Постанова від 18.02.2010 по справі 2а-13661/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 лютого 2010 року 09:28 № 2а-13661/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнє підприємство "Ельдорадо Лейже Компані"

до Державна податкова інспекція в Оболонському районі м.Києві Фінансове управління Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації Управління Державного казначейства у Оболонському районні м. Києва

про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідачів про визнання протиправною бездіяльності та стягнення надмірно сплаченої суми вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу в розмірі 324900,00 грн. та надмірно сплаченої суми вартості торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг в сфері громадського харчування в розмірі 663,96 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 15 травня 2009 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні», який заборонив і Україні гральний бізнес та участь в азартних іграх.

Зазначений закон вступив в силу 25.06.2009 року. З цього дня позивач припинив діяльність у сфері грального бізнесу.

Відповідно до абзацу 2 ч.3 ст.2 вищезазначеного Закону суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

12 червня 2009 року позивач звернувся до відповідача-1 з листом, в якому просив з 1 липня 2009 року у зв'язку з закриттям підприємства анулювати всі торгові патенти на гральний бізнес та на громадське харчування, видані для здійснення підприємницької діяльності в Оболонському районі м. Києва, а надмірно сплачену суму вартості торгових патентів у розмірі 68913,96 грн. повернути на його поточний рахунок. 18 липня 2009 року позивач повторно звернувся до відповідача-1 з листом, в якому уточнив зазначену в листі від 12.06.09 р. суму надміру сплачених патентів та просив повернути на його рахунок 325220,00 грн.

Враховуючи викладене вище, позивач виконав всі умови, які передбаченні чинним законодавством для повернення надміру сплачених коштів. Більше того ДПІ у Оболонському районі м. Києва, актами звірення розрахунків з бюджетом від 28.10.2009 року підтвердила право позивача на отримання з місцевого бюджету надмірно сплачену суму вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу у розмірі 324900,00 грн. та на право здійснення торгівельних операцій (послуг громадського харчування) -663,96 грн., однак до цього часу кошти не повернуті. В зв'язку з чим, представник позивача просив позов задоволити в повному обсязі.

Відповідач-1 в судовому засіданні надав усні заперечення, та зазначив, що дійсно у позивача наявна переплата за придбавання торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу та послуг громадського харчування, та надав суду облікові картки, в яких відображена сума переплати позивача. До того ж, представник податкового органу зазначив, що згідно чинного законодавства ДПІ у Оболонському районі м. Києва не наділена функціями та повноваженнями для повернення на рахунок платників податків надміру або помилково сплачених коштів.

Додатково, представник державного податкового органу зазначив, що відповідно до ч.2 ст.50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. В зв'язку з чим, просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач-3 Головне управління Державного казначейства України у м. Києва надав до суду заперечення по справі, які ґрунтуються на наступних доводах. Частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України зазначено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме пп. 2.1.4 п.2.1 ст. 2 зазначено, що контролюючими органами є податкові органи -стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та держаних цільових фондів. Відповідно, контролюючим органом стосовно стягнення податку вказаного позивачем у позовній заяві є податкові органи. В зв'язку з тим, що висновки ДПІ у Оболонському районі м. Києва на відшкодування спірної суми до відповідача-3 не надходили, Головне управління державного казначейства України у м. Києві не мало правових підстав для здійснення повернення спірних коштів на користь ДП «Ельдорадо Лейже Компані». Враховуючи викладене вище, відповідач -3 просив у задоволені позову відмовити повністю.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Матеріалами справи встановлено, що дочірнє підприємство «Ельдорадо Лейже Компані»було зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 24.12.1997 року Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією, основним видом діяльності якого за КВЕД 92.71.0 є діяльність з організації азартних ігор.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про патентування певних видів господарської діяльності»операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами, а також діяльність у торгівельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, підлягають патентуванню.

Враховуючи вимоги вищезазначеного Закону позивачем були придбані торгові патенти на право здійснення в Оболонському районі м. Києва операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу (гральні автомати, спеціальні столи для казино, спеціальний стіл з кільцем рулетки). Крім цього, позивачем було придбано 1 торговий патент на право здійснення операцій з надання послуг у сфері громадського харчування в Оболонському районі м. Києва.

Відповідно до Закону України від 15.06.2009 року «Про заборону грального бізнесу в Україні», який вступив в силу 25.06.2009 року в Україні заборонений гральний бізнес та участь в азартних іграх.

Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується сторонами 01.07 2009 року позивач повернув відповідачу -1 оригінали торгових патентів на гральний бізнес та громадське харчування, як того вимагає чинне законодавство. До того ж, в матеріалах справи наявні акти звірення рахунків з бюджетом від 28.10.2009 року та 17.02.2009 року, в яких податковий орган підтвердив право позивача на отримання з місцевого бюджету надмірно сплаченої суми вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу в розмірі 324900,00 грн. та на право здійснення торгівельних операцій (послуги громадського харчування) -663,96 грн. Однак, до цього часу кошти не повернуті.

Процедура повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного або місцевих бюджетів, а також порядок взаємовідносин органів ДПС України, районних (міських) фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платником податків помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби України, регламентовані наступними нормативно-правовими актами: Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом ДКУ від 10.12.2002 року № 226 (у редакції наказу ДКУ від 29.05.2008 року № 181), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за № 1000/7288, та Порядком взаємодії органів ДПС України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом ДПА України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.02.2005 року №58/78/22, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 18.02.2005 року за №247\10527.

Із аналізу вищезазначених актів вбачається, що підставою для повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) є його заява, яка подається до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку у довільній формі.

Суд погоджується з думкою позивача, що на підставі цієї заяви та дотримуючись процедури, яка передбачена вищезазначеними нормативними актами, відповідачі повинні були повернути Дочірньому підприємству «Ельдорадо Лейже Компані»надмірно сплачені суми вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу у розмірі 324900,00 грн. та на право здійснення торгівельних операцій (послуг громадського харчування) -663,96 грн.

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та Положення про Державне казначейство України, затверджене Постановою КМУ від 21.12.2005 р. № 1232, відповідачі є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції на основі чинного законодавства України.

Позовні вимоги ДП «Ельдорадо Лейже Компані»за своєю суттю є оскарження бездіяльності відповідачів, які не виконали покладених на них нормами чинного законодавства обов'язків в сфері повернення платнику податків помилкова та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), та містять вимогу про стягнення коштів. Отже, незаконні дії відповідачів - суб'єктів владних повноважень публічно-правових відносин призвели до порушення законних прав позивача, а саме: не повернення надмірно сплачених коштів за торгові патенти, у зв'язку з припиненням його діяльності.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі по справі, як суб'єкти владних повноважень, не виконали покладений на них обов'язок щодо доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторонни, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Позивач в судовому засіданні не наполягав на стятненні судових витрат.

Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з місцевого бюджету через Головне управління Державного казначейства України у м. Києва на користь Дочірнього підприємства «Ельдорадо Лейже Компані»(код ЄДРПОУ 25401125) надмірно сплачену суму вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу в розмірі 324900, 00 грн. (триста двадцять чотири тисячі дев'ятсот гривень 00 коп.) та надмірно сплачену суму вартості торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері громадського харчування в розмірі 663,96 грн. (шістсот шістдесят три гривні 96 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Кишинський М.І.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -22.02.2010р.