Постанова від 22.10.2020 по справі 522/4595/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2020 р.м.ОдесаСправа № 522/4595/20

Головуючий в І інстанції: Іванов Е.А.

Дата та місце ухвалення рішення: 18.06.2020 р. м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шеметенко Л.П.

судді - Стас Л.В.

судді - Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного від 18 червня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2020 року до ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у зменшенні розміру щомісячної виплати перерахованої пенсії з 1 січня по 31 грудня 2018 року - 50 відсотків, а з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної позивачу станом на 01.01.2018 року, зобов'язання відповідача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розміри грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, частини 17 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» провести з 01.01.2018 року по 31.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів з виплати сум пенсії у заниженому розмірі, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.

Рішенням Одеського окружного адміністративного від 18 червня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у зменшенні розміру щомісячної виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 1 січня по 31 грудня 2018 року - 50 відсотків, а з 1 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної позивачу станом на 01.01.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розміри грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, частини 17 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» провести з 01.01.2018 року по 31.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, наголошуючи на неповному з'ясуванні судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, та порушення норм матеріального права.

Позивачем поданий відзив на апеляційну скаргу, згідно якого, за позицією позивача, рішення суду першої інстанції ухвалене з дотриманням усіх норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги є надуманими, необґрунтованими та безпідставними.

Також, у відзиві на апеляційну скаргу позивач просить провести розгляд справи у відкритому судовому засіданні за його участю.

Поряд з цим, згідно матеріалів справи рішення Одеського окружного адміністративного від 18 червня 2020 року, яке є предметом апеляційного розгляду, було ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

За правилами п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно вимог ч. 2 ст. 311 КАС України якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

На підставі наведеного, з огляду на подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), яка за правилами п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України може бути розглянута судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про участь позивача у судовому засіданні суду апеляційної інстанції та вважає за можливе продовження апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження.

Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку пенсійного органу та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно матеріалів пенсійної справи позивача, з 01.01.2018 року позивачу ГУПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та № 103 від 21.02.2018 року.

Також, наявним у матеріалах справи протоколом перерахунку пенсії підтверджується, що починаючи з 1 січня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по дату подання позову до суду - 75 відсотків від суми підвищення пенсії.

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати позивачу перерахованої пенсії не в повному обсязі протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи справу та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 в частині умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися як такі, що не відповідають ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем в частині задоволених вимог позивача, в іншій частині рішення суду першої інстанції сторонами не оскаржується та відповідно не є предметом апеляційного перегляду.

Вирішуючи справу в межах вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (в редакції на момент здійснення перерахунку пенсії позивача) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Управління державної охорони згідно з додатком 3; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів згідно з додатком 5; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту згідно з додатком 6; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації згідно з додатком 7; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби згідно з додатком 8; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11; тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців строкової військової служби згідно з додатком 12; схему тарифних коефіцієнтів за посадами курсантів військових навчальних закладів, навчальних закладів Міністерства інфраструктури, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної фіскальної служби, ліцеїстів військових ліцеїв, ліцеїв цивільного захисту та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно з додатком 13; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16 (п. 1).

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Тобто, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

У зв'язку з чим, дії ГУПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

Колегія суддів зазначає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262-XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».

Наведені обставини помилково не були враховані судом першої інстанції при прийнятті рішення.

Висновок суду першої інстанції та доводи позивача, які викладені у позові, а також у відзиві на апеляційну скаргу, щодо наявності підстав для перерахунку пенсії з урахуванням 100% підвищення з 01.01.2018 року суперечать наведеним обставинам та правовій позиції Верховного Суду, яка викладена, зокрема, у постановах від 09 квітня 2020 року № 640/19928/18, від 24 липня 2020 року № 823/2442/18, від 15 липня 2020 року № 520/3360/19, від 24 вересня 2020 року №№ 522/9938/18, 2040/5818/18, 2040/7232/18, від 28 вересня 2020 року № 802/1667/18-а, згідно якої із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року.

Також, висновки суду апеляційної інстанції відповідають постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 року у зразковій справі № 160/3586/19.

