Постанова від 22.10.2020 по справі 540/1473/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/1473/19

Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Димерлія О.О.

суддів: Шляхтицького О.І. , Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Херсонської міської ради на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02.03.2020р. у справі № 540/1473/19 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради, головного спеціаліста відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Нестерової Ірини Василівни, заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, видати довідку про реєстрацію місця перебування, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень, просили суд:

- визнати неправомірними дії посадових осіб Херсонської міської ради, а саме: головного спеціаліста відділу реєстрації фізичних осіб Херсонської міської ради Нестерової Ірини Василівни щодо відмови 03 травня 2019 р. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у прийнятті його звернення/заяви на отримання послуги, щодо надання довідки про реєстрацію місця перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 ;

- заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни щодо відмови у реєстрації місця перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 , та відмови 04 травня 2019 р. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у видачі талону реєстрації на відвідування відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради із зазначенням номера, часу та дати такого відвідування;

- зобов'язати Херсонську міську раду в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради вчинити дії щодо реєстрації місця перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 ;

- видати позивачам довідку про реєстрацію місця перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначали, що з урахуванням вимог статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», статей 4 та 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №207, ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 10.04.2019 р. письмово повідомили відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради про перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 . Означене повідомлення позивачами здійснено з підстав того, що вони є учасниками справи № 761/1864/19, розгляд якої здійснюється Окружним адміністративним судом міста Києва. У зв'язку з чим, 14.04.2019 року представник позивача звернувся до Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради із запитом про надання довідки щодо реєстрації місця перебування, за наслідками розгляду якого заступником начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради на адресу заявника надіслано Лист №16-21/1003 від 15.04.2019року, яким відмовлено у наданні витребуваної довідки, оскільки відомості про реєстрація місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС. Також, позивачі повідомили відповідача про своє місце перебування, проте не зареєстровані за ним оскільки не звертались за захистом в Україні згідно із п.25 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2.03.2016 року № 207. У подальшому, отримавши 03.05.2019 року талон №12 на 13:30 год., з метою подання заяви на отримання послуги щодо надання довідки про реєстрацію місця перебування особисто ОСОБА_2 та членів його родини, останній звернувся до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради. Виконавши вимоги відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради щодо порядку подання заяви, він дочекався виклику у кабінет №125. Проте, у вказаному кабінеті головний спеціаліст відділу реєстрації фізичних осіб Херсонської міської ради Нестерова Ірина Василівна відмовила ОСОБА_2 у прийнятті його звернення. У зв'язку з чим, з метою отримання талону реєстрації на відвідування вказаного закладу з номером, часу та датою такого відвідування, ОСОБА_2 04.05.2019 року звернувся до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради. Однак, заступник начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьова Оксана Анатоліївна відмовила ОСОБА_2 у наданні такого талону.

Відповідач з позовними вимогами не погоджувався з підстав викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, зазначаючи, що у даному випадку позивачами не надано доказів належного звернення до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб міської ради з відповідними документами, що вимагаються чинним законодавством. Звернення позивачів не відповідає затвердженому бланку заяви про реєстрацію місця проживання: не той адресат, не додано документ, до якого вноситься запис про реєстрацію місця перебування, не надано документ на право проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. Заяву позивачем подано та отримано відповідь відповідно до Закону України «Про звернення громадян», оскільки рішення про відмову в знятті з реєстрації місця проживання особи вноситься до додатка 11 Правил, у зв'язку з чим позовна вимога про визнання протиправним та скасування неіснуючого рішення відповідача про відмову в реєстрації місця перебування є передчасною, так само як зобов'язання вчинити дії, оскільки таке рішення взагалі відсутнє. Водночас, відповідачами прийнято до уваги звернення позивачів та внесено до картки реєстрації особи місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Окрім того, на думку відповідача, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції власника або уповноваженого органу/органу місцевого самоврядування, а також не має права змусити виконавчий комітет Херсонської міської ради задовольнити вимоги позивача поза дотриманням процедури, визначеної чинним законодавством.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.07.2019р., з урахуванням приписів п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019р. апеляційну скаргу ОСОБА_2 , ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 22 липня 2019 року скасовано. Справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії направлено до Херсонського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 р. по справі № 540/1473/19 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано неправомірними дії головного спеціаліста відділу реєстрації фізичних осіб Херсонської міської ради Нестерової Ірини Василівни щодо відмови 03.05.2019 року ОСОБА_2 у прийнятті звернення/заяви на отримання послуги, щодо надання довідки про реєстрацію місця перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Визнано протиправними дії заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни щодо відмови 04.05.2019р. ОСОБА_2 у видачі талону реєстрації на відвідування відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради із зазначенням номеру, часу та дати такого відвідування.

Визнано протиправною бездіяльність заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни щодо не проведення реєстрації місця перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 у спосіб передбачений п.19 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207.

