорону праці" (далі - Закон України № 2694-ХІІ) (зі змінами та доповненнями) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

За приписами ст. 21 Закону України № 2694-ХІІ, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до частини першої статті 38 Закону України № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону України № 2694-ХІІ, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Абзацом п'ятим частини першої статті 39 Закону України № 2694-ХІІ, передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За змістом пункту 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон України № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

За приписами ч. 7 ст. 7 Закону України № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці у разі, коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.

Як встановлено судом, відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 14.02.2020 року № 347 було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у зв'язку з перевіркою виконання суб'єктом господарювання приписів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу від 16 березня 2018 року № 15/14.5/06-43-60, № 15/14.3/05-43-63, від 20 березня 2018 року № 15/14.2/05-43-62, за результатами якої складено акт від 21.02.2020 року № 15/14.5/06-234, згідно з яким позивачем виявлено порушення відповідачем вимог діючого законодавства вищенаведеного змісту.

Станом на час розгляду та вирішення справи відповідачем до суду не подано жодних доказів щодо усунення ним порушень, зазначених в акті перевірки від 21.02.2020 року № 15/14.5/06-234 за номерами: 2-6, 14-16, 18, 19, 24-27, 30.

При цьому також слід зазначити, що у встановлений ухвалою суду від 30 червня 2020 року строк відповідач відзив на позовну заяву не подав, станом на дату розгляду справи - про причини неподання відзиву у встановлений судом строк суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно суд дійшов висновків, що: на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги про застосування заходів реагування, відповідно, наявні фактичні та правові підстави для ухвалення рішення про задоволення позову повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21,22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) шляхом зобов'язання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 повністю зупинити: експлуатацію КЛ 6 кВ від РП «Белая Акация» ВВ яч. № 11 до РУ 6 кВ. яч. № 1 три кабелі АПвЭВ-6 (3*150) довжиною - 510м, ТП - 1; експлуатацію пасажирського ліфта; експлуатацію наземного газопроводу середнього та низького тиску, вузол обліку газу GMS-40, ГПР з регулятором тиску DIVAL-100 ВР, газові котельні FEG-VESTAL AF 105 FGE-2 - 24 од., у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Головне управління Держпраці в Одеській області (65044, м. Одеса, проспект Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 39781624)

Відповідач: фізична особа-підприємць ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1)

Суддя П.П. Марин

.