Що стосується посилань апелянта на те, що 04.09.2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року та перерахованих з 1 січня 2018 року відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, що виключає, на думку апелянта, можливість виплати позивачу пенсії з урахуванням 100% підвищення, колегія суддів зазначає, що прийняття та набрання чинності наведеної постанови КМУ не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, з огляду на викладене. Так, у даній справі позивачем оскаржуються дії відповідача щодо обмеження виплати пенсії за рахунок часткової виплати суми підвищення до пенсії з 01.01.2018 року. В свою чергу, суд апеляційної інстанції у даній справі дійшов висновків про протиправність таких дій відповідача з 05.03.2019 року. Тобто, наведена постанова прийнята та набрала чинності вже після вчинення відповідачем дій, що є предметом оскарження у даній справі, та не застосовувалась відповідачем при вчиненні оскаржуваних дій щодо перерахунку пенсії позивача. Більш того, колегією суддів встановлено, що відповідачем взагалі не застосовано постанову КМУ № 804 від 14.08.2019 року при перерахунку пенсії позивача. Колегія суддів наголошує, що у протоколах щодо перерахунку пенсії позивача у 2019 році, в тому числі, з 01.07.2019 року та з 01.12.2019 року, відповідачем чітко визначено, що підставою обмеження виплати підвищення до пенсії, зокрема, у 75% є саме постанова КМУ від 21.02.2018 року № 103, яка втратила чинність на час її застосування відповідачем згідно рішення суду. Саме вказані дії відповідача щодо обмеження виплати позивачу пенсії на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 є предметом оскарження у даній справі. В свою чергу, будь-які посилання у наведених протоколах щодо застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивача, в тому числі, у 2019 році постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 відсутні. Колегія суддів зазначає, що суд у даній справі позбавлений можливості вирішити питання щодо правомірності чи неправомірності застосування відповідачем постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804, оскільки така постанова КМУ не була підставою для здійснення виплати позивачу пенсії з урахуванням обмеження суми підвищення до пенсії у відповідному процентному співвідношенні, в тому числі, у 2019 році, та відповідно дії відповідача щодо застосування чи не застосування вказаної постанови не є предметом розгляду даної справи. Крім того, колегія суддів враховує, що на час розгляду даної справи постанову КМУ від 14.08.2019 року № 804 визнано протиправною та нечинною рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 року у справі № 640/19133/19, яке набрало законної сили 31.03.2020 року.

Що стосується посилань позивача у відзиві на апеляційну скаргу щодо неотримання ним доданих до апеляційної скарги відповідачем нових доказів у справі, які відповідач не надав до суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що до апеляційної скарги, а також під час розгляду справи в апеляційному порядку, відповідачем не подавались до суду апеляційної інстанції нові докази в обґрунтування своєї позиції. Згідно матеріалів справи, відповідачем до апеляційної скарги лише додані документи, що підтверджують повноваження представника на підписання та подання апеляційної скарги і дату отримання оскаржуваного рішення. За таких обставин, доводи позивача щодо порушення відповідачем вимог КАС України та прав позивача у зв'язку з ненаданням відповідачем позивачу доданих до апеляційної скарги нових доказів у справі колегія суддів вважає безпідставними.

Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, щодо відповідності рішення суду першої інстанції правовим позиціям Верховного Суду у справах №№ 522/5664/17, 336/4675/17, 162/787/16-а, оскільки судові рішення суду касаційної інстанції у наведених справах, на які посилається позивач, взагалі не стосуються правовідносин щодо нарахування та виплати пенсії з урахуванням 100% підвищення. Вказані рішення касаційного суду прийняті у справах щодо виплати компенсації втрати частини доходу. Однак, рішення суду першої інстанції є предметом апеляційного перегляду лише в частині правовідносин щодо нарахування та виплати пенсії з урахуванням 100% підвищення, а в іншій частині не оскаржено сторонами. Крім того, колегія суддів наголошує, що вирішуючи справу з урахуванням предмету апеляційного перегляду в частині правовідносин щодо нарахування та виплати пенсії з урахуванням 100% підвищення, судом апеляційної інстанції врахована правова позиція Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19, а також правові позиції Верховного Суду у вказаній категорії справ.

З огляду на викладене, на підставі ст. 317 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції зміні із викладенням абз. 2-3 його резолютивної частини у новій редакції.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного від 18 червня 2020 року змінити, виклавши абзаци 2-3 його резолютивної частини в наступній редакції:

«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного від 18 червня 2020 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Судове рішення складено у повному обсязі 22.10.2020 р.

Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Л.В. Стас

Суддя: І.О. Турецька