Зобов'язано Херсонську міську раду в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради розглянути заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_1 від 10.04.2019р. щодо реєстрації місця перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 з урахуванням висновків суду та у спосіб, передбачений п.19 Правил реєстрації місця проживання.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи частково адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 суд першої інстанції дійшов висновку, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг має перевірити правильність заповнення заяви на отримання послуги, за якою звернулась особа, у разі потреби надати допомогу особі в заповненні бланка заяви, а також перевірити наявність необхідних документів для вчинення реєстраційної дії, про що зробити відповідний запис у такій заяві. Однак, всупереч вимог пункту 19 Правил реєстрації заступник начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради ОСОБА_5 не перевірила правильність заповнення заяви про реєстрацію місця перебування, не надала допомоги у її заповненні, як і не вчинила на заявах жодного напису щодо неповноти поданих документів чи відмови у наданні запитуваної послуги. Водночас, відмовляючи у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради видати довідку про місце перебування позивачів судом першої інстанції дійшов висновку про її передчасність, з огляду на те, що така довідка може бути видана лише після реєстрації місця перебування позивачів.

Не погодившись з вищеозначеним рішенням суду Виконавчим комітетом Херсонської міської ради подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що судом першої інстанції допущено невідповідність висновків обставинам справи, у зв'язку з чим неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, а тому відповідач просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги Виконавчим комітетом Херсонської міської ради зазначено, що в пункті 10 картки реєстрації особи йдеться про документ до якого вносяться відомості: «місце проживання» чи «місце перебування», а з пункту 11 вбачається, що місцем проживання позивачів є: АДРЕСА_1 . Крім того, позивачами не надано доказів на підтвердження належного звернення до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб міської ради з відповідними документами, що вимагаються чинним законодавством. Також, на думку відповідача, суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, та переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень.

Не погоджуючись з апеляційною скаргою Виконавчого комітету Херсонської міської ради позивачами подано письмовий відзив, у якому зазначено, що при винесенні спірного рішення фактичні обставини справи судом першої інстанції встановлено у повному обсязі, а зв'язку з чим апеляційна скарга Херсонської міської ради підлягає залишенню без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2020 року по справі № 540/1473/19 - без змін.

В силу приписів пункту 1 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, з урахуванням наступного.

Зокрема, колегію суддів установлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є подружжям, та 11.04.2014 року зареєстрували своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2019р. ОСОБА_2 є позивачем у справі № 761/1864/19.

З метою повідомлення місця перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , та своїх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 , позивачі 10.04.2019 року звернулись до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради.

Скориставшись допомогою заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни позивачі оформили та подали заяви, у яких викладено прохання на виконання ст. 6 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» повідомляти їх та моїх малолітніх дітей ( ОСОБА_3 , ОСОБА_6 ) місце перебування за адресою: АДРЕСА_1 .

До вищевказаних заяв позивачами додано: копію паспорта, копію свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей.

Колегією суддів установлено, що заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_1 від 10.04.2019р. було прийнято та зареєстровано Відділом за зверненням громадян Херсонської міської ради (вхід.№П-2608, вхід.№П-2608), що підтверджується відповідними штампами вхідної кореспонденції, проставленими на означених зверненнях.

14.04.2019 року повноважний представник ОСОБА_2 - адвокат Стельникович О.І. звернувся до начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради ОСОБА_7 із адвокатським запитом про надання довідки щодо місця перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та їх спільних дітей.

За наслідками розгляду вищевказаного адвокатського запиту, заступником начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради на ім'я адвоката Стельникович О.І. надіслано Лист №16-21/1003 від 15.04.2019 року, яким адресата повідомлено, що відомості про реєстрація місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС. Також, в означеному листі зазначено, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 перебувають за адресою: АДРЕСА_1 .

Отже, Листом відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради №16-21/1003 від 15.04.2019 року підтверджено, що позивачами повідомлено уповноважений орган про місце свого перебування.

Однак, довідки щодо місця перебування ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та їх спільних дітей відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради позивачам надано не було.

03.05.2019 року, отримавши талон №12 на 13:30 год., з метою подання заяви на отримання послуги щодо надання довідки про реєстрацію місця перебування особисто ОСОБА_2 та членів його родини, останній звернувся до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради. При цьому, виконавши вимоги відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради щодо порядку подання заяви, він дочекався виклику у кабінет №125. Однак, у кабінеті головним спеціалістом відділу реєстрації фізичних осіб Херсонської міської ради Нестеровою І.В. відмовлено ОСОБА_2 у прийнятті його звернення.

Вважаючи такі дії правопорушенням, ОСОБА_2 викликано наряд патрульної поліції, які відібрали від позивача заяву про вчинення правопорушення від 03.05.2019р.

За результатами розгляду матеріалів, зареєстрованих 03.05.2019 року у журналі ЄО за №11310 за заявою ОСОБА_2 , ДОП Херсонського відділу ГУ НП України в Херсонській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_8 13.05.2019р. складено Висновок, у якому зазначено про відсутність ознак кримінального правопорушення.

04.05.2019року з метою отримання талону реєстрації на відвідування відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради з номером, часом та датою такого відвідування, ОСОБА_2 звернувся до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради.

Проте, заступником начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьовою О.А. відмовлено ОСОБА_2 у наданні такого талону.

Вважаючи такі дії правопорушенням, ОСОБА_2 викликав наряд патрульної поліції, які відібрали від останнього заяву про вчинення правопорушення від 04.05.2019р.

За результатами розгляду матеріалів, зареєстрованих 04.05.2019 року у журналі ЄО за №11395 за заявою ОСОБА_2 , ДОП Херсонського відділу ГУ НП України в Херсонській області старшим лейтенантом поліції Грішиним О.А. 14.05.2019р. складено Висновок, у якому зазначено про відсутність ознак кримінального правопорушення.

02.07.2019 року адвокат ОСОБА_9 звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Херсонській області із скаргою на дії вищевказаних посадових осіб відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради, за наслідками розгляду якої регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Херсонській області Л.Д. Афанасіаді надано відповідь (Лист від 08.07.2019 р. № 252/2019), у якій зазначено, що дії посадових осіб відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради можуть бути оскарженими лише в судовому порядку.

Правові та організаційні засади суспільних відносин, пов'язаних із свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, визначено Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003р. № 1382-IV, та постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 року «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».

Згідно із статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; документи, до яких вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

У разі якщо нове місце проживання особи знаходиться в іншій адміністративно-територіальній одиниці, орган реєстрації після реєстрації такого місця проживання надсилає повідомлення про зняття особи з реєстрації відповідному органу реєстрації за попереднім місцем проживання особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм здійснення реєстрації місця проживання та місця перебування визначено Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 року «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», відповідно до якої реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання (пункт 4 Правил реєстрації).

Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором (пункт 7 Правил реєстрації).

Згідно із п.8 Правил №207 документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».

Пунктом 9 Правил реєстрації установлено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Відповідно до п.11 Правил реєстрації №207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Колегією суддів установлено, що скаржником в обґрунтування апеляційної скарги не наведено, та до матеріалів справи не додано жодних доказів на підтвердження наявності передбачених п.11 Правил реєстрації №207 підстав для відмови в реєстрації місця проживання позивачів, як і не зазначено про те, що до заяв про реєстрацію місцяперебування ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 не надано необхідних документів.

Відповідно до пункту 12 Правил реєстрації особи, які не проживають за зареєстрованим місцем проживання більше одного місяця і які мають невиконані майнові зобов'язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов'язані письмово повідомити відповідному органу реєстрації про своє місце перебування.

Таким чином, у передбачених пунктом 12 Правил реєстрації випадках громадянин України наділений обов'язком повідомлення відповідного органу реєстрації про своє місце перебування, у разі відсутності за місцем проживання більше одного місяця.

Пунктом 25 Правил реєстрації визначено, що реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.

Відповідно до пункту 19 Правил реєстрації, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.

Отже, аналіз вищенаведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг має перевірити правильність заповнення заяви на отримання послуги, за якою звернулась особа, та у разі потреби надати допомогу особі в заповненні бланка заяви, а також перевірити наявність необхідних документів для вчинення реєстраційної дії, про що зробити відповідний запис у такій заяві.

Так, як установлено колегією суддів, та зазначено вище, з метою отримання підтвердження про його місцеперебування та місцеперебування його сім'ї за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 як учасник судової справи № 761/1864/19 (м. Київ), звернувся до відділу реєстрації фізичних осіб Херсонської міської ради.

10.04.2019р. ОСОБА_2 подав до відділу реєстрації фізичних осіб Херсонської міської ради заяву про його та його малолітніх дітей місцеперебування у АДРЕСА_1 .

Таку ж заяву 10.04.2019р. подано дружиною позивача - ОСОБА_1 .

Однак, всупереч приписам пункту 19 Правил реєстрації заступником начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьовою О.А. не перевірено правильність заповнення заяв про реєстрацію місця перебування, та не надано допомоги у їх заповненні.

Таким чином, з урахуванням установлення вищеозначених фактичних обставин справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності протиправної бездіяльності заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни щодо не проведення реєстрації місцяперебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 , у спосіб передбачений п.19 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207.

Визнання протиправною бездіяльності заступника начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради Пономарьової Оксани Анатоліївни має наслідком поновлення порушеного права позивачів шляхом зобов'язання Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради розглянути заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_1 від 10.04.2019р. щодо реєстрації місця перебування з урахуванням висновків суду, та у спосіб, передбачений п.19 Правил реєстрації місця проживання.

При цьому, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком окружного адміністративного суду, що належним, у даному випадку, способом захисту порушених прав ОСОБА_2 , ОСОБА_1 є зобов'язання Херсонської міської ради в особі начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради розглянути заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_1 від 10.04.2019р. щодо реєстрації місця перебування з урахуванням висновків суду, та у спосіб, передбачений п.19 Правил реєстрації місця проживання, оскільки жодного рішення у межах спірних правовідносин з числа тих, які відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради повинен був прийняти, суб'єктом владних повноважень не прийнято, що відповідно позбавляє суд можливості надавати оцінку подальшим діям органу реєстрації.

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують докази, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи відповідача, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.

З підстав визначених статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Херсонської міської ради залишити без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2020 року по справі № 540/1473/19 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Головуючий суддя Димерлій О.О.

Судді Шляхтицький О.І. Семенюк Г.